|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/16: كارنامه نوروزي رسانه ملي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4297 16/1/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


كارنامه نوروزي رسانه ملي
كارشناسان درباره محبوب ترين برنامه هاي سال نو تلويزيون چه مي گويند؟    دنياي اقتصاد : سنجش ميزان استقبال مخاطبان از برنامه هاي تلويزيون به ويژه در مناسبت هايي مانند نوروز، ماه مبارک رمضان و... همواره مورد توجه رسانه ها بوده است. با اين حال تقريبا هيچ زماني آمار دقيق و درستي از ميزان بينندگان برنامه هاي تلويزيوني در دسترس رسانه ها نيست تا بر اساس آن ضعف ها و قوت هاي برنامه هاي ويژه، مناسبتي و روزمره تلويزيون را بسنجند. با اين حال هر بار سازمان صدا وسيما آمارهايي را از مراکز پژوهشي خود منتشر و طبق آن ميزان استقبال از برنامه هاي مختلف را در بازه هاي زماني مختلف اعلام مي کند. پس از پايان تعطيلات نوروزي، مرکز تحقيقات و افکارسنجي صدا و سيما نتايج نظرسنجي خود از بينندگان برنامه هاي تلويزيوني را منتشر کرد. طبق اين نظرسنجي مخاطبان رسانه ملي به ميزان ۳/ ۸۳ درصد از برنامه هاي ويژه نوروز استقبال کرده اند. اينکه منظور مرکز افکارسنجي از مخاطبان رسانه ملي دقيقا چه کساني است و تعداد اين مخاطبان چند نفر است در گزارشي که منتشر شده، اعلام نشده است. تنها اعلام شده است که اين نظرسنجي از افراد بالاي ۱۲ سال در تهران و ۳۲ شهر ديگر که داراي مراکز صدا وسيما هستند، انجام شده است.
    
    نتايج نظرسنجي صداوسيما
    طبق گزارشي که خبرگزاري صدا وسيما بلافاصله پس از پايان تعطيلات ۱۳ روزه سال نو منتشر کرده است، در ميان برنامه هاي تحويل سال، «بهار نارنج» به تهيه کنندگي احسان عليخاني با ۱/ ۴۳ درصد مخاطب و ۸/ ۸۵ درصد رضايت مخاطبان در رتبه نخست قرار گرفته است. ويژه برنامه تحويل سال «دورهمي» و «يک يک» در رتبه هاي بعدي قرار گرفته اند. در ميان مجريان شبکه هاي مختلف رسانه ملي احسان عليخاني با جلب نظر ۴۱ درصد از مخاطبان رسانه ملي عنوان بهترين مجري را به خود اختصاص داد. مهران مديري نيز براي دورهمي و علي ضيا براي يک يک عنوان دوم و سوم را از آن خود کردند. سريال پايتخت ۵ نيز باز هم خوش درخشيد و با ۷/ ۷۵ درصد بيننده و ۴/ ۹۲ درصد رضايت مخاطبان پربيننده ترين سريال نوروز ۹۷ شد. سريال هاي ديوار به ديوار ۲، مجموعه کلاه قرمزي و تعطيلات رويايي نيز به ترتيب در رتبه هاي بعدي قرار گرفتند.
    برنامه مردان آهنين که پس از سال ها به جعبه جادويي نوروز بازگشته بود با ۴/ ۳۴ درصد مخاطب و ۹/ ۸۳ درصد رضايت مخاطبان بهترين مسابقه نوروز ۹۷ شد. مسابقه هاي کودک شو و دستپخت هم عنوان دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. در ايام نوروز کمتر کسي بود که مهمان دورهمي مهران مديري نشده باشد. اين برنامه با ۸/ ۶۵ درصد مخاطب و ۹۵ درصد رضايت مخاطبان عنوان بهترين برنامه ترکيبي نوروز ۹۷ را به خود اختصاص داد. طبق نظرسنجي هاي انجام شده ميزان رضايت مخاطبان رسانه ملي از اين رسانه در نوروز ۹۷ بيش از ۸۰ درصد بوده است. البته همان طور که گفته شد صرف اعلام درصد، نمي تواند اطلاعات کافي از ميزان استقبال مردم از برنامه هاي صدا وسيما را ارائه کند. از اين نظر ممکن است اين سوال پيش بيايد که براي مثال استقبال بيش از ۶۵ درصدي مخاطبان از برنامه دورهمي به چه جامعه آماري مربوط است و تعداد آن چقدر است. همزمان با انتشار اين نظرسنجي عبدالعلي علي عسکري رئيس سازمان صدا وسيما نيز در ديدار نوروزي با مديران و کارکنان صداوسيما اعلام کرد امسال يکي از پرمخاطب ترين نوروزهاي رسانه ملي به لحاظ تعداد مخاطبان بوده است. علي عسکري گفت: رسانه ملي با همه سختي هايي که در جذب مخاطب امروز دارد، توانست جذابيت و تنوع خوبي در برنامه ها و توليدات ايجاد و درصد فراواني از مردم را جذب برنامه هاي خود کند.
    
