|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: پت بطري در صدر رشد قيمت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


پت بطري در صدر رشد قيمت
قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي اعلام شد

نويسنده: عارفه مشايخي


    
    روز گذشته قيمت محصولات پايه پليمري در شرايطي اعلام شد که براي دومين هفته متوالي بهاي دلار با رقم ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در فرمول قيمت محصولات پليمري نقش آفريني کرد. اين در حالي است که برخي محصولات جهت گيري مثبت را تجربه کرده و با افزايش قيمت ها مواجه شدند و برخي پا در مسيري نزولي گذاشته و کاهش قيمت را تجربه کردند. از جمله مهم ترين دلايل افزايش قيمت محصولات پليمري براي برخي گريدها اين است که هفته گذشته با کاهش بهاي دلار قيمت همه محصولات کاهش چشمگيري را تجربه و ارقامي را ثبت کردند و اين در شرايطي بود که افزايش قيمت هاي جهاني در مقابل کاهش دلار نتوانست خودي نشان دهد و در اين زورآزمايي شکست خورد. اما اين هفته با توجه به ثابت بودن بهاي دلار، افزايش قيمت ها در بازارهاي جهاني همچون CFR چين موجب شد برخي محصولات با افزايش قيمتي همراه باشند.
    پلي اتيلن ترفتالات بطري سردمدار افزايش قيمتي بود و همه گريدهاي اين محصول با افزايش ۶۴/ ۴ درصدي اعلام قيمت شدند. با توجه به نزديکي به فصل گرما و استفاده از بطري هاي نوشيدني تقاضا براي اين محصول بالا رفته است به گونه اي که در زماني که قيمت ارز محاسباتي در ۴هزار و ۸۰۰ تومان هم لحاظ مي شد اين محصول در تالار نقره اي سقف مي خورد و در بازار آزاد با قيمت هاي بالايي معامله مي شد. به اين ترتيب به نظر مي رسد با توجه به عرضه هاي ناکافي اين محصول و تقاضاي بالا در اين فصل شاهد رقابت در بورس کالاي ايران و افزايش قيمت اين محصول در بازار آزاد باشيم.
    پلي استايرن مقاوم با افزايشي ۹۶/ ۳ درصدي به نسبت هفته گذشته در جايگاه دوم قرار گرفت و در حدود ۶ هزار تومان اعلام قيمت شد. اين در شرايطي است که بيشترين کاهش براي گريد E۶۸۳۴ محصول PVC است که با کاهشي ۷۵/ ۳ درصدي به نسبت هفته گذشته مواجه شده است. به اين ترتيب به نظر مي رسد بعد از چند هفته التهاب در بازار محصولات پليمري و پتروشيمي، تعادل به اين بازارها در حال بازگشت است و مي توان اميد داشت با همکاري مجتمع هاي پتروشيمي و عرضه هاي متناسب اين توليدکننده ها با قيمت هاي متعادل و شفاف تري براي محصولات پتروشيمي چه در بورس کالاي ايران و چه در بازار آزاد مواجه شويم و توليدکنندگان بخش پايين دست اين صنعت بتوانند با آرامش بيشتري از قيمت مواد اوليه بنگاه هاي توليدي خود در جهت افزايش توليد و حمايت از توليد داخلي گام بردارند و شعار امسال را به تحقق برسانند.
    رصد بازارهاي داخلي: رصد قيمت محصولات در بازارهاي داخلي حاکي از آن است که برخي از گريدها پا در مسير صعودي گذاشته و روندي افزايشي و برخي جهت گيري منفي را دنبال کرده اند. اما نگاه کلي به اين بازارها از روند افزايشي قيمت محصولات پليمري در اين بازار خبر مي دهد. خبر اورهال پتروشيمي ها از جمله دلايلي است که قيمت برخي محصولات را در اين بازار بالا نگه داشته است. علت هم آن است که با خبر اورهال اين پتروشيمي ها، طبعا تقاضا بيشتر مي شود و اين امر عاملي است تا عرضه کنندگان بازار آزاد محصولات را با قيمت هاي بالاتري عرضه کرده و حاشيه سود بيشتري را نصيب خود کنند
    از ديگر عوامل افزايش قيمت محصولات در اين بازارها مي توان به تقاضاي فصلي اشاره کرد. سابقه تاريخي توليد بخش پايين دست صنعت پتروشيمي نشان مي دهد که با شروع فصل بهار هميشه با افزايش مجموع تقاضا براي محصولات پليمري همراه هستيم که اين عامل در کنار تشنه بودن بازار و کافي نبودن عرضه ها در تالار نقره اي موجب مي شود تا تقاضا از بورس به بازار داخلي منتقل شده و با افزايش قيمت در اين بازار همراه باشيم. البته اين در شرايطي است که هفته گذشته رکوردي تاريخي در تاريخ معاملات در بورس کالا محسوب مي َشود به ويژه در وضعيتي که بيشترين حجم معاملات هفتگي در آذرماه ۹۵ تاکنون به ثبت رسيده است که خود يک رکورد مهم محسوب مي شود. اين وضعيت به اين دليل حادث شده که قيمت هاي پايه به دليل محاسبه با دلار ۴۲۰۰ توماني با کاهش جدي روبه رو شد و خريداران نيز از اين فرصت مغتنم استفاده کرده و بسياري از مواد اوليه خود را خريداري کردند. اين در حالي بود که حجم عرضه ها نيز از رشدي محدود برخوردار شد که نشان مي دهد شرکت هاي پتروشيمي نيز حداقل در هفته گذشته از اين روند عمومي تبعيت کردند.
