|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: آرامش كلي در بازار و برخي داده هاي متناقض
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


آرامش كلي در بازار و برخي داده هاي متناقض
بازارهاي جهاني فولاد در روزهاي اخير چگونه بوده است؟


بازار جهاني فولاد اگرچه آرامشي نسبي را تجربه مي کند ولي داده هاي متناقض در اين بازار به کرات ديده مي شود. اين شرايط نشان مي دهد که از يکسو شرايط بازار با ابهاماتي جديد رو به رو شده و فعالان اين عرصه ترجيح مي دهند اندکي صبر و احتياط را تا روشن شدن اوضاع مدنظر قرار دهند و از سوي ديگر بازار گويي ميل به کاهش نرخ دارد، اما فراگير نيست.
    بازار مواد اوليه صنعت فولاد در روزهاي اخير شرايط نسبتا با ثباتي داشته اگرچه برخي از نوسان قيمت ها نيز به ثبت رسيده است. آرامش اين بازار را مي توان از مسير پايين بودن حجم معاملات نيز مورد بررسي قرار داد اگرچه اين بازار مستقيما از قيمت هاي بازار فولاد تاثير مي پذيرد. اين در حالي است که بازارهاي جهاني فولاد نيز روندي مشابه را طي مي کنند يعني نوسان قيمت هاي محدود و پراکنده اي تجربه مي شود تا جايي که مي توان گفت يک روند عمومي در اين بازارها ديده نمي شود. بيم و اميد از تصميمات فولادي ترامپ در کنار مقابله به مثل چين، تقاضاي متعادل و البته نوسان قيمت هاي پيشين و تا حدي شرايط مبهم پيش رو همگي مواردي است که بازار جهاني فولاد را با ابهام رو به رو ساخته اگرچه اين ابهام در اغلب دوره هاي معاملاتي در اين بازار ديده شده است. به نظر مي رسد در بازارهاي جهاني ميل به کاهش قيمت ها وجود دارد، اگرچه اين ادعا نيز چندان فراگير نيست. پايگاه خبري فولاد ايران در خبرهايي به اين موارد اشاره داشته که در زير به آنها مي پردازيم.
    
    بهبود شاخص قيمت سنگ آهن در بازارهاي جهاني
    به گزارش platts، قيمت سنگ آهن وارداتي در چين اين هفته کمي بهبود داشت چرا که خريدارها به بازار نقدي بازگشتند تا خريد کنند چون قيمت فولاد در بازار چين روند رو به بهبودي داشته است. آخرين شاخص قيمت موسسه پلاتس براي سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد، ۳۰/ ۲ دلار نسبت به پنج شنبه گذشته بالا رفته و به ۴۰/ ۶۵ دلار در هر تن خشک سي اف آر رسيده است.رشد قيمت فولاد خريداران سنگ آهن را به بازار باز گردانده است و پايين آمدن موجودي انبارها موجب شده قيمت و تقاضاي آن بهبود يابد.قيمت بيلت هم در بازار چين اخيرا رشد ۱۶ دلاري داشته و۵۴۶ دلار هر تن درب انبار شده است.
    
    رشد ۲۶ درصدي صادرات سنگ آهن برزيل
    برزيل دومين صادرکننده بزرگ سنگ آهن دنيا در مارس سال جاري ۹۵/ ۲۹ ميليون تن سنگ آهن صادر کرده است که رشد بالاي ۲۶ درصدي نسبت به فوريه داشته است ولي در مقايسه با مارس ۲۰۱۷ شاهد افت ۱۸ درصدي بوده است.به گزارش Steelmint، در اين بين ميانگين قيمت سنگ آهن صادراتي برزيل در ماه مارس ۵۶ دلار در هر تن فوب بوده در حالي که در فوريه سال جاري ۹/ ۵۲ دلار ثبت شد، ولي مارس سال گذشته ۹/ ۶۳ دلار بود.
    
