|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: «كليد» پليس براي ۱۰ بزرگراه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


«كليد» پليس براي ۱۰ بزرگراه
رفع تعليق از طرح «اصلاح هندسي معابر پايتخت»؛ ۴۵ قفل ترافيكي باز مي شود؟    
    دنياي اقتصاد : با تصويب شوراي شهر تهران، شهرداري مکلف به شناسايي و اولويت بندي گره هاي ترافيکي شبکه معابر و رفع آنها شد. اين طرح در حالي تصويب شد که با وجود نظر همسوي پليس و شوراي شهر در اين رابطه و شناسايي ۴۵ گره ترافيکي، حرکت لاک پشتي مديريت شهري در راستاي به راي گذاشتن آن در صحن شورا سبب معطلي ۶ ماهه طرح در نوبت بررسي شده بود، اما سرانجام روز گذشته و در حالي که فصل تصويب بودجه سال ۹۷ به سرآمده، طرح مذکور مطرح شد و به تصويب شوراي شهر رسيد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، سابقه مطرح شدن ايده رفع گره هاي ترافيکي و نواقص هندسي بزرگراه ها در تهران به نخستين روزهاي فعاليت اعضاي شوراي شهر پنجم باز مي گردد. در نخستين ماه هاي فعاليت شوراي پنجم، عده اي از اعضا به بازديد مرکز کنترل ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي تهران رفتند و براي اولين بار با ايده پليس مبني بر اجراي اصلاحات هندسي کم هزينه براي رفع گره هاي ترافيکي آشنا شدند. در آن جلسه پليس با نمايش تصاويري به اعضاي شوراي شهر ثابت کرد که برخي از قيف هاي ترافيکي در ساعات اوج را مي توان از طريق يک عمليات عمراني کم حجم و نسبتا کم هزينه، در کوتاه ترين زمان ممکن برطرف کرد.
    درخواست پليس از شوراي شهر اين بود که با تصويب طرحي، رفع گره هاي ترافيکي که عمدتا در ۱۰ بزرگراه پايتخت قرار دارند را در اولويت قرار دهد و به اين ترتيب به روان سازي ترافيک کمک کند. بر اين اساس قيد يک فوريت طرح مذکور در آبان سال گذشته براي اولين بار در شوراي شهر مطرح و طي آن کروکي ۴۵ گره ترافيکي در ۱۰ بزرگراه تهران منتشره شد. اما با مخالفت برخي از اعضاي شوراي شهر و همين طور برخي از مديران ترافيکي شهرداري، فوريت آن راي نياورد و به کميسيون بازگشت. قرار بود اين طرح پس از گذشت سه ماه و بررسي بيشتر در کميسيون عمران و حمل و نقل، دوباره به صحن بيايد تا پيش از تصويب بودجه ۹۷ شهرداري تعيين تکليف شود. در اين صورت امکان تصويب بودجه براي اجراي آن در فصل بررسي لايحه بودجه فراهم مي شد.
    اما فضاي مديريت شهري از دي ماه تحت تاثير مطرح شدن طرح ترافيک جديد تهران قرار گرفت و موضوع رفع گره هاي ترافيکي به محاق رفت تا اينکه سرانجام روز گذشته در صحن شوراي شهر مورد بررسي قرار گرفت و به تصويب رسيد. در قالب اين طرح ۴۵ گره ترافيکي در ۱۰ بزرگراه تهران از طريق اصلاحات هندسي از سوي شهرداري برطرف خواهد شد.
