|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: كارنامه بد براي فلزات پايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


كارنامه بد براي فلزات پايه
سيكينگ آلفا عملكرد سه ماه اول سال ۲۰۱۸ را بررسي كرد

نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


    
    دومين سه ماهه سال ۲۰۱۸ در شرايطي آغاز مي شود که وضعيت بازارهاي پايه به خصوص فلزات پايه در سه ماهه اول دلچسب نبود. در اين بين سيکينگ آلفا، وب سايت معتبر جهاني بررسي بازارهاي کالايي با نگاهي به وضعيت بازار فلزات پايه در سال هاي اخير و با اشاره به اين که در سال ۲۰۱۵ شاخص فلزات پايه با ۴۵/ ۲۳ درصد افت روبه رو شده در حالي که اين شاخص در سال ۲۰۱۶ ميلادي ۷۷/ ۲۶ درصد افزايش يافته، مي نويسد؛ در سال گذشته فلزات پايه غير آهني به صورت يکي از بهترين بخش هاي توليدي خود را نشان داده است اما در سه ماهه اول سال جاري اين وضعيت با کمي توقف روبه رو شده است به طوري که اين شاخص در اين مدت حدود يک درصد افت را تجربه کرده است. کارشناسان البته معتقدند هنوز براي اظهار نظر قطعي در اين باره زود است و به خصوص در سه ماهه دوم انتظار مي رود نتايج بهتري به دست بيايد. با اين حال وضعيت بازار فلزات غيرآهني در مقايسه با دو سال اخير تا حدي در شرايط سکون بوده است.
     در اين بين سيکينگ آلفا با اشاره به اينکه ۶ فلز غيرآهني در سه ماهه اول سال جاري ميلادي در مقايسه با سه ماهه پاياني ۲۰۱۷ با وضعيت کاهشي (زيان) روبه رو بوده است، مي نويسد؛ بهترين محصول در بخش فلزات پايه در اين دوره نيکل بوده که حدود ۸ درصد افزايش قيمت را تجربه کرده است. قلع نيز ۳۱/ ۶ درصد رشد قيمتي را از آن خود کرده درحالي که روي ۶۴/ ۰ درصد افزايش يافته و آلومينيوم بدترين افت را تجربه کرده و با ۵۲/ ۱۰ درصد افت ضعيف ترين عملکرد را در اين گروه از آن خود کرده است که البته دليل آن تعرفه ترامپ روي اين فلز در ماه مارس بود که باعث افت قيمتي آن شد. اين فلز نه تنها در بازار نقدي که در بازار آتي نيز با افت هاي قابل توجهي روبه رو شده به طوري که در بورس کامکس قيمت هاي آتي اين فلز ۳۳/ ۸ درصد افت قيمتي را تجربه کرد. اين در شرايطي است که شاخص دلار آمريکا در برابر سبدي از ارزهاي معتبر در اين بازه زماني ۲/ ۲ درصد کاهش يافت که البته در چنين مواردي انتظار مي رود ارزش فلزات پايه با افزايش روبه رو شود اما به دلايل متعددي اين اتفاق در بازه ۹۰ روزه اول ۲۰۱۸ نيفتاد. بررسي ها نشان مي دهند نوسانات در بازارهاي سهام در همين دوره زماني يکي از مسائلي بوده که ريسک در بسياري از بازارها را کاهش داده است. دلار در اين مدت کاهش يافته و اين امر احتمال افزايش نرخ هاي بهره را در آينده افزايش داده است. از طرفي به دلايلي همچون سياست هاي تعرفه اي در ايالات متحده و احتمال بروز جنگ هاي تجاري در آينده که در سه ماهه اول سال جاري ميلادي به اوج خود رسيده بود شاخص هاي صنعتي با کاهش شديد روبه رو شدند و از طرفي ريسک هاي صنعتي در جهان افزايش يافت. در اين مدت ترامپ يک تعرفه ۱۰ درصدي را براي آلومينيوم در نظر گرفت و همين تعرفه براي فولاد نيز ۲۵ درصد اعلام شد. برخي معتقد بودند احتمال دارد در ساير فلزات نيز شاهد بروز تعرفه هايي باشيم که البته اين امر هنوز محقق نشده است و حتي به نظر مي رسد اين پيش بيني و نگراني منتفي شود. اين موضوع روي سياست هاي تجاري شرکاي آمريکا نيز اثرگذار بود هرچند با نظر ترامپ کانادا و مکزيک فعلا از اين تصميم مستثني هستند اما در صورتي که ترامپ پيمان نفتا را ملغي کند اين سياست اين دو کشور را نيز در بر خواهد گرفت. اين سياست به حدي براي برخي کشورها از جمله چين سنگين تمام شد که دست به مقابله به مثل زد به طوري که اخيرا روي واردات ۱۲۸ قلم کالاي آمريکايي تعرفه بست که اين تصميم بازارهاي سهام ايالات متحده را با افت روبه رو ساخت چراکه باز هم نگراني ها از بروز جنگ تجاري بين اين دو کشور افزايش يافته است و اين موضوع به خصوص زماني از اهميت برخوردار مي شود که در ميان محصولات مذکور کالاهاي صنعتي نيز ديده مي شود که اين امر مي تواند روي قيمت کالاهاي صنعتي و بالطبع فلزات پايه اثرات مستقيمي بر جا بگذارد. اين در حالي است که شايد بايد سال ۲۰۱۷ را يکي از کم ريسک ترين سال ها در حوزه تجاري دانست که باعث شد بازارها مسيرهاي صحيح خود را طي کنند چراکه تحريک قيمتي با استفاده از سياست هاي دولتي اعم از سياست هاي تجاري و تعرفه اي به حداقل خود رسيده بود. با اين حال به نظر مي رسد سال ۲۰۱۸ سالي است که در آن بايد منتظر ريسک هاي تجاري و تعرفه اي بود که اين مساله مي تواند روي بازارهاي کالايي اثرات منفي بر جا بگذارد کما اينکه اين آثار از هم اکنون آغاز شده اند.
    