    بازار قراضه در ترکيه
    آخرين قيمت قراضه سنگين خلوص ۲۰-۸۰ وارداتي به ترکيه ۳۵۵ دلار در هر تن سي اف آر ثبت شده است که محصول روسيه بوده و ظاهرا عرضه کننده به دليل مشکلات مالي قيمت را پايين آورده است. خريداران ترک سعي دارند در ۳۵۵ دلار هر تن سي اف آر يا ارزان تر از حوزه درياي بالتيک قراضه سنگين ۲۰-۸۰ بخرند، ولي هنوز موفق نشده اند. به گزارش metal expert، به نظر عرضه کننده هاي قراضه به ترکيه ۳۵۵ دلار قيمت منطقي بازار نيست و قيمت رايج بايد بين ۳۶۵ تا ۳۷۰ دلار باشد.
    در هر حال عرض کننده هاي قراضه خود را تحت فشار نمي بينند، چون رقابت در بازار در حال حاضر کم است. عرضه کننده هاي آمريکايي هم حاضر نيستند در اين سطح قيمت در ترکيه فعاليت کنند. از آنجايي که بازار داخلي قراضه آمريکا در آوريل صعودي است اين روند تداوم خواهد داشت.
    
    بيلت سي آي اس ارزان تر شد
    هفته گذشته برخي عوامل منفي موجب شد تا تقاضاي بيلت سي آي اس کاهش يابد و در نتيجه قيمت آن نيز افت شديد داشته باشد. خريدارها هم منتظر افت قيمت هاي بيشتر نشسته اند. فروشنده ها نيز ترجيح مي دهند تا روشن تر شدن روند بازار صبر کنند. از اين رو فعاليت بازار صادرات بيلت سي آي اس راکد شده است.به گزارش metal expert آخرين قيمت پيشنهادي بيلت سي آي اس ۱۰ تا ۱۵ دلار افت داشته و۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار در هر تن فوب ثبت شده است. برخي معتقدند قيمت بازار به ۵۲۰ دلار هم رسيده است.اخبار مربوط به تعرفه هاي آنتي دامپينگ آمريکا و راهکارهاي حمايتي اروپا از بازار داخلي آن نيز مطرح است که جو بازار را منفي تر کرده است. در آينده نزديک بازار وضعيت روشن تري خواهد داشت.در خاور دور بيلت چين ۵۱۵ تا ۵۲۲ دلار هر تن سي اف آر شنيده شد و فشار بيشتري بر بازار بيلت سي آي اس وارد کرده است.
    
    بازار مقاطع سي آي اس در چه حال است
    عرضه کنندگان مقاطع سي آي اس قيمت هاي پيشنهادي را پايين آورده اند، چرا که جو بازارهاي جهاني در کل کمي منفي است. در هر حال خريداران در منطقه منا هنوز تمايلي نشان نداده و دنبال تخفيف بيشترند. به گزارش metal expert در اروپا نيز تقاضا به دليل نزديکي تعطيلات عيد پاک مطلوب نبود.آخرين قيمت مفتول صادراتي سي آي اس نسبت به اواسط ماه مارس ۲۵ تا ۳۰ دلار افت داشته و۵۷۵ تا ۵۹۰ دلار درهر تن فوب ثبت شده است. در بازار ميلگرد نيز قيمت ۳۰ دلار افت داشته ۵۷۵ دلار ثبت شده است.جو بازار روشن نيست. از يک طرف اخيرا بيلت و قراضه افت قيمت زيادي داشته اند و از طرف ديگر بهبود جزئي بازار چين هم کمک کننده خواهد بود. فعالان بازار منتظر روشن تر شدن روند بازار هستند.
    
    بازار ورق صادراتي چين
    ورق گرم صادراتي چين هفته گذشته ۲۰ تا ۳۰ دلار افت داشته و۵۶۵ تا ۵۸۰ دلار در هر تن فوب ثبت شده است. به گزارش metal expert ظاهرا افت قيمت در بازار داخلي موجب شد بازار صادرات ورق چين هم نزولي شود. در هر حال فعالان بازار معتقدند در آينده نزديک، افت قيمت تداوم نخواهد داشت و با توجه به اميد به رشد تقاضاي داخلي، بالاتر هم خواهد رفت.
    آرامش کلي در بازار و برخي داده هاي متناقض / بازارهاي جهاني فولاد در روزهاي اخير چگونه بوده است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زراعي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 81)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است