|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/23: به عشق پيامبر(ص) نفس مي كشيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5081 23/1/97 > صفحه 12 (موسيقي) > متن
 
 


به عشق پيامبر(ص) نفس مي كشيم
با پيام عزيزي از روزگار «ا... مدد» تا همكاري با سامي يوسف

نويسنده: زينب مرتضايي فرد *

زمان گذشته اما صدايش تکراري نشده . خودش مي گويد اينها همه لطف پيامبر است مي گويد وقتي براي کسي مي خواني که خداوند در حيات و مماتش هوايش را دارد نتيجه اين است که صدايت مي ماند. صدايت با نام او زنده مي ماند آنقدر که دلت بخواهد تا هميشه به عشقش بخواني. او حالا با گذر سال ها هنوز هم از حضرت محمد(ص) و عشقي که مسلمانان جهان نسبت به ايشان دارند مي گويد چرا که خودش اين عشق را پس از انتشار موسيقي هايي که براي پيامبر خوانده در سراسر جهان تجربه کرده و معتقد است 8ميليارد که هيچ اگر روزي کره زمين هشتصد ميليارد هم جمعيت داشته باشد و همه دست به دست هم بدهند نمي توانند خدشه اي به نام حضرت محمد(ص) وارد کنند. چون خدا هواي پيامبر مهرباني را که هرگز مهرباني را فراموش نکرد، دارد. حالا حدود دو دهه از انتشار قطعات «ا... مدد» و «يا رسول ا... يا شاي مدينه» مي گذرد. پيام عزيزي خواننده اهل تسنن کشورمان که صدايش با اين قطعات شنيده شد و در دل هاي مردم جا باز کرد، اين روزها باز هم در حال کار روي يک آلبوم تازه درباره پيامبر اکرم (ص) است. او که بتازگي با سامي يوسف هم همکاري هايي داشته، قرار است بزودي همکاري هاي ديگري هم داشته باشند و با هم از پيامبر عشق و مهرباني حضرت محمد(ص) بخوانند. با او درباره حال و هواي اين روزهايش و فعاليت هايش در عرصه موسيقي گفت وگويي انجام داديم و همچنين به مناسبت مبعث پيامبر اسلام به عنوان محور مشترک همه مذاهب اسلامي صحبت کرديم.
    
    طي سال هاي گذشته شاهد اين بوده ايم که خوانندگاني با داشتن پيشينه و توانايي خوب براي فعاليت در عرصه موسيقي مقامي ترجيح داده اند اين موفقيت نسبتا تضميني خود را رها کرده و به کار در عرصه موسيقي ايراني بپردازند. شما هم در زمينه موسيقي ايراني فعاليت داشته ايد، اما هميشه اصل، برايتان موسيقي کردي بوده است. چرا اين شيوه را براي کارتان انتخاب کرديد؟
    من کرد هستم، ريشه هايم در فرهنگ کردي است و مسلما وقتي سراغ موسيقي کردي بروم، موفق تر خواهم بود. همان طور هم که مي دانيد همه مرا به عنوان يک خواننده کرد مي شناسند. آثاري هم که خوانده ام برگرفته از موسيقي بومي ام است و مورد توجه هم قرار گرفته است. اين افرادي که درباره شان صحبت کرديد اغلب شکست مي خورند.
    
    آيا شما وسوسه نشده ايد به شيوه ديگر دوستانتان عمل کنيد و قيد موسيقي مقامي را بزنيد؟
    موسيقي کردي در روح و روان من است و از بچگي با آن بزرگ شده ام. اصلا نمي توانم سراغ موسيقي ديگري بروم.
    
