|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: حمله به كاخ سلمان در ۳ سناريو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: حمله به كاخ سلمان در ۳ سناريو
    
    دنياي اقتصاد : در ساعت ۱۹:۵۰ شامگاه شنبه به وقت محلي در خارج از يکي از کاخ هاي پادشاهي عربستان در رياض صداي تيراندازي هاي مهيبي به گوش رسيد. برخي از گروه هاي مخالف به الجزيره گزارش دادند که مدت تيراندازي ها حدود ۳۰ دقيقه بود؛ اما سرانجام پليس عربستان علت اين سروصداها را ورود يک پهپاد تفريحي کوچک به داخل کاخ سلمان اعلام کرد. اما همين اظهارنظر رسمي بر ابهامات افزود؛ چراکه تيراندازي سريالي و ۳۰ دقيقه اي در برخورد با چنين پهپادي کمي دور از عقل است. به همين دليل «دنياي اقتصاد» در گزارشي به بررسي ۳ سناريو در مورد غائله شنبه شب در رياض پرداخت. در فرضيه اول حتي اگر روايت رسمي از اين حادثه را مورد تاييد قرار دهيم، اما تيراندازي ۳۰ دقيقه اي را بايد نشانه اي از ترس و دلهره دائم هيات حاکمه سعودي از آشوب و کودتا در اين کشور دانست. اما فرضيه دوم احتمال درگيري ميان مخالفان سلمان و پسرش با گارد امنيتي را مورد ملاحظه قرار مي دهد. فرضيه سوم اين حادثه در چارچوب تور امنيتي محمد قابل تحليل است. در واقع دستگاه هاي امنيتي وفادار به محمد از اين حادثه به عنوان ابزاري براي شناسايي خائنان استفاده کردند. اگر اين فرضيه صحت داشته باشد، بايد احتمالا طي روزهاي آينده شاهد موج بزرگ تسويه حساب هاي سياسي در عربستان باشيم.
    ساعت ۱۹:۵۰ شامگاه شنبه برابر با اول ارديبهشت ۹۷ بيرون از يکي از کاخ هاي پادشاهي عربستان در محله الخزامي شهر رياض، يک پهپاد تفريحي کوچک به پرواز درآمد. به دنبال اين اقدام، نيروهاي امنيتي با تيراندازي ممتد ۳۰ ثانيه اي و در وضعيتي که حاکي از سرگرداني بود به اين شيء کوچک تيراندازي کردند. برخي پا را فراتر گذاشته و مدت تيراندازي را ۳۰دقيقه اعلام کردند. اما يک چيز مسلم است: صداي ممتد تير در پايتخت و حوالي کاخ ملک سلمان بسياري از شهروندان سعودي و مقام هاي سلطنتي را شوکه کرد. ويدئوهايي هم که از اين حادثه منتشر شد بر شدت گمانه زني ها افزود. برخي دليل تيراندازي را ورود پهپاد به حريم کاخ عنوان کرده؛ برخي از احتمال کودتا سخن گفتند. برخي از انتقال شاه و وليعهد سعودي به پايگاه نظامي در اطراف رياض که تحت حفاظت مستقيم نظاميان آمريکايي است، خبر دادند. برخي رسانه ها نيز از بسته شدن حريم هوايي رياض به روي تمام پروازها خبر دادند. اين پهپاد اگرچه با تيراندازي هاي ممتد نيروهاي امنيتي مواجه و ساقط شد، اما در رسانه ها چند سناريو مطرح شده است:
    ۱- اولين سناريو اين است که اين اقدام ممکن است از سوي برخي اعضاي خاندان سلطنت رخ داده باشد. برخي شاهزاده هاي معترض که از قدرت گيري محمد بن سلمان و رفتارهاي او در مبارزه با فساد و زنداني کردن شاهزاده ها به خشم آمده اند ممکن است اين اقدام را ترتيب داده باشند تا نحوه واکنش نيروهاي امنيتي و گارد پادشاهي را محک بزنند تا در موقع مقتضي برنامه احتمالي خود را پياده کنند. يکي از کاربران فضاي مجازي نوشته بود: «آيا يک پهپاد کوچک به اين همه تيراندازي نياز دارد، گمان نمي کنم.» برخي خبرها و شايعات حاکي از اين بود که نيروهاي امنيتي سه لايه محاصره امنيتي در اطراف و داخل کاخ پادشاهي به وجود آوردند.
