|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: سوخت گيري بازارهاي كالايي با نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


سوخت گيري بازارهاي كالايي با نفت
بازارها بر سر دوراهي رشد بهاي طلاي سياه و رشد شاخص دلار قرار دارند

نويسنده: محمدحسين بابالو

بازارهاي کالايي در روزهاي اخير يک فاز افزايشي جديد را آغاز کرده اند که همراه با رشد قيمت نفت خام خودنمايي کرده و حتي موفقيت هاي مطلوبي را به ثبت رسانده است. اين شرايط در وضعيتي اهميت بيشتري پيدا مي کند که بهاي نفت خام به نقاط بسيار مهمي رسيده و مي تواند در کوتاه مدت حتي وارد يک فاز تعديل شود. اين به آن معناست که بازارهاي کالايي ممکن است در کوتاه مدت متعاقب نوسان بهاي نفت وارد يک فاز تعديل و حتي کاهش نرخ شوند، ولي اين عقب نشيني احتمالي به معناي تثبيت قيمت خواهد بود و خود بستر جديدي براي رشد آينده قيمت ها به شمار خواهد رفت. اين شرايط به آن معناست که از هم اکنون شايد بتوان نويد رشد قيمت هاي بزرگي را در بازارهاي کالايي مطرح کرد که موفقيت هاي بزرگ تر از قبل بسياري را به همراه خواهد داشت.
    در گام اول نوسان قيمت نفت خام مي تواند عامل اول ايفاي نقش در بازارهاي کالايي باشد، هرچند که نوسان جهاني قيمت دلار مي تواند به سرعت گيرهاي اين روند بدل شود. موجودي پايين انبارها در بازارهاي کالايي و مواد اوليه در کنار انتظار براي افزايش تقاضا و ثبات نسبي حجم عرضه و حتي کاهش آن در روزهاي گرم سال در کنار برخي رخدادهاي غيرمنتظره و پيش بيني نشده ژئوپليتيک همگي مواردي است که يک سيگنال مثبت و مهم را پيش روي بازارهاي کالايي ترسيم مي کند.اهميت اين داده از آن جهت است که مي تواند تقريباً تمامي بازارهاي کالايي از نفت و پتروشيمي تا فلزات و فولاد را در بر بگيرد که البته تاثيرگذاري خود بر بازار محصولات کشاورزي را نيز در گذشته به اثبات رسانده است.
    شاخص هاي برجسته کالايي در بازارهاي جهاني در روزها ي اخير در مسير رشد قرار داشته اند تا جايي که روزهاي گذشته در بالاترين سطوح از سال ۲۰۱۵ تاکنون قرار داشته و نشان مي دهد که همگام با بازار نفت خام، بازارهاي کالايي نيز وارد يک فاز رکوردشکني مهم شده اند که در نمودارهاي موجود قابل رهگيري است. همين سيگنال نشان مي دهد که بازارهاي جهاني از رشد قيمت نفت خام تبعيت کرده و اين عامل مي تواند محرک جديدي براي حمايت از بهاي نفت باشد. اين در حالي است که برخي بازارهاي خاص همچون آلومينيوم به دليل تحريم هاي آمريکا رشد قيمت بيشتري داشته (نزديک به ۷ درصد در طول يک هفته) ولي بازارهايي همچون فولاد يا برخي از فلزات با رشد محدود و مخصوصا برخي محصولات کشاورزي همچون شکر با کاهش نرخ جدي (بيش از ۸ درصد) روبه رو شده اند. در نهايت مي توان گفت که برآورد کلي از بازار حکايت از رشد قيمت ها دارد.
    
