|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: كارنامه كارگزاران در سال ۹۶
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي كرد: كارنامه كارگزاران در سال ۹۶


نويسنده: هديه لطفي


    دنياي اقتصاد : بازار سهام سال ۹۶ را در حالي با ثبت بازدهي ۲۴ درصدي به پايان برد که در اين مدت بررسي عملکرد کارگزاران بورس نشان از فعاليت بالاي اين نهادهاي مالي در سمت خريد و فروش سهم و به خصوص مبادلات آنلاين دارد. به طوري که در سال گذشته ارزش کل خريد و فروش هاي به ثبت رسيده توسط ۱۰۶ شرکت کارگزاري به بيش از ۱۲۸ هزار ميليارد تومان رسيده است که ۲۰ درصد از اين رقم به ارزش معاملات آنلاين اختصاص دارد.
    مجموع معاملات صورت گرفته از سوي کارگزاران فعال در بازار سرمايه نشان از آن دارد که اين نهادهاي مالي در سال ۹۶ به خريد و فروش بيش از ۱۲۸ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان اوراق بهادار پرداختند. در اين ميان نه تنها ۲۰ درصد از اين رقم يعني حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان به مبادلات آنلاين تعلق داشت، بلکه ۶۰ درصد از رقم ارزش کل معاملات اين نهادها تنها در اختيار ۲۰ کارگزار است. به اين ترتيب مشاهده مي شود که حجم زيادي از معاملات آنلاين، خرد و بلوک و به عبارت ديگر مجموع کل خريد و فروش هاي صورت گرفته توسط اين نهادهاي مالي تنها توسط چند کارگزاري انجام مي شود.
    
    نگاهي به برترين ها
    آخرين اطلاعات منتشر شده از سوي اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس تهران مربوط به عملکرد سال ۹۶ شرکت هاي کارگزاري فعال در بازار سهام است. بررسي اين آمار نشان از آن دارد که کارگزاري صبا تامين بيشترين سهم از مجموع خريد و فروش هاي به ثبت رسيده در سال گذشته را به خود اختصاص داده است. به طوري که اين کارگزاري به تنهايي ۴۳/ ۹ درصد از کل داد و ستد سهام را انجام داده که رقمي معادل ۱۲ هزار ميليارد تومان است. بررسي جزئيات خريد و فروش هاي صورت گرفته توسط کارگزاري مزبور نشان از آن دارد که اين نهاد مالي در مقايسه با ديگر کارگزاري ها، سهم اندکي در معاملات آنلاين داشته؛ اما در مقابل، رقم قابل توجهي از معاملات عادي و به خصوص عمده را انجام داده است. به طوري که ۸ هزار و ۵ ميليارد تومان از معاملات سالانه آن مربوط به خريد و فروش هاي عمده و ۳ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان نيز به مبادلات عادي تعلق داشته است.
    در ادامه کارگزاري مفيد با اختصاص سهم ۱۶/ ۵ درصدي از کل ارزش معاملات، رتبه دوم را به خود اختصاص داد. کارگزاري مفيد دقيقا شرايط معکوسي را نسبت به کارگزاري صبا تامين تجربه کرد؛ به طوري که سهم بالايي از معاملات اين نهاد به خريد و فروش هاي آنلاين تعلق داشت. بر اين اساس، کارگزاري مفيد دادو ستد ۶ هزار و ۶۰۰ ميليارد توماني را طي سال گذشته به ثبت رساند که بيش از ۵ هزار ميليارد تومان از اين رقم به معاملات الکترونيکي يا آنلاين تعلق داشت. اين کارگزاري در سال گذشته هيچ معامله عمده اي نداشته است.
    افزون بر اين، کارگزاري هاي وابسته به بانک ها و موسسات مالي در رتبه هاي بعدي برترين هاي سال قرار گرفتند. کارگزاري بانک رفاه که وابسته به بانک رفاه بوده، توانست در سال ۹۶ بيش از ۵ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان خريد و فروش داشته باشد که اين رقم ۵/ ۴ درصد از کل معاملات سالانه در مجموع کارگزاري ها بوده است. به اين ترتيب رتبه سوم برترين کارگزاري ها به لحاظ حجم مبادلات را به خود اختصاص داد. در اين ميان، ۳ هزار ميليارد تومان از اين رقم به معاملات عمده و ۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان نيز به معاملات عادي کارگزاري بانک رفاه اختصاص داشت.
    کارگزاري بانک ملت، بانک کشاورزي و بانک شهر نيز به ترتيب رتبه هاي چهارم تا ششم را از لحاظ ارزش معاملات به خود اختصاص دادند. سهم هر کدام از کارگزاري هاي مزبور حدود ۳ درصد از کل معاملات يعني رقمي در محدود ۴ هزار ميليارد تومان بود. در اين ميان، بانک شهر برخلاف دو کارگزاري ديگر، هيچ معامله بلوکي در سال گذشته نداشت. بانک کشاورزي نيز در مقايسه با دو کارگزاري ملت و شهر توانست مبادلات آنلاين بيشتري را به خود اختصاص دهد. به طوري که ۹۰۰ ميليون تومان از خريد و فروش هاي آن به معاملات آنلاين تعلق داشت.
    در ادامه، کارگزاري حافظ توانست مبادلات ۴ هزار و ۲۰۰ ميليارد توماني را در سال گذشته داشته باشد. اين رقم که حدود ۳/ ۳ درصد از کل ارزش معاملات بود، سبب شد تا کارگزاري حافظ در فهرست برترين کارگزاري سال قرار گيرد. در اين کارگزاري سهم معاملات آنلاين و عمده تقريبا به يک نسبت بوده و در مقابل خريد و فروش عادي آن ۷۶ درصد از کل معاملات را شامل شده است.همچنين کارگزاري هاي آگاه، امين آويد، بانک سپه، بانک پارسيان و بانک ملي ايران از ديگر کارگزاري هاي فعال در سال ۹۶ بودند که توانستند سهم حدود ۲ درصدي از کل ارزش معاملات به ثبت رسيده را به خود اختصاص دهند.
    
