|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/1/27: كمپين جديد سعودي عليه ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4497
يك شنبه 25 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4305 27/1/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


كمپين جديد سعودي عليه ايران
در بيست ونهمين اجلاس سران عرب صورت گرفت

نويسنده: كامران كرمي


    
    دنياي اقتصاد : بيست و نهمين اجلاس سران عرب در شرايطي ديروز با حضور رهبران و نمايندگان ۱۴ کشور عربي در شهر ظهران عربستان سعودي برگزار شده که اصلي ترين محور اين نشست به ايران و آنچه خط مشي چالش برانگيز تهران در منطقه خوانده مي شود، اختصاص داشت.
    محور دوم و مهمي که در ارتباط با محور اول قرار دارد، مساله صلح اعراب و اسرائيل است. سعودي ها تلاش مضاعفي را در سطح منطقه اي و بين المللي براي حل وفصل کردن اين موضوع به منظور اعمال فشار بيشتر بر ايران به خرج داده اند تا ديگر بازيگران را متقاعد سازند که مشکل اول و اصلي اعراب نه اسرائيل، بلکه ايران است. در همين ارتباط رئيس پارلمان عربي گفته است که مهم ترين چالش منطقه خط مشي ايران است. جدا از اين دو محور، بحران هاي سوريه، يمن و مبارزه با تروريسم در دستور کار اين اجلاس قرار دارد. در همين خصوص، ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه در نامه اي به نشست سران اتحاديه عرب، براي همکاري با اين کشورها به منظور تامين امنيت منطقه اي اعلام آمادگي کرد. نشست سران عرب قرار بود ماه مارس گذشته برگزار شود، اما به دليل تعارض آن با تاريخ برگزاري انتخابات رياست جمهوري مصر به پانزدهم آوريل(۲۶ فروردين) موکول شد.
    
    حاضران و غايبان
    با وجود تلاش ها براي حل وفصل اختلافات قطر و عربستان، اما امير قطر در اين نشست حضور پيدا نکرده است. به جاي امير قطر، «سيف بن مقدم البوعينين» نماينده اين کشور در اتحاديه عرب در اين نشست شرکت خواهد کرد. «محمد بن عبدالرحمن آل ثاني» معاون نخست وزير و وزير خارجه قطر هم در نشست وزيران خارجه اتحاديه عرب که روز پنج شنبه به منظور آماده سازي دستور کار اجلاس سران در رياض برگزار شد، شرکت نداشت و به جاي وي نماينده قطر در اتحاديه عرب شرکت کرد. خليفه بن زائد آل نهيان، حاکم امارات و قابوس بن سعيد، پادشاه عمان به دليل بيماري در اين اجلاس حضور ندارند. همچنين عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس جمهوري الجزاير نيز در اين نشست حضور ندارد. اما روساي جمهور ۱۱ کشور از جمله مصر، سومالي، موريتاني، لبنان، سودان، عراق، تونس و جمهوري کومور در اين نشست حضور دارند. همچنين عبدربه منصور هادي، رئيس جمهور مستعفي يمن، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و فائز السراج، رئيس شوراي رياستي دولت وفاق ملي ليبي، محمد بن راشد آل مکتوم، معاون حاکم امارات، فهد بن محمود آل سعيد، معاون نخست وزير عمان و عبدالقادر بن صالح، رئيس مجلس الامه الجزاير وارد پايگاه هوايي ملک عبدالعزيز در الظهران شدند. در مجموع از ۲۲ عضو اتحاديه عرب، ۱۷ کشور در سطح سران و پايين تر شرکت کرده اند. حضور سوريه از سال ۲۰۱۱ در نشست هاي اتحاديه عرب تعليق شده است. در اين نشست همچنين آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل، فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجه اتحاديه اروپا، موسي فکي، رئيس کميسارياي اتحاديه آفريقا و نيز استفان دي ميستورا، فرستاده ويژه سازمان ملل به سوريه حضور داشتند.
    
