|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/1/27: سرطان در رخ ژن ها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5083 27/1/97 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


سرطان در رخ ژن ها


نويسنده: پونه شيرازي

هر خانم در طول زندگي اش 7 تا 8 درصد احتمال دارد به سرطان سينه مبتلا بشود. اما اگر ژن اين سرطان در وي وجود داشته باشد اين احتمال به 80 درصد افزايش مي يابد. خيلي ها به اشتباه تصور مي کنند سرطان ها لزوما ارثي هستند. در حالي که خطر بسياري از سرطان ها از طريق ارث منتقل نمي شود.
    اشتباه ديگر بسياري از افراد آن است که وجود ژن يک سرطان به اين معناست که حتما فرد به آن سرطان مبتلا مي شود. در حالي که با اقداماتي پيشگيرانه مي توان جلوي ابتلا را گرفت.
    ترس از ابتلا به سرطان بويژه در کساني که در اقوام نزديک خود مواردي از ابتلا به اين بيماري را دارند، گاهي از خود بيماري آزار دهنده تر است. اين مساله انگيزه اي شد تا پاي صحبت دکتر حسين فودازي، دبير انجمن راديوتراپي آنکولوژي ايران بنشينيم تا دريابيم آيا با تست تشخيص ژنتيک برخي سرطان ها مي شود جلوي ابتلا به آنها را گرفت يا خير و اين که انجام اين تست هاي پر هزينه براي چه افرادي و در چه مواردي ضرورت دارد.
    
    همه سرطان ها ارثي نيستند
    به طور کلي سرطان يک بيماري ژنتيک است که در فرآيند ايجاد آن تغييراتي در فرمول ژنتيک انسان يا مولکول دي ان اي ايجاد مي شود. اما مساله ژنتيک با وراثتي بودن فرق دارد. در واقع فقط حدود 5 تا 10 درصد سرطان ها وراثتي هستند و از والدين به فرزندان به ارث مي رسند. در صورتي که بيشتر سرطان ها عامل محيطي دارند و به صورت غير ارثي فرد را مبتلا مي کنند.
    از جمله سرطان هايي که از طريق ارث قابليت انتقال دارند بايد به سرطان سينه، تخمدان، روده بزرگ، معده و پروستات اشاره کرد.
    
    شناسايي 2 ژن ناقل سرطان سينه
    مشخص شده است در سرطان سينه و تخمدان يکي از ژن هاي BRCA1 يا BRCA2 ممکن است جهش پيدا کرده باشد. در مواردي که سرطان سينه يا تخمدان ارثي باشد احتمال وقوع در فرزندان 50 است.
    به همين دليل اگر در خانواده اي بيش از دو نفر دچار سرطان سينه يا تخمدان و يا هردو شده اند بهتر است فرد مبتلا مورد آزمايش ژنتيک براي ژن هاي فوق قرار گيرند و بعد از مشخص شدن نوع جهش ژني، بقيه افراد به ظاهر سالم براي تعيين وضعيت خود مورد آزمايش قرار بگيرند.
    فردي که ناقل جهش در يکي از اين دو ژن BRCA1 يا BRCA2 باشد به احتمال 50 درصد ژن معيوب را به فرزندان خود منتقل مي کند. فردي که اين ژن را دريافت مي کند به احتمال زياد در سنين پايين تر مبتلا به سرطان سينه يا تخمدان يا هردو مي شود.
    
    چه وقت تست ژنتيک سرطان بدهم ؟
    بي شک بهتر است کساني آزمايش تشخيص ژنتيک سرطان بدهند که مي خواهند به طور جدي در مورد شيوه زندگي و معاينه هاي پزشکي خود تصميم بگيرند، بدون آن که دچار تشويش ذهن بشوند و زندگي را به کام خود و اطرافيان تلخ کنند.
    فراموش نکنيد حتي در صورت وجود اين ژن، بيماري سرطان با راهکارهاي مراقبتي در شما قابل پيشگيري است. اما در عين حال به خاطر داشته باشيد حتي اگر مشخص شود ژن جهش يافته وراثتي نداريد، به اين معنا نيست که خطر سرطان هرگز شما را تهديد نمي کند، چون افرادي هم که ژن ارثي سرطان ندارند، به سرطان دچار مي شوند.
    
    همراهي سرطان با چند نسل
    خيلي ها نمي دانند چه زمان بايد نسبت به ارثي بودن يک سرطان در خود يا ديگر اعضاي خانواده شان شک کنند.
    وقتي يک سرطان در حداقل دو نسل پشت سر هم يا در سنين زير 50 اتفاق بيفتد بايد احتمال زيادي براي ارثي بودن آن قائل شد.
    وقتي يکي از سرطان هاي سينه، تخمدان يا هردو در مادر و دخترها يا در چند خواهر، در چند خاله و خواهر زاده بروز کند يا وقتي سرطان سينه در مردان خانواده ( که شيوع آن بسيار کم است ) بروز کند و نيز بروز سرطان دو طرفه در سينه و تخمدان از نشانه هاي بالا بودن خطر ارثي بودن سرطان در خانواده است .
    
    نخستين گام پس از مثبت شدن تست ژنتيک سرطان سينه
    مهم ترين و موثر ترين اقدام پس از مثبت شدن تست ژنتيک سرطان پستان، افزايش مراقبت است. اين مراقبت ها شامل معاينه هاي منظم لگن و پستان، ماموگرام ها، ام آر آي پستان، معاينه شخصي سينه، آزمايش هاي سونوگرافي از سينه ها، تخمدان ها و آزمايش خون است. البته جراحي کاهش دهنده خطر نيز توصيه مي شود. اين جراحي پيشگيرانه زماني انجام مي شود که سينه ها يا تخمدان هاي سالم زني را براي کاهش خطر ابتلا به سرطان برمي دارند، بويژه وقتي زمان بچه دار شدن وي گذشته يا ديگر قصد بارداري نداشته باشد.
    
    تست ژنتيک سرطان، چگونه ؟
    ابتدا بايد بدانيد بررسي ژنتيک معمولا زمان زيادي طلب مي کند و هزينه هاي انجام آن نيز نسبتا بالا بوده و تحت پوشش بيمه اي نيز قرار نمي گيرد. پس بهتر است خانواده هايي که در آنها احتمال ارثي بودن سرطان هايي چون سينه و تخمدان بالاست، متقاضي انجام آزمايش باشند.
    انجام مشاوره ژنتيک ابتدا به معناي گرفتن يک شجره نامه از طريق پرسشنامه است. اگر فرد متقاضي در معرض خطر ابتلا به يک سرطان خاص باشد با تخمين ميزان ابتلا ممکن است تست هاي ژنتيک براي وي درخواست شود.
    در ادامه اين فرد به آزمايشگاه هاي خاصي ارجاع داده مي شود و آزمايش خون از وي گرفته مي شود. فايده انجام اين تست ژنتيک آن است که وقتي شانس ابتلا در متقاضي بيش از معمول باشد مي توان براي وي اقدامات پيشگيرانه اي انجام داد تا شانس ابتلا به سرطان در وي کاهش يابد. اين اقدامات از تحت نظر پزشک بودن و انجام تست هاي غربالگري منظم تا برداشتن سينه تخمدان ها و نيز تجويز برخي داروها متفاوت است. اما لزوما وجود ژن هاي سرطان زا به اين معنا نيست که حتما فرد مبتلا مي شود .
    سرطان در رخ ژن ها
    


 روزنامه جام جم، شماره 5083 به تاريخ 27/1/97، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بارآثار ديگري از "پونه شيرازي"

  وقتي زيبايي تلفات مي گيرد / آمار عارضه هاي ناشي از جراحي هاي زيبايي در كشور افزايش يافته است
پونه شيرازي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  هواي مچ پايت را داشته باش! / پيچ خوردگي مچ پا ممكن است بسيار جزئي باشد يا به جراحي منتهي شود
پونه شيرازي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  ترك سيگارم آرزوست! / روان درماني و دارو درماني؛ بازوهاي اصلي ترك سيگار
پونه شيرازي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  علاج واقعه قبل از آنفلوآنزا / تزريق واكسن آنفلوآنزا بايد قبل از شروع فصل سرما انجام شود
پونه شيرازي، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  نزديك بيني چشم ها هديه تلفن همراه ! / طي 30 سال آينده به دليل استفاده از گوشي هاي تلفن همراه نيمي از جامعه دچار نزديك بيني مي شوند
پونه شيرازي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات حقوق عمومي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 4804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است