|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/26: كارآفرين قرباني برچسب سرمايه دار
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6999
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6755 26/1/97 > صفحه 15 (كارآفريني) > متن
 
      


زندگينامه كارآفرينان 
كارآفرين قرباني برچسب سرمايه دار
بررسي كتاب «زندگي و كارنامه حسن تفضلي»

نويسنده: حسن فرامرزي*


    
    «زندگي و کارنامه حسن تفضلي» از مجموعه کتاب هاي «کارآفرينان صنعتي در عصر پهلوي» نشر گام نو به فراز و نشيب زندگي حسن تفضلي – 1274 تا 1366 - از کارآفرينان نامدار ايران در حوزه ريسندگي و بافندگي مي پردازد. فريدون شيرين کام، کتاب را در چهار فصل «زندگي شخصي تفضلي»، «کارنامه تجاري و صنعتي»، «روش هاي مديريتي» و «سرنوشت شرکت ريسندگي و بافندگي کاشان از 1357 تا 1394» در 211 صفحه تنظيم کرده است.
    نويسنده در معرفي حسن تفضلي نوشته است: او از فعالان اقتصادي ايران بود که طي بيش از شش دهه فقط در حوزه صنعت نساجي فعاليت داشت و برخلاف ساير همکاران تجاري - صنعتي اش، نيروي خود را در حوزه هاي متعدد پراکنده نکرد و به همين دليل در عرصه فعاليت صنعتي رويکرد تخصص گرا داشت.
    کتاب در واقع تحليل و بررسي زندگي و رفتارهاي صنعتي، تجاري و مديريتي حسن تفضلي بنيانگذار و مدير شرکت ريسندگي و بافندگي کاشان در حدود شش دهه از بازه زماني 1313 تا 1366 است؛ شرکتي که در طول چهار دهه از 100 نيروي کار در آغاز به شرکتي بزرگ با 4500 نيروي کار در دهه پنجاه مي رسد.
    مولف کوشيده است با مطالعه اسناد - ثبت شرکت ها، اسناد کارخانه و اسناد خصوصي - و مصاحبه با همکاران و آشنايان اين کارآفرين معاصر و استفاده از منابع کتابخانه اي، طرحي از سيماي اين کارآفرين ارائه کند.
    در فصل اول کتاب، ويژگي هاي شخصيتي اين کارآفرين مورد بررسي قرار مي گيرد، اينکه تفضلي صبح ها قبل از کارمندانش به دفتر مي آمده و عصر ها تا ديروقت در دفتر کارش حضور داشته و حتي در 92 سالگي با وجود کهولت کار را رها نکرده بوده و شعارش اين بوده: «95 درصد صنعت، کار است و 5 درصد سرمايه. کار از هر سرمايه اي ارزشمندتر و ارزش هاي انساني به کار بسته است.» همچنان که انتظار مي رود او را اهل نمايش ثروت و برخورداري هاي زندگي نمي بينيم. او اهل ميانه روي در برخورداري هاست و با اينکه مي تواند در بهترين منطقه کاشان خانه بزرگي بسازد تا آخر عمر در منطقه سرسنگ زندگي مي کند. با اين همه دستش براي فعاليت هاي نيکوکاري باز است و رد پاي تفضلي جوان در ساخت بيمارستان کاشان در 1318 با اهداي زمين بيمارستان و کمک مالي براي احداث زايشگاه و نوشتن نامه به پزشکان براي درمان افراد ديده مي شود. کمک ها در طول چندين دهه امتداد مي يابد، مثلاً به روايت دکتر غزنوي رئيس پيشين بيمارستان اخوان در دهه 60 يک چک 20 ميليون توماني براي ساخت دانشکده علوم پزشکي کاشان اهدا مي کند. در سال 64 کلنگ احداث دانشکده نساجي دانشگاه اميرکبير را مي زند و براي هزينه هاي درمان کارگران و خانواده هايشان دست و دلبازانه هزينه مي کند.
    
    سربلند در رقابت با ژاپن، کره جنوبي و انگليس
    اما فصل دوم کتاب، کارنامه تجاري و صنعتي اين کارآفرين است. آغاز فعاليت حسن تفضلي در حوزه صنعت از 1313 با طرح کارخانه ريسندگي کاشان آغاز مي شود. او پيش تر 20 سال تجربه فعاليت تجاري در زمينه فرش دستباف را از سر گذرانده است. تفضلي کارخانه را به صورت سهامي و با سختي هاي بسيار تاسيس مي کند: «ما تجار مسلمان قادر نبوديم حتي 220 هزار تومان سرمايه اوليه را فراهم کنيم. به همين خاطر از تجار ارمني کمک گرفتيم.» در طول چهار دهه فعاليت و با مديريت هوشيارانه و خلاقانه بارها سرمايه شرکت افزايش مي يابد و کارخانه برنامه هاي توسعه را دنبال مي کند طوري که در 1349 توليد کارخانه به 24 ميليون متر افزايش مي يابد و کارگران از 100 نفر در چهل سال پيش به 2500 کارگر افزايش مي يابند، اين رقم در سال هاي انتهايي دهه پنجاه به 5700 نفر مي رسد به گونه اي که با وجود واردات پارچه از ژاپن، کره جنوبي و انگليس پارچه هاي ريسندگي کاشان قادر به رقابت از جهت قيمت و کيفيت با محصولات وارداتي بودند.
    