    خانواده تان اهل موسيقي بوده اند؟
    خوانندگي در منطقه ما به سه قرن پيش برمي گردد. پدرم، پدرش و پدربزرگش همگي اين نوع موسيقي عرفاني را مي شناخته اند و کار مي کرده اند. پدرانمان همه داراي صداي زيبا بودند و مداح. نه اين که عادي بخوانند، بلکه صداي زيبايي داشتند و مردم روي صدايشان حساب مي کردند. به همين خاطر از سال ها پيش تا کنون در روح و روان جا گرفته و حتي وقتي دور هم جمع مي شويم، موسيقي با ماست. کامکارها هم از خانواده هاي شناخته شده موسيقي کشورمان هستند که ما افتخار آشنايي و رفت و آمد را با آنها داريم. يک بار آقاي هوشنگ کامکار خواستند همسرشان و يک خانم مردم شناس ايتاليايي به منطقه زندگي ما بروند و با موسيقي کردي از نزديک آشنا شوند. من آنها را به خانه مادرم فرستادم و اين خانم ايتاليايي از شنيدن صداي مادر من متعجب شده بود و حيرت زده که چگونه يک نفر بدون هيچ آموزشي اينقدر ملودي هاي زيبا را بلد است و بخوبي مي خواند. خلاصه که موسيقي در خانواده ماست، با روح و روانمان عجين شده و با آن بزرگ شده ايم.
    
    البته موسيقي کلا در خانواده هاي کرد نقش مهمي دارد.
    دقيقا همين طور است. کردها هميشه و در بدترين شرايط موسيقي داشته اند. بدترين شرايط که مي گويم زماني را در نظر بگيريد که صدام کردها را بمباران شيميايي کرد، حتي آن زمان هم بدون موسيقي زندگي نکردند.
    
    برويم سراغ آغاز فعاليت حرفه اي تان و بپردازيم به آلبوم «با قدسيان» که موجب آشنايي جامعه با شما شد. اين آلبوم چگونه شکل گرفت؟
    سال 1378 بود که اين آلبوم با آهنگسازي آقاي محمد جليل عندليبي منتشر شد و بازخورد فوق العاده خوبي داشت. در همان شش ماه اول پس از انتشار 600 هزار نسخه از آلبوم فروش رفت و تا يک سال بعد اين رقم به يک ميليون و 200 هزار نسخه رسيد. اين رقم خيلي زياد است، آن هم در زماني که تنها وسايل ارتباط جمعي ما راديو و تلويزيون بود و مانند امروز از شبکه هاي متعدد داخلي و خارجي و فضاي مجازي خبري نبود. گاهي فکر مي کنم اگر ما آن زمان امکانات امروز را داشتيم چه اتفاقات حيرت آوري براي آلبوم رخ مي داد. البته اين بازخورد خوب را فقط داخل کشور نداشتيم و قطعاتي که براي پيامبر بزرگمان حضرت رسول (ص) بود، در خارج از کشور هم با استقبال زيادي مواجه شد. در کشورهاي عربي از جمله امارات، عمان و ... آلبوم خيلي شنيده شد، در کشورهاي اروپايي و آفريقايي هم همين طور. من براي اجراي «ا... مدد» به سودان رفتم و مردم با من همراهي مي کردند. به نظرم اتفاق خيلي عجيبي بود. البته لطف پيامبر بود که کار اين قدر شنيده شد. همين چند روز پيش دوستم در اينستاگرام يک پست فرستاد که دراويش عمان دارند ا... مدد را مي خوانند. اين جز لطف خدا و برکت رسول اکرم چه مي تواند باشد؟
    
    آقاي عندليبي خواندن آلبوم را به شما پيشنهاد کردند؟
    بله. ايشان استاد بزرگي در موسيقي هستند، آهنگساز و شعرشناس خوب و البته استعداد شناس خيلي حرفه اي و قوي. نگاهي به کارنامه کاري شان و انتشار آلبوم با بزرگاني چون استاد محمدرضا شجريان، استاد شهرام ناظري، سالار عقيلي و... نشان از اين موضوع دارد. اما اين که چه شد خواندن آلبوم را به من پيشنهاد کردند، خودش داستاني دارد. ما در يکي از تکاياي يک خانقاه در کردستان موسيقي اجرا کرديم، در پايان اجرا بود که آمدند و گفتند مرا مي شناسي؟ گفتم نه. مثل حالا نبود که چهره همه را در فضاي مجازي ديده باشيم و بشناسيم. خودشان را معرفي کردند و از ديدنشان خيلي خوشحال شدم. ايشان که تحت تاثير اجرا قرار گرفته بود، گفت دو سال است يک آلبوم عرفاني دارم، خيلي در تکايا و جاهاي مختلف دنبال يک خواننده خوب بوده ام؛ کسي که به دلم بنشيند و بتواند مردم را به سمت موسيقي عرفاني جلب کند. سبک تو مرا تحت تاثير قرار داد و مي دانم اگر وارد بازار شود، مردم را جذب مي کند.
    
