|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: گزينه هاي روي ميز«شورا»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5114
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
 


گزينه هاي روي ميز«شورا»
جام جم گمانه زني ها درباره نامزدهاي شهرداري تهران را بررسي مي كند

نويسنده: مينا مولايي

حاشيه، دست از سر پايتخت برنمي دارد! در خيابان هاي شلوغ و پرترافيک تهران، بين 13 ميليون شهروند سردرگم قدم مي زند، از برج هاي بلند و لوکس خيابان هاي شمالي شهر بالا مي رود و سر ريز مي شود به مناطق مياني و جنوبي اش، به خانه هاي نقلي و فرسوده.
    حاشيه، از هفت ماه پيش در خيابان بهشت، بست نشسته است؛ همانجا که به فاصله چند متر از هم، در دو ساختمان بزرگ شهرداري و شوراي شهرش، قرار است برنامه هاي مديريت شهر يکي يکي ريخته شود! برنامه هايي که چندماه است راه به جايي نبرده اند و کلاف مديريت شهري را در سردرگم تر از هميشه کرده اند. حاشيه، حالا چند روز است بين اين دو ساختمان در رفت و آمد است. هر روز چندبار صحن شورا چرخ مي زند و تا طبقه ششم ساختمان شهرداري تا پشت در اتاق شهردار تهران بالا مي رود. جايي که تا چند روز پيش اتاق محمدعلي نجفي بود و از سه شنبه گذشته به طور موقت به سميع ا... حسيني مکارم سپرده شده است؛ سرپرستي که تا انتخاب رسمي شهردار جديد قرار است شهر را اداره کند.
    حالا اعضاي شوراي شهر بايد از نو، گزينه هايشان را براي مديريت شهري پايتخت روي ميز بگذارند، سابقه شان را خط به خط بررسي کنند و در نهايت به فردي برسند که لايق پوشيدن رداي شهرداري پايتخت باشد.
    
    بازار داغ شايعه حول 10 اسم
    با اين که فعلا به طور رسمي اسمي از فرد منتخب شورا برده نشده اما ده اسم در اين چند روز، پررنگ تر از بقيه به عنوان گزينه هاي شهرداري تهران مطرح شده اند. افرادي با اسامي اي آشنا و سابقه اي روشن در اجراي مسئوليت هايي که قبلا به آنها سپرده شده، از محمدرضا عارف، محسن مهرعليزاده، پيروز حناچي و محسن هاشمي رفسنجاني گرفته تا حبيب ا... بي طرف، محمود حجتي، محمدعلي افشاني، قاسم نقي زاده خامسي و شهيندخت مولاوردي . در کنار اين 9 نفر، اسم سميع ا... حسيني مکارم، سرپرست فعلي شهرداري پايتخت هم همچنان به عنوان يک گزينه احتمالي براي مديريت شهري پايتخت مطرح است.
    به اين فهرست اما بعضي ها، دو گزينه ديگر هم اضافه مي کنند، اسحاق جهانگيري و عبدا... نوري . انگار اين وسط، اهميت موضوع، بازار شايعه و حاشيه را از هميشه داغ تر کرده و همين بهانه کافي است تا هر روز يک نام براي اين مسند مهم و تاثيرگذار بين افکار عمومي مطرح شود.
    
    با اين که اعضاي 21 نفره شوراي شهر تهران هنوز درباره اين تصميم و فرد
     منتخب شان صحبتي نکرده اند، اما ديروز در پايان پنجاه و ششمين جلسه شورا، سخنگوي شوراي شهر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: «اعضاي شورا هنوز به گزينه اي براي شهرداري تهران نرسيده اند، ولي طبق توافق اعضا، کسي از شوراي شهر خارج نمي شود.»
    علي اعطا در ادامه اما محسن هاشمي را از فهرست گمانه زني ها خارج کرد و گفت: قبل از آغاز به کار شورا، اعضا ماده واحده اي را به امضا رساندند و بر مبناي آن تاکيد شد فردي براي پذيرفتن مسئوليت از شورا خارج نشود و تا اين لحظه نيز در اين باره تغييري حاصل نشده است. سخنگوي شوراي شهر تهران به هم انديشي اعضاي شوراي شهر، قبل از آغاز جلسه رسمي شورا اشاره کرد و گفت: در اين جلسه در خصوص فرآيند و معيار انتخاب شهردار تهران صحبت هايي شد و اعضا نظر خود را مطرح کردند و در صورتي که اعضاي شورا موافق باشند، فرآيند و معيار انتخاب شهردار همانند مرداد سال گذشته انجام خواهد گرفت.
    