    فلز سرخ در بازار گاوي
    مس در سال ۲۰۱۶ بيش از ۱۸ درصد سود را نصيب صاحبان اين صنعت کرد و افزايش قيمتي را در اين محدوده تجربه کرد و در سال گذشته نيز در بازار کامکس و لندن به ترتيب ۶/ ۳۱ و ۳۰ درصد رشد قيمتي را تجربه کرد. با اين حال در سه ماهه اول سال جاري قيمت مس ۳۳/ ۸ درصد افت را از سر گذراند. اين فلز پس از نوامبر ۲۰۱۶ که قيمت ۳۲/ ۲ دلار در هر پوند (واحد وزني کمتر از نيم کيلوگرم) را تجربه کرد توانست به قيمت هاي بالاتر از حد قابل پيش بيني منتقل شود. از ديدگاه فني اين فلز در آن دوره پتانسيل هاي خوبي را براي رشد قيمتي به دست آورد و در قلمرو خريد بالاتر قرار گرفت که اين مساله در تجزيه و تحليل هاي فاندامنتال رشد قيمتي را تشديد مي کرد. با اين حال در ماه پاياني سال ۲۰۱۷ توانست بار ديگر وارد يک مسير صعودي شود که البته اين مدار صعودي را در سه ماهه ابتدايي سال ۲۰۱۸ از دست داد. اين در حالي است که ميزان ذخاير مس از ۳۵۰ هزار تن به ۲۵۰ هزار تن کاهش يافت که اين مساله تمايل به اصلاح قيمتي را در اين فلز افزايش داده بود. اما در هفته هاي اول سال ۲۰۱۸ ميزان ذخاير روند رو به رشدي را تجربه کرد و در سه ماهه اول توانست ۵/ ۸۹ درصد رشد را معادل ۱۸۱ هزار و ۳۵۰ تن افزايش در بازار لندن تجربه کند. در اين بين سيکينگ آلفا در توضيح بيشتر به سياست هاي نرخ بهره در ايالات متحده اشاره کرده و مي نويسد فدرال رزرو در سال ۲۰۱۷ سه بار نرخ بهره را افزايش داد با اين حال نرخ هاي کنوني در ۷۵/ ۱ درصد قرار گرفته که مي تواند عامل اصلي رشد قيمتي براي تمام کالاها در آينده باشد. رشد اقتصادي در ايالات متحده در حال حاضر افزايش يافته و اين مساله بازنگري مجدد نرخ بهره فدرال رزرو را تقويت مي کند. بنابراين بايد گفت علاوه بر مسائل تجاري در حال حاضر نرخ هاي بهره نيز فرمان بازارهاي کالايي پايه را در دست خواهند گرفت. به هر حال در رابطه با فلز سرخ بايد گفت اين کالا پس از بحران مالي در ۲۰۰۸ به کمترين قيمت خود يعني ۲۵/ ۱ دلار در هر پوند رسيد که از سال ۲۰۰۰ به بعد کمترين قيمت محسوب مي شود. به هر حال بايد قيمت هاي فعلي براي اين فلز را قيمت هاي مناسب در ۱۰ سال گذشته قلمداد کرد. به عبارتي بازار مس از وضعيت خرسي که حدود ۵ سال در آن قرار داشت خارج شده و به بازار گاوي وارد شده است که يک دوره مهم اصلاحي براي اين فلز محسوب مي شود.
    
