|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: بازي مرگي كه اصلاً شوخي بردار نيست!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 12 (سينماي جهان) > متن
 
      


بازي مرگي كه اصلاً شوخي بردار نيست!
درباره «شب بازي»، فيلم كمدي - ترسناك تازه اي از جان فرانسيس ديلي و جاناتان گولد اشتاين

نويسنده: وصال روحاني*
برگرفته از: Movieline


    
    «شب بازي» يک کمدي پرتعليق همراه با بارقه هاي ترس درباره شش مرد و زن ميانسال در گوشه اي از امريکا است که به قصد تفريح در پايان هفته وارد يک بازي پرهيجان لاتاري مي شوند اما به تدريج درمي يابند که اين بازي شوخي نيست و شبيه به مسابقات پرطرفدار تلويزيوني سال هاي اخير غرب با عنوان کلي
     Reality Games است که فرجام آن حتي مي تواند يک مرگ واقعي باشد. اين فيلم را زوج هنري جان فرانسيس ديلي و جاناتان گولداشتاين ساخته اند که نويسندگان مشترک فيلمنامه «روساي افتضاح» (2011) و «اسپايدرمن: بازگشت به خانه» (2017) که ششمين فيلم از فرانچيز بسيار پرسود مرد عنکبوتي به شمار مي آمده، نيز بوده اند و سابقه کارگرداني توامان بازسازي فيلم پرفروش «تعطيلات» با تم شيرين و خصوصيات يک فيلم جاده اي در سال 2015 را نيز داشته اند اما اين فيلم تازه آنان است که نشانه هاي پختگي آنها را بيش از هر يک از کارهاي سابق شان به نمايش مي گذارد و اين بار سناريوي فيلم را نه خود ديلي و گولداشتاين بلکه مارک پرز نوشته است و مجموعه اين آدم ها کاري را ارائه داده اند که بي شباهت به کمدي هاي موسوم به اسکروبال در دهه 1930 هاليوود نيست ولي طبعاً همراه با مشخصه هاي زندگي کنوني است. نحوه بازي هنرپيشه هاي فيلم نيز کمک کرده است تا اين داستان غير معمول تماشاگران را به دنبال خود بکشاند و بارزترين آنها جيسن بيتمن و راشل مک آدامز هستند که به ترتيب رل مکس و آني ميانسال را بازي مي کنند که به رغم گذشت چند سال از زمان ازدواج شان هنوز علاقه روز نخست را به يکديگر دارند و مثل بچه ها بازيگوشي مي کنند.
    برخي مي گويند «شب بازي» مدلي تغيير يافته از فيلم نه چندان جدي «بعد از نيمه شب» کار سال 1984 مارتين اسکورسيسي است اما تشبيه صحيح تر آن است که ادعا کنيم «Night Game» ادغامي از «چشمان کاملاً بسته» کار پرتعليق و پست مدرن سال 1999 استنلي کوبريک و «باشگاه مبارزه» فيلم واقعي - قدري خيالي سال 1997 ديويد فينچر است، البته منوط به اين که چنين ادغام و مکانيسم مشترکي امکانپذير باشد.
    مکس که جيسن بيتمن رل او را با دوز بالايي از شور و آشوب طلبي هاي ويژه و هميشگي خود بازي مي کند، همواره در زندگي خصوصي و اجتماعي اش تحت الشعاع برادر بزرگش بروکس (کايلي چندلر) قرار داشته که يک سرمايه دار اهل معامله و فريب است و براي راه گم کردن و نشان ندادن واقعيات زندگي اش يک ماشين کوروت مدل 1976 را مي راند و اداي آدم هاي طبقه متوسط را درمي آورد و اين اتومبيل البته همان مدلي است که مکس از بچگي آرزوي تصاحبش را داشته است.
    
    پرس و جوي دائمي
    در نهايت مکس و آني در مسير بازي اي که از آن ياد کرديم و شبيه به بازي هاي ويديويي ولي با دربرداشتن آدم هاي زنده است، با آدم رباهايي مواجه مي شوند که بر اساس داستان بايد صوري و جعلي باشند اما فيلمسازان با ايجاد اين شائبه و ترديد که شايد همه چيز هم صوري و گمان نباشد، بر مسائل موجود و جذابيت هاي داستان مي افزايند. در اين صحنه ها اظهارات آني چندان متفاوت با چيزهايي نيست که از کاراکتر آماندا پلامر در فيلم به يادماندني «پالپ فيکشن» کار سال 1994 کوئن تين تاران تينو شنيده ايم. کاراکترهاي جنبي فيلم هم در کار خود موفق اند و ميشل (کايلي بان بري) و کوين (لامورن موريس) از آن قبيل اند، بخصوص که کوين دائماً از ميشل بابت ماه هاي جدا افتادن شان از يکديگر و کارهايي که وي در ايام متارکه انجام داده، پرس و جو مي کند و در ذهنش مي پرسد او با چه کساني مراوده داشته وحتي به ياد دنزل واشينگتن معروف هم مي افتد و اداي حرف زدن او را درمي آورد! جسي پله مونز هم در رل اعطا شده به وي خوش مي درخشد. او که يکي از نقش هاي اصلي را در «ايرلندي»، اپيک جديد گانگستري مارتين اسکورسيسي هم بر عهده گرفته، در «شب بازي» در قالب يک افسر پليس سختگير و فردي که قدم به قدم مکس و آني را در بازي بي سرانجام آنها تعقيب مي کند، حضوري موفق دارد و البته رفتار او به شکلي است که بيشتر مزاحمان اجتماعي را به ياد مي آورد و تو گويي وجوهي از شخصيت هاي سينمايي گاه مرموز و منفي و مضر فيليپ سيمورهافمن فقيد را در وجود اغلب مثبت مت ديمون کاشته باشند.
    
