|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: متقاضيان تلفني در بازار ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


متقاضيان تلفني در بازار ارز
پيش فروش ۳ ماهه سكه متوقف شد    
    دنياي اقتصاد : شرايط خريد و فروش در بازار آزاد ارز سخت شده است. به گفته فعالان، کمتر صرافي ريسک معامله با افراد ناشناس را دارد و بيشتر دلالان کنار خيابان پاسخگوي افرادي هستند که براي تهيه ارز به بازار مراجعه کرده اند. در اين ميان، برخي از گفته هاي حاضران در بازار حاکي از آن است که متقاضياني که نياز به تهيه ارز زيادي دارند، از طريق واسطه ها تلاش مي کنند آن را به دست آورند. يکي از بازيگران ارزي بيان مي کرد، در شرايط فعلي معامله گران بزرگ و افرادي که مشتريان پيشين صرافي ها محسوب مي شوند، با يک تماس دلار خود را تهيه مي کنند. آنها تماس مي گيرند، ميزان ارز مورد نياز خود را عنوان مي کنند و صرافي ها از طريق پيک هاي معتمد ارز را براي آنها ارسال مي کنند. در اين شرايط، مي توان گفت بخش زيادي از معاملات غيررسمي و آزاد دلار به پشت خط هاي تلفن و فضاي مجازي منتقل شده است. به عنوان مثال، روز گذشته در يکي از گروه هاي پرجمعيت تلگرامي، فردي عنوان مي کرد که نياز به هزار دلار با قيمت ۵ هزار و ۴۰۰ تومان دارد؛ وي انتظار داشت عرضه کننده به صورت خصوصي با وي ارتباط برقرار کند. البته حجم اين نوع معاملات نيز به نظر مي رسد نسبت به وضعيت پيشين بازار ارز قابل ملاحظه نباشد.
    معاملات در بازار آزاد نيز در روزهاي اخير بيشتر به فضاهاي بسته تر منتقل شده است. واسطه ها در چنين مکان هايي با سر و صداي کم و بدون اينکه نظر کسي را جلب کنند، اقدام به معامله مي کنند. روند قيمت دلار در بازارهاي همسايه و وضعيت نرخ حواله درهم دو متغيري است که ذهنيت بازيگران بازار داخلي را تحت تاثير قرار مي دهد. روز يکشنبه، قيمت دلار در ميان دلالان بيشتر رو به سوي قيمت هاي پايين تر داشت؛ برخي فعالان عنوان کردند، دلار در اين روز به قيمت ۵ هزار و ۴۲۰ تومان رسيد. اين در حالي است که براساس صحبت هاي آنها، قيمت دلار در روز شنبه بين ۵ هزار و ۴۷۰ تا ۵ هزار و ۵۲۰ تومان نوسان کرده بود. البته حجم اين معاملات محدود بود و شفافيت چنداني پيرامون اين داد و ستدها وجود نداشت. روز گذشته، قيمت دلار در مرکز مبادلات ارزي نيز روي عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان باقي ماند. به طور سنتي بانک مرکزي در روزهاي يکشنبه قيمت هيچ کدام از ارزهاي مبادله اي را تغيير نمي دهد؛ به نظر مي رسد تعطيلي بازارهاي جهاني عاملي است که موجب مي شود اين نهاد در اين روز قيمت ها را تغيير ندهد؛ چراکه نرخ هاي برابري جهاني نيز دچار تغيير نشده اند.
     در روزي که قيمت دلار در بازار غيررسمي رو به سوي محدوده هاي پايين تر داشت، بهاي سکه تمام بهار آزادي نيز راه کاهشي را در پيش گرفت. روز گذشته، سکه ۱۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهاي يک ميليون و ۸۲۲ هزار تومان رسيد. افت سکه در شرايطي به ثبت رسيد که روز يکشنبه عملا پيش فروش سکه در سررسيد سه ماه متوقف شده بود. با اين حال، معامله گران باور داشتند، بازار پيش از اين خود را براي توقف پيش فروش سکه ۳ ماهه آماده کرده بود. هفته گذشته پيش فروش سکه در سررسيد يک ماهه متوقف شده بود. به نظر مي رسد محدوديت در ضرب سکه عامل توقف پيش فروش بوده است. روز گذشته، قيمت سکه هاي کوچک تر نيز راه کاهشي را در پيش گرفت. روز يکشنبه نيم سکه با ۶ هزار تومان کاهش به قيمت ۶۸۷ هزار تومان رسيد و ربع سکه با افت ۵ هزار توماني روي قيمت ۵۵۲ هزار توماني قرار گرفت. بايد ديد با آغاز فعاليت بازارهاي جهاني از روز جاري، نوسانات بهاي اونس چه تاثيري بر قيمت سکه در بازار داخلي خواهد داشت.
    