    بدترين عملکرد براي فلز نقره اي
    در سال ۲۰۱۶ قيمت آلومينيوم به ميزان ۴۳/ ۱۲ درصد افزايش يافته است درحالي که اين فلز در سال قبل از آن ۳۵/ ۱۸ درصدکاهش قيمت را تجربه کرده بود. با اين حال در سال گذشته آلومينيوم توانست ۳۳/ ۳۲ درصد رشد قيمتي را به نام خود ثبت کند اما اين روند در سه ماهه اول سال جاري بار ديگر معکوس شده و شاهد افت قيمتي به ميزان ۵۲/ ۱۰ درصد هستيم که بدترين عملکرد را در ميان فلزات پايه در اين زمان به ثبت رسانده است. اين کالا در حال حاضر مشمول تعرفه ۱۰ درصدي شده تا دولت آمريکا بتواند به اين ترتيب سياست حمايتي را براي توليدکنندگان داخلي خود ايجاد کند و باعث بهبود وضعيت آنان شود. اما به عقيده کارشناسان اين سياست قطعا منجر به تحريف قيمتي از مسير بازار خواهد شد، زيرا تعرفه ها در يک اقتصاد جهاني آزاد اقتصاد توليد و مصرف را منحرف خواهد کرد و نوسانات در بازارها را افزايش خواهد داد و اين اتفاق در سه ماهه اول سال جاري افتاده است. از طرفي رشد ذخاير آلومينيوم در بورس فلزات لندن در اين مدت افزايش ۷/ ۱۶ درصدي را تجربه کرده است که اين موضوعات بازار را در کنترل خود درآورده اند. اين موضوعات سهام شرکت هاي معتبر آلومينيومي را نيز تحت تاثير قرار داده است. به عنوان نمونه سهام الکوآ که در سال ۲۰۱۷ دو برابر شده بود و در پايان اين سال به ۸۷/ ۵۳ دلار رسيده بود در ۲۹ مارس ۲۰۱۸ به ۹۶/ ۴۴ دلار به ازاي هر سهم کاهش يافت که دليل اصلي آن افت قيمت آلومينيوم بوده است.
    
    فلز شيطاني و بهترين کارنامه در فلزات
    نيکل که در سال ۲۰۱۵ توانست ۶/ ۴۲ درصد رشد قيمتي را به ثبت برساند در سال ۲۰۱۷معادل ۲۲ درصد افزايش قيمت را تجربه کرد و حتي در سه ماهه اول سال جاري نيز در حدود ۸ درصد افزايش قيمت را ثبت کرد که شرايط اميدوارکننده اي را از اين فلز نشان مي دهد. دليل رشد قيمتي اين فلز نيز در بررسي سيکينگ آلفا افزايش تقاضا براي اين فلز در مدت مورد بررسي اعلام شده است. چراکه تقاضاي چين براي اين فلز افزايش يافته و همين تقاضا از بازار پشتيباني کرده است. از اين محصول که در توليد فولاد ضد زنگ استفاده مي شود در شرايطي که رشد اقتصادي در دنيا در حال افزايش است با رشد تقاضاي مطلوبي روبه رو مي شود. از طرف ديگر افت ذخاير نيکل دليل ديگري بود که قيمت اين فلز مهم را در بازارهاي جهاني با رشد روبه رو ساخته است. روسيه يکي از مهم ترين کشورهاي توليدکننده نيکل در دنيا است و احتمالا سياست هاي تحريمي که عليه پوتين مطرح شده در ماه هاي پيش رو بتواند روي اين فلز اثرات بيشتري بر جاي بگذارد و به رشد بيشتر قيمت آن دامن بزند. قيمت اين فلز در پايان سه ماهه اول سال جاري ۱۳ هزار و ۲۸۰ دلار در هر تن اعلام شده است.
    
