|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/1/27: راهكاري براي حل نزاع آبي اصفهان و يزد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6756 27/1/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


راهكاري براي حل نزاع آبي اصفهان و يزد
«ايران» بررسي كرد

نويسنده: عطيه لباف


    
    سمسار يزدي: انتقال آب براي مصارف شرب به موجب قوانين ملي و مصوبات سازمان ملل مجاز است/ لزوم معيشت جايگزين براي کشاورزان
     سال هاست که بخشي از آب رودخانه زاينده رود به استان يزد انتقال داده مي شود تا حجمي از مصارف آب شرب اين استان را تامين کند. در اين مدت بارها کشاورزان و مردم استان اصفهان نسبت به اين انتقال آب اعتراض، تجمع و شکايت کرده اند. در روزهاي اخير بار ديگر اين اتفاق رخ داد و اين بار کشاورزان نه تنها اعتراض بلکه تاسيسات انتقال آب را تخريب کردند. به طوري که ۹ تير برق و شش حوضچه آب تاسيسات آسيب ديد و در پي آن جريان انتقال آب قطع شد. بعد از اين حادثه نيروي انتظامي، وزارت کشور و استانداري اصفهان براي حل اين مساله بسيج شدند. حتي محمدمهدي جواديان زاده، مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان يزد گفته بود که پدافند غيرعامل خطوط را تقويت کرده ايم و هر اقدامي که لازم بود بلافاصله انجام شد تا جريان آب انتقالي مجدداً برقرار شود. اما اين نزاع آبي از کجا نشات مي گيرد و راه حل آن چيست؟
    
     کاهش بارش ها در فلات مرکزي
    در روزهاي اخير بسياري از استان هاي کشور شاهد بارش برف و باران بودند. بارش هايي که شايد باور خشکسالي و کم آبي در کشور را سخت کند اما واقعيت اين است که ايران با وضعيت بحراني منابع آبي دست و پنجه نرم مي کند. به طوري که بر اساس آمارهاي شرکت مديريت منابع آب ايران، ارتفاع کل ريزش هاي جوي از اول مهر تا ۲۵ فروردين سال آبي ۹۷-۹۶ بالغ بر ۱۱۱.۹ ميليمتر بوده. اين مقدار بارندگي نسبت به ميانگين دوره هاي مشابه درازمدت(۲۰۵.۸ميليمتر) ۴۵.۶درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبي گذشته (۲۰۷.۴ميليمتر) ۴۶ درصد کاهش نشان مي دهد.
    اما شرايط بارش ها در برخي از استان ها و حوضه هاي آبريز وخيم تر است. براي مثال بارندگي تجمعي حوضه هاي آبريز مرزي شرق، فلات مرکزي و خليج فارس و درياي عمان کمتر از ميانگين کشوري است. در استان هاي اصفهان و يزد هم شرايط چندان مساعد نيست. به طوري که در سال آبي جاري اصفهان با افت 58 درصدي بارش ها نسبت به سال گذشته و 67 درصدي نسبت به متوسط درازمدت مواجه بوده است. حال اين استان با وجود کاهش بارش هاي خود طي سال هاي اخير بايد بخشي از آب شرب مناطق و حوضه هاي آبريز همجوار خود نظير استان يزد را نيز تامين کند. استان يزد هم با وجود محدوديت شديد منابع امسال با بيش از 28 درصد کاهش بارش نسبت به سال آبي گذشته و 51 درصد کاهش نسبت به متوسط درازمدت مواجه است. در اين شرايط شکل گيري نزاع در نتيجه کاهش منابع آبي موضوع محالي نخواهد بود.
    
