|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: دو پرونده بزرگ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


دو پرونده بزرگ


نويسنده: ديويد سانجر *


    با آنکه برنامه هسته اي ايران و کره شمالي تفاوت هاي بسيار زيادي با هم دارند، اما معمولا از اين دو برنامه همزمان ياد مي شود و اکنون که ترامپ قصد دارد در هفته هاي آينده با رهبر کره شمالي مذاکره کند و از پيمان هسته اي سال ۲۰۱۵ ايران خارج شود، توجه به برنامه هاي هسته اي اين دو کشور اهميت بالايي پيدا کرده است.
    در سال هاي اخير ايراني ها شاهد بودند تعاملاتي بين کره شمالي و آمريکا به وجود آمده و اگرچه توافق هاي قبلي بين دولت هاي آمريکا و کره شمالي به نتيجه نرسيده، اما براي ايران درس هايي دربرداشته است. در واقع تهران مشاهده کرده واکنش آمريکا در قبال برنامه کره شمالي چگونه بوده است. از سوي ديگر کره شمالي در دو سال اخير نحوه اجراي پيمان هسته اي ايران را زير نظر داشته و اکنون اعلام آمادگي کرده با آمريکا مذاکره کند. سوال مهم براي رهبر کره شمالي اين است که آيا امتيازهايي که در برابر کنار گذاشتن برنامه هسته اي خود دريافت خواهد کرد ارزش دارد يا نه؟ رهبر کره شمالي به ويژه مايل است بداند در ماه مه، ترامپ در سخنراني خود درباره پيمان هسته اي ايران چه خواهد گفت. در همان ماه اگر همه چيز طبق برنامه پيش رود دونالد ترامپ مذاکره چهره به چهره با رهبر کره شمالي خواهد داشت. اين نخستين بار است که يک رئيس جمهوري آمريکا با رهبر کره شمالي ديدار مي کند. ترامپ معتقد است مي تواند کاري را که روساي جمهوري قبلي آمريکا نتوانستند انجام دهند انجام دهد يعني متقاعد کردن کره شمالي به کنار گذاشتن برنامه هسته اي اش.
    ترامپ بارها پيمان هسته اي ايران را بدترين پيمان تاريخ آمريکا توصيف کرده و اکنون بايد نشان دهد در مذاکره با کره شمالي مي تواند به پيماني خوب دست پيدا کند. اين در حالي است که توافق با کره شمالي بسيار دشوارتر از توافق با ايران است. چندي پيش رئيس سازمان سيا در مصاحبه با خبرگزاري سي بي اس، مانعي بزرگ براي ترامپ تعيين کرد. او ضمن اعلام مخالفت خود با پيمان هسته اي ايران گفت: «ترامپ بايد به توافقي بسيار خوب با کره شمالي دست پيدا کند.» از ديد رئيس سازمان سيا، ترامپ ابزارهاي لازم براي رسيدن به اين هدف را در اختيار دارد، اما درباره کل ماجرا ترديدهاي جدي وجود دارد. نکته مهم اين است که اگر ترامپ از توافق هسته اي ايران خارج شود، رهبر کره شمالي به اين موضوع فکر خواهد کرد که چرا بايد با آمريکا مذاکره کند در حالي که ممکن است رئيس جمهور بعدي اين کشور از توافق حاصل شده خارج شود.
    ترامپ اعلام کرده در دوازدهم ماه مه از پيمان هسته اي ايران خارج خواهد شد. مقامات آمريکايي اعلام کردند اگر اروپايي ها زمينه هاي لازم براي مهار برنامه موشکي ايران را فراهم کنند و محدوديت برنامه غني سازي اورانيوم اين کشور را دائمي کنند، آمريکا در پيمان هسته اي سال ۲۰۱۵ باقي خواهد ماند. انگليسي ها و فرانسوي ها تلاش کرده اند زمينه را براي تحقق خواسته هاي آمريکا فراهم کنند اما نگران هستند که تقاضا هاي يک جانبه به از ميان رفتن توافقنامه اي منجر شود که موثر بوده است. از سوي ديگر مقامات آلماني معتقدند دائمي کردن محدوديت غني سازي اورانيوم، مستلزم مذاکرات جديد و دادن امتيازهاي جديد به ايران است.
