|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


خبررئيس کل بيمه مرکزي خبر داد: رايزني بين المللي براي تقويت پوشش بيمه هاي اتکايي
    رئيس کل بيمه مرکزي در ديدار نوروزي با کارکنان از رايزني هاي بين المللي براي تقويت پوشش بيمه هاي اتکايي در سال ۹۷ خبر داد.
    به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مرکزي، عبدالناصر همتي گفت: کارکنان با روحيه نوآوري سال جديد را آغاز کنند؛ چون انتظارات از صنعت بيمه زياد است و ما در مقابل اين انتظارات مسووليم. وي افزود: بيمه مرکزي جزو نهادهاي خوب است و بايد اين جايگاه را حفظ کنيم. همتي در بخش ديگري از سخنان خود بر تقويت بخش نظارت بر عملکرد شرکت هاي بيمه و پاسخگويي به شکايات بيمه گذاران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در بخش هاي بين المللي رايزني هاي خوبي صورت گرفته و بايد براي تقويت پوشش اتکايي نيز برنامه ريزي شود. همچنين همتي از عملکرد خوب صنعت بيمه در سال ۹۶ قدرداني و ابراز اميدواري کرد شرکت هاي بيمه بيشتر و بهتر از سال قبل با ارائه خدمات متنوع در خدمت جامعه باشند. وي با اشاره به نام گذاري امسال از سوي رهبر معظم انقلاب به نام سال «حمايت از کالاي ايراني» از کارکنان بيمه مرکزي و شرکت هاي بيمه خواست تا در ارائه طرح ها و پوشش هاي جديد بيمه اي در راستاي حمايت از توليدکنندگان داخلي بيش از پيش اهتمام ورزند.
    