    مسيريابي براي بازارهاي جهاني
    نکته جالب توجهي که از بازارهاي جهاني حمايت مي کند را مي توان در رشد قيمت ها در بخش کشاورزي دانست، زيرا اين بازار اغلب سرعت گير رشد شاخص هاي کالايي محسوب مي شود ولي در شرايط فعلي که برداشت در نيم کره جنوبي به پايان رسيده و کشت پاييزه در نيم کره شمالي نيز تمام شده باز هم بازارها از سيگنال هاي مثبت برخوردار هستند که نشان مي دهد ميل به رشد قيمت ها در اين بازار هم جدي است. تجميع اين موارد در کنار رشد قيمت ها در بازار نفت و انتظار براي افزايش تقاضاي بين المللي در کنار محدوديت هاي عرضه مي تواند به رشد قيمت ها در آينده اي نه چندان دور بسيار کمک کند.
    رشد اقتصادي چين مدتي است که توانسته رقم ۸/ ۶ درصدي را حفظ کند که همين نکته يک سيگنال مثبت براي اغلب بازارهاي کالايي در جهان محسوب مي شود. اين در حالي است که شاخص PMI اين کشور در آمارهاي رسمي ۵۱ واحد لحاظ شده که اگرچه به نسبت ماه هاي قبل يک عقب نشيني را نشان مي دهد ولي همين نکته که رقمي بالاتر از ۵۰ به ثبت رسيده به معناي آن است که مي توان اين داده را با نقش محدودکننده مورد توجه قرار نداد.در آمريکا ولي شاهد رشد ممتد شاخص PMI صنعتي اين کشور هستيم تا جايي که هم اکنون نرخ ۶/ ۵۵ اعلام شده که خود يک سيگنال بسيار مهم براي تحريک تقاضا به شمار خواهد رفت. البته برخي محدوديت هاي اقتصادي و تجاري آمريکا براي ساير کشورهاي مهم جهان را بايد به عنوان يک داده محدودکننده مهم محسوب کرد، ولي روند عمومي قيمت ها نشان مي دهد که اين تصميمات هم نمي تواند جريان عمومي و غالب بر اقتصاد جهان را با رشد قيمت ها محدود سازد. نگاهي به نوسان نرخ در سال هاي گذشته نشان مي دهد که تاکنون نيمي از موفقيت هاي قيمتي پيشين به دست آمده است.
    
    عدم توازن عرضه و تقاضا در بازارهاي کالايي
    موجودي انبارهاي فلزات پايه اغلب در سطوح بسيار پاييني قرار دارد اگرچه پس از رشد قيمت ها در هفته هاي اخير بخشي از تقاضا از بازار خارج شد و موجودي انبارهاي برخي فلزات بهبود يافت، ولي در کل مي توان اين گونه عنوان داشت که برتري تقاضا بر عرضه در بازارهاي فلزي با محوريت فلزات پايه محرز است. بخش عرضه در اغلب بازارهاي فلزي رشد چنداني را تجربه نکرده و با توجه به محدوديت هاي معدني نمي توان به بهبود سريع حجم توليد خوش بين بود. از سوي ديگر قيمت سهام مخصوصا در آمريکا در هفته هاي اخير وارد يک فاز کاهشي شده و شرايط نمودارها نشان مي دهد که پتانسيل افت قيمت سهام در اين کشور وجود دارد. دليل اصلي اين رخداد را بايد هجوم خريداران در ماه هاي گذشته و رکوردشکني شاخص ها به شمار آورد که پس از آرامش نسبي بازارها و البته رفتارهاي غيرمنتظره ژئوپليتيک آمريکا و برخي رخدادها براي بعضي از سهام محدود به کاهش نرخ منجر شد. اين شرايط به معني آن است که مهاجرت از بازارهاي سرمايه به سمت بانک (سپرده گذاري)، اوراق قرضه و بازارهاي رقيب جدي تر خواهد شد که در اين چارچوب يکي از جذاب ترين بازارها در شرايط ضعف بازار طلا، بازارهاي کالايي است. اين شرايط شايد از هم اکنون يکي از مهم ترين دلايل رشد قيمتي محسوب شود آن هم در وضعيتي که بستر ديگري براي مهاجرت سرمايه ها در جهان وجود ندارد.
    
    نوسان ارزش دلار آمريکا و تاثيرگذاري بر طلاي جهاني
    ارزش دلار آمريکا در بازارهاي جهاني در مقايسه با سبدي از ارزهاي معتبر در پايان هفته گذشته افزايش يافت که اين رشد سريع شايد غيرمنتظره بود. در پايان هفته گذشته شاخص دلار آمريکا به بيش از ۳/ ۹۰ واحد رسيد که يکي از بالاترين سطوح در دو هفته اخير بود. اين رشد در شرايطي محقق شد که بزرگ ترين رشد ممتد اين بازار در سال ۲۰۱۸ ميلادي محسوب مي شود که به صراحت خبر از داده هاي جانبي در اين بازار داشته و دارد. تاثيرگذاري کاهش پايه پولي آمريکا را مي توان مهم ترين دليل براي افزايش ارزش دلار آمريکا به شمار آورد، اگرچه از هم اکنون بايد احتمال تداوم افزايش ارزش دلار و همچنين کاهش پايه پولي آمريکا را مدنظر قرار داد. البته ارزش دلار آمريکا در مقايسه با سبدي از ارزها مدتي است که با اين روند نوسان مي کند يعني با رسيدن به همين سطوح از حرکت باز مي ايستد، ولي اين بار احتمال رشد بيشتر ارزش دلار بيش از ساير اوقات برجسته شده است.
     اولين خروجي اين وضعيت را مي توان در عدم رشد قيمت طلا جست وجو کرد يعني بهاي طلا از سطوح واقعي خود به نسبت ساير قيمت ها عقب افتاده است و البته کاهش ارزش دلار هم باز بند جديدي به پاي رشد قيمت طلا خواهد بود. اين شرايط به معني آن است که طلا در شرايط امروزي راه ماه هاي قبل نفت را مي پيمايد يعني اجازه رشد قيمت ها به طلا داده نمي شود. اين وضعيت به تجميع داده هاي افزايشي در بازار طلا منتهي شده و مي تواند رشدي آتشفشاني را در آينده تجربه کند ولي زمان آن فرا نرسيده است.
    با توجه به اين موارد هم اکنون ارزش دلار در بازارهاي جهاني يک سرعت گير قيمتي در برابر بهاي کالاها محسوب مي شود، اگرچه اين مقاومت در آينده نزديک ممکن است جدي تر شود و شايد در کوتاه مدت تا ميان مدت يک فاز کاهش نرخ را در بازارها به همراه داشته باشد. اين در حالي است که در نهايت بازارهاي کالايي مسير خود را مي پيمايند و اين سيگنال به تنهايي جريان غالب قيمتي را تعيين نخواهد کرد.
    