    احتياط در بازارها
    به گفته فعالان، احتياط همچنان حرف اول را در معاملات بازار آزاد مي زند؛ کمتر کسي جسارت حمل ارز را با خود دارد و حلقه محدود دلالان ارزي به ندرت پذيراي افراد تازه وارد براي انجام معامله است. اين در حالي است که برخي از دانشجويان و مسافران براي تهيه ارز به بازار مراجعه مي کنند؛ حال آنکه فعاليت هاي ارزي در بازار ممنوع شده است. عده اي از مسافران عنوان مي کنند ميزان ارز مسافرتي تخصيص يافته براي آنها کافي نيست، در نتيجه ناچار مي شوند براي تهيه باقي مانده ارز مورد نياز خود دست به دامان دلالان شوند. در کنار اين، روز گذشته يکي از اعضاي هيات نمايندگان اتاق بازرگاني ايران اعلام کرد، هيچ واردکننده اي نتوانسته است با دلار ۴۲۰۰ توماني ثبت سفارش کند. برخي کارشناسان عنوان کرده اند، ممکن است با رونمايي از سامانه نيما مشکلات ارزي فعالان کاهش پيدا کند. سامانه نظام يکپارچه معاملات ارزي (نيما) که با هدف تسهيل تامين ارز براي خريداران و فروشندگان ايجاد شده، امروز رونمايي خواهد شد. بايد ديد اين سامانه چه اثري بر شيوه معاملات بازار آزاد ارز خواهد داشت.
    
    اولين نزول سکه در ارديبهشت
    روز گذشته، سکه تمام بهار آزادي اولين کاهش خود پس از دو افزايش متوالي را به ثبت رساند. سکه که روزهاي پنج شنبه و شنبه به ترتيب، ۶ و ۸ هزار تومان افزايش قيمت را تجربه کرده بود، به يکباره روز يکشنبه ۱۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روي قيمت يک ميليون و ۸۲۲ هزار تومان قرار گرفت. افت قيمت فلز گرانبهاي داخلي در حالي صورت گرفت که دومين پيش فروش سکه نيز روز گذشته متوقف شد. پيش فروش سکه تمام بهار آزادي سه ماهه که با قيمت يک ميليون و ۵۴۰ هزار تومان عرضه مي شد، از صبح ديروز متوقف شد. به گزارش ايبِنا، مراجعه به چندين شعبه مختلف بانک ملي ايران حاکي از آن است که اين بانک پيش فروش سکه تمام بهار آزادي براي دوره سه ماهه را متوقف کرده است. با اين حال پيش فروش سکه براي دوره هاي ۶ماهه، ۹ ماهه، يک ساله، ۱۸ ماهه و دو ساله همچنان با نرخ هاي مصوب اعلام شده از سوي بانک مرکزي ادامه دارد. پيش تر و در تاريخ ۲۹فروردين ماه سال جاري، پيش فروش سکه يک ماهه نيز متوقف شده بود. از روز ۲۲فروردين ماه و همزمان با اجراي سياست جديد دولت و بانک مرکزي براي يکسان سازي نرخ ارز، پيش فروش سکه در تمامي شعب بانک ملي ايران نيز آغاز شده بود. مسعود رحيمي روز شنبه اعلام کرد: با توجه به استقبالي که از پيش فروش با موعد يک ماهه شده است و محدوديت هاي خطوط توليد سکه طلا در ضرابخانه، پيش فروش با سررسيد يک ماهه متوقف شد. حراج سکه نيز در فروردين سال ۹۷ بيشتر متوقف بود. به گفته مديرکل نشر و ريالي بانک مرکزي، از ابتداي برگزاري حراج سکه در بانک کارگشايي تا تاريخ ۲۰ فروردين ماه سال جاري، در مجموع تعداد ۲۶۰ هزار سکه تمام بهار آزادي و ۲۲۵ هزار سکه نيم بهار آزادي در بازار عرضه شد.
    
    احتمال آغاز حراج سکه
    در آخرين خبرها رئيس کل بانک مرکزي از احتمال آغاز حراج سکه در آينده خبر داد و گفت: بانک مرکزي با عرضه سکه، حباب پيش آمده را از بين مي برد. به گزارش «ايبِنا»، ولي الله سيف درخصوص اينکه چرا بازار طلا از دلار ۴۲۰۰ توماني تبعيت نمي کند و قيمت سکه طلا بالاتر از ارزش واقعي آن است، گفت: سکه شرايط خاص خود را دارد. وي افزود: در گذشته نيز شاهد حباب در نرخ سکه بوديم و بانک مرکزي از طريق پيش فروش و حراج، سکه را به بازار عرضه مي کرد تا حباب از بين برود و با دلار هماهنگ شود. رئيس بانک مرکزي گفت: ممکن است در آينده بحث حراج سکه را نيز داشته باشيم. به نظر مي رسد ورود سکه هاي پيش فروش شده يک ماهه به بازار نيز بتواند بازار را از اواخر ارديبهشت ماه تحت تاثير قرار دهد.
    
    
    متقاضيان تلفني در بازار ارز / پيش فروش ۳ ماهه سکه متوقف شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 43 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه زيست شناسي دريا
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است