    نظرات کارشناسان
    رسانه هاي خبري در يکي، دو روز گذشته به بهانه انتشار اين نظرسنجي نظر جمعي از کارشناسان را درباره برنامه هاي تلويزيوني منتشر کرده اند. در ادامه به مرور برخي نظرهاي رضا درستکار و بهزاد صديقي که هر دو منتقد سينما و تلويزيون هستند، درباره محبوب ترين برنامه هاي نوروزي تلويزيون خواهيم پرداخت.
    
    ويژه برنامه هاي تحويل سال
    درستکار: برنامه هاي سال تحويل شبکه هاي يک و دو قافيه را به شبکه سه باختند، ولي معني اين سخن اين نيست که برنامه احسان عليخاني خوب بود بلکه اتفاقا او هم درجا زد. در همه اين برنامه ها از مهمانان سوالاتي پرسيده شد که در طول سال نيز پرسيده مي شود و هيچ رنگي از بهار و تغيير ديده نشد و عنصر سواد، مهم ترين عنصر غايب در آنها بود. من فيلمي از محمدرضا شجريان ديدم که مربوط به ويژه برنامه تحويل سال در چندين سال گذشته بود و حالا ما در صداوسيما از شجريان به بهنام باني رسيده ايم. کسي با باني عناد ندارد اما انتخاب او براي چنين لحظاتي غلط است. براي خواندن دعاي تحويل سال در آن لحظات بهتر بود از يک فرد جامع الشرايط و مقبول همه آحاد ملت استفاده مي شد. راه مقابله با شبکه هاي من و تو و بي بي سي فارسي اين نيست که برخي افراد را به خط مقدم بفرستيم که حتي نمي توانند از روي صداي خودشان هم يک بار لب بزنند. تلويزيون به سراغ سلبريتي هايي مي رود که نحوه لباس پوشيدن، عملکرد و سوادشان کمتر نسبتي با مردم کشور دارد.
    
    صديقي: صرف نظر از اينکه برنامه ها از چه شبکه هايي پخش مي شوند بايد لحظات شاد براي آنها هم در اجرا و هم موقعيت ها و همچنين مهماناني که دعوت مي شوند صورت بگيرد. حال قرار نيست که ما از فرهنگ غربي تقليد کنيم ولي اگر مقايسه اي با لحظه تحويل سال ميلادي داشته باشيم، مي بينيم که چقدر آنها آزادي عمل دارند؛ البته فرهنگ آنها متفاوت است. اما به نظرم برنامه هاي تحويل سال مي تواند جذاب تر و شادتر اتفاق بيفتد به شرط اينکه سختگيري نشود و همه چيز از قبل براي عوامل کلاسه شده نباشد. برنامه ها بايد از اين حالت صرف گفت وگويي دربيايد و جذاب شود.
    
