|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: فرمول تعهدساز براي بازار سرمايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


فرمول تعهدساز براي بازار سرمايه
بررسي گزارش هاي فعاليت ماهانه ۳۲۶ شركت بورسي نشان داد

نويسنده: هديه لطفي

دنياي اقتصاد : شفافيت و ارائه به موقع اطلاعات اهميت بالايي براي بازار سرمايه و فعالان اين بازار دارد. با ارائه دقيق و به موقع اطلاعات است که اعتماد افراد به سرمايه گذاري در سهام جلب مي شود. در اين شرايط با تحليل هاي منطقي و صحيح امکان ورود نقدينگي جديد به بازار و همچنين گسترش هر چه بيشتر بورس به وجود مي آيد. در واقع انتشار به موقع اطلاعات باعث کاهش عدم تقارن اطلاعات، مبادلات نهايي و شايعات در بازار مي شود. براي رسيدن به اين هدف، گزارش هاي مالي و صورت هاي مالي شرکت ها بايد در زمان مقرر منتشر شود. اين تعهد به ارائه به موقع اطلاعات سبب خواهد شد تا شرکت هاي فعال در بازار سرمايه به صورت دوره اي و منظم اقدام به تهيه تقويم مالي براي انتشار گزارش هاي خود کنند. اين امر مي تواند زمينه ساز نزديک شدن بازار سرمايه ايران به معيارهاي جهاني شود.
    در اين راستا معاونت ناشران و اعضاي شرکت بورس اوراق بهادار تهران اقدام به انتشار گزارشي درخصوص وضعيت اطلاع رساني ۳۲۶ شرکت فعال در بازار سهام کرده است. طبق اين گزارش ۲۶۲ شرکت توانستند به موقع گزارش فعاليت ماهانه دوره يک ماهه منتهي به پايان اسفند ماه ۹۶ را منتشر کنند. ۱۵ شرکت نيز با تاخير يک روزه و ۲۴ شرکت نيز با تاخير ۲ تا ۵ روزه موفق به ارائه اطلاعات شدند. اين در حالي است که ۵ شرکت هنوز گزارش هاي عملکرد اسفندماه خود را منتشر نکرده اند. انتشار اطلاعات مزبور از سوي معاونت ناشران و اعضاي شرکت بورس ضمن ايجاد يک فضاي شفاف براي تصميم گيري سهامداران مي تواند موجب افزايش تعهد شرکت ها در ارائه به موقع اطلاعات باشد.
    
    جزئيات بيشتر از اطلاع رساني شرکت
    طبق بند ۶ مکرر ماده ۷ دستورالعمل اجرايي افشاي اطلاعات شرکت هاي ثبت شده نزد سازمان بورس، شرکت ها بايد اطلاعات وضعيت عمليات ماهانه را حداکثر ۵ روز کاري بعد از پايان هر ماه در سامانه کدال منتشر کنند. به استناد اين ماده شرکت ها بايد گزارش فعاليت ماهانه مربوط به دوره منتهي به پايان اسفندماه ۹۶ را حداکثر تا ۱۴ فروردين ماه منتشر کنند.بررسي هاي صورت گرفته از سوي معاونت ناشران و اعضاي شرکت بورس اوراق بهادار تهران از انتشار گزارش عملکرد اسفند ماه سال گذشته نشان از آن دارد که از ۳۲۶ شرکت فعال در بورس، ۲۶۲ شرکت به موقع اين گزارش ها را روي سايت کدال منتشر کرده اند. ۱۵ شرکت با تاخير يک روزه، ۵ شرکت با تاخير دو روزه، يک شرکت با تاخير سه روزه و ۱۵ شرکت ديگر نيز با تاخير ۴روزه اين گزارش ها را اعلام کرده اند.البته در اين ميان ۴ شرکت تاخيري ۱۰ روزه در ارائه اطلاعات عملکرد اسفند خود داشته اند و ۵ شرکت ديگر نيز کماکان گزارشي منتشر نکرده اند. کنتورسازي ايران، حمل و نقل پتروشيمي، گروه توليدي مهرام، صنايع آذرآب و سايپا شيشه در فهرست شرکت هايي قرار گرفتند که هنوز گزارش ماهانه اسفند خود را ارائه نکرده اند.
    
