|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: سعيد مرتضوي بازداشت شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


سعيد مرتضوي بازداشت شد
در «سرخرود مازندران» و با هدف اجراي حكم ۲سال زندان    
    دنياي اقتصاد : سرانجام سعيد مرتضوي، دادستان سابق تهران بازداشت و به زندان معرفي شد. يک روز پس از انتشار اخبار ضد و نقيض درباره دستگيري سعيد مرتضوي در شهرري، محمدعلي تقوي فرد، رئيس کل دادگستري استان مازندران از دستگيري دادستان سابق تهران در سرخرود مازندران و اعزام او به تهران خبرداد. سعيد مرتضوي در شرايطي به اوين رفت که وکيل مدافع او اعلام کرد سعيد مرتضوي از رئيس قوه قضائيه درخواست بازبيني پرونده اش را دارد.
    براساس آنچه «ايسنا» گزارش داده است، رئيس کل دادگستري استان مازندران با تاکيد بر اينکه سعيد مرتضوي به منظور اجراي حکم محکوميت قطعي به دو سال حبس تعزيري دستگير شد، توضيح داد: محکوم خانه اي به اتفاق يکي از بستگان در منطقه سرخرود مازندران اجاره کرده بود که با نيابت از مرجع اجراي احکام تهران او دستگير و تحت الحفظ به مرجع قضايي در تهران اعزام شد.
    
    حکم مرتضوي چيست؟
    سعيد مرتضوي در دو پرونده مهم «کهريزک» و «تامين اجتماعي» داراي اتهامات متعدد است. اما دستگيري ديروز او به حکم پرونده کهريزک باز مي گردد. مرتضوي در پرونده مربوط به حادثه کهريزک که با شکايت شکات خصوصي درباره قتل هايي که رخ داده بود به جريان افتاد، به معاونت در قتل عمد متهم شد و در نهايت دادگاه بدوي، او را به ۵ سال حبس محکوم کرد. شعبه ۲۲ دادگاه تجديدنظر اما به دليل اظهار ندامت مرتضوي، حکم حبس او را به دو سال تقليل داد.
    مرتضوي در سال ۱۳۹۵ طي نامه اي از خانواده قربانيان حادثه کهريزک عذرخواهي و اعلام کرده بود که اين حادثه عمدي نبوده است. در بخشي از اين نامه آمده است: «در رابطه با واقعه خونبار تيرماه ۸۸ که متعاقب فتنه بزرگ و توطئه پس از انتخابات رياست جمهوري به وقوع پيوست، رهبري معظم انقلاب به خاطر عمق فاجعه از آن به جنايت تعبير فرمودند. به عنوان دادستان وقت عميقا ابراز تاسف و اعتذار مي کنم و از مقام شهيدان مظلوم اين حادثه جوادي فر، روح الاميني و کامراني طلب پوزش کرده و علو درجات آنها را از خداوند بزرگ مسالت مي کنم.» البته واکنش خانواده هاي قربانيان اين حادثه به عذرخواهي مرتضوي متفاوت بود؛ برخي اين موضوع را مثبت و برخي اين عذرخواهي را نمک پاشيدن روي زخم و نوعي برنامه ساختگي عوام فريبانه اعلام کردند.
    با اين همه مرتضوي در آذر ۱۳۹۶ به دو سال حبس محکوم شد، اما با وجود صدور اين حکم، مرتضوي تا ديروز خود را براي اجراي حکم معرفي نکرد تا دستگير شد.
    
    ماجراي گم شدن مرتضوي
    آنچه نام سعيد مرتضوي را طي هفته هاي اخير در فهرست خبرهاي مهم نشاند، اظهار نظري بود که سخنگوي قوه قضائيه در حاشيه نشستي دانشجويي در مشهد مطرح کرد؛ غلامحسين محسني اژه اي ۲۲ فروردين ماه درباره آخرين وضعيت پرونده سعيد مرتضوي گفته بود: «حکم جلبش صادر شده، اما گيرش نياورده اند، حالا نمي دانم چطور است.»
    همين چند جمله جريان خبري را درباره «گم شدن مرتضوي» به راه انداخت؛ حتي گمانه زني ها مبني بر خروج مرتضوي از کشور قوت گرفت؛ موضوع تا آنجا ادامه پيدا کرد که پس از گذشت چند روز در ۲۸ فروردين ماه، همسر سعيد مرتضوي در گفت وگويي با اعتمادآنلاين اعلام کرد که از همسرش اطلاع دارد و سعيد مرتضوي در تهران است. هما فلاح تفتي، همسر سعيد مرتضوي اعلام کرد همسرش در تهران و پيگير ماده ۴۷۷ است. او همچنين در پاسخ به اين سوال اعتمادآنلاين که آيا از همسرش خبر دارد يا نه گفته بود: «مگر مي شود از ايشان خبر نداشته باشم، ايشان در تهران است، اما در منزل نيست. ماجرا اما دو روز پيش شکل ديگري به خود گرفت؛ ساعات پاياني جمعه شب يعني ۳۰ ارديبهشت ماه، خبري از سوي برخي رسانه ها منتشر شد مبني بر اينکه «سعيد مرتضوي در شهر ري بازداشت شد»؛ خبري که ساعتي بعد با پيگيري هاي «ايسنا» تکذيب شد. عليرضا آوايي، وزير دادگستري هم در واکنش به اخباري مبني بر دستگيري مرتضوي در شهرري، به «ايسنا» گفت که اين خبر را تاييد نمي کند.
    با اين همه، مرتضوي ديروز، نه در شهرري بلکه در سرخرود مازندران و در يک ويلا دستگير و به زندان اوين تحويل داده شد.
    