    اصلاحات هندسي نه تنها راهکار کليدي پيشنهادي از سوي پليس راهور، بلکه يکي از چهار وعده ترافيکي شهردار شانزدهم پايتخت، محمدعلي نجفي نيز بود. شهردار مستعفي تهران در نخستين نشست خبري خود در آغاز فعاليت در راس مديريت شهري، از چهار برنامه در حوزه مديريت ترافيک تهران ياد کرد. اين برنامه ها شامل اخذ عوارض و افزايش هزينه استفاده از خودرو شخصي، تقويت حمل و نقل عمومي، هوشمندسازي شهر و ارتقاي خدمات دولت الکترونيک براي حذف سفرهاي زائد و در نهايت اصلاحات هندسي و رفع نواقص شبکه معابر موجود بود. با وجود اينکه معضل اصلي تهران به اذعان تمام مديران شهري و شهروندان، وضعيت ترافيک است، طرح مذکور از اواخر سال گذشته بارها در دستور کار شوراي شهر، اما در بندهاي آخر دستورجلسه، قرار گرفت و در نتيجه طي جلسات پياپي، وقت جلسه به بررسي آن نمي رسيد. در ماه هاي اخير هم مديريت شهري به جاي اينکه به طرح مذکور رسيدگي کند و به دنبال انجام اصلاحات هندسي در بزرگراه ها باشد، عمده تمرکز خود را صرف نسخه جديد طرح ترافيک کرد که صرفا در ۵ درصد از مساحت تهران اجرا مي شود؛ اين در حالي است که طرح رفع گره هاي ترافيکي براي کل شبکه اصلي معابر سواره تهران سودمند است.
    روز گذشته اين طرح سرانجام پس از چند ماه معطلي در صحن شوراي شهر بررسي شد. اما با وجود مخالفاني در ميان اعضا و همين طور مخالفت محسن پورسيدآقايي، معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران که تصويب آن را ضروري نمي دانست، مقرر شد ۳ ماه مهلت براي شهرداري منظور شود تا نسبت به اولويت بندي و برآورد مالي گره هاي ترافيکي شناسايي شده از سوي پليس راهنمايي و رانندگي اقدام کند تا شورا نيز در تامين اعتبار براي اجراي پروژه هاي عمراني مربوطه همراهي کند.
    اين شکل مديريت ترافيکي تهران بيانگر حرکت لاک پشتي در مسير ساماندهي دو معضل اصلي ترافيک و آلودگي هوا است، چراکه اولا بررسي طرح چند ماه به تعويق افتاد و دوم اينکه پس از تصويب در جلسه روز گذشته شورا نيز، يک فصل به شهرداري مهلت داده شد تا گره ها را اولويت بندي کند. به اين ترتيب شهرداري اواسط تابستان اولويت هاي اجرايي را اعلام خواهد کرد و فرآيند تامين اعتبار و آغاز عمليات اجرايي عملا به نيمه دوم سال يعني بدترين زمان ممکن براي اجراي اين پروژه ها مي انجامد. در نيمه دوم سال از يکسو ترافيک ناشي از شروع سال تحصيلي جديد مسدود کردن موقت مقاطعي از معابر را دشوار و بعضا ناممکن مي کند و از سوي ديگر به دليل ناپايداري جوي، زمان مناسبي براي اجراي پروژه هاي عمراني نيست و مي تواند به طولاني شدن زمان اجرا بينجامد.
    
    پشت صحنه مخالفت با اصلاحات هندسي
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، مخالفت با اجراي طرحي تا اين اندازه مهم و اثرگذار که از وعده هاي نجفي بوده و نظر پليس نيز درباره آن مساعد است، پشت صحنه هايي دارد. روز گذشته پورسيدآقايي در صحن شوراي شهر بدون اينکه با مفاد اين طرح مخالفت کند، تلويحا به دنبال خارج کردن آن از دستور بود، چراکه تاکيد داشت تصويب آن ضرورتي ندارد. پورسيد آقايي ابراز عقيده کرد با توجه به اينکه اصل ماموريت شناسايي و رفع گره هاي ترافيکي در برنامه پنج ساله دوم شهرداري تهران آمده است، الزامي به تصويب طرح دوباره نيست و اين ماموريت اکنون در شهرداري دنبال مي شود. وي حتي از ارجاع ۳۳ مورد از گره هاي ترافيکي به مناطق شهرداري خبر داد.
