|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: مانع نفتي خروج ترامپ از برجام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


مانع نفتي خروج ترامپ از برجام
چرا رئيس جمهوري آمريكا با افزايش قيمت بنزين مخالف است؟

نويسنده: نسيم علايي


    
    دنياي اقتصاد : نفت روزهاي خوبي را سپري مي کند و هر روز در مسير صعودي رکورد جديدي از خود به جا مي گذارد. اما اين موضوع شيرين براي کشورهاي نفت خيز، چندان به کام مردم در کشورهاي غربي از جمله آمريکا شيرين نيست. ماه گذشته قيمت بنزين در آمريکا ۸ درصد رشد کرد و پيش بيني مي شود با افزايش تقاضا براي اين محصول به دنبال گرم شدن هوا، رشد قيمت ها شتاب بيشتري بگيرد. اين به معناي افزايش هزينه هاي بنزيني براي مردم اين کشور است. اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش از اينکه قيمت ها تا اين سطح افزايش يابد اعلام کرده بود، هر خانوار در اين کشور با ۱۹۰ دلار افزايش هزينه بنزيني در سال جاري ميلادي مواجه خواهد شد، اما قيمت هاي جديد نشان مي دهد که احتمالا افزايش هزينه ها بيش از اين مقدار باشد.
    افزايش قيمت بنزين و هزينه شهروندان آمريکايي در شرايطي رقم مي خورد که اين کشور در سال جاري با انتخابات مهم ديگري مواجه است. انتخابات ميان دوره اي کنگره مي تواند بار ديگر قدرت را به دموکرات هاي آمريکايي باز گرداند و ترامپ را در آستانه استيضاح قرار دهد. از اين رو برخي بر اين باورند توييت اخير رئيس جمهوري اين کشور در اعتراض به اوپک براي افزايش قيمت ها ريشه در قيمت بنزين و افزايش خطر قدرت گرفتن دموکرات ها دارد. اما اين نکته نيز بر کسي پوشيده نيست که ترامپ با افزايش ريسک خروج از برجام، خود يکي از دلايل شرايط اين روزهاي بازار نفت است. رئيس جمهوري آمريکا روز جمعه از اوپک براي بالا بردن قيمت نفت خام انتقاد کرد و گفت: «قيمت هاي فعلي نفت به شکل مصنوعي بالا نگه داشته شده اند و قابل قبول نيستند.» ترامپ در توييتي نوشت: «به نظر مي رسد که دوباره دست اوپک در کار است و اين در حالي است که مقدار بي سابقه اي نفت در همه جاي جهان موجود است و کشتي هاي پر از نفت روي دريا شناور هستند. قيمت نفت به صورت تصنعي بسيار بالا رفته است. اين خوب نيست و مورد قبول قرار نخواهد گرفت.» با تمام اين تفاسير اين سوال مطرح است که آيا ترامپ براي حفظ قدرت حزب متبوعش حاضر است بار ديگر برجام را تاييد کند و مانع از رشد بيشتر قيمت ها شود؟
    
    قيمت بنزين در آمريکا
    قيمت خرده فروشي بنزين هفته پيش در ۹ ايالت آمريکا از جمله واشنگتن، نوادا و کاليفرنيا بيش از ۳ دلار بر گالن يا ۸۰ سنت بر ليتر معامله شد. اين در حالي است که پيش بيني مي شود با افزايش قيمت نفت خام، در هفته جاري قيمت بيش از ۳ دلاري در حداقل نيمي از ايالت هاي اين کشور حاکم شود. آن طور که سي ان بي سي گزارش داده است، هفته گذشته هر گالن بنزين با افزايش ۷ سنتي مواجه شده و تقريبا به موازات رشد قيمت نفت، قيمت اين سوخت در ايالات متحده و ديگر بازارهاي جهاني رشد داشته است. به طوري که در يک ماه گذشته شاهد افزايش ۲۰ سنتي (۸ درصد) قيمت هر گالن بنزين در اين کشور بوده ايم.
    دو عامل در افزايش قيمت بنزين در بازارهاي جهاني دخيل بوده است. اول اينکه نزديک به ۹۰ درصد هزينه توليد هر ليتر بنزين مربوط به ماده اوليه آن يعني نفت خام است. از اين رو، افزايش قيمت نفت خام موجب رشد نرخ بنزين مي شود.اما عامل دوم به افزايش فصلي تقاضا براي بنزين باز مي گردد. تابستان مصادف است با افزايش مسافرت هاي جاده اي، بنابراين با اوج گرفتن دما در فصل تابستان، مصرف بنزين نيز اوج مي گيرد. اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش از اين اعلام کرده بود انتظار دارد در تابستان امسال(فاصله آوريل تا سپتامبر) مصرف روزانه بنزين در اين کشور به بيش از ۶/ ۹ ميليون بشکه در روز برسد که از متوسط مصرف بنزين در کل سال حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز بيشتر است. اين در حالي است که هفته گذشته تقاضا براي بنزين در اين کشور به مرز ۱۰ ميليون بشکه در روز نزديک شد و همچنين تابستان سال پيش نيز به طور ميانگين روزانه ۸/ ۹ ميليون بشکه در آمريکا بنزين مصرف شده است. اختلاف بين متوسط سالانه مصرف بنزين با متوسط مصرف در تابستان در برخي ماه هاي تابستان به حدود يک ميليون بشکه در روز نيز مي‎ رسد. در حال حاضر نيز برخي کارشناسان اعلام کرده اند که انتظار دارند در ماه ژوئن تقاضا براي بنزين به بيشترين سطح خود برسد. از اين رو با شروع فصل آوريل و افزايش تقاضا براي بنزين طبيعي است که نرخ اين محصول نيز افزايش يابد.
    
    افزايش هزينه خانوارهاي آمريکايي
    آن طور که اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام مي کند، به طور ميانگين هر خانوار آمريکايي در سال ۲۰۱۷ نزديک به ۲ هزار دلار براي خريد بنزين هزينه کرده است. اين مقدار ۴/ ۲درصد از هزينه هاي کلي هر خانوار را تشکيل مي دهد.اما در زماني که قيمت نفت خام و به تبع آن بنزين در سطوح بالاتري قرار دارد، هزينه اي که خانوارها براي خريد بنزين مي پردازند، بيشتر مي شود. به طور مثال در سال ۲۰۱۵ زماني که قيمت نفت بيش از ۱۰۰ دلار بر بشکه بود، هزينه بنزيني خانوارها نيز به بيش از ۳ هزار دلار در سال مي رسيد. همچنين بيشترين سطح نيز به سال ۲۰۰۸ مربوط است که هزينه هر خانوار براي خريد بنزين به بيش از ۷ هزار دلار، معادل ۴ درصد از مجموع هزينه هاي هر خانوار در سال رسيد. در حال حاضر نيز اداره اطلاعات انرژي آمريکا در آخرين گزارش خود اعلام کرد که انتظار دارد تابستان(آوريل تا سپتامبر) امسال قيمت هر گالن بنزين به متوسط ۷۴/ ۲ دلار برسد. اين قيمت انتظاري حدود ۳۳ سنت، معادل ۱۴ درصد بيشتر از قيمت تحقق يافته بنزين در تابستان سال گذشته است. علاوه بر آن پيش بيني شده متوسط قيمت خرده فروشي بنزين در سال جاري حدود ۶۴/ ۲ دلاردر هر گالن باشد که به معناي افزايش هزينه هاي بنزيني هر خانوار آمريکايي به ميزان ۱۹۰ دلار يا ۹درصد است.
    همان طور که اداره اطلاعات انرژي آمريکا نيز اعلام کرده افزايش پيش بيني اين سازمان از رشد بهاي بنزين به افزايش قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني باز مي گردد. قيمت نفت خام آمريکا در حال حاضر به مرز ۷۰ دلار بر بشکه نزديک شده که نسبت به قيمت اين کالا در همين بازه زماني در سال گذشته حدود ۲۰ دلار معادل ۳۹ درصد بيشتر است.با اين حال حتي ممکن است هزينه اي که افزايش قيمت بنزين به خانوارهاي آمريکايي تحميل مي کند به مراتب بيشتر از اين سطح باشد. چراکه با وجود چشم انداز صعودي اداره اطلاعات انرژي آمريکا از قيمت نفت، در حال حاضر قيمت ها در سطوح بيشتر از آنچه که اين سازمان برآورد کرده معامله مي شود. اداره اطلاعات انرژي آمريکا قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا در سال جاري ميلادي را ۵۹ دلار در هر بشکه پيش بيني کرده که نزديک به ۱۰ دلار کمتر از قيمت هاي کنوني نفت است.
    
    قدرت به دموکرات ها بازمي گردد؟
    اما افزايش قيمت بنزين در شرايطي رقم مي خورد که آمريکا در آستانه برگزاري انتخابات ديگري است. ۶ نوامبر سال جاري ميلادي، شاهد انتخابات ميان‎ دوره اي آمريکا خواهيم بود که بار ديگر براي ۳۳ کرسي از مجلس سنا و ۴۳۵ کرسي مجلس نمايندگان اين کشور راي گيري خواهد شد.آن طور که نظر سنجي ها نشان مي دهد در حال حاضر احتمال پيروز شدن دموکرات ها در اين انتخابات بسيار بيشتر از حزب مخالف آنها يعني جمهوري خواهان است. برخي نمايندگان جمهوري خواه با ابراز نگراني از نتايج اين انتخابات اعلام کرده اند در صورت پيروزي دموکرات ها در انتخابات پيش رو و کسب حداکثري کرسي ها در کنگره آمريکا، بعيد نيست که دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهور جمهوري خواه مورد استيضاح قرار بگيرد. حدود يک سال و نيمي که از روي کار آمدن دونالد ترامپ مي گذرد، عملکرد او با انتقادات تندي از سوي حزب مخالف مواجه شده است. از اين رو تلاش براي کسب کرسي هاي حداکثري، اقدامي است که انتظار مي رود ترامپ و ياران جمهوري خواهش در زمان باقي مانده تا انتخابات انجام دهند.
    از اين رو ليام دننيگ، تحليلگر سايت خبري بلومبرگ پست توييتري ترامپ در هفته گذشته را به انتخابات ميان دوره اي آمريکا مربوط مي داند. او مي گويد، سوال اين است که چرا در يک صبح جمعه ترامپ روي توافق براي کاهش توليد تمرکز مي کند؟ ليام دننيگ با اشاره به قيمت ۳ دلاري بنزين در برخي ايالت هاي آمريکا مي نويسد: « اين قيمت ها در شرايطي مشاهده مي شود که در ابتداي تابستان قرار داريم. رشد شديد قيمت بنزين آن هم پيش از انتخابات ميان دوره اي آمريکا بهانه خوبي براي دادن چنين پيام هاي توييتري است.» او مي گويد، بله البته درست است که صدها هزار نفر در صنعت نفت آمريکا مشغول به کار بوده و همگي از رشد قيمت‎ها خرسندند، اما بايد توجه داشت که حدود ۲۱۲ ميليون نفر در آمريکا گواهي نامه رانندگي دارند که غالب آنها مي توانند راي نيز بدهند. علاوه بر اين تحليل، بررسي هاي بسياري انجام شده که نشان مي دهد غالبا در آستانه انتخابات آمريکا، قيمت بنزين در اين کشور پايين مي آيد. چراکه کاهش هزينه هاي خانوارها مي تواند بر راي آنها به جمهوري خواهان يا رقباي آنها تاثير گذار باشد.
    
    آيا زمان مناسبي براي خروج از برجام است؟
    اما در چنين شرايطي احتمال مي رود آمريکا نيز از برجام خارج شود. دونالد ترامپ اعلام کرده بار ديگر تعليق تحريم هاي ايران را تاييد نخواهد کرد. تصميم نهايي او ۱۲ ماه مه اعلام مي شود. برآوردهاي بسياري درباره تاثير خروج آمريکا از برجام بر ميزان توليد و صادرات نفت ايران وجود دارد. برخي ميزان کاهش توليد ايران را حدود ۲۵۰ هزار بشکه برآورد کرده اند و برخي نيز افت يک ميليون بشکه اي را نيز ممکن مي دانند. پيش بيني ها از قيمت نفت نيز بسته به اينکه اين اقدام تا چه ميزان باعث کاهش عرضه نفت مي شود، متفاوت است. برخي افزايش ۲ دلاري و برخي افزايش ۱۰ دلاري قيمت ها بر اثر لغو برجام را پيش بيني کرده اند. از اين رو کارشناسان بر اين باورند که ريسک خروج آمريکا از برجام حداقل تا ماه مه قيمت نفت را در سطوح کنوني نگه مي دارد.
    اما لغو برجام تنها ريسک اثرگذار بر بازار نفت نيست. شرايط ديگري نيز بر بازار حاکم است که رسيدن قيمت نفت بر ۱۰۰ دلار را به يکي از گزينه هاي ممکن در آينده نفت بدل کرده است. يکي از اين مولفه ها شرايط حاکم بر اقتصاد و سياست ونزوئلا است. توليد نفت اين کشور ماه گذشته به زير ۵/ ۱ ميليون بشکه در روز سقوط کرد؛ يعني توليد نفت ونزوئلا نسبت به ابتداي سال جاري ميلادي بيش از ۲۶۰ هزار بشکه و نسبت به متوسط توليد سال ۲۰۱۶ بيش از ۸۶۰ هزار بشکه کاهش يافته است و در حال حاضر در کمترين سطح از دهه ۱۹۵۰ ميلادي قرار دارد. انتظار مي رود در ماه هاي پيش رو افت شديدتري در ميزان توليد نفت ونزوئلا مشاهده شود، بانک سرمايه گذاري کامرز پيش بيني کرده متوسط توليد نفت ونزوئلا در سال جاري ميلادي به ۱/ ۱ تا ۲/ ۱ ميليون بشکه در روز کاهش يابد. از سويي شاهد تلاش عربستان براي افزايش هر چه بيشتر قيمت نفت هستيم. گفته مي شود عربستان براي تحقق برنامه هاي بلندپروازانه اقتصادي خود به قيمت هاي بيش از ۸۰ دلار نياز دارد، از اين رو اين کشور روسيه را با خود همراه کرده تا به توافق بلندمدتي بين کشورهاي بزرگ نفتي جهان دست يابد تا قيمت ها را در بلندمدت تضمين کند، اما عامل ديگر مي تواند بازگشت آشوب به ليبي باشد، رئيس جمهور اين کشور که نقش موثري در آرامش ليبي دارد، هفته گذشته سکته کرد. مرگ وي مي تواند موجب آشوب در اين کشور شود و توليد نفت ليبي را در سراشيبي سقوط قرار دهد. احتمال وقوع جنگ در منطقه خاورميانه ريسک ديگر پيش روي بازار نفت است.تمام اين مولفه ها اين احتمال را تقويت مي کند که در آينده قيمت نفت به رشد خود ادامه دهد. بنابراين در چنين شرايطي خروج آمريکا از برجام موجب افزايش بيش از پيش قيمت ها مي شود و مي تواند ريسک قدرت گرفتن دموکرات ها در انتخابات پيش رو را براي ترامپ بيشتر کند. بنابراين ممکن است ترامپ در موعد مقرر ۱۲ ماه مه، براي حفظ خود و حزبش در قدرت بار ديگر لغو تحريم هاي ايران را تاييد کند.
    مانع نفتي خروج ترامپ از برجام / چرا رئيس جمهوري آمريکا با افزايش قيمت بنزين مخالف است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "نسيم علايي"

  بازگشت ونزوئلا به استعمار نفتي / ذخاير طلاي سياه كاراكاس چگونه مالكان جديدي پيدا كرد؟
نسيم علايي، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  توهم دولتي حمايت بنزيني / الگوي پنج وجهي رهايي از يارانه انرژي معرفي شد
نسيم علايي، دنياي اقتصاد 6/12/96
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند: عيارسنجي سياست بنزيني
نسيم علايي، دنياي اقتصاد 29/9/96
مشاهده متن    
  خروج امپراتور از بازار نفت / سهام شركت هاي حوزه انرژي صندوق سرمايه گذاري خارجي نروژ واگذار مي شود
نسيم علايي، دنياي اقتصاد 27/8/96
مشاهده متن    
  مصرف بنزين اوج مي گيرد / عوارض تثبيت قيمت حامل ها در حال بروز است
نسيم علايي، دنياي اقتصاد 6/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است