    درخواست مرتضوي براي بازبيني پرونده
    ار سوي ديگر، ديروز سعيد ايوبي، وکيل سعيد مرتضوي ضمن مظلوم خواندن دادستان سابق تهران، در گفت وگو با «ايلنا» از درخواست او براي بازبيني پرونده اش توسط آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه خبر داد. ايوبي البته در اين گفت وگو از بازداشت مرتضوي اظهار بي اطلاعي کرده و توضيح داد: اطلاعي که از ايشان داشتم اين بود که به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ آيين دادرسي کيفري هستند و قصد دارند راسا از رياست محترم قوه قضائيه تقاضا کنند پرونده را شخصا مورد بازبيني قرار دهد. وکيل سعيد مرتضوي همچنين تاکيد کرد: اگر رياست محترم قوه قضائيه واقعا اين راي را خود شخصا تاييد کنند که قانوني و شرعي صادر شده مطمئن باشيد آقاي مرتضوي حتما تحمل مجازات مي کند. ايوبي راي اين پرونده را داراي ايراداتي خواند که مي تواند مظلوميت مرتضوي را ثابت کند.
    
    دفاع دوباره وکيل مرتضوي از او
    ايوبي با بيان اينکه آقاي مرتضوي منشا خدمات بسياري در دادسراي عمومي و انقلاب اسلامي تهران، تامين اجتماعي، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده اند، گفت: اينکه امروز آقاي مرتضوي اين گونه مورد هجمه واقع مي شوند بيشتر از روي غرض ورزي، عناد و دشمني است. او با اشاره به پرونده هاي سعيد مرتضوي درباره پرونده بازداشتگاه کهريزک و حکم دادستان سابق تهران در رابطه با اين پرونده گفت: در بحث پرونده موسوم به کهريزک چند نکته قابل توجه است که بايد به آن پرداخته شود؛ نخست بحث شکلي و رسيدگي به اين پرونده است. کهريزک اساسا از اعتبار امر مختومه برخوردار است. او ادامه داد: آقاي مرتضوي در ارتباط با شکايات آقايان کامراني و جوادي فر از سوي دادگاه و دادسراي تهران در رابطه با اتهام معاونت در قتل عمد تبرئه شدند.
    ايوبي تاکيد کرد: آقاي مرتضوي دوبار در مساله معاونت در قتل عمد حکم تبرئه گرفتند که بعد از آن خانواده روح الاميني شکايت کردند و در کمال ناباوري و تعجب در پرونده اي که سه نفر در يک زمان و يک مکان به نام بازداشتگاه کهريزک فوت مي کنند آقاي مرتضوي در ارتباط با دو نفر از اين عزيزان منع تعقيب و برائت مي گيرند اما در رابطه با يک نفر در دادگاه تجديدنظر حکم به دو سال حبس صادر مي شود. ايوبي با اشاره به بازداشتگاه کهريزک گفت: در رابطه با خود موضوع بازداشتگاه کهريزک هم بايد به اطلاع برسانم اساسا اين بازداشتگاه تحت نظارت نيروي انتظامي بوده و در حال حاضر هم داير است و تحت نظر نيروي انتظامي است و با عنوان سروش ۲۱۲ اداره مي شود. اينها ايراداتي است که به اين راي وارد است يک انساني به ناحق محکوم شده و متاسفانه اشخاصي که قبلا از سوي آقاي مرتضوي مورد محاکمه قرار گرفته اند و محکوم شده اند و آقاي مرتضوي کار قانوني و قضايي خود را انجام دادند امروز بايد قلم دستشان باشد و عليه او قلم بزنند. تريبون داشته باشند و عليه ايشان حرف بزنند اين عادلانه و انصاف نيست.
    
    
    سعيد مرتضوي بازداشت شد / در «سرخرود مازندران» و با هدف اجراي حكم ۲سال زندان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم اعصاب پايه و باليني
شماره 3 (پياپي 1003)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است