|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: شرايط كاري انعطاف پذير بهره ور ماندن را سخت تر مي كند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4526
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
شرايط كاري انعطاف پذير بهره ور ماندن را سخت تر مي كند


نويسنده: Amanda Zantal
مترجم: مريم رضايي
برگرفته از: Fast Company

استقلال در کار خيلي دلپذير است؛ اينکه زمان مشخص و تعريف شده اي براي رسيدن سر کار نداشته باشيد. يا به خاطر سر زدن به مدرسه فرزندان تان و زودتر ترک کردن محل کار، مجبور به پاسخگويي نباشيد. يا حتي اگر روزي حال عمومي خوبي نداريد يا ترافيک به شکلي غيرعادي شديد مي شود، مشکلي وجود نداشته باشد و بتوانيد از خانه کار کنيد.
    اما آيا همه چيز به همين سادگي است؟ در خانه ماندن ممکن است حواس شما را پرت مسائل خانه مثل انبوه لباس هايي که بايد به ماشين لباسشويي انداخته شوند کند، اما همه چيز به خودتان بستگي دارد. براي انجام کارها بايد مهلتي براي خودتان تعيين کنيد و خودتان را نسبت به آن زمان متعهد نگه داريد، چون کس ديگري قرار نيست بر شما نظارت داشته باشد.
    طبق يک مطالعه علمي در مورد انعطاف پذيري در محيط کار، ۹۸ درصد مديراني که يک برنامه کاري انعطاف پذير را اجرا مي کنند، نتيجه منفي نمي گيرند. آنها در عوض با بازخوردهايي مثل برقراري ارتباطات بهتر، تعامل و بهره وري مواجه مي شوند. بنابراين، مديريت يک برنامه کاري منعطف نيازمند برقراري توازني قوي از اعتماد مديريت و مسووليت پذيري شخصي است.
    اما مسووليت پذيري شخصي چه شکلي است؟ چگونه مي توانيد با مرزهايي که قبل از به دست آوردن چنين استقلالي شما را محدود کرده بودند، کارها را مديريت کنيد؟ چنين چيزي امکان پذير است، فقط بايد نکات زير را مد نظر داشته باشيد.
    
    ۱) به يک برنامه منظم و روتين از کارهايتان دست يابيد. هر روز را در يک زمان مشخص و ثابت شروع کنيد؛ حتي اگر قرار است بعد از آن، کارهاي شخصي متفاوتي انجام دهيد. افراد مختلفي به مزيت هاي داشتن يک برنامه روتين اشاره کرده اند. وندي وود، روانشناسي است که مي گويد وقتي ما عادت هايي را در خودمان شکل مي دهيم، به يک سري الگوهاي رفتاري مي رسيم که باعث مي شوند به اهدافمان برسيم. بنابراين، حتي اگر مدير من پارامترهاي خاصي براي انجام «به موقع» کار نداشته باشد، خودم مي توانم برنامه اي منظم و روتين ايجاد کنم. به اين ترتيب، خودم را مسوول مي کنم تا مطمئن شوم زمان کافي براي رسيدگي به همه وظايفم را دارم، حتي اگر برنامه اي از سوي کارفرما برايم ديکته نشده باشد.
    
    ۲) همه چيز را مثل يک روز کاري واقعي شروع کنيد. يکي ديگر از مزاياي کار روتين همين است. همان طور که پيش تر اشاره شد، ما عادت هايي را شکل مي دهيم که کمک مي کنند هدفي را محقق کنيم. وقتي برنامه کاري منعطفي داريد، اما مثل يک روز کاري واقعي با آن رفتار نمي کنيد، از مسير خارج مي شويد. اگر به طور مداوم داخل خانه کار مي کنيد، مي توانيد کارهايي را که به آرامش و بهره وري بيشتر منجر مي شوند انجام دهيد و دائم به خودتان گوشزد کنيد که «روز کاري شروع شده است!»
    محققان مي گويند حتي پوشيدن لباس رسمي در خانه با توانايي فرد براي درگيري کامل با کار ارتباط مستقيم دارد. ممکن است اين حرف کمي غيرعاقلانه به نظر برسد، اما تاثير زيادي بر چشم انداز و رويکردتان به کار دارد. اين کار به ويژه براي بازارياب ها و ديگر حرفه هاي خلاقانه مفيد است.
    