    شما سبک خاص خودتان را داريد؟ کمي درباره اين موضوع توضيح دهيد.
    بله. کردي که من مي خوانم در واقع تلفيقي از کردي کردستان ايران و کردستان ترکيه است.
    
    با توجه به صحبت هاي شما از نظر آقاي عندليبي موفقيت آلبوم تضمين شده بوده است. چرا و بر چه اساسي اين قدر مطمئن بودند که «با قدسيان» موفق مي شود؟
    برايتان يک خاطره را نقل مي کنم. ما در استوديو صبا بوديم و اواخر کار ضبط همين آلبوم بود. يک شرکتي آن زمان آمد و قطعه اول آلبوم را شنيد. گفت کار را 35 ميليون تومان مي خرد. آن زماني که مي گويم در سعادت آباد خانه متري 35هزار تومان بود و مي شد با اين مبلغ يک خانه خيلي خوب خريد، اما آقاي عندليبي نفروخت، چون مي دانست چه مي کند و در چه مسيري پيش رفته است.
    
    شما طي اين سال ها فعاليت خود را در ايران کمتر کرده و بيشتر در سطح بين الملل فعال بوده ايد. دليل اين تصميم چه بود؟
    من خواننده اي هستم که چند زبانه مي خوانم و طبيعي است که بخواهم از اين توانايي ام استفاده کنم.
    
    ترانه «يا رسول ا...» شما را سامي يوسف خواننده شناخته شده جهان اسلام بازخواني کرده و شما هم در روند اين کار به او کمک کرده ايد. کمي درباره اين همکاري توضيح دهيد.
    ما در روهمان يک نوازنده دف داشتيم به نام سيد محمد جابري. حدود هشت سالي نوازنده ما بود و بعد براي زندگي به لندن رفت. حالا هم نوازنده دف کارهاي آقاي سامي يوسف است. سامي يوسف به آقاي جابري مي گويد مي خواهد در هفتمين آلبومش به نام «برکت» قطعه اي را هم به کردي بخواند. آقاي جابري يا رسول ا... را برايش مي گذارد، او هم تحت تاثير قرار مي گيرد و گريه مي کند. مي گويد حتما مي خواهد اين قطعه را اجرا کند و جابري از من اجازه اين کار را بگيرد. دو روز بعد با من تماس گرفتند. خلاصه قرار شد ما سه روز همديگر را ببينيم تا تلفظ ها را ياد بگيرد. سامي يوسف خيلي انسان باهوشي است، خيلي زود شعر را ياد گرفت و اجرا کرد. کليپ اين کار در يوتيوب تا کنون 20 ميليون بازديدکننده داشته و جهاني شده است.
    
    در ايران کمتر کار حرفه اي براي پيامبر در عرصه موسيقي انجام شده است. البته قطعاتي خوانده و اجرا مي شود، اما ماندگار نمي شود. دليل اين اتفاق را چه مي دانيد؟
    براي اين که بايد از بچگي با فرهنگ اسلام و عشق به پيامبر بزرگ شده باشي تا بتواني کار خوبي ارائه کني. موسيقي عرفاني، موسيقي اي نيست که بگويي رفتم دانشگاه دکترايش را گرفتم و آمدم . بايد از بچگي در خونت باشد و آن را فهميده باشي. نه اين که بگويي دارم يک آلبوم مي خوانم ده تا قطعه دارد، يکي را هم براي پيامبر مي خوانم. من رتبه اول قرائت قرآن در سال 73 را دارم. اول قاري هستم و بعد از عشق به پيامبر خواندم. يک خواننده پاپ مي گويد يک قطعه هم براي پيامبر بخوانم و اين اشکالي ندارد، اما تاثير چنداني هم ندارد مگر اين که پشتش اعتقاد قلبي باشد.
    