    نوسان قيمت نفت خام و تاثير آن بر بازارهاي کالايي
    قيمت نفت خام در بازارهاي جهاني رشدي بسيار مهم را تجربه کرده تا جايي که هم اکنون قيمت ها در سطوح سال ۲۰۱۵ قرار گرفته است. بهاي نفت خام سبک آمريکا حتي تا ۶۹ دلار در هر بشکه و بهاي نفت برنت به نزديکي ۷۴ دلار در هر بشکه رسيده است که خود يک موفقيت بسيار بزرگ و غيرمنتظره محسوب مي شود. پايبندي نسبي اعضاي اوپک به تصميمات درخصوص حفظ سقف مجاز توليد، کاهش حجم توليد نفت خام در عراق و ليبي، نوسان موجودي ذخاير نفت خام در آمريکا، تحريم هاي ونزوئلا، تاثيرات بحران هاي ژئوپليتيک بر بازار نفت و نگراني ها از کاهش حجم توليد نفت خام ايران مواردي است که تاکنون بر بهاي نفت تاثيرگذار بوده ولي داده هاي بيشتري در برابر رشد قيمت ها مقاومت خواهد کرد.
    بهاي نفت خام که زماني سرعت گير بازارهاي جهاني بود، هم اکنون نقش عوض کرده و مي تواند به محرک بازارها منتهي شود اگرچه خود بازار نفت در شرايط فعلي شبيه به يک ببر خشمگين است که تازه از بند رها شده و همين ويژگي يعني سرکوب قيمتي در زماني نزديک به ۳ سال موجب شده تا قيمت هايي جذاب خودنمايي کند. در صورت پذيرش اين مسير قيمتي براي بازار نفت احتمال رشد بيشتر بهاي اين کالا دور از ذهن نيست، اگرچه اين ادعا به ملزومات بسياري نياز دارد.رشد قيمت نفت خام در اين بازه زماني با دو موتور محرک به حرکت در مي آيد؛ يکي داده هاي فني و تجاري و تقابل عرضه و تقاضا در اين بازار و ديگري داده هاي جانبي و رخدادهاي ژئوپليتيک که به کمک داده هاي فني آمده و بازار را با حرکت جديدي روبه و ساخته است.
    اما و اگرهاي کردستان عراق هنوز به پايان نرسيده و حجم توليد نفت خام اين کشور به روال عادي بازنگشته است. همين شرايط در کنار ابهامات از عرضه نفت خام در ليبي تاکنون به حمايت از قيمت ها منجر شده اگرچه پايبندي اعضاي اوپک بر توافقات حفظ سقف توليد نيز به اين موارد دامن زده است. حال در شرايطي که قيمت هاي نفت خام به سطوحي بسيار جذاب وارد شده شايد زمان آن فرارسيده باشد که کشورها به جاي رشد بيشتر نرخ از همين سطوح قيمتي حمايت کنند که براي همه منطقي است. اين در حالي است که قيمت هاي موجود و مخصوصا نرخ هاي بالاتر به اين معني است که شيل هاي نفتي جاي پاي بزرگ تري براي خود در بازار نفت دست و پا مي کنند که تهديدي مهم در برابر کشورهاي اصلي توليدکننده نفت است که هم قيمت ها را تهديد مي کند و هم سهم بازار را. حال در شرايطي که نفت شيل به برخي از پالايشگاه ها در منطقه خليج فارس و شرق آسيا وارد شده و برخي پالايشگاه ها در حال تست آن هستند ديگر تلاش براي قيمت هاي بالاتر شايد شبيه به خودزني براي کشورهاي عضو اوپک باشد.
    در همين راستا مي توان اظهارات مقامات عربستان و روسيه را تفسير کرد، آن هم در شرايطي که عربستان گويي به فکر نفت گران تر است ولي روسيه ميل چنداني به رشد قيمت ها ندارد. اين رفتار عربستان شايد آن گونه تعريف شود که اين کشور که خود در شرکت هاي آمريکايي سرمايه گذاري کرده است در حال باز کردن فضاي بازار براي ورود نفت شيل است که مي تواند جايگاه اوپک و همچنين شرايط کلي در کشورهاي توليدکننده نفت متعارف را با محوريت سهم بازار دگرگون سازد. اگر اين ذهنيت صحيح باشد هيچ بعيد نيست که قيمت نفت بالاي ۱۰۰ دلار در هر بشکه هم تجربه شود. اين در حالي است که محدوديت توليد نفت خام در عربستان در کنار تقويت توليد نفت خام ايران و عراق و همچنين نزديکي اين سازمان به روسيه به معني آن است که جايگاه عربستان در اوپک تضعيف مي شود، بنابراين تغيير زمين بازي توسط عربستان چندان هم دور از دسترس نيست.