    ۳) از تقويم به عنوان ليست کارهايي که بايد انجام دهيد استفاده کنيد. وقتي استقلال کاري زيادي به شما داده مي شود، خيلي راحت ممکن است زمان زيادي براي انجام يک کار خاص از دست بدهيد. وقتي ساعات کاري از سوي کارفرما به شما ديکته نشده، ممکن است فکر کنيد «خب، حالا براي انجام اين کار وقت زياد دارم» و ناگهان به خودتان مي آييد و مي بينيد روز تمام شده است. بنابراين تقويمي براي خودتان داشته باشيد و وظايف هر روز را در آن مشخص کنيد.
    
    ۴) راه هاي ارتباطي را باز بگذاريد. يکي از بزرگ ترين موانعي که باعث مي شود کارفرما نخواهد برنامه کاري انعطاف پذير را در محيط کار اجرا کند، ترديد در مديريت کردن نيروها است. خيلي ها معتقدند اگر نتوانند کارکنان خود را به صورت فيزيکي ببينند، آنها کار نمي کنند.
    با اينکه در خيلي از موارد اين موضوع صحت ندارد، اما مي توان در حين دورکاري روابط با مديران را حفظ کرد؛ حتي اگر در يک مکان فيزيکي حضور نداشته باشيد. مديرتان را در جريان پيشرفت کاري و دستاوردهايتان بگذاريد. اين کار باعث اعتمادآفريني مي شود. حتي اگر لازم است ساعاتي کارتان را متوقف کنيد و به امور غيرکاري مثل دکتر رفتن برسيد، از قبل برنامه تان را به مديرتان اعلام کنيد و بگوييد قرار است چند ساعت آفلاين باشيد. همچنين اگر به هر دليلي پشت ميزتان نيستيد، به مديران تان اطمينان بدهيد که همواره در دسترس خواهيد بود. درست است که برنامه کاري منعطفي داريد و دورکاري مي کنيد، اما چند ساعت محو شدن و پاسخگو نبودن هم منطقي نيست.
    
    ۵) گول سرخوشي ناشي از به تعويق انداختن کارها را نخوريد. همان طور که در نکات بالا گفته شد، وقتي برنامه کاري انعطاف پذيري داريد، خيلي راحت در برابر زمان احساس ايمن بودن مي کنيد. اگر از قبل برنامه ريزي زماني دقيقي نداشته باشيد، افکاري مثل «حتما تا جمعه تمامش مي کنم!» به طور طبيعي ذهن تان را پر مي کند.
    يک گروه تحقيقاتي اين موضوع را «رفتار خودبازدارنده» ناميده و ثابت کرده که حدود ۹۰ درصد افراد حداقل يک بار در روز دچار چنين افکاري مي شوند و دوست دارند کاري را که آن روز بايد انجام دهند، به تعويق بيندازند. اسير چنين وسوسه اي نشدن، يک چالش است؛ به خصوص در موقعيت هاي حرفه اي خاص. در اين مواقع به اراده اي قوي نياز داريد که البته غيرممکن هم نيست. اول از همه، هدفي را که از به دست آوردن کار انعطاف پذير داشتيد، به خودتان يادآوري کنيد. قرار بود وقت بيشتري داشته باشيد تا به امور شخصي و خانواده تان بيشتر رسيدگي کنيد.
    
    پس آيا درست است که صبح وسط هفته را رها کنيد و گزارش تان را به تعطيلات آخر هفته موکول کنيد؟
    همان طور که ديديم، بدون پروتکل ها و رويکرد درست، دورکاري به درستي اجرا نمي شود. اين روش کار به توجه، برنامه ريزي، ارتباط و توانايي اولويت بندي استراتژيک نياز دارد.
    نكات مديريتي : شرايط کاري انعطاف پذير بهره ور ماندن را سخت تر مي کند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و انرژي
متن مطالب شماره 148، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است