    از بازيگري تا کارگرداني
    شايد اين نکته که ديلي و گولداشتاين سال ها پيش از پرداختن به کارگرداني بازيگر فيلم ها بودند، به آنها در جا افتادن هرجه بيشتر طرح هاي سينمايي شان ياري رسانده باشد اما حقيقت امر هرچه باشد، در اين شکي نيست که آنها بيش از هر چيزي از غريزه و ابتکارهاي شخصي خود نيرو و ايده مي گيرند و اين فرآيند کمک کرده است که برخي صحنه ها و سکانس هاي خاص و موفق را در قالب اين فيلم فراهم آورند و يکي از آنها نمايي است که در خانه سردسته گانگسترها (دني هيوستون) شکل مي گيرد و او به شکلي به تصوير کشيده شده که انگار فقط در گاوصندوق خانه اش و آنجا که مکان امن مايملک اوست، احساس امنيت مي کند و بدش نمي آيد که در همان داخل زندگي کند! در نهايت اين فيلم که مربوط به يک بازي به ظاهر سرگرم کننده و به واقع خطرناک و مرموز است، خود به يک بازي از نوع و جنسي تبديل مي شود که موضوع فيلم پيرامون آن است و به همين سبب و به رغم 100 دقيقه اي بودن قدري کشدار و طولاني به نظر مي رسد. مکس و آني در پايان اين بازي پرحيله درمي يابند که اگر زرنگ و تيزهوش نباشند، کلاه شان در اين دنياي پرفريب پس معرکه است و اين را بزرگترين درسي مي دانند که زندگي هاي بي رحمانه کنوني به آنها داده است. بروکس به عنوان برادر بيش از حد واقع بين مکس نمونه روشني در اين ارتباط است. او بر خلاف مکس اوج گرفته است، چون بازي هاي زندگي را بيشتر از بازي هاي مرگ آموخته و مکس طبق داستان اين فيلم، تازه محصل کلاس هاي ابتدايي بازي مرگ است.
    
    
    مشخصات فيلم
    عنوان: «شب بازي»
     محصول: کمپاني هاي نيولاين و برادران وارنر
     تهيه کنندگان: جان ديويس، جان فاکس و مارک اس فيشر
     سناريست: مارک پرز
     کارگردانان: جان فرانسيس ديلي و جاناتان گولداشتاين
     مدير فيلمبرداري: بري پترسون
     تدوينگران: ديويد اگان، جيمي گراس و گريگوري پلاکتين
     بازيگران: جيسن بيتمن، راشل مک آدامز، کايلي چندلر، جسي پله مونز، بيلي مگنوسن، شارون مورگان، لامورن موريس، کايلي بان بري، مايکل سي هال، جفري رايت، دني هيوستون و چلسي پره تي
    
    *روزنامه نگاربازي مرگي که اصلاً شوخي بردار نيست! / درباره «شب بازي»، فيلم کمدي - ترسناک تازه اي از جان فرانسيس ديلي و جاناتان گولد اشتاين
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 12 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    آثار ديگري از "وصال روحاني"

  ستاره ها به خط شدند / فصل جديد ليگ قهرمانان اروپا از فردا آغاز مي شود
وصال روحاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  «ويرانگر» ويرانگرانه پيش مي رود / نسخه تازه 31 سال بعد از فيلم نخست، گيشه ها را مقهور خود كرده است
وصال روحاني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  كوارون با <روما> شير طلايي را شكار كرد / فيلم هاي «محبوب» و «بلبل» در «ونيز 2018» درخشيدند اما...
وصال روحاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  پايان «مرد بدون بدل» هاليوود / به بهانه درگذشت برت رينولدز بازيگر سرشناس امريكايي
وصال روحاني، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  خطاهاي پنهاني ثبت شده در تاريخ / درس ها و يادگارهاي «ونيز 2018» در آخرين روز اين جشنواره
وصال روحاني، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نامه فرهنگستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است