|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبر بنگاه هامديرعامل کالسيمين به دنبال تحولات نرخ ارز عنوان کرد: افزايش بهره وري؛ راهکار مديريت مشکلات ارزي
    زهرا مجتهد- گروه بنگاه ها : سهميه بندي خاک براي توليدکنندگان شمش روي در سال ۹۷ هنوز از سوي «تهيه و توليد» اعلام نشده است.امير رحيمي، مديرعامل شرکت کالسيمين در نشست خبري روز گذشته در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اين مطلب که با راه اندازي خط توليد BZS براي سال جاري مشکل کمبود خاک نخواهيم داشت، گفت: تهيه و توليد مواد معدني ايران براي سال جاري ميزان سهميه بندي خاک را اعلام نکرده است، اين در حالي است که با رايزني هايي که با مديران استان زنجان، نمايندگان مجلس منطقه و استان زنجان و ساير مسوولان از طريق مکاتبات صورت گرفته است، توانستيم خاک کم عيار بين ۶ تا ۷ درصد و به ميزان ۷۰ هزار تن را براي کارخانه تامين کنيم.وي افزود: براي اين ميزان خاک در حال پرداخت مبالغ هستيم. اين خاک از طريق گشايش LC داخلي و از معدن انگوران تامين مي شود که بر آن هستيم اين روش به عنوان يک مدل در ميان ساير شرکت ها مورد توجه قرار گيرد.رحيمي ادامه داد: به اين منظور تفاهم نامه اي سه جانبه ميان ايميدرو، بانک تجارت و انگوران به امضا رسيده است.
    وي ضمن اشاره به اين مطلب که پيش از اين محل خاک کم عيار از ساير معادن به کارخانه کالسيمين با معايبي نظير ايجاد ترافيک در حمل و نقل جاده اي، آلودگي زيست محيطي و حادثه خيز همراه بوده است، تصريح کرد: معدن انگوران تنها ۲۰ کيلومتر از کارخانه فاصله دارد و تامين اين خاک از اين معدن اين مشکلات را مرتفع مي کند. وي ادامه داد: در همين راستا از آنجايي که خاک انگوران در لايه هاي پايين هم اکسيده و هم سولفوره است از اين رو براي بالا بردن بهره وري و استفاده از خاک موجود اقدام به راه اندازي خط توليدي کرده ايم که از مخلوط اين دو نوع خاک براي توليد محصول بهره خواهيم گرفت. اين پروژه به مدت ۸ ماه زمان مي برد تا پس از اين تغيير شکل آماده بهره برداري شود.رحيمي ضمن اشاره به اين مطلب که کارخانه BZS از ابتداي سال جاري وارد مدار شد، خاطرنشان کرد: با وجود اينکه ۷۰ نفر از شرکت کالسيمين بازنشسته شده اند، براي خطوط توليد جديد اقدام به جذب ۵۰ نفر نيروي انساني جديد کرده ايم و آموزش هاي لازم به آنها داده شد و دليل تاخير در راه اندازي BZS همين الزام در آموزش بوده است.وي در پاسخ به اين پرسش که قيمت هاي جهاني را چطور ارزيابي مي کنيد افزود: در اصل ديدگاه ما بر اين است که به گونه اي عمل کنيم تا اگر قيمت ها به نصف رقم کنوني تنزل يابد نيز بازار فروش محصولات را از دست ندهيم و کارخانه پايدار بماند.بر همين اساس مبناي LME را در بودجه ۲هزار۹۰۰ دلار مدنظر قرار داده ايم.
    وي درباره شرايط بازار و نحوه عملکرد کالسيمين در تعيين بودجه ۹۷ يادآور شد: بحث قيمت ارز در ابتداي سال، اندکي نگران کننده بود و توليدکنندگان را کمي با مشکل مواجه کرد به طوري که در همين دوره براي تامين قطعات حتي در داخل کشور نيز فروشندگان دست نگه داشته بودند و ما حتي در اين زمينه بسيار پيگيري و مذاکره داشته ايم و در برخي موارد مجبور به استفاده از تجهيزات قديمي موجود در کارخانه شديم اما با اين حال قبل از سال براي بودجه ۹۷ ما دلار را با نرخ ۴هزارو۲۰۰ و نرخ LME را ۲هزار۹۰۰ دلار در نظر گرفتيم و روزي که دلار ۴هزارو۲۰۰ توماني از سوي دولت اعلام شد و پس از آن ديگر تفاوتي براي بودجه اعلام شده ما نداشت.