    نگاهي به شاگرد تنبل هاي بورس
    بررسي روند نمادهايي که در گزارش دهي عملکرد اسفند ماه تاخير داشته اند، نشان مي دهد که در گروه غذايي نماد بيسکويت گرجي با بيش از ۱۰ روز تاخير گزارش عملکرد ماهانه خود را منتشر کرده است. در گروه ماشين آلات و تجهيزات نيز دو نماد آبسال و ماشين سازي نيرومحرکه قرار دارند که در ۲۷ فروردين ماه و با تاخير ۱۳ روزه اقدام به انتشار گزارش کرده اند.
    در گروه ساير محصولات کاني غيرفلزي نيز فرآورده هاي نسوز آذر قرار دارد که با تاخير ۱۴ روزه در اطلاع رساني مواجه شده است.
    اما در اين ميان برخي نمادها هر چند با تاخير همراه شده اما طول مدت آن کمتر بوده است. به اين ترتيب در گروه خودرويي نماد صنعتي محورسازان ايران خودرو، در گروه دارويي نمادهاي داروسازي کوثر و دارويي لقمان، در گروه واسطه گري مالي نماد ليزينگ خودرو غدير، در گروه ماشين آلات و دستگاه هاي برقي نماد ايران ترانسفو و در گروه بانکي نيز دو نماد بانک ملت و پارسيان قرار دارند. اين نمادها با تاخير ۷ روزه در ارائه گزارش عملکرد ماهانه خود مواجه بوده اند.
    بررسي نمادهاي داراي تاخير ۶ روزه در ارائه اطلاعات حاکي از اين است که ۹ نماد در اين فهرست قرار گرفته اند. صنعتي نيرو محرکه، گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو، داده پردازي ايران، گروه صنعتي پاکشو، صنعتي پارس مينو، لامپ پارس شهاب، رادياتور ايران، کارخانجات کاشي و سراميک حافظ و داروسازي اکسير از جمله اين نمادها هستند.
     فنرسازي خاور، کاشي پارس و سرمايه گذاري سايپا با تاخير ۵ روزه در اطلاع رساني و ۱۵ نماد از جمله سايپا، معدني دماوند، چرخشگر، آلومينيوم ايران، بهنوش ايران، نورد آلومينيوم، رايان سايپا و آلومراد با تاخير ۴ روزه مواجه شدند. در ادامه نساجي بروجرد با ۳ روز تاخير و نمادهاي «فولاژ»، «وکار»، «فاراک»، «خزر» و «داسوه» با ۲ روز تاخير در انتشار گزارش عملکرد اسفند ماه همراه شدند. ۱۵ نماد ديگر نيز با تاخير يک روزه اقدام به انتشار گزارش عملکرد ماهانه خود کردند که در اين ميان مي توان به نمادهاي «خکاوه»، «کطبس»، «خودرو»، «وملي»، «فملي»، «خاور»، «شپارس»، «کنور» و «فپنتا» اشاره کرد.
    
    در صنايع چه خبر بود؟
    وضعيت اطلاع رساني شرکت ها به تفکيک صنايع نيز نشان از آن دارد که از ۳۸ صنعت فعال در کشور ۱۰صنعت به طور کامل و به موقع اقدام به انتشار گزارش عملکرد ماهانه خود براي دوره مالي منتهي به پايان اسفند ماه ۹۶ کرده اند. در اين ميان گروه سيماني با در اختيار داشتن ۳۰ شرکت توانست اطلاعات خود را به موقع اعلام کند. قند و شکر با ۱۲ شرکت، انبوه سازي با ۱۲ شرکت، پالايشي با ۸ شرکت، لاستيک و پلاستيک با ۷ شرکت و گروه بيمه با در اختيار داشتن ۶ شرکت از ديگر گروه هايي بودند که هيچ تاخيري در اطلاع رساني نداشتند. عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم، مخابرات، شرکت هاي چند رشته اي صنعتي و فعاليت هاي کمکي به نهادهاي مالي واسط از ديگر صنايع فعال در اين دوره بودند.
    
    خودرويي ها به موقع نبودند
    در اين ميان ۲۸ صنعت ديگر با تاخير در ارائه گزارش يا حتي عدم ارائه عملکرد مواجه شدند. در اين راستا گروه خودرويي، بيشترين تعداد نمادهاي متاخر در ارائه گزارش اسفند را به خود اختصاص داد. به طوري که ۱۴ نماد در اين گروه با تاخير يک تا ۷ روزه اقدام به انتشار گزارش کردند.در اين فهرست دو ليدر گروه يعني ايران خودرو و سايپا نيز به چشم مي خورند؛ در حالي تاخير در ارائه گزارش «خودرو» به يک روز رسيد که «خساپا» با وقفه ۴ روزه اقدام به انتشار گزارش عملکرد ماهانه خود شد.در فهرست نمادهاي خودرويي داراي تاخير در ارائه گزارش ماهانه (اسفند ماه)، نمادهايي از جمله «خکاوه»، «خکمک»، «خاور»، «خزر»، «خچرخش»، «خرينگ»، «خمهر»، «خگستر»، «خمحرکه»، «ختور»، «خفنر» و «خوساز» قرار دارند.
    