    آب شدن در لهيب جو انقلابي
    کتاب در بطن خود غم فراگيري دارد. از شيوه برخورد انقلابي نماها با کارآفرين ها و برچسب هايي که تحت تاثير فضاي انقلاب و به نام مبارزه با سرمايه داري به فعالان اقتصادي و توليدکنندگان زده مي شود و دخالت هاي غير حرفه اي انقلابي هاي پرشور در کار تجار و صنعتگران و همچنان که يکي از نويسندگان بزرگ گفته است اگر اداره يک صحرا را به دولت بسپارند دولت با کمبود ريگ و شن مواجه مي شود ورشکستگي اين مجموعه صنعتي بعد از مداخلات بويژه زماني که تفضلي در دهه 60 بدرود حيات مي گويد افقي غمبار را جلوي چشم مخاطب مي گستراند.
    اگرچه روايت کتاب در اين باره محافظه کارانه است و البته قابل درک، در بخشي از کتاب در بحبوحه جو انقلابي کشور، فضايي که اين کارآفرين در آن محاصره شده اين گونه روايت مي شود: «در آن فضا ارزش هاي کارآفريني دگرگونه تفسير شدند و در چنين موقعيتي جايگاه صاحبان سرمايه بشدت منفي پنداشته مي شد. در 1358 فخرالدين حجازي به مدت چند شب در ورزشگاه تختي کاشان و مدرسه سلطاني عليه تفضلي با تعابيري از اين دست سخنراني کرد: «آن ها به عنوان سرمايه دار، خون کارگر و مردم را مي مکند. اين صنايع در حقيقت متعلق به مردم است.» در مدتي کوتاه جو کارخانه بر ضد تفضلي تحريک شد. به روايتي تعدادي از کارگران و موافقان تفضلي با محتواي سخنراني او مخالفت کردند و تعدادي ديگر بر ضد برخي سرپرستان تجمع کردند و خواستار برکناري و انتصاب افراد ديگر به اين مسئوليت ها شدند. پس از آن چند نهاد انقلابي همچون شوراي اسلامي و انجمن اسلامي در کارخانه شروع به فعاليت کردند. اين نهادها به سهم خود مدعي مداخله و حضور در تصميم گيري ها بودند.»
    روزهاي بعدي روزهاي تلخ تري براي اين کارآفرين ايراني است چون او متهم به وابسته کردن صنعت کشور به خارج و حيف و ميل اعتبارات بانکي و عاقبت ممنوع الخروج مي شود: «وي در حالي که دچار بيماري بود نمي توانست براي درمان به خارج از کشور برود. سرانجام در سوم مهر 1366 و يک ماه پيش از مرگش با قريب به 9 سال پيگيري در دادستاني و دادياري هاي شعبه هاي دادگاه سرانجام به نتيجه دلخواه رسيد و بانک مرکزي اعلام کرد که او ارز به خارج منتقل نکرده است.»
    
    *روزنامه نگارزندگينامه کارآفرینان: کارآفرين قرباني برچسب سرمايه دار / بررسي کتاب «زندگي و کارنامه حسن تفضلي»
    


 روزنامه ايران، شماره 6755 به تاريخ 26/1/97، صفحه 15 (كارآفريني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    آثار ديگري از "حسن فرامرزي"

  شاگرد اول هاي بهره وري در اقتصاد ايران / شاخص هاي بهره وري كشور در سال هاي 84 تا 95 حكايت مي كند
حسن فرامرزي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  خط و نشان هايي براي مسئولان / مخاطبان روزنامه به فراخون «ترميم شكاف حاكميت و مردم، چگونه؟!» پاسخ داده اند
حسن فرامرزي، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
  به خاطر مشت مشت / پاسخ مخاطبان «ايران» درباره چرايي سوء استفاده از ارز دولتي
حسن فرامرزي، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
  «ملت استارتاپي» ما را نجات خواهد داد / چند ديدگاه درباره سرمايه گذاري استارتاپي
حسن فرامرزي، ايران 17/4/97
مشاهده متن    
  آدم هاي خاكستري در سياه و سفيد خبرها / واكنش مخاطبان «ايران» به بمباران خبرهاي بد اين روزها
حسن فرامرزي، ايران 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Archives in Military Medicine
شماره 4 (پياپي 604)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است