    وي در پاسخ به اثر دلار بر شرکت هاي سرمايه پذير کالسيمين، تصريح کرد: طبق بررسي هايي که در فروردين براي اين شرکت ها صورت گرفت، عملکرد شرکت هاي زيرمجموعه کالسيمين با سوددهي همراه است.مديرعامل شرکت کالسيمين از راه اندازي واحد خردايش براي روي قشم خبر داد و گفت: علاوه بر اين تغييراتي در شرکت هاي زنگان و بندرعباس نيز داريم. از طرفي براي افزايش توليد شرکت اسيدسازان قصد راه اندازي واحد سوم را در اين مجموعه داريم که براساس جانمايي جديد افزايش سرمايه براي اين شرکت را در برنامه کاري قرار داده ايم.وي در پاسخ به اين پرسش که نرخ جديد دلار چه تاثيري بر پروژه هاي فاينانس خواهد داشت، گفت: ما تاکنون براي پروژه هاي خود هيچ فاينانسي اخذ نکرده ايم، اما با توجه به اينکه قدمت کارخانه ها به ۵۰ سال گذشته بازمي گردد از اين رو براي بهسازي کارخانه ها با توجه به اينکه ظرفيت توليد را از ۸۰ تن به ۱۱۰ تن ارتقا داده ايم، تامين مالي ضروري است.
    رحيمي با اشاره به اين مطلب که بهسازي فيلتراسيون مطابق با سياست اصلي شرکت کالسيمين مبني بر توليد و توسعه همگام با حفاظت از محيط زيست در اولويت قرار داشت، تصريح کرد: اگرچه نمي توانيم بر نرخ ارز تسلط داشته باشيم اما با مديريت صحيح مي توانيم راندمان شرکت را در سال جاري افزايش دهيم. به همين منظور با کمک گرفتن از توان مهندسي داخل کشور با يک تغيير و طراحي صحيح در سيستم فيلتراسيون راندمان آن را به ۵/ ۲ برابر ارتقا مي دهيم.وي ادامه داد: بدين صورت که در سيستم فيلتراسيون قاب هاي سطح فيلتر را که به سايز ۸۰×۸۰ سانتيمتر بودند را با سايز ۱۵۰×۱۵۰ طراحي کرديم که از هدررفت کيک هاي ورودي جلوگيري کرد و راندمان را براي ما مطلوب تر کرد.وي ابراز اميدواري کرد با تقويت تيم R&D در کالسيمين به مطلوبيت هاي بيشتري دست يابند.رحيمي با اشاره به اين مطلب که استفاده از توان داخل از خروج ارز از کشور جلوگيري مي کند اظهار کرد: در کميسيون معاملات اين امر الزامي شده که از سازندگان و منابع داخلي خريدها صورت گيرد.وي درخصوص عملکرد توليد و فروش شرکت خاطرنشان کرد: توليد از ۳۲ هزار تن سال ۹۵ به ۳۷ هزار تن در سال ۹۶ رسيد و عدد ۳۷ هزار تن را براي سال ۹۷ نيزمدنظر قرار داده ايم.
    رحيمي گفت: بايد توجه داشت که اين رقم توليد در هيچ سالي تحقق نيافت. افزايش ۵۹۲۱ تني در مقدار فروش را نيز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تجربه کرديم که بالغ بر ۲۰ درصد رشد نشان مي دهد.اين در حالي است که مبلغ فروش کالسيمين يک هزار و ۶۹۹ ميليارد و ۴۶۳ ميليون ريال بوده که با ۶۵ درصد افزايش نسبت به سال ۹۵ روبه رو است. البته در فروش کل (معادل دو هزار و ۸۹ ميليارد و ۲۶۵ ميليون ريال) با ۶۶ درصد رشد نسبت به سال ۹۵ همراه بوده ايم.وي درخصوص شناسايي سود در کالسيمين طي ۵ سال گذشته تصريح کرد: از سال ۹۲ تا ۹۶ به ترتيب سود هر سهم کالسيمين معادل ۸۵۹ ريال، ۳۸۸ ريال، ۵۸ ريال، ۴۹۸ ريال و يک هزار و ۱۷۳ ريال کنار گذاشته شده است که سال ۹۶ براي نخستين بار سود هر سهم کالسيمين ۴ رقمي شده است. وي در پايان يادآور شد: پيش بيني ها براي سال جديد با رويکرد محافظه کارانه است و همانطور که در سيستم فروش محصول شرايط بازار داخل و جهاني را دائم مورد بررسي قرار مي دهيم و قيمت نهايي را با توجه به شرايط روز تعيين مي کنيم در بحث بودجه نيز اگر تغيير حائز اهميتي صورت گيرد تعديل خواهيم داشت.
