|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: فرسودگي شغلي در كمين كارآفرينان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


مهارت هاي مديريتي 
فرسودگي شغلي در كمين كارآفرينان


نويسنده: Eva de Mol، Jeff Pollack
مترجم: آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: HBR

در دنياي امروز همه ما با خطرات فرسودگي شغلي (burnout) آشنا هستيم. تحقيقات نشان مي دهد که فرسودگي شغلي منجر به مشکلات مرتبط با کار مانند نارضايتي شغلي، غيبت از کار، تصميم گيري ناکارآ و جابه جايي کارمندان به علاوه مشکلات مرتبط با سلامتي مانند افسردگي، بيماري هاي قلبي و حتي مرگ مي شود. برخي مسائل معمول ديگر در مورد فرسودگي شغلي، فقدان استقلال داخلي، تعهد، انگيزه و علاقه است. اما چون توجه اکثر اين تحقيقات به کارمندان در سازمان هاي بزرگ است، ما در مورد فرسودگي شغلي در ساير کارمندان چيزهاي کمي مي دانيم. در نتيجه تصميم گرفتيم در مورد گروهي مطالعه کنيم که به نظر مي رسد بيشتر در معرض فرسودگي قرار دارند: کارآفرينان. در واقع برخي شواهد نشان مي دهد که کارآفرينان بيشتر در معرض فرسودگي شغلي قرار دارند، چرا که آنها عموما به شدت به کارشان علاقه دارند و از نظر اجتماعي بيشتر منزوي هستند، امنيت محدودي دارند و با نااطميناني بالا فعاليت مي کنند.
    ما مطالعه اي انجام داديم تا دريابيم چه عواملي منجر به فرسودگي شغلي بيشتر بين کارآفرينان مي شود. به طور خاص نگاهي به اين نکته انداختيم که آيا علاقه به شغل، تناسب شغلي و باورهاي سرنوشت (باوري که يک حرفه کارآفريني موفق به چه شکل مقدر شده است) در احتمال تجربه فرسودگي شغلي در کارآفرينان نقش دارند يا خير. ما در مطالعه خود، تعدادي سوال پرسيديم تا علاقه شغلي کارآفرينان، تناسب شغلي، باورهاي کاري و احتمال تجربه فرسودگي شغلي را اندازه گيري کنيم. تناسب شغلي را چنين تعريف کرديم که فرد مذکور تصور مي کند شغل فعلي اش تا چه حد با شغل ايده آلش تناسب دارد. ما اشتياق و علاقه شغلي را به عنوان داشتن تمايل قوي براي کاري تعريف کرديم که فرد آن را دوست داشته و مهم يافته است. هدف ما اين بود تا فاکتور «شور و اشتياق قلبي» (harmonious passion) را اندازه گيري کنيم که به اين معني است که شغل فرد به او انگيزه مي دهد؛ چرا که شغل مذکور براي او رضايت به همراه دارد و بخش مهمي از شخصيت اوست و فاکتور «شور و اشتياق تحميلي» (obsessive passion) که به اين معني است که شغل مذکور به دليل موقعيت، پول و ساير پاداش هايي که با خود به همراه دارد مهم است. در مورد باورهاي کاري، سوالات ما طوري طراحي شده بود تا نحوه تفکر افراد در مورد تکامل شغل شان طي زمان را اندازه گيري کند. افراد به دو گروه تقسيم شدند: افرادي با طرزفکر منعطف؛ کساني که باور داشتند يک شغل کارآفريني مي تواند طي زمان توسعه يابد و افراد با طرز فکر ثابت؛ کساني که تصور مي کردند يک قدم شغلي هم درست و هم غلط است و اينکه موفقيت کارآفريني هم مي تواند مقدر شده باشد و هم نباشد. براي سنجش فرسودگي شغلي، از افراد سوالاتي نظير موارد زير را پرسيديم: آيا با شروع روز جديد، احساس خستگي مي کنند يا خير؟ آيا به اهميت کارشان شک مي کنند يا خير؟ و آيا وقتي کاري را در محيط شغلي خود به انجام مي رسانند، احساس نشاط و شادماني دارند يا خير؟ همه سوالات تحقيق ما بر مبناي مقياس هاي معتبر بود.
    کارآفرينان در نمونه ما، به طور متوسط، بيان کرده اند که آنها برخي از سطوح فرسودگي شغلي را تجربه کرده اند. اما اين فرسودگي شغلي در برخي نسبت به سايرين بيشتر بوده است؛ ۲۵ درصد کارآفرينان فرسودگي شغلي نسبي را احساس کردند درحالي که در ۳ درصد از آنها اين فرسودگي بسيار قوي بود. ما دريافتيم که اکثريت کارآفرينان سطوح بالايي از تناسب شغلي (۲۶/ ۴ در يک مقياس ۵ امتيازي) گزارش داده اند، در «شور و اشتياق قلبي» امتياز بالا (۹/ ۳) و در «شور و اشتياق تحميلي» ميزان متوسط (۵۸/ ۲) و در باورهاي سرنوشت ۷۹/ ۲ را به دست آوردند. تحقيق ما نشان داد کارآفريناني که امتيازهاي بالايي در «اشتياق تحميلي» به دست آورده اند، نسبت به افرادي که امتياز بالايي در« اشتياق قلبي» دارند، به احتمال بيشتري تجربه فرسودگي شغلي را گزارش مي دهند. براي برخي کارآفرينان، فرسودگي شغلي آنها منجر به يک نگراني و استرس مداوم شد. همچنين دريافتيم که بين کارآفريناني با «شور و اشتياق تحميلي» افرادي با طرزفکر ثابت بيشتر مستعد اين فرسودگي هستند.
    