    در عين حال اگرچه در ماده ۹ برنامه پنج ساله، شهرداري تهران موظف شده به منظور ارتقاي ايمني معابر و کاهش حوادث و سوانح ترافيکي و همچنين بهبود و ارتقاي ايمني شبکه معابر و تسهيلات مرتبط اقداماتي همچون شناسايي، اولويت بندي، بازديدهاي دوره اي و رفع نقاط حادثه خيز شبکه معابر را در دستور کار قرار دهد؛ اما مصوبه جزئي شورا در اين خصوص مي تواند به منزله ضمانت اجراي اين بند از برنامه باشد. به نظر مي رسد علت مخالفت با اين طرح، بروز نوعي سوء تفاهم ميان برخي از مديران ترافيکي شهر است. برخي تصور مي کنند، هزينه کرد بودجه براي اصلاحات هندسي به منزله گستردن فرش قرمز براي خودروهاي شخصي است و از اين جهت موضوع را داراي اولويت نمي پندارند. اين در حالي است که پليس و شوراي شهر معتقدند «اصلاحات هندسي» به «تحريک ترافيک» نمي انجامد، بلکه با رفع گره هاي کور ترافيکي، قدري به روان سازي ترافيک موجود کمک مي کند. در قالب اين اصلاحات قرار نيست بزرگراهي ساخته شود يا به سطح معبر سواره رو به ميزان قابل توجهي افزوده شود، بلکه صرفا تغييراتي در شکل هندسي ۱۰ بزرگراه رخ مي دهد که به اعتقاد کارشناسان ترافيکي پليس، لازم است. بنابراين نبايد اين طرح را به ميدان دادن بيشتر به خودروهاي شخصي تعبير کرد.
    چيزي که اين سوء تفاهم را تشديد مي کند، تصور غلطي است که برخي از مديران ترافيکي تهران درباره نحوه هدايت سفرهاي درون شهري از خودروي شخصي به مدهاي حمل و نقل عمومي دارند. در روزهاي اخير طي اظهارنظر برخي از مديران ترافيکي اين طور مشخص شد که آنها تصور مي کنند مي توان شهروندان را مجبور به پياده شدن از خودروي شخصي و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي کرد. اين در حالي است که شهرداران موفق دنيا کساني بوده اند که توانستند مسافران درون شهري را به جاي «اجبار»، به استفاده از حمل و نقل عمومي «تشويق» کنند. البته ابزارهايي همچون اخذ عوارض تردد نيز به منظور افزايش هزينه استفاده از خودروي شخصي در دنيا استفاده مي شود، اما همزمان با آن توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي کم هزينه و سريع نيز به جذابيت بيشتر جايگزيني حمل و نقل عمومي به جاي خودروي شخصي کمک مي کند. بنابراين سوء تفاهم برخي از مديران ترافيکي مي تواند به ناکامي آنها در حل معادله ترافيک تهران منجر شود. يکي ديگر از مواردي که به ناکارآمدي برخي از تصميمات ترافيکي مي انجامد، چندگانگي مديريت ترافيکي است، کمااينکه طرح پيشنهادي پليس چند ماه در مجموعه مديريت شهري در حالت تعليق باقي ماند. از طرفي در داخل مديريت شهري نيز اين چندگانگي مشهود است، به نحوي که دو معاونت فني و عمراني و حمل و نقل و ترافيک شهرداري بعضا اثر مثبت عملکرد يکديگر را خنثي مي کنند. روز گذشته در صحن شوراي شهر به يکي از اين موارد نيز اشاره شد. در حالي که معاون ترافيک شهردار اعلام کرد ساخت تونل آرش اسفنديار در اولويت شهرداري نيست، محمد عليخاني، رئيس کميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر انتقاد کرد که چطور پيشرفت فيزيکي پروژه عمراني فاقد اولويت در چند ماه گذشته از ۶۰ به ۸۰ درصد رسيده است. اين ناهماهنگي در گذشته نيز وجود داشت، طوري که معاونت فني و عمراني با جديت مشغول توسعه شبکه بزرگراهي که مصرف کننده اصلي آن خودروهاي شخصي هستند بود، اما بودجه کافي براي متروسازي در اختيار معاونت ترافيک قرار نمي گرفت. از اين رو رفع چندگانگي مديريتي بايد در اولويت قرار گيرد.