    
    سه پيش نياز اساسي براي حمايت از کالاي ايراني
    يک اقتصاددان با بيان اينکه براي حمايت از کالاي ايراني بايد نرخ تورم به صورت پايدار کنترل شود، بسترسازي ديگر را اصلاح نظام بانکي دانست و گفت: بانک ها بايد به گونه اي اصلاح شوند که به جاي رقابت در جذب سپرده در حوزه اعطاي تسهيلات رقابت کنند.کامران ندري در گفت وگو با خبرگزاري فارس درخصوص الزامات حمايت از کالاي ايراني اظهار کرد: مهم ترين اقدامي که بايد در حوزه بانکي براي توليد ملي انجام دهيم، کاهش و کنترل پايدار نرخ تورم در سطح ۵ درصد است.
    وي با بيان اينکه کنترل نرخ تورم اولين قدم براي حمايت از توليد است، افزود: در شرايط تورمي، دولت به دليل مسووليت هاي اجتماعي خود قيمت برخي کالاها و نرخ هاي کليدي را کنترل مي کند که تناسبي با نرخ تورم ندارد و همين مداخله در قيمت گذاري تعادل در قيمت هاي نسبي را به هم مي ريزد و در بلندمدت دولت ها را مجبور به افزايش جهشي و يکباره قيمت ها مي کند که اين اقدامات آثار بسيار مخربي براي توليد داخلي دارد.
    اين اقتصاددان با اشاره به افزايش جهشي و يکباره نرخ ارز و حامل هاي انرژي گفت: اين شوک ها قطعا به توليد ضربه مي زند. بنابراين اولين اقدامي که دولت براي حمايت از کالاي ايراني بايد انجام دهد (که البته بسيار سخت است) کاهش نرخ تورم به زير۵ درصد است.به گفته وي هم اکنون هم دولت نرخ تورم تک رقمي را اعلام کرده، اما همين نرخ هم نسبت به اغلب کشورهاي جهان بالاست و از پايداري لازم برخوردار نيست.
    ندري اقدام دوم براي حمايت از توليد داخلي و کالاي ايراني را حل عاجل بحران بانکي دانست و تصريح کرد: هم اکنون بانک ها با تنگناي مالي و نقدينگي مواجه هستند و دارايي آنها متناسب با بدهي ها نيست. وقتي بانک ها در چنين وضعيتي قرار دارند، نمي توانند نقش کليدي و اصلي خود را که تامين مالي توليد و مصرف کننده ايراني است، به درستي ايفا کنند.
    وي افزود: نظام بانکي احتياج به خانه تکاني اساسي و کليدي دارد؛ زيرا در اين شرايط نقش واسطه گري مالي و تامين کسري نقدينگي بنگاه ها را نمي تواند به خوبي انجام دهد،البته اين وظيفه در چند دهه گذشته هم وجود داشته است و هميشه بنگاه ها با چالش تامين سرمايه در گردش مواجه بوده و هستند.
    اين اقتصاددان با اشاره به تفاوت بانک هاي داخلي و خارجي گفت: بانک هاي خارجي دقيقا بالعکس عمل مي کنند؛ به طوري که در اغلب کشورهاي خارجي رقابت بانک ها در حوزه اعطاي تسهيلات است و در تبليغات از مردم مي خواهند به روش هاي مختلف تسهيلات دريافت کنند، اما در ايران تبليغات براي سپرده گذاري است.وي ادامه داد: اين نشان مي دهد تا چه حد در حوزه بانکي مسير را اشتباه و انحرافي طي کرده ايم و اين نيازمند تجديد ساختار اساسي در سيستم بانکي است. بايد ساختار مديريتي و مالکيتي بانک ها تغيير کند که البته کار بسيار دشواري است.
    ندري تاکيد کرد: بنابراين براي حمايت از توليد دو اتفاق مهم بايد رخ دهد. يک کنترل تورم به صورت پايدار و دوم اينکه بانک ها به نقطه اي برسند که به جاي رقابت در جذب سپرده، در حوزه اعطاي تسهيلات رقابت کنند. اگر توانستيم بانک ها را به اين مسير ببريم بستر حمايت از توليد داخلي و کالاي ايراني گام برداشت.
    وي همچنين با بيان اينکه براي حمايت از کالاي ايراني بايد مصرف کننده را در نظر گرفت، اظهار کرد: يکي از موثرترين روش هاي حمايت از کالاي ايراني کمک به کسري نقدينگي مصرف کننده ايراني از مسير تسهيلات بانکي با نرخ سود مناسب است.اين اقتصاددان با اشاره به ضرورت تعيين امتياز و تسهيلات ويژه براي خريدار کالاي ايراني، گفت: کاش براي حمايت از توليد به جاي مانور دادن روي شعار حمايت از کالاي ايراني، روي حمايت از مصرف کننده کالاي ايراني تمرکز مي کرديم. مهم ترين مشکل هم اکنون عدم تمايل مصرف کننده ايراني به استفاده از کالاي ايراني است. يا به دليل کسري نقدينگي يا به دليل عدم تناسب کيفيت کالاي ايراني با کالاي خارجي.
    وي ادامه داد: همچنين به خاطر نداشتن سيستم ها يا نظام هايي که بتواند از مصرف کننده حمايت کند، مي بينيم که مصرف کننده به سمت کالاهاي خارجي مي رود زيرا به کيفيت مناسب کالاي خارجي اعتماد پيدا کرده است. ندري با بيان اينکه براي حمايت از توليد داخل بايد نظام حمايت از حقوق مصرف کننده را احيا کنيم، افزود: اين نظام بايد احيا شود تا وقتي توليدکننده اي کالاي نامرغوب ارائه مي کند، بتواند حقوق خود را از توليدکننده مطالبه کند.اين کارشناس اقتصادي گفت: در حال حاضر برخي توليدکنندگان وانمود مي کنند کالاي توليدي آنها کيفيت و خدمات پس از فروش مناسبي دارد، اما وقتي مصرف کننده کالا را خريداري مي کند، مي بيند که اين تبليغات واقعيت نداشته است. به عبارت ديگر صداقت يکي از مولفه هاي بسيار مهم در جلب نظر مصرف کننده داخلي است و متاسفانه هم اکنون هيچ نهادي براي حمايت از حقوق مصرف کننده نداريم.
    
    
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 17
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است