    ۷ محور نشست
    طبق اظهارات منابع ديپلماتيک، هفت مساله اصلي در راس برنامه هاي اين نشست قرار دارد که از جمله آنها مساله فلسطين، تحولات سوريه، يمن و ليبي، مبارزه با تروريسم، اختلافات موجود ميان کشورهاي عربي و آن چيزي است که از آن به عنوان «دخالت هاي ايران در منطقه» ياد مي شود. اتحاديه عرب پيش تر به صورت رسمي اعلام کرده بود که مساله بحران منطقه خليج فارس در برنامه هاي اين نشست قرار ندارد. اين چهارمين نشست سران کشورهاي عربي در عربستان محسوب مي شود. دو نشست در سال هاي ۱۹۷۶ و ۲۰۰۷ در رياض برگزار شده بود. همچنين يک نشست اقتصادي ديگر در سال ۲۰۱۳ در رياض برگزار شد. به گفته کارشناسان، مساله سوريه به ويژه پس از حمله اخير آمريکا و متحدانش به پايگاه هايي در سوريه در اين نشست به صورت گسترده و نيز موضوع حمله ترکيه به خاک کشورهاي عربي و عمليات در اين کشورها مورد بررسي قرار مي گيرد. موضع گيري ها نسبت به اين حملات متفاوت است. عربستان از جمله کشورهايي بود که دمشق را مسوول اين حملات دانست و مدعي است اين حملات در پاسخ به استفاده دمشق از سلاح هاي شيميايي عليه غيرنظاميان انجام شده است.
    
    دو محور اصلي
    فارغ از محورهاي ديگري که براي نشست سران عرب اتخاذ شده است، اما آنچه مدنظر عربستان و برخي کشورهاي منطقه است، دو موضوع مهم و اصلي يعني ايران و صلح فلسطين است که در يک ارتباط معنادار قرار دارند.
    
    ايران
    اصلي ترين محور مدنظر عربستان سعودي در اين نشست موضوع مقابله با ايران از طريق شکل دهي به يک اجماع عربي است. اجماعي که در خارج از اتحاديه عرب، يعني در ارتباط با آمريکا، فرانسه، انگليس و اسرائيل بر سر آن توافقاتي حاصل شده است. محمد بن سلمان وليعهد سعودي در سفر طولاني خود به آمريکا، انگليس، فرانسه و اسپانيا، عمده تلاش خود را مصروف به خطر حضور ايران و آنچه دخالت هاي تهران در منطقه خوانده مي شود، اختصاص داد. او اواسط فروردين ماه در گفت وگو با نشريه آتلانتيک مدعي شد ايران بخشي از «مثلث شرارت» در منطقه است که قصد دارد بر آن حکمراني کند. در واقع سعودي ها معتقدند که اتحاديه عرب بايد از اختلافات موجود و مسائل حاشيه اي که از قضا خود سعودي ها در ايجاد آن نقش مهمي دارند، عبور کند و تمرکز خود را متوجه ايراني کند که در اين سال ها به دليل بي مبالاتي اعراب، حضور خود را در منطقه افزايش داده است.
    بن سلمان پيش تر در اظهاراتي همسو با اين رويکرد گفته بود: «ما در تلاش هستيم تا اقدامات ايران در منطقه را خنثي کنيم. ما اين را در آفريقا، آسيا، مالزي، سودان، عراق، يمن و لبنان انجام داده ايم. اعتقاد داريم اگر فشار بياوريم، مشکلات به داخل ايران برمي گردد.» در همين ارتباط، پادشاه عربستان در بيست ونهمين نشست سران عرب ادعاهاي بي اساسي عليه ايران مطرح کرد. ملک سلمان با بيان اينکه عربستان بر حفظ حاکميت يمن و حل سياسي بحران آن تاکيد مي کند، مدعي شد: «ادامه بحران بر عهده شبه نظاميان حوثي است که به ايران وابسته هستند. موشک هاي يمني، ساخت ايران است و يمني ها به مکه موشک شليک کرده اند.» پادشاه عربستان همچنين گفت: «خواستار مقابله با رفتار ايران در منطقه هستيم.» همزمان، رئيس پارلمان عربي در اظهاراتي تازه و همسو مدعي شده که مهم ترين چالش منطقه خط مشي ايران است. «مشعل السلمي» با ادعاي اينکه امنيت ملي عرب امروز با چالش بزرگي مواجه است، گفت: «ما خط مشي ايران را زيرنظر داشته و با آن مخالفت و مقابله مي کنيم.»
    
