|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: ترس آمريكا از بزرگ شدن اژدها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


ترس آمريكا از بزرگ شدن اژدها
نبرد تجاري در حوزه تكنولوژي ادامه خواهد داشت    
    دنياي اقتصاد : رويکرد اقتصادي آمريکا با فرماندهي دونالد ترامپ از هراس پنهان سرزمين عقاب طلايي نسبت به گسترش قدرت اژدهاي آسيا پرده برداشته است. بزرگ شدن سهم چين از کيک اقتصاد، منجر به بروز بزرگ ترين واکنش مقابله اي ايالات متحده در قرن اخير شد. کاخ سفيد با انتشار جزئيات تعرفه ۲۵ درصدي بر بيش از ۱۳۰۰ نوع کالا و خدمات وارداتي از چين، سياست تقابلي خود با سردمدار اقتصادهاي نوظهور را تثبيت کرد. هراس آمريکا از حجيم شدن اقتصاد چين با توجه به ثبت سومين سال متوالي پيشتازي اژدهاي سرخ در توليد ناخالص داخلي (قدرت برابري خريد)، کسري تراز تجاري ۳۷۵ ميليارد دلاري با اين کشور (در سال ۲۰۱۷) و وابستگي روزافزون (با افزايش نفوذ چين به خصوص در بخش تکنولوژي) منطقي به نظر مي رسد؛ اما به کارگيري از ابزاري که به جنگ تجاري منتهي مي شود توان تضعيف اقتصاد چين همزمان با تقويت اقتصاد آمريکا را خواهد داشت؟
    برنده جنگ تجاري به سختي قابل پيش بيني است. حتي وقوع يک بازي باخت-باخت نيز محتمل خواهد بود. نکته قابل تامل در ريزش بهاري بازار جهاني سهام، سقوط بخش تکنولوژي است. اين بخش با توجه به سهم زياد آن در تجارت ميان آمريکا و چين (که نيمي از کسري تراز تجاري مربوطه در سال ۲۰۱۷ را شکل داده) براي بازارها اهميت فراواني دارد. به عقيده کارشناسان، چين در اين حوزه از کنترل و نفوذ بيشتري نسبت به آمريکا برخوردار است. دست بالاي چين در بخش فناوري به دليل پروسه «تبادل تکنولوژي اجباري» رخ داده است. قوانين الزامي سرمايه گذاري مشترک براي شرکت هاي خارجي اساس اين پروسه را تشکيل مي دهد. ترامپ اين ضوابط را ناعادلانه خواند و چين را به سرقت فناوري هاي آمريکايي متهم کرد.ظهور ابرقدرت نوظهور: چين در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۳ هزار ميليارد دلار خروجي اقتصادي داشت که از اين حيث بالاتر از اتحاديه اروپا و آمريکا قرار گرفته بود. از طرفي شرکت خدمات تضامني PWC طي گزارشي، سال ۲۰۵۰ را با صدرنشيني بلامنازع چين در عرصه اقتصاد بين الملل پيش بيني کرده است و سياست هاي اقتصادي حزب کمونيسم نيز با همين هدف چيده شده اند.
    نفوذ به مرزهاي آمريکا: کسري تراز تجاري که تفاوت ارزش واردات و صادرات کالاها و خدمات ميان چين و آمريکا را نشان مي دهد، در سال ۲۰۱۷ به بيشترين ميزان خود در طول تاريخ تجاري اين دو کشور رسيد. در مجموع چين نزديک به ۳۷۵ ميليارد دلار ظرف اين سال بر کسري تجاري آمريکا افزود. در ژانويه ۲۰۱۸ نيز اين روند تداوم داشت و حدود ۳۶ ميليارد دلار ثبت شد. در واقع، بيشترين حجم کسري تجاري ايالات متحده با ساير کشورها به چين اختصاص دارد. از آنجا که کسري تراز تجاري آمريکا با ساير کشورها نيز روبه رشد است و از سال ۲۰۰۸ ميلادي به بيشترين حجم خود رسيده، اقدامات حمايت گرايانه و ضدچيني در دستور کار کاخ سفيد قرار گرفته اند. بالطبع دولت مرکزي جمهوري خلق که از تراز مثبت با ايالات متحده شکايتي ندارد، نسبت به اعمال تعرفه هاي سنگين بر واردات کالا و خدمات اين کشور روي خوشي نشان نداد و اين بازي تجاري را «باخت-باخت» خطاب کرد. علاوه بر اين، طي اقدام تلافي جويانه، ۱۲۸ کالاي آمريکايي وارد ليست تعرفه چيني ها شدند تا اقدام ترامپ از سوي پکن بي پاسخ نماند. حمايت گرايي کاخ سفيد به منظور کاهش نفوذ چين به بازارهاي اين کشور از سوي کارشناسان اقتصادي زيادي تحليل شده است. برخي دست بالاتر در اين نبرد قدرت را ايالات متحده عنوان مي کنند؛ اما به عقيده بعضي ديگر از اقتصاددانان، چين از مدت ها قبل به ريشه هاي اقتصاد آمريکا رسوخ کرده است و تغيير اين شرايط حتي با خواست پکن نيز پروسه زمان بري خواهد بود. به عنوان مثال، بخش تکنولوژي که بيشترين سهم را از کسري تجاري ميان آمريکا و چين را به خود اختصاص داده، در حدي تحت کنترل چين قرار گرفته که ترميم اين وابستگي اجباري با يک جنگ تجاري ساده قابل انجام نخواهد بود.