    منابع زاينده رود به يک سوم کاهش يافت
    در اين باره علي اصغر سمسار يزدي، کارشناس و صاحب نظر حوزه آب کشور مي گويد: «اعتراض کشاورزان نسبت به انتقال آب به يزد نتيجه محدوديت منابع آبي است. منابع آبي استان اصفهان و ميانگين ورودي سد زاينده رود به يک سوم سال قبل کاهش يافته است. اين کاهش منشا کم آبي و اعتراض هاي اخير است.» او در ادامه به «ايران» گفت: «اما بجز پروژه انتقال، راه ديگري براي تامين آب شرب مردم يزد وجود ندارد. منابع آب زيرزميني يزد بشدت محدود است و توقف پروژه هاي انتقال آب زندگي صدها هزار يزدي را تهديد مي کند.»
    در حال حاضر جمعيت استان يزد يک ميليون و ۱۰۰ هزار نفر است، که نياز آب شرب استان ۶۵ تا ۷۰ درصد توسط انتقال آب تامين مي شود.
    
    راه حل: معيشت جايگزين، سازش و مديريت مصرف
    سمسار يزدي عقيده دارد که اين معضل راه حل دارد؛ از مديريت مصرف گرفته تا جبران خسارت کشاورزان اصفهاني و ايجاد معيشت جايگزين براي آنها از سوي دولت. او مي گويد: «پدران ما در گذشته نشان داده اند که با محدوديت منابع آب مي توان سازگار شد. الان ما نيز بايد با نگاهي يکپارچه به منابع آبي کشور و مديريت مصرف اين راه را ادامه دهيم. نيازمند اجماع هستيم و بايد بدانيم که اولويت اول تامين مصارف شرب است نه کشاورزي. اما دولت بايد اين اهداف را با ايجاد معيشت جايگزين و اشتغال زايي دنبال کند. البته نبايد فراموش کرد که صرفه جويي در تمام بخش هاي مصرفي از شرب گرفته تا کشاورزي نيز بايد رعايت شود. کشور ما با محدوديت منابع آبي رو به رو است و سازگاري با کم آبي نيازمند اهتمام و بسيج همگاني است.» به گفته اين صاحب نظر حوزه آب کشور، طرح هاي انتقال آب براي تامين مصارف شرب نه تنها به موجب قوانين ملي بلکه به پشتوانه مصوبات سازمان ملل مجاز است و دولت ها براي تامين آب شرب مي توانند از اين راهکار بهره ببرند. اما پيش نياز اين انتقال هاي بين استاني و حوضه اي آب ايجاد معيشت جايگزين براي کشاورزان حوضه بالادست است. سمسار يزدي تاکيد کرد: «از اتفاقات اخير نمي توان با عنوان جنگ بر سر آب ياد کرد، چراکه يک درگيري گذرا بوده و راهکار هم دارد. نبايد اجازه دهيم درگيري هايي از اين دست در کشور عادي شود.» در اين ميان يک راهکار ديگر نيز وجود دارد؛ ممنوعيت کشت برخي از محصولات پر آب بر در دشت هاي ممنوعه نظير اصفهان. البته دولت در اين مسير نيز گام هاي اوليه اي برداشته و به نظر مي رسد با اوج گيري فعاليت کميته سازگاري با کم آبي شرايط بهتر شود.
    
    
    راهکاري براي حل نزاع آبي اصفهان و يزد / «ايران» بررسي کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6756 به تاريخ 27/1/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  جزئيات طرح تشويق و تنبيه مشتركان آب و برق / معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزير نيرو در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
عطيه لباف، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  هدفگذاري توليد 14 ميليون تن گندم / مجري طرح گندم در گفت و گو با «ايران» براي سال زراعي 98-97 اعلام كرد
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  ذخيره سازي نفت خام كشورهاي آسيايي سرعت گرفت / در آستانه اعمال تحريم هاي امريكا عليه ايران
عطيه لباف، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  گريد انرژي قرباني گراني لوازم خانگي / «ايران» رابطه قيمت و ميزان مصرف برق را بررسي مي كند
عطيه لباف، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  رقابت غول ها بر سر بازار نفت ايران / «ايران» در گفت و گو با عضو هيات علمي موسسه مطالعات بين المللي انرژي بررسي كرد
عطيه لباف، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي پردازش
متن مطالب شماره 29 (پياپي 73)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است