    پايتخت ۵
    درستکار: من پيش از اين از مخالفان سرسخت «پايتخت» بودم چون نوعي سطحي نگري را در اين سريال مي ديدم اما در فصل پنجم با يک سريال سرزنده روبه رو هستيم که از همه سريال ها و برنامه هاي تلويزيون در اين مدت جلوتر بود. «پايتخت» با تمام ضعف هاي گاه و بيگاهش که در اجرا دارد، باز هم موفق بوده و زبان کمدي و لحن طنز سازنده ارتباط با مخاطب را پيدا کرده است. «پايتخت» فضاي به روزي دارد و مخاطب، طنز آن را باور مي کند علاوه بر اينکه مي تواند در انتقال پيام نيز موفق باشد. سريال موفق شده رفتاري سازنده را در نقد فرهنگ در پيش گيرد و طبعا موجد نوعي رضايتمندي در مخاطب شده است. اين آينه اي که سريال به همين رفتارها گرفته، هم عملکرد سرگرم کننده داشته و هم مي تواند جنبه آموزش دهندگي و اثرگذاري در فرهنگ عمومي پيدا کند.
    
    صديقي: وقتي که سوژه کم مي شود در کار زياده گويي و اضافه گويي بيشتر به چشم مي خورد و منجر به کش دار شدن يک موقعيت مي شود که در سري پنجم سريال پايتخت نيز اين اتفاق افتاده است. با اين حال ديالوگ ها و شخصيت پردازي در اين سريال خوب بود و بازيگران خيلي خوب توانسته اند نقش خود را ايفا کنند و بيشتر اينهاست که مخاطب را به ديدن کار ترغيب مي کند. البته مسائلي مانند موضوع داعش به صورت باسمه اي و تصنعي به آن اشاره مي شود و اساسا ترکيه به آن شکل براي مخاطب ايراني تعريف و تصور مي شود که به نظرم نياز نبود. منطق تغيير لوکيشن از ايران به ترکيه تعريف شده و درست نيست.
    
    دورهمي
    درستکار: ما بايد بدانيم که قرار نيست همه ايده ها و اهداف در برنامه اي مثل «دورهمي» خلاصه شود. نمي توان با يک سوال «عاشق شدي؟» همه خواسته هاي مخاطبان را برآورده کرد. مردم به خوراک فکري و فرهنگي متنوع نياز دارند درحالي که «دورهمي» رويکردي سطحي به مسائل دارد و تلويزيون هم با همين سياست پيش مي رود و همه ارزش هاي هنري را نازل کرده است. اين گونه برنامه ها از کيفيت بسيار پاييني برخوردارند و به همين دليل است که مخاطب به دنبال شبکه هاي ماهواره اي مي رود. به روز نبودن و امروزي نبودن سازندگان باعث شده اين برنامه ها نازل باشند و حتي با حضور سلبريتي ها جذابيتي نداشته و دمده به نظر برسند.
    
    صديقي: اين برنامه جزو برنامه هاي خوب تلويزيون است و من هميشه آن را دنبال مي کنم ولي احساس مي کنم سوال ها و سوژه ها مي توانست جديدتر باشد. سوژه هايي که آقاي مديري راجع به آن صحبت مي کند، سوژه هاي بدي نيست اما مي تواند درباره سوژه هايي که کمتر بيان مي شوندصحبت شود يا به صورت طنز تا در قالب گفته هاي مديري. اما سوال ها خيلي تکراري هستند و هربار از مهمان ها پرسيده مي شود و حتي خود بازيگران گاهي اوقات با کنايه از اين سوال ها خواستار اين هستند که گذر کنند. چند سالتونه، سوال پيش پاافتاده اي است که جايش اصلا در تلويزيون نيست. مصاحبه اي که با بازيگران دنيا انجام مي شود خيلي جذاب و متفاوت است و مخاطب را به راحتي جذب مي کند، به دليل اينکه پرسش هايي که پرسيده مي شود مطلوب است.
    
    کارنامه نوروزي رسانه ملي / کارشناسان درباره محبوب ترين برنامه هاي سال نو تلويزيون چه مي گويند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4297 به تاريخ 16/1/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است