    نگاهي به گروه فلزات اساسي
    گروه فلزات اساسي فعال در بازار سهام نيز در حالي ۲۰ نماد را در برمي گيرد که در اين ميان ۶ نماد با تاخير اقدام به انتشار گزارش عملکرد خود کردند. در اين ميان ملي مس ايران و صنعتي و سرمايه گذاري سپنتا با تاخير يک روزه همراه شدند.نمادهاي فولاد آلياژي ايران، آلومينيوم ايران، کارخانه هاي توليدي نورد آلومينيوم و آلومراد نيز از ديگر نمادهاي متاخر در اين گروه بودند.
    
    نگاهي به ديگر صنايع فعال
    بررسي روند اطلاع رساني و انتشار گزارش عملکرد ماهانه مربوط به دوره اسفند شرکت هاي شيميايي نشان از آن دارد که در اين گروه از ۲۷ نماد فعال، ۲۳ نماد در موعد مقرر موفق به ارائه اطلاعات شدند. اين در حالي است که نمادهاي دوده صنعتي پارس، بين المللي محصولات پارس، کربن ايران و گروه صنعتي پاکشو با تاخير يک تا ۶ روزه در ارائه گزارش مواجه شدند. گروه خدمات فني و مهندسي نيز در حالي تنها ۲ نماد را در برمي گيرد که در اين ميان گروه مپنا موفق به ارائه به موقع اطلاعات و در مقابل بازرسي فني و کنترل خوردگي تکين کو با تاخير ۴ روزه همراه شد.
    در گروه غذايي نيز با فعاليت ۲۰ نماد، شاهد ارائه به موقع گزارش توسط ۱۶ شرکت بوديم. در اين ميان ۳ نماد بهنوش ايران، صنعتي پارس مينو و بيسکويت گرجي با تاخير مواجه شده و نماد گروه توليدي مهرام نيز هنوز گزارشي اعلام نکرده است. در گروه منسوجات نيز در حالي دو نماد ايران مرينوس و کارخانجات نساجي بروجرد فعاليت مي کنند که «نمرينو» با ارائه به موقع اطلاع توانست نسبت به هم گروهي خود برتري يابد. در مقابل «نبروج» با تاخير ۳ روزه اقدام به انتشار گزارش خود کرد.
    در گروه دارويي نيز وضعيت تنها ۶ نماد با تاخير همراه شدند؛ در حالي اين گروه فهرست ۲۹ نماد را شامل مي شود که داروسازي روز دارو، داروسازي اسوه، داروسازي ابوريحان، داروسازي اکسير، دارويي و بهداشتي لقمان و داروسازي کوثر جزو متاخرين اين گروه قرار گرفتند.
    
    ساير محصولات کاني غيرفلزي نيز با ارائه به موقع اطلاعات از سوي ۸ شرکت از جمله «کخاک»، «کرازي»، «کسرا»، «کگاز» و «کهمدا» روبه رو شدند. اين در حالي است که نمادهاي فرآورده هاي نسوز ايران و فرآورده هاي نسوز پارس با تاخير در انتشار گزارش مواجه شدند. در اين ميان سايپا شيشه وضعيت به مراتب نامساعدتري داشت و هنوز گزارش خود را ارائه نکرده است.
    
    
فرمول تعهدساز براي بازار سرمايه / بررسي گزارش هاي فعاليت ماهانه ۳۲۶ شرکت بورسي نشان داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "هديه لطفي"

  ساز و كار مغفول در بازار بدهي / پنج مزيت عمليات بازار باز شناسايي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  هجوم پول هاي «حقيقي» به بازار سهام / عملكرد بازيگران بورس طي ۹ روز اخير بررسي شد
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  بورس در نيمه دوم سال
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رئيس كل سازمان خصوصي سازي اعلام كرد: فرصت پاياني سهامداران «عدالت»
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: رصد بازيگران بورس در هفته اول شهريور
هديه لطفي، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Archives of Anesthesiology and Critical Care
شماره 3 (پياپي 503)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است