    
    سرقت تکنولوژي به سبک چيني
    تجارت تکنولوژي در زيرشاخه هاي مختلفي مانند کامپيوتر، قطعات الکترونيکي، مخابرات، ماشين آلات و حتي در بخش خودرو بيش از ۲۰۰ ميليارد دلار از کسري تجاري سالانه آمريکا با اژدهاي سرخ را تشکيل مي دهد. در واقع، افزون بر نيمي از تجارت اين دو کشور به تکنولوژي در بخش هاي گوناگون تعلق دارد. چين از ۳ راه اساسي نفوذ و کنترل قابل توجهي در اين زمينه کسب کرده است. کنترل اژدها در تجارت تکنولوژي را مي توان در يک اصطلاح خلاصه کرد؛ «تبادل اجباري فناوري» (Forced Tech Transfer). تبادل اجباري تکنولوژي به اين معنا است که شرکت هاي فعال در اين نوع تجارت، در ازاي بازار بزرگي که چين در اختيار آنان قرار مي دهد، بايد اطلاعات خود را با دولت اين کشور به اشتراک بگذارند. شرکت هاي آمريکايي زيادي از اين قوانين گلايه دارند؛ اما چاره اي جز پذيرش اين ضوابط نداشته اند؛ چراکه بازار وسيع چين با يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون مصرف کننده بالقوه، سود کلاني براي شرکت ها به ارمغان مي آورد. دونالد ترامپ نه تنها اين ضوابط را ناعادلانه خطاب کرده؛ بلکه چيني ها را به سرقت فناوري هاي آمريکايي متهم کرده است. تعرفه گذاري در بخش تکنولوژي نيز به همين دليل مورد توجه ويژه کاخ سفيد قرار دارد. هزينه قوانين چيني براي ايالات متحده بالغ بر ۳۰ ميليارد دلار در سال تخمين زده مي شود. چين از ۳ طريق کنترل شديد خود بر بخش فناوري را به دست آورده است.
    تله سرمايه گذاري مشترک: شرکت ها و برخي از صنايعي که خواهان دسترسي به بازار مصرف کنندگان چيني هستند بايد تن به سرمايه گذاري مشترک بدهند. به اين ترتيب، توليدکننده خارجي که قصد فروش محصولات خود در چين را دارد براي اجتناب از تعرفه هاي سنگين بايد خط توليد خود را به چين منتقل کند و يک شريک چيني نيز در پروسه توليد مشارکت داشته باشد. شرکت ها از يکسو نگران سرقت اطلاعات فناوري هاي نوين خود هستند و از سوي ديگر براي دسترسي به بازار چين و عدم پرداخت تعرفه ناچار به رعايت اين قانون ملزم مي شوند.بوروکراسي چيني: شرکت هاي فعال در چين، بايد اطلاعات خود را بر سرورهاي داخلي اين کشور ذخيره کنند. آنها اجازه انتقال اطلاعات به کشور خود بدون نظارت را ندارند و دولت چين در صورت تمايل قادر خواهد بود به اين اطلاعات دسترسي داشته باشد. خدمات ديجيتالي مانند اپليکيشن ها نيز ملزم به ثبت اطلاعات خود بر سرورهاي داخلي چين هستند. اين ضابطه ريسک سرقت فناوري انحصاري شرکت ها را افزايش مي دهد.تحقيق و توسعه بومي: شرکت ها در پروسه R&D يا پژوهش و توسعه خود ملزم به اعمال نتايج تحقيقات خود در داخل مرزهاي چين هستند. ارتقاي کيفي کالاهايي که در چين به فروش مي روند، بايد در همين کشور به توليد انبوه يا جزئي برسد.
    ترس آمريکا از بزرگ شدن اژدها / نبرد تجاري در حوزه تکنولوژي ادامه خواهد داشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بارثاوا
متن مطالب شماره 23، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است