    برترين ها در حوزه آنلاين
    براساس اطلاعات منتشر شده از طريق اداره آمار شرکت بورس تهران، حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان از معاملات کارگزاران در سال ۹۶ به صورت الکترونيکي بوده است. همان طور که عنوان شد معاملات آنلاين سهم عمده اي در کل مبادلات سالانه اين نهادهاي مالي داشته و حدود ۲۰ درصد از کل ارزش معاملات بوده است. از سوي ديگر ۵۰ درصد از کل معاملات آنلاين از سوي ۱۰ کارگزاري انجام شده است. در اين ميان، کارگزاري مفيد به تنهايي بيش از ۲۰ درصد از اين رقم را به معاملات آنلاين خود اختصاص داده است. به طوري که ارزش کل معاملات الکترونيکي اين کارگزاري معادل ۵ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان بوده است.
    رتبه دوم نيز به کارگزاري آگاه تعلق گرفت. اين کارگزاري نيز در مجموع سال گذشته توانست معاملات بيش از يک هزار و ۷۰۰ ميليارد توماني را در زمينه آنلاين به خود اختصاص دهد. اين رقم حدود ۷/ ۶ درصد از کل معاملات آنلاين در سال گذشته بوده است. کارگزاري آگاه نيز در سال گذشته معاملات عمده اي نداشته و ۲/ ۲ هزار ميليارد تومان سهم مبادلات عادي آن بوده است. کارگزاري فارابي با اختصاص ۶/ ۵ درصد، بانک کشاورزي با ۵۳/ ۳ درصد و مبين سرمايه با ۳۷/ ۳ درصد از جمله برترين ها در حوزه آنلاين بودند.
    
    در معاملات خرد و بلوکي چه خبر بود؟
    بررسي روند ارزش کل معاملات خرد و بلوک نيز در سال گذشته نشان از آن دارد که در مجموع سال بيش از ۶۵ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان بوده که حدود ۴۰ درصد از کل معاملات مزبور از سوي ۲۰کارگزار صورت گرفته است. به اين ترتيب ۶۰درصد ديگر نيز از سوي ۸۶کارگزاري ديگر تامين شده است.در ميان معاملات بلوکي نيز بيشترين سهم در کارگزاري صباتامين و بانک رفاه کارگران به ثبت رسيد؛ به طوري که هر کدام به ترتيب ۵/ ۸ هزار ميليارد تومان و ۳ هزار ميليارد تومان مبادله بلوکي در سال ۹۶ را تجربه کردند.
    
    کارگزاري هاي کم معامله
    بررسي روند کارگزاران در سال گذشته نشان از آن دارد که در انتهاي رتبه بندي مزبور شرکت هاي کارگزاري توسعه معاملات کيان، اميد سهم، سهم يار، جهان سهم، بهين پويا، نماد شاهدان، آبتين استاک، دنياي نوين، ايران سهم و شاخص سهام با انجام معاملات بسيار ناچيز در محدوده صفر درصدي قرار گرفته و به اين ترتيب عملکرد موفقي در سال گذشته بر جاي نگذاشتند.
    
    «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: كارنامه كارگزاران در سال ۹۶
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 3 (پياپي 603)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است