    در کنار اين سيگنال ها بايد رخدادهاي جانبي ديگري را هم در نظر گرفت. بازار نفت به رخدادهاي عربستان بسيار حساس است و هر تغييري در درون اين کشور و مخصوصا مناطق شيعه نشين شرق عربستان که منطقه اصلي ذخاير نفتي اين کشور محسوب مي شود تاکنون و مخصوصا در ماه ها و سال هاي گذشته به يک محرک قيمتي بدل شده بود. حال در شرايطي که ذخاير نفتي در اين کشور علنا توسط حوثي ها در يمن تهديد شده و شايد اتفاقاتي هم افتاده باشد، بايد سيگنال افزايشي به رشد قيمت ها را جدي ارزيابي کرد. اين در حالي است که بحران سوريه در کنار لفاظي هاي آمريکايي ها درخصوص خروج از برجام هم مزيد بر علت است، آن هم در شرايطي که هنوز اوضاع در جوار کاخ هاي حکومتي عربستان تا حدودي مبهم به نظر مي رسد.
    همين مطلب که شهروندان سعودي اخبار اين رخداد را با دقت و حساسيت بسياري تعقيب و بازنشر مي کنند به معني آن است که اين رخدادها براي بسترهاي مردمي در جامعه عربستان گويي آشناست و اين قبيل رخدادها را دور از ذهن نمي دانند. با توجه به اين شرايط شايد تداوم رشد قيمت نفت دور ازذهن نباشد، اگرچه حفظ همين سطوح قيمتي نيز خود يک موفقيت بزرگ براي بازار به شمار مي آيد و به اين معني است که محرکي جديد در بازارهاي کالايي ايجاد شده است. اين مطلب در شرايطي اهميت بيشتري خواهد داشت که با رشد قيمت نفت خام در جهان هم هزينه توليد بسياري از کالاها افزايش يافته و هم بهاي حمل و نقل تقويت مي شود. اين نکته نيز در نهايت هم محرکي رواني براي رشد قيمت هاست و هم قيمت تمام شده در مقصد را افزايش مي دهد و البته فشارهاي تورمي خاص خود را نيز بر برخي از بازارها بر جاي مي گذارد. البته هنوز تا تاثيرگذاري کامل رشد بهاي نفت بر بازارهاي کالايي زمان باقيست و مي تواند تاثير خود را در ميان مدت به صورت کامل بر بازارها بر جاي بگذارد. اين در حالي است که کاهش مقطعي بهاي نفت خام نيز ممکن است ولي بر دورنماي بازار نفت خام و يا بازارهاي کالايي تاثير چنداني نخواهد داشت.
    
    دورنماي بازارهاي کالايي در جهان
    به نظر مي رسد دورنماي جذابي براي ميان مدت پيش روي بازارهاي جهاني قرار دارد آن هم در شرايطي که شايد براي هفته جاري برخي داده ها به تعديل نرخ و تثبيت قيمت ها منجر شود ولي نمي تواند اين روند کلي را تغيير دهد. احتمال تغيير در قيمت نفت خام و همچنين رشد ارزش دلار آمريکا و کاهش قيمت طلا مواردي است که در نهايت آينده کوتاه مدت قيمت هاي جهاني را تغيير مي دهد ولي آينده بسيار جذابي را مي توان انتظار داشت. شايد چنين ادعايي در نگاه اول با اما و اگرهاي مخاطب روبه رو شود ولي داده هاي بزرگي در اقتصاد جهان در حال تغيير است که مي تواند رخدادهاي زيرپوستي در بازارهاي جهاني را به کف بازارها وارد ساخته و آنها را برجسته سازد.
    
    
سوخت گيري بازارهاي کالايي با نفت / بازارها بر سر دوراهي رشد بهاي طلاي سياه و رشد شاخص دلار قرار دارند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 98)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است