    
    
    رئيس کميسيون کشاورزي اتاق ايران مطرح کرد: پر باري رينگ کشاورزي بورس کالا در سال ۹۷
    پس از نام گذاري سال ۹۷ با عنوان حمايت از کالاي ايراني، ديدگاه هاي متفاوتي درخصوص تحقق شعار سال مطرح شده که در حوزه بخش کشاورزي بايد با بهره گيري از ظرفيت هاي بورس کالا با سرعت بيشتري در مسير تحول و اصلاح خريد تضميني محصولات پيش رويم.
    به گزارش «کالاخبر»؛غلامعلي فارغي، رئيس کميسيون کشاورزي اتاق ايران با بيان مطلب فوق گفت: روش خريد تضميني محصولات کشاورزي که بسيار پر هزينه بوده و دغدغه هاي تمام نشدني براي کشاورزان به همراه دارد، ديگر جوابگو نيست و بايد اصلاح شود؛ در اين بين يک ابزار مناسب و کارآمد در مقابل ما قرار گرفته و آن، بورس کالاي ايران است.فارغي با بيان اينکه حمايت از بخش کشاورزي در همه جاي دنيا انجام مي شود، افزود: اگر مي خواهيم حمايت از کالاي ايراني را در دستور کار قرار دهيم با محدوديت آبي و وضعيت خاک کشاورزي و دغدغه کشاورزان ناچار به اصلاح ساختارهاي حمايتي هستيم.
    به گفته رئيس کميسيون کشاورزي اتاق ايران، روش حمايت از بخش کشاورزي بايد تغيير کرده و اين حمايت مستقيم به توليدکننده اصلي که همان کشاورز است، برسد و از روش هايي استفاده شود که در وهله اول بهره وري آب و خاک از بين نرفته و هزينه يارانه هدر نرود.فارغي با آسيب شناسي از روش خريد تضميني بيان کرد: امروز با اين روش هايي که در تعيين و پرداخت خريد تضميني وجود دارد، مي بينيم که قيمت گذاري ها در جهت عکس حمايت از کالاي ايراني است.وي با بيان اينکه درحمايت از کالاي ايراني بايد حمايت از توليدکننده اصلي يعني کشاورز را در دستور کار قرار دهيم تصريح کرد: متاسفانه در حمايت از کشاورزان مشکلاتي وجود دارد؛ سوبسيدي که براي اين قشر در نظر گرفته مي شود به دست توليدکننده اصلي نمي رسد و از طرف ديگر، توليدکننده و مصرف کننده تحت فشار قرار مي گيرند؛ اين دو در تناقض و تعارض با يکديگر هستند.
    رئيس کميسيون کشاورزي اتاق ايران با اشاره به نام گذاري سال جاري به عنوان سال حمايت از کالاي ايراني بيان کرد: براي حمايت از توليد و کالاي ايراني، نياز به برخي اصلاحات زيرساختي داريم؛ به عنوان مثال در بخش کشاورزي، سياست هاي ما بايد به گونه اي باشد که سوبسيد مستقيماً به دست توليدکننده برسد. هم اکنون بورس کالا به عنوان بستري داراي زير ساخت هاي شفاف براي اصلاح خريد تضميني فراهم است. فارغي اظهار کرد: بسياري از محصولات کشاورزي، کالاهاي استراتژيک محسوب مي شوند و بايد بتوانيم در مکانيزمي شفاف و رقابتي، انگيزه توليدکنندگان را در راستاي رشد توليد با کيفيت تر بيشتر کنيم. در اين ميان شاهد اجراي طرح قيمت تضميني چند محصول کشاورزي طي سه سال اخير بوده ايم که در اين زمينه با توجه به به ميدان آمدن بورس کالا، موضوع کيفيت پايين برخي محصولات و ديرکرد در پرداخت پول کشاورزان تا حدود زيادي حل شده است. رئيس کميسيون کشاورزي اتاق ايران گفت: اميد است که امسال شاهد رونق رينگ محصولات کشاورزي بورس کالا در قالب سياست قيمت تضميني باشيم تا در وهله نخست با پرداخت به موقع پول کشاورزان، از توليد و کالاي ايراني حمايت شود.
    وي در پايان به کاهش هزينه هاي دولت به کمک طرح قيمت تضميني اشاره کرد و گفت: در کنار صرفه جويي هايي که از محل هزينه هاي ناشي از نگهداري کالا، فروش و عرضه هاي بعدي براي دولت ايجاد مي شود، هزينه هاي مربوط به حمل و افت و کسري محصول نيز با کمک عرضه محصولات کشاورزي در بورس کالا کاهش مي يابد.براساس اين گزارش، در سياست قيمت تضميني، دولت قيمت تضميني را اعلام مي کند و کشاورز محصولش را در بورس کالا عرضه مي کند؛ اگر قيمت کشف شده محصول در بورس، پايين تر از قيمت تضميني اعلامي از سوي دