|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: انعكاس تورم خوراكي در كم درآمدها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


انعكاس تورم خوراكي در كم درآمدها
«دنياي اقتصاد» تصوير آماري تورم را به روز رساني كرد    
    دنياي اقتصاد : مرکز آمار جديدترين گزارش مربوط به تغييرات شاخص قيمت در نخستين ماه سال جاري را منتشر کرد. برمبناي گزارش منتشر شده نرخ تورم در فروردين سال جاري با کاهش ۱/ ۰ واحد درصد در مقايسه با اسفندماه به ۱/ ۸ درصد رسيده است. تورم نقطه به نقطه نيز در تداوم روند نزولي ۵ ماهه خود و با تجربه کاهش ۲/ ۰ درصدي در فروردين جاري، به کمترين ميزان در يک سال گذشته رسيده است، اما بر خلاف اين دو متغير نرخ تورم ماهانه تحت تاثير انبساط قيمت مواد خوراکي در ماه نخست سال جاري با افزايش ۹/ ۰ واحد درصدي به ۳/ ۱ درصد رسيده است. به نظر مي رسد که پراهميت ترين گروه در بين مواد خوراکي و آشاميدني يعني گوشت مرغ و گوشت قرمز مهم ترين عامل تورم اقلام خوراکي در سال گذشته بوده اند. اين در حالي است که با اهميت ترين جز سبد غير خوراکي يعني هزينه بابت اجاره يا خريد مسکن در سال گذشته تورمي در حدود ۷ درصد داشته است. با توجه به ضريب اهميت مواد خوراکي در سبد مصرفي خانوارهاي کم درآمد مي توان انتظار داشت که صعود قيمت ها اثر بيشتري در خانوارهاي کم درآمد داشته باشد. فرضيه اي که با نگاه به مقايسه آماري از تورم در بين دهک هاي مختلف نيز به اثبات مي رسد.
    جديدترين گزارش منتشر شده از سوي مرکز آمار حکايت از کاهش يک دهم واحد درصدي تورم در فروردين سال جاري در مقايسه با ماه پيشين دارد. بر اين اساس شاخص قيمت در ماه ابتدايي سال جاري به حدود ۱۱۳ واحد رسيده است. به اين ترتيب نرخ تورم در فروردين معادل ۱/ ۸ درصد به ثبت رسيده است. به اين ترتيب گزارش مرکز آمار حکايت از تداوم روند سه ماهه کاهش نرخ تورم ميانگين در فروردين سال جاري دارد. بررسي آمارهاي مندرج شده از سوي اين نهاد آماري نشان مي دهد که خانوارهاي ايراني براي يک سبد مشخص از کالاها در فروردين سال جاري ۷ درصد بيشتر از هزينه مورد نياز براي بهره مندي از اين سبد کالايي در فروردين سال گذشته پرداخت کرده اند. به اين ترتيب مي توان گفت نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردين سال جاري در تدوام روند نزولي ۵ ماهه خود با کاهشي ۲ دهم درصدي در مقايسه با ماه پيشين به ۷ درصد رسيده است. اين کم ترين تورم نقطه به نقطه ثبت شده در تغييرات شاخص قيمت از نگاه مرکز آمار طي ۱۵ ماه منتهي به زمان گزارش شده است.
    بر خلاف دو متغير تورمي ذکر شده، نرخ تورم ماهانه در فروردين سال جاري در يک دور برگردان محسوس به مسير نزولي خود در نيمه دوم سال گذشته پايان داده است. اين متغير در مقايسه با ميزان تورم قيمت ها در اسفندماه سال گذشته در حدود ۹/ ۰ واحد درصد افزايش يافته و به ۳/ ۱ درصد رسيده است. طي ۲۵ ماه منتهي به زمان گزارش شده نرخ تورم ماهانه تنها در ماه مشابه سال قبل (با رقم ۴/ ۱ درصد) از ميزان تورم در ثلث ابتدايي بهار ۹۷ بيشتر بوده است. گزارش مرکز آمار علاوه بر ارائه تصوير تورم کل کشور تغييرات شاخص قيمت ها را به تفکيک نقاط شهري و نقاط روستايي ارائه کرده است. بر اين اساس در ماه گذشته نرخ تورم در نقاط روستايي تفاوت قابل ملاحظه اي با تورم نقاط شهري نداشته است و نرخ تورم در اين مناطق در حدود ۲ دهم درصد بيشتر از تورم نقاط شهري (۱/ ۸ درصد) بوده است. اين در حالي است که در اسفندماه سال جاري شکاف ۷ دهم درصدي بين شاخص تغيير قيمت در نقاط روستايي و شهري ديده مي شد.
    
    تورم خوراکي ها
    بررسي آمارهاي مرکز آمار نشان مي دهد که مواد خوراکي و آشاميدني بيشترين تاثير را در انبساط سبد مصرفي خانوار چه در نقاط شهري و چه در نقاط روستايي داشته است. به عقيده کارشناسان اثر افزايش قيمت در مواد خوراکي و آشاميدني در مقايسه با ساير گروه ها براي شهروندان و به خصوص دهک هاي پايين تر محسوس تر خواهد بود.گزارش منتشر شده نرخ تورم در «مواد خوراکي، آشاميدني و دخانيات» را معادل با حدود ۲/ ۱۲ درصد گزارش کرده است. اين در حالي است که نرخ تورم مواد غير خوراکي در کشور تنها ۹/ ۶ درصد بوده است. ميزان تورم ماهانه گروه خوراکي ها و مواد آشاميدني در فروردين سال جاري معادل با ۳/ ۲ درصد گزارش شده است. اين درحالي است که نرخ تورم مواد غير خوراکي در اين ماه تنها ۹/ ۰ درصد بوده است.
     به نظر مي رسد که انبساط قيمت مواد خوراکي تازه و افزايش قيمت گوشت و مرغ عامل اصلي تورم دسته خوراکي ها چه در مقياس ماهانه و چه در مقايسه با سال گذشته بوده است. اين دو گروه به تنهايي ضريب اهميتي در حدود ۳۵ درصد در ميان گروه هاي مختلف مواد غذايي را به خود اختصاص داده اند. افزون بر اين به نظر مي رسد که کاهش عرضه محصولات ميوه اي در ماه نخست سال جاري يکي ديگر از دلايل وجود شکاف قابل توجه در قيمت مواد خوراکي در مقايسه با موارد غير خوراکي است. بر مبناي آمارهاي مرکز قيمت ميوه ها در ماه جاري به طور متوسط بيش از ۱۱ درصد افزايش يافته است. در ميان اجزاي مختلف تشکيل دهنده سبد کالايي و خدماتي غير خوراکي نيز بيشترين تورم مربوط به امور آموزشي است که نرخ تورم ميانگين معادل با ۶/ ۱۴ به ثبت رسانده اند. پراهميت ترين جز اين سبد نيز مربوط به هزينه اجاره و خريد مسکن است که در يک سال منتهي به زمان گزارش شده انبساط قيمتي در حدود ۷ درصد را به ثبت رسانده اند. اين بدين معنا است که هزينه اجاره و خريد يک واحد مسکوني در يک سال منتهي به زمان گزارش شده در حدود ۷ درصد افزايش يافته است. اين دو گروه به تنهايي ضريب اهميتي معادل با ۳۵ درصد از سبد مواد غير خوراکي را به خود اختصاص داده اند.
    
    شکل شکاف درآمدي تورم
    يکي از فرضيه هايي که با مشاهده شکاف بين تورم مواد خوراکي و آشاميدني و مواد غير خوراکي به ذهن متبادر مي شود اين است که گروه هاي کم درآمد تر بيشتر از گروه هاي پردرآمدتر افزايش قيمت ها را احساس مي کنند. فرضيه اي که «دنياي اقتصاد» نشانه هايي را در روندي معکوس در روندهاي آماري در مسير نزولي چهارساله تورم (در شماره ۲۰ شهريور ۹۶) شناسايي کرده بود و اکنون صحت آن در بوته آماري مرکز آمار نيز تاييد مي شود. بر مبناي گزارش منتشر شده از سوي اين نهاد آماري در فروردين ماه سال جاري نرخ تورم براي دهک هاي مختلف به صورت نزولي و از ۵/ ۸ درصد براي دهک اول تا ۷/ ۷ درصد براي دهک دهم در حال تغيير بوده است. اين درحالي است که در مقياس ماهانه دهک هاي مياني افزايش قيمت بيشتري را در مقايسه با ساير دهک ها تجربه کرده اند. مقايسه دهک هاي درآمدي نشان مي دهد که گروه هاي کم درآمد بيشترين تاثير سوء را از افزايش قيمت ها در مقايسه با ساير گروه ها تجربه مي کنند. اين در حالي است نگاه همزمان به انبساط متغيرهاي پولي، قيمتي و ميزان توليد ناخالص داخلي نشان مي دهد که روند پرشتاب متغيرهاي پولي در سال گذشته، صعود آتي تورم را به يک امکان محتمل تبديل کرده است. امکاني که در صورت تحقق مي تواند دهک هاي کم درآمد را به بازندگان افزايش قيمت ها تبديل کند.
    انعکاس تورم خوراکي در کم درآمدها / «دنياي اقتصاد» تصوير آماري تورم را به روز رساني کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي حقوق تطبيقي عدل و انصاف
متن مطالب شماره 4، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است