    هفته گذشته بيش از ۶۷ هزار تن از انواع پليمرها در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت که در مقايسه با هفته پيش از آن از رشدي ۴۴ درصدي برخوردار شد. در بازار محصولات شيميايي نيز شرايط مشابهي حکمفرما شد ولي رشد حجم معاملات بيشتر از بازار پليمرها بوده است. هفته گذشته در رينگ ترکيبات شيميايي بورس کالا شاهد بوديم که حجم معاملات به نسبت هفته قبل از آن ۵۳ درصد افزايش يافته ولي هنوز اين بازار پتانسيل هاي رشد بيشتري دارد. اين در حالي بود که حجم عرضه ها نزديک به ۴۴ درصد رشد کرد و حجم تقاضا نيز ۵۴ درصد افزايش يافت.
    از ديگر عوامل روند افزايشي قيمت ها مي توان به وضعيت دلار و روند قيمتي اين شاخص اشاره کرد. با افزايش قيمت ارز از ابتداي بهمن ماه تاکنون رفته رفته قيمت محصولات پليمري و شيميايي بالا رفت و با اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان براي دلار، به نظر مي رسد که واسطه گرها و دلالان اين بازارها به دليل خريد با قيمت هاي بالا تر راضي به اين امر نشده اند که قيمت ها با شيب تند روندي کاهشي را دنبال کند و تلاش خود را براي عرضه محصولات با قيمت هاي بالا در اين بازارها انجام مي دهند.
     بررسي دو عامل تاثير گذار در قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي: با توجه به اين موضوع که دلار تک نرخي و با قيمت ۴۲۰۰ تومان اعلام شده است، وضعيت اين مولفه در فرمول قيمت هاي پايه مشخص شده است. روند قيمتي بهاي نفت و به دنبال آن نفتا به عنوان خوراک برخي از محصولات پليمري و قيمت هاي جهاني اين محصولات از ديگر عوامل تاثيرگذار بر قيمت پايه محصولات است. در اين بين رصد بازار طلاي سياه از افزايش قيمت اين کالاي استراتژيک خبر مي دهد. به گونه اي که نفت خام آمريکا با افزايش ۵۱/ ۱ درصدي طي هفته گذشته با قيمت ۶۸ دلار و ۲۶ سنت اعلام شد و اين در شرايطي است که نفت خام برنت هم با افزايشي ۰۴/ ۲ درصدي روندي مشابه را دنبال کرد و با درنورديدن مرز ۷۰ دلار رقم ۷۴ دلار را به خود اختصاص داد. روند کلي قيمت هاي محصولات پليمري و شيميايي حاکي از روندي افزايشي است به گونه اي که به طور مثال پروپيلن در بازارCFR چين با افزايش ۵۵/ ۱ درصدي قيمت همراه شد و بوتادين ها در همين بازار با دنبال کردن همين روند افزايش ۴۹/ ۱ درصدي را ثبت کرد.
    پت بطري در صدر رشد قيمت / قيمت هاي پايه محصولات پتروشيمي اعلام شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از "عارفه مشايخي"

  در گفت و گو با يك فعال صنعت پلاستيك بررسي شد: تنظيم بازار چهارگانه براي صنعت پتروشيمي
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 19/3/97
مشاهده متن    
  شرايط عدم تعادل در زنجيره تامين پتروشيمي / چرا صنايع پايين دست قادر به تامين نياز خود به صورت كامل در بازار نيستند؟
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 31/2/97
مشاهده متن    
  دو بردار غيرهم جهت در بازار پتروشيمي / جنگ تجاري آمريكا و چين و خروج ترامپ از برجام چه اثراتي را به همراه خواهند داشت؟
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 25/2/97
مشاهده متن    
  صعود نفتي بازار بعد از خروج ترامپ / قيمت هاي پايه محصولات پليمري با رشد روبه رو شد
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 24/2/97
مشاهده متن    
  عقب نشيني معامله گران در تالار نقره اي / با رشد قيمت در بازار محصولات پتروشيمي اتفاق افتاد
عارفه مشايخي، دنياي اقتصاد 19/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش ادبيات معاصر جهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2401)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است