    همه ۴۵ گره ترافيکي در امتداد يا اطراف ۱۰ بزرگراه اصلي تهران شکل گرفته اند. اين بزرگراه ها شامل امام علي(ع)، هاشمي رفسنجاني (نيايش قديم)، مدرس، همت، صياد، چمران، صدر، شيخ فضل الله نوري، يادگار امام و حکيم است. گره هاي شناسايي شده توسط پليس که بايد اولويت بندي شود، به اين شرح است:
    ورودي هاي شمال به جنوب و جنوب به شمال مدرس به همت غرب؛ ورودي توانيز به بزرگراه همت؛ شمال به جنوب صياد و دور برگردان قبل از بيمارستان گلستان؛ تقاطع غيرهمسطح همت-صياد شيرازي؛ شمال به جنوب بزرگراه مدرس پل حقاني؛ بزرگراه همت حدفاصل پل شيخ بهايي تا پل چمران؛ لوپ شمال مدرس به شرق صدر؛ شمال به جنوب بزرگراه مدرس- ايستگاه اتوبوس خيابان ظفر؛ غرب به شرق بزرگراه صدر لوپ ورودي به خيابان جوزي؛ غرب به شرق بزرگراه صدر ورودي خيابان قلندري؛ غرب به شرق بزرگراه همت رمپ ورودي به خيابان گاندي؛ بزرگراه صدر مسير غرب به شرق قبل از قيطريه؛ شمال به جنوب مدرس حدفاصل پل حقاني تا پل فجر؛ شمال به جنوب بزرگراه صياد شيرازي رمپ ورودي به خيابان توحيدي؛ غرب به شرق بزرگراه شهيد زين الدين حدفاصل پل صياد تا پل پاسداران؛ بزرگراه چمران ضلع شمالي نمايشگاه؛ بزرگراه چمران پل گيشا؛ جنوب به شمال چمران بعد از پل يادگار؛ شرق به غرب شيخ فضل الله زير پل يادگار؛ بزرگراه همت حد فاصل اشرفي اصفهاني تا يادگار؛ غرب به شرق همت ورودي به پارک جوانمردان؛ شمال به جنوب چمران حدفاصل ملاصدرا تا همت؛ جنوب به شمال يادگار بعد از پل حکيم؛ شرق به غرب نيايش پل اشرفي اصفهاني؛ شمال به جنوب يادگار بعد از خيابان آزادي؛ شرق به غرب يادگار ورودي فرحزاد؛ بزرگراه حکيم حدفاصل اشرفي اصفهاني تا ستاري؛ شرق به غرب حکيم پل اشرفي اصفهاني؛ شرق به غرب حکيم قبل از پل اشرفي اصفهاني؛ جنوب به شمال چمران حدفاصل حکيم تا همت؛ بزرگراه حکيم حدفاصل يادگار تا شيخ فضل الله؛ شرق به غرب بزرگراه حکيم ورودي – خروجي برج ميلاد؛ غرب به شرق آزادراه کرج -تهران بعد از بلوار شيشه؛ شرق به غرب همت حدفاصل خيابان شاهين تا بلوار جنت آباد؛ غرب به شرق همت باغ فيض؛ غرب به شرق نيايش زير پل فرهنگ؛ شرق به غرب آزادراه کرج پل آزادگان؛ جنوب به شمال يادگار قبل از پل دادمان؛ جنوب به شمال يادگار زير پل همت؛ شمال به جنوب بزرگراه امام علي رمپ ورودي به رسالت؛ شمال به جنوب بزرگراه امام علي رمپ ورودي به خيابان جانبازان؛ جنوب به شمال بزرگراه امام علي دوربرگردان قبل از خيابان مدني؛ شمال به جنوب بزرگراه امام علي زير پل خاوران؛ بزرگراه امام علي ايستگاه مترو فدک؛ شمال به جنوب بزرگراه امام علي لاين کندرو – قبل از پل محلاتي.
    «کليد» پليس براي ۱۰ بزرگراه / رفع تعليق از طرح «اصلاح هندسي معابر پايتخت»؛ ۴۵ قفل ترافيکي باز مي شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انفورماتيك سلامت و زيست پزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 19)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است