    جنبه پنهان اشتياق
    بياييد نگاهي دقيق تر به ارتباط بين اشتياق و فرسودگي شغلي بيندازيم. کارآفريناني که سطح بالايي از «شور و اشتياق قلبي» را گزارش داده اند، تجربه سطوح بالايي از تمرکز، توجه و جذب در طول کارشان را بيان کرده اند. گرچه اين کارآفرينان گفته اند که آنها اغلب احساس مي کنند که کار تمام زندگي آنها را پر کرده است اما به خودشان اجازه استراحت و انعطاف پذيري بيشتر را نيز داده اند. علاوه بر اين، آنها احساس مي کردند که شغل کارآفرينانه شان به آنها اجازه مي داد تا طيف متنوعي از تجربيات جالب را به دست آورند. در نتيجه، دريافتيم که اين کارآفرينان به احتمال به مراتب کمتري از احساس خستگي و فرسودگي شغلي رنج مي برند.
    
    اهميت طرز تفکر منعطف
    يک طرزفکر ثابت رابطه بين تناسب شغلي و فرسودگي را تعديل کرده است. معناي اين جمله اين است که کارآفرينان با يک طرزفکر ثابت، احساس تناسب شغلي را در خود بسيار سخت مي ديدند که روي احساس اشتياق آنها تاثير مي گذاشت و در نتيجه منجر به فرسودگي شغلي مي شد. بياييد مجموعه اي از مثال ها از داده هايمان را قياس کنيم تا ببينيم اين مساله در عمل به چه شکل خواهد بود. پيتر يک کارآفرين است که سطح بالايي از تناسب شغلي و يک طرزفکر ثابت دارد. او کل زندگي خود را حول شغلش تعريف کرده است، چرا که باور داشت بودن در شغل ايده آلش چيزي بود که احتمالا دوباره اتفاق نمي افتاد. اين مساله پيتر را در سبک زندگي فعلي اش به عنوان يک کارآفرين غرق کرده بود و او چنان با کسب و کارهايش گرفتار شده بود که در نهايت منجر به فرسودگي شغلي او شد. بياييد پيتر را با سارا مقايسه کنيم که سطح بالايي از تناسب شغلي و طرزفکر منعطف را گزارش داده است. سارا ارزش چنداني به تناسب شغلي نمي داد؛ چرا که باور داشت بيش از يک حرفه کامل براي او وجود دارد. بنابراين گرچه او واقعا دوست داشت يک کارآفرين باشد اما کارآفريني را به عنوان تنها موقعيت درست براي خود نمي ديد. اين امر موجب شد سارا در مورد نحوه مشاهده شغل خود به مراتب منعطف تر شود و منجر به اين شد که او واقعا از شغلش لذت ببرد و احتمال فرسودگي در او کمتر شود.در مجموع، يافته هاي ما نشان مي دهد که تناسب شغلي، اشتياق، طرزتفکر و فرسودگي شغلي به شدت به يکديگر مرتبط هستند. درک اين نکته که اشتياق يک شمشير دولبه است مي تواند به کارآفرينان کمک کند تا انگيزه ها و رفتار کاري خود را بازبيني کنند، همچنين از اينکه خستگي به کارشان آسيب برساند جلوگيري کنند.
    مهارت هاي مديريتي : فرسودگي شغلي در کمين کارآفرينان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علامه
متن مطالب شماره 54، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است