    صلح فلسطين
    اما محور دوم که در ارتباط با محور اول قرار دارد و به بخش عمده اي از راهبرد عربستان سعودي در سطح منطقه تبديل شده است، موضوع صلح اعراب با اسرائيل است. برخي منابع آگاه تاکيد کردند مساله فلسطين در راس برنامه هاي اين نشست خواهد بود و شرکت کنندگان بار ديگر بر صلح به عنوان تنها گزينه استراتژيک براي حل اين اختلافات و طرح صلح عربي به عنوان يکي از مهم ترين اصول تاکيد کرده و بار ديگر مخالفت قطعي خود را با انتقال سفارت آمريکا به قدس اعلام خواهند کرد. محمد بن سلمان وليعهد سعودي پيش تر و در گفت وگوهايي که با نشريات آمريکايي صورت داد، در پاسخ به اين سوال که آيا اعتقاد دارد يهوديان بتوانند کشوري براي خود داشته باشند، گفت: «معتقدم که فلسطينيان و اسرائيلي ها حق داشتن سرزمين خود را دارند. اما بايد يک توافق صلح داشته باشيم تا ضمن ارائه ثبات براي همگان، روابط نيز عادي سازي شود.»
    او با بيان اينکه منافع مشترک زيادي با اسرائيل داريم و اگر صلحي برقرار شود، سود زيادي ميان اسرائيل و کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس و کشورهايي مانند مصر و اردن ايجاد مي شود، افزود: «ما البته نگراني هاي ديني درباره سرنوشت مسجدالاقصي در قدس و درباره حقوق مردم فلسطين داريم. اين معضلات ماست. ما هيچ مشکل ديگري با هيچ کسي (اسرائيلي ها) نداريم.» بن سلمان سپس در گفت وگو با نشريه تايم، ايران را دشمن مشترک رياض و تل آويو توصيف کرده و گفت مي توانند با رژيم صهيونيستي در زمينه هاي بسياري همکاري داشته باشند. اين دو دستور کار پيش روي سران عرب که از سوي عربستان سعودي مورد تاکيد ويژه قرار گرفته است، به خوبي گوياي برخي تحولات در حال وقوع است که چگونه موضوع دشمني اعراب با اسرائيل به مساله اي حاشيه اي براي مقابله با ايران تبديل مي شود. اگرچه همچنان اختلافات ميان دولت هاي عربي از يکسو و در ارتباط با اسرائيل از سوي ديگر مانعي در برابر عادي سازي اين مساله و تبديل شدن ايران به مشکل اصلي خواهد بود، اما تلاش هاي منطقه اي و بين المللي در حال شرف، زنگ خطري است که بايد با دقت بيشتر و اقدامات موثرتر در جهت خنثي سازي آن برآمد.
    کمپين جديد سعودي عليه ايران / در بيست ونهمين اجلاس سران عرب صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4305 به تاريخ 27/1/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 49 بارآثار ديگري از "كامران كرمي"

  رمزخواني تغيير لحن ترامپ «دنياي اقتصاد» بررسي كرد / چرا رئيس جمهور آمريكا پيشنهاد مذاكره بدون قيد و شرط داد؟
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 10/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: رمزگشايي از پالس روحاني به عربستان
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 2/5/97
مشاهده متن    
  چرايي تعيين سفير فوق العاده قطر در ايران
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 24/3/97
مشاهده متن    
  سه روايت از ورود ايران به پروسه صلح يمن / «دنياي اقتصاد» در گزارشي تشريح كرد
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 10/3/97
مشاهده متن    
  راز حمايت اروپا از برجام «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 144، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است