    يکي مثل محمدعلي نجفي
    اين عضو شورا با اين که به معيارهاي مورد نظر اعضاي شورا اشاره نکرد اما آن طور که از شواهد پيداست، خروجي اين معيارها، فردي خواهد بود همانند محمدعلي نجفي، شهرداري که تهران براي هفت ماه به او سپرده شد! اين موضوع اما موجب نگراني پرويز سروري، عضو شوراي چهارم شده است؛ سروري به ما مي گويد: من واقعا نگران اين موضوع هستم، چراکه اعضاي شورا در اولين انتخابشان نشان دادند در اين موضوع ناتوان هستند و تحت تاثير احزاب و گروه هاي خارج از شورا تصميم مي گيرند.
    وي در توضيح بيشتر مي گويد: شوراي شهر، مهم ترين نقش را در انتخاب شهردار دارد و نبايد با نگاه سياسي و جناحي اين کار را انجام بدهد، چراکه نتيجه تصميماتش باعث مي شود شهر دچار تلاطم و بي ثباتي شود و نتيجه اين مي شود که شهر مثل يک درشکه، از سوي افراد مختلف که مي خواهند در تصميمات شورا نقش آفريني کنند به هر سو کشيده مي شود و نمي تواند در يک محور حرکت کند.
    تاکيد سروري اينجا بر بلوغ سياسي اعضاي شوراي شهر است، همان بلوغي که باعث مي شود براساس مصلحت شهر و مردمش تصميم بگيرند، نه براساس تمايلات و خواسته هاي حزبي و سياسي.
    
    مشکلات مديري که صرفا ستادي است
    با تمام اين تفاسير، گمانه زني ها درباره شهرداري بعدي پايتخت به گوش اين عضو سابق شوراي شهر هم رسيده و با اسامي مطرح شده آشناست، با اين حال مي گويد: طبيعتا در اين فهرستي که الان مطرح شده، نمي توان گزينه مناسب را انتخاب کرد، چون شرايط نسبي است يعني اگر ما بخواهيم درباره بهترين گزينه حرف بزنيم ممکن است اصلا در اين فهرست نباشد اما اگر بخواهيم از بين افراد مطرح شده، کسي را به عنوان گزينه مناسب انتخاب کنيم، بايد ببينيم با خصوصيات مطرح شده براي يک شهردار کارآمد و مناسب سازگاري دارند.
    بر اين اساس ما اول بايد مديري را انتخاب کنيم که هم قدرت ستادي داشته باشد و هم بشدت اجرايي و ميداني باشد، چراکه يک مدير صرفا ستادي، مي شود آقاي نجفي که همان طور که ديديم نتوانست شهررا اداره کند.
    اين معيار را ما قبلا هم از دهان يکي از اعضاي شوراي شهر تهران شنيده بوديم، آن هم وقتي که مهدي چمران رئيس سابق شوراي شهر تهران به ما گفته بود: شهرداري تهران يک کار کاملا اجرايي و عملياتي است و يک مديريت قوي و آشنا به فضاي شهر و ساختار شهرداري مي خواهد و قاعدتا ما بايد نگاهي به سابقه گذشته فرد پيشنهادي در مسئوليت هايش داشته باشيم تا به انتخاب درستي برسيم. مشخصه بعدي که مورد توجه سروري قرار مي گيرد، غربال ديگري است که به نظر مي رسد گزينه هاي باقيمانده از بين اسامي منتشر شده در فهرست را به حداقل مي رساند؛ اين که فرد پيشنهادشده براي مديريت شهر براي اين که فرمان شهر از دستش خارج نشود، بايد براي شهر وقت بگذارد و پرکار باشد، به اين ترتيب مديري که بيمار است، وقت ندارد،مشغله هاي جانبي ديگري دارد و ... به طور طبيعي گزينه مناسبي براي مديريت شهر نيست.
    
    مديريت شهر، کار سياسي نمي خواهد
    بحث انتخاب شهردار براي پايتخت گرچه در اين چند روز مثل مرداد سال گذشته دوباره به اوج رسيده و به سوژه داغ رسانه ها و شبکه هاي اجتماعي تبديل شده است، اما بحث پيچيده اي نيست. يک نگاه کوتاه به اسامي اي که در گمانه زني هاي احزاب مختلف مطرح مي شود، نشان مي دهد در اين فهرست، نگاه و جريان سياسي نقش اول را ايفا مي کند. موضوعي که مجيد صفاري نيا، روان شناس شهري هم به آن اشاره مي کند. صفاري نيا به ما مي گويد: «به نظر من افرادي که در اين فهرست اسامي شان مطرح شده، اغلب سياسي هستند، درحالي که مديريت شهر، کار سياسي نمي خواهد، فردي که انتخاب مي شود بايد خدمت رساني کند! اما متاسفانه ما مي بينيم بيشتر وقت ها، افراد سياسي براي مديريت شهري انتخاب مي شوند و اين موضوع هميشه به شهرهاي ما آسيب زده است.»
    صفاري نيا وقتي از مدير خدمت رسان و خدمتگزار براي شهر صحبت مي کند، منظورش مديري است که دانش، تخصص و تجربه شهري داشته باشد، مديري که تخصص و دانش شهري دارد و با استانداردهاي سلامت شهر آشناست و خلاق است؛ خلاقيتي که در نهايت باعث بهتر اداره شدن شهر مي شود.
    گزينه هاي روي ميز«شورا» / جام جم گمانه زني ها درباره نامزدهاي شهرداري تهران را بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بارآثار ديگري از "مينا مولايي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي عمران فردوسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3002)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است