    شما نسبت به فرزندانتان اين حساسيت را داريد؟
    بله. اين اعتقادات در خانواده ساري و جاري است. بايد هميشه در صدد تربيت نسلي باشيم که اين اعتقادات را يادش نرود و حفظشان کند.
    
    به اين فکر کرده ايد که باز هم براي پيامبر بخوانيد؟
    بله، اما از وقتي اين تجربه موفق را با سامي يوسف داشتم، ترجيح مي دهم در سطح بين الملل وارد کار شوم و تاثيرگذاري بر همه داشته باشم. در واقع ديگر کار کردن در منطقه ايران از لحاظ روحي و هنري مرا راضي نمي کند. در حال حاضر چند نوازنده خيلي حرفه اي را در ايران و ترکيه جمع کرده ام و در حال کار روي يک آلبوم هستيم. اين آلبوم به زبان هاي ترکي، فارسي، کردي و عربي است و همه قطعاتش هم درباره پيامبر اسلام است. در واقع مي خواهيم به سمت بين المللي شدن حرکت کنيم.
    
    تصميم شما اتفاق مبارکي است. اين روزها اتفاقات تلخي که داعش رقم زده، نگاه جهان را به اسلام تغيير داده است. فکر مي کنيد با اين آلبوم بتوانيد چهره مهربان پيامبر را که محور مشترک همه مذاهب اسلامي است، به دنيا معرفي کنيد؟
    اگر ما قلبي و روحي عشق به خدا و رسول اکرم داشته باشيم در جهان جز عشق و محبت هيچ چيزي نمي توانيم پيدا کنيم. پيامبر نماد عشق، محبت، مهرباني، بي کينه بودن و دلرحمي هستند. خيلي ها در زمان حياتشان به ايشان بي احترامي مي کردند، ولي با مهرباني و لبخندش طرف را نرم مي کرد. همه مي دانيم شخصي را که هر روز خاکروبه و زباله بر سر ايشان مي ريخت، مورد خشم قرار نمي دادند و حتي وقتي يک روز که نبود تا اين بي احترامي را بکند جوياي حالش شدند و وقتي ديدند بيمار است به عيادتش رفتند.
    
    کسي که اينقدر مهربان بوده استحقاق ندارد پيرو او باشيم؟
    در اين جهان هشت ميليارد آدميم اما به اندازه بند انگشت رسول اکرم (ص) مهربان نيستيم. خدا به اخلاق رسول اکرم به وجود نازنين و روح مبارکش قسم خورده. پيامبر نماد وحدت و راستي و درستي است و کسي است که خدا مي فرمايد جهان را به عشق محمد(ص) آفريده است. وقتي خدا درباره اش اين گونه مدح مي گويد ما که هستيم که بخواهيم از او بگوييم؟ ما بايد صبح تا شب عاشقانه دور نامش بگرديم و اگر تا قيامت هم مدحش را بگوييم کم است.
    
    اگر برنامه ريزي براي کار روي هنر نبوي انجام شود مي تواند حال جامعه خودمان را بهتر کند؟
    مردم عصباني هستند و حال خوبي ندارند. مسلما مي تواند چنين کاري اتفاق خوبي را رقم بزند. اميدوارم برنامه ريزي هاي مناسبي براي هويت بخشي به جامعه با توجه به منش و خلق والاي پيامبر انجام شود. ما همه به عشق اوست که نفس مي کشيم و فراموشش کرده ايم... .
    