    ۲- دومين سناريو پرسشي جدي را مطرح مي سازد: اينکه اين همه ترس از تيراندازي نشانه چيست؟ آيا کاخ پادشاهي عربستان احساس ناامني مي کند؟ برخي کاربران فضاي مجازي براساس چنين شايعاتي از «درگيري هاي مسلحانه در داخل کاخ پادشاهي» نوشتند و افزودندکه «خبرهايي از ترور محمد بن سلمان و سلمان بن عبدالعزيز حکايت مي کند.» برخي پا را فراتر گذاشته و حتي از زخمي شدن و اصابت گلوله به دست ملک سلمان خبر دادند. برخي از «وضعيت ملتهب رياض» و «پايان سلمان و پسرش» نوشتند. با اين حال، نکته اي که بسياري بر آن انگشت نهادند رفتار واکنشي و تيراندازي هاي ممتد و ترسي بود که از کاخ پادشاهي به جهان خارج مخابره مي شد. الجزيره نوشت پادشاه در هنگام اين حادثه در کاخ حضور نداشته و در مزرعه خود در «ديريه» بوده است. برخي از فرار پادشاه و پسرش به منطقه «ابها» سخن مي گفتند. اين حس ناامني در کاخ پادشاهي به گونه اي بود که برخي از «تلاش براي کودتا» از سوي «طرفداران محمد بن نايف» نوشتند و از «رعب و وحشت شديد» پادشاه و وليعهد از برنامه هاي آينده شان سخن به ميان آوردند.
    ۳- سومين سناريو اين است که احتمالا اين پهپاد با اطلاع محمد بن سلمان به پرواز در آمده است. در واقع، اين اقدام همچون يک «تور امنيتي» از سوي محمد طراحي شده تا مخالفان را شناسايي و آنها را بازداشت يا حذف کند تا در فرداي جانشيني به جاي پدر به آسودگي بر تخت سلطنت تکيه زند. به هر روي، در فضاي ابهام به وجود آمده برخي از کشته شدن هشت نفر از نيروهاي گارد پادشاهي سعودي در جريان حمله مسلحانه به کاخ العوجا در رياض خبر دادند.
    به هر حال، وزارت کشور عربستان دستورات جديدي را در پي حادثه تيراندازي در نزديکي کاخ سلطنتي صادر کرد. بر اين اساس، به پرواز درآمدن پهپاد تفريحي بدون مجوز، مستلزم دريافت مجوزهاي لازم است. مسوولان عربستاني اعلام کردند که سقوط اين پهپاد قرباني نداشته و پادشاه عربستان در آن زمان در کاخ نبوده است. «مجتهد»، افشاگر سعودي، مي نويسد: «اطلاعات به دست آمده نشان دهنده تيراندازي در محله الخزامي و حمله با خودروهايي است که تيربار حمل مي کردند اما هنوز جزئياتي درباره هويت مهاجماني که در تيراندازي دست داشتند منتشر نشده است.»
    روزنامه راي اليوم به سردبيري عبدالباري عطوان تحليلگر مطرح عرب، مي نويسد تدابير امنيتي طي ماه هاي اخير در اطراف کاخ هاي پادشاهي در عربستان تشديد شده بود، در اکتبر گذشته هم يک فرد مسلح به دو محافظ سعودي تيراندازي کرده بود که سه نفر در ورودي کاخ پادشاهي در جده زخمي شده بودند. نيروهاي امنيتي محافظ کاخ پادشاهي توانسته بودند اين فرد مسلح را که يک شهروند سعودي ۲۸ساله بود، درحالي که يک کلاشينکف و سه بمب به همراه داشت، به قتل برسانند. به هر حال حتي اگر به زعم مقامات رسمي سعودي حادثه شنبه شب محله الخزامي رياض ناشي از پرواز يک پهپاد تفريحي باشد، اين سوالات و ابهامات مطرح شده که چرا اين هواپيماي تفريحي و به گفته منابع رسمي سعودي اسباب بازي کنترل از راه دور، دقيقا اين موقع شب و آن هم در اطراف کاخ پادشاهي سلمان و پسرش بايد به پرواز درآيد؟ و سوال ديگر اينکه آيا يک هواپيماي اسباب بازي نياز به اين همه شليک گلوله سلاح هاي اتوماتيک دارد، آن طور که مخالفان سعودي و شاهدان به آن اشاره کرده اند؟ نکته ديگر اين حادثه اولين حادثه در نوع خود پس از به قدرت رسيدن بن سلمان به عنوان وليعهد نبوده و اخيرا هم حادثه تيراندازي يک فرد مسلح در ورودي کاخ پادشاهي در جده رخ داده بود؛ آيا اين حادثه زمينه ساز و مقدمه حوادث بعدي و چه بسا خطرناک تري خواهد بود که آينده بن سلمان را به چالش خواهد کشيد؟ آيا فرار بن سلمان و پدرش به ابها و شايعه اينکه آنها پناهگاه و کاخ سري در اين شهر دارند، صحت دارد، يا اينکه حادثه صرفا در همان حد پرواز يک پهپاد تفريحي و عادي به گفته مقامات رسمي سعودي بوده است؟
    
    «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: حمله به كاخ سلمان در ۳ سناريو
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 48 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 218، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است