    اگر ترامپ در پيمان هسته اي باقي بماند يعني همان کاري را بکند که دستياران ارشد او از وي خواسته اند با چالشي ديگر مواجه خواهد شد. واقعيت اين است که مذاکره براي رسيدن به توافق با کره شمالي بسيار دشوارتر از اصلاح نقاط ضعف پيمان هسته اي ايران است زيرا کره شمالي بر خلاف ايران، داراي سلاح هسته اي است. برخي تخمين ها حاکي است اين کشور ۲۰ کلاهک هسته اي دارد و آژانس اطلاعات دفاعي آمريکا معتقد است تعداد کلاهک هاي هسته اي کره شمالي ۶۰ عدد است. همچنين کره شمالي اورانيوم و پلوتونيوم توليد مي کند و سازمان سياه معتقد است بخشي از اين مواد در مراکز مخفي توليد مي شود اين در حالي است که ايران ۹۷ درصد ذخيره اورانيوم غني شده خود را تحويل داده است. اين نگراني وجود داشت که ايران از اين ماده براي توليد سلاح هسته اي استفاده کند.
    حتي با دقيق ترين بازرسي ها به سختي مي توان اطمينان حاصل کرد برنامه هاي هسته اي کره شمالي متوقف شده است. در حالي که ايران به بازرسان سازمان انرژي اتمي اجازه بازرسي داده است، کره شمالي هرگز چنين مجوزي صادر نکرده است. قبل از اخراج بازرسان بين المللي از کره شمالي، آنها تنها اجازه داشتند از يک مرکز هسته اي اين کشور بازديد کنند. از سوي ديگر مذاکرات بر سر پيمان هسته اي ايران پس از دو سال و با اتفاق نظر و موضع مشترک آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا، چين و انگلستان به نتيجه رسيد. تاکنون هيچ يک از اين شرايط در مورد مذاکره با کره شمالي تحقق نيافته است و نکته مهم ديگر اين است که کره شمالي بارها مذاکره کرده و به دلايل مختلف برنامه هسته اي خود را از سر گرفته و در اين زمينه کاملا آمادگي دارد بار ديگر پس از توافق با غرب برنامه هسته اي خود را از سر گيرد.
    به اين ترتيب اگر ترامپ تصميم بگيرد از پيمان هسته اي ايران خارج شود، احتمال توافق با کره شمالي بسيار کمتر مي شود و هرگونه توافق احتمالي، بسيار شکننده خواهد بود. ترامپ در تعيين موضع آمريکا در قبال پيمان هسته اي ايران بايد به اين نکته کاملا توجه داشته باشد. ترامپ قصد دارد رسيدن به توافق با کره شمالي را يک موفقيت بزرگ براي دولت خود معرفي کند، اما قبل از هر چيز بايد ترتيبي دهد تا زمينه رسيدن به توافق فراهم شود.
    در سال هاي اخير بي اعتمادي عميق بين دو کشور وجود داشته و به نظر مي رسد در نخستين ملاقات بايد اعتمادسازي صورت گيرد. حال تصور کنيد چند روز قبل از ملاقات ترامپ با رهبر کره شمالي، وي اعلام کرده باشد از توافق هسته اي ايران خارج شده است. در اين حالت طي کردن مسير پر پيچ و خم رسيدن به توافق با کره شمالي بسيار دشوارتر خواهد بود. اقدام يکجانبه ترامپ در خروج احتمالي از پيمان هسته اي ايران غير از تبعاتي که براي آمريکا دارد او را از هدف خود دورتر خواهد کرد. به نظر مي رسد موضع گيري تند درباره اين پيمان در حال حاضر بسيار پرهزينه باشد.
    
    *نيويورک تايمز دو پرونده بزرگ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 75)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است