    سرب و تغيير مسير در دو سال
    سرب در سال ۲۰۱۴ يکي از بدترين عملکردها را در بازارهاي فلزات پايه از خود نشان داد به طوري که قيمت آن ۶۵/ ۱۷ درصد افت را تجربه کرد با اين حال در سال بعد از آن ۳۶/ ۳ درصد افت را به ثبت رساند و در ۲۰۱۶ توانست ۱۴/ ۱۱ درصد رشد قيمتي را تجربه کند. در اين بين اين فلز سال گذشته ۳۱/ ۲۵ درصد رشد قيمتي را به صورت باورنکردني از آن خود کرد، ولي در سه ماهه اول سال جاري قيمت سرب ۶/ ۳ درصد افت را دوباره در کارنامه خود به ثبت رساند. اين فلز در بازار لندن در ۳۰ مارس ۲۰۱۷ به ۲ هزار و ۴۱۰ دلار در هر تن رسيد. ذخاير اين فلز در سه ماهه اول سال جاري در حدود ۱۳ هزار تن کاهش يافت با اين حال تاثيري در روند قيمتي نداشته است.
    
    روي؛ روي خط ثبات
    قيمت روي که در سال ۲۰۱۵ به ميزان ۸/ ۲۵ درصد کاهش يافته بود بهترين فلز در LME در سال ۲۰۱۶ بود که ۵۳/ ۵۹ درصد افزايش قيمت را تجربه کرد. رشد قيمتي اين فلز در سال ۲۰۱۷ به ۵۴/ ۲۷ درصد رسيد و در سه ماهه اول سال جاري، افزايش قيمت محدودي را به ميزان ۶۴/ ۰ درصد تجربه کرد. روي در تاريخ ۲۹ مارس ۲۰۱۸ در قيمت ۳،۳۰۹ دلار در هر تن بسته شد. با اين حال نويسنده اين گزارش معتقد است احتمال ادامه افزايش قيمت در اين فلز بالا است. از بين بردن چندين معدن بزرگ روي، حمايت از آن را افزايش داده و مي تواند شرايط را براي افزايش قيمت فراهم کند.
    
    قلع دومين فلز مثبت
    قلع دومين فلز با رشد قيمتي مثبت در سه ماهه اول سال جاري بود که در اين مدت ۳۱/ ۶ درصد افزايش يافت. چين بزرگترين توليدکننده و مصرف کننده قلع جهان است. بازار جهاني قلع بايد بر اساس سطوح توليد و مصرف فعلي، مازاد کمي داشته باشد. توليد اين محصول در اندونزي در حال کاهش است، اما در ساير نقاط جهان افزايش يافته است. رسيدن قيمت اين فلز به بيش از ۲۰ هزار دلار به ازاي هر تن، همه چيز را در سال ۲۰۱۷ براي قلع فراهم کرده بود و رشد اقتصادي در چين شرايط حمايت از قيمت را فراهم کرد تا جايي که قيمت اکنون در محدوده ۲۱ هزار و ۲۰۰ تا ۲۱ هزار و ۴۰۰ دلار در نوسان است. ذخاير اين فلز در بورس لندن در سطح ۲.۰۶۰ تن بوده و در طول سه ماهه اول امسال، ۱۶۰ تن کاهش يافته است. با وجودي که بازار قلع احتمالا با مازاد کمتري روبه رو شود، اما ناپايداري بازار همواره داراي پتانسيل حرکت قيمتي عظيمي است.
    کارنامه بد براي فلزات پايه / سيکينگ آلفا عملکرد سه ماه اول سال ۲۰۱۸ را بررسي کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است