    آن هم در جهاني که بارها به پيامبر اسلام (ص) توهين شده است و ما نتوانسته ايم کار درخوري انجام دهيم.
    ببينيد، به فرض هشت ميليارد جمعيت جهان که هيچ 800 ميليارد نفر تلاش کنند، نمي توانند نام پيامبر را مخدوش کنند، وقتي خدا هواي کسي را در حيات و مماتش دارد، هيچ احدالناسي نمي تواند نزديک اين اسم شود.
    
    اجازه بدهيد بخش پاياني مصاحبه را اختصاص بدهيم به اين که شما اين روزها مشغول چه کاري هستيد؟ آيا فقط درگير موسيقي هستيد و زندگي تان از اين راه تامين مي شود؟
    من رئيس هيات مديره صندوق ذخيره بانک شهر هستم.
    
    پس شما هم مانند بسياري از هنرمندان معيشت تان را از هنر جدا کرديد.
    هنر در ايران تضمين ندارد. حتي ورزشکارها هم تضمين دارند. بايد شغل دوم داشت تا بشود زندگي کرد. جا دارد به اين بهانه از مدير هنردوست بانک شهر جناب آقاي پورزرندي مدير عامل بانک شهر که در انتشار آلبوم «بارگاه» بسيار من را ياري کردند، تشکر کنم. اين آلبوم با گروه کارمکارها منتشر شده و نتيجه کار هم خيلي حرفه اي است، اميدوارم مردم آن را بشنوند و لذت ببرند.
    
    خارج از مصاحبه
    صدام روزي چند بار ما را مي کشت

    يکي از تجربه هاي کودکي و نوجواني ما جنگ بود. بهتر است بگويم روزي سه بار صدام مي آمد ما را مي کشت. ما از کلاس اول راهنمايي آواره بوديم و سايه جنگ روي سرمان بود. آن زمان در پاوه زندگي مي کرديم که دو سه باري هم مورد حمله صدام قرار گرفت. يادم است در مدرسه دکتر معين جوانشير درس مي خوانديم که بمب خوشه اي زدند و مدرسه نابود شد. خيلي از بچه ها هم زخمي و شهيد شدند.
    
    نماي نزديک
    همکاري سامي يوسف و پيام عزيزي

    سامي يوسف، تبريزي است و پسر آقاي بابک رادمنش، اسم اصلي اش هم سيامک برنجان. سامي يوسف 900 ميليون طرفدار و آشنا در جهان دارد. ما با هم در دبي بوديم، مليت هاي زيادي در دبي زندگي مي کنند و اگر کسي آنجا شما را بشناسد يعني در عالم هنر چهره مهمي هستي. در خيابان هاي دبي همه او را مي شناختند و حتي برخي شان مسلمان هم نبودند. حالا هم منتظريم شرايط بهتر شود و در ايران يا کردستان عراق کار مشترکي انجام داده و کليپ مشترکي را منتشر کنيم.
    
    * روزنامه نگار
    
    به عشق پيامبر(ص) نفس مي کشيم / با پيام عزيزي از روزگار «ا... مدد» تا همکاري با سامي يوسف
    


 روزنامه جام جم، شماره 5081 به تاريخ 23/1/97، صفحه 12 (موسيقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "زينب مرتضايي فرد "

  آن بيست و شش نفر / روايتي از اجراهاي نوازندگان اركستر سمفونيك تهران در جبهه هاي جنگ
زينب مرتضايي فرد، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  بدون شلوغ بازي و حاشيه كار مي كنيم / گفت و گوي جام جم با مدير عامل موسسه توسعه هنرهاي معاصر درباره برگزاري كنسرت خياباني
زينب مرتضايي فرد، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  زندگي مان شبيه سريال هاي تركي نيست! / پاي صحبت هاي دكتر برنا كاراگز اوغلو استاد ادبيات فارسي در تركيه نشستيم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره خوب هم داريم
زينب مرتضايي فرد، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
  شما خيلي آشناييد / هوشنگ مرادي كرماني فردا 74 ساله مي شود
زينب مرتضايي فرد، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب كودك و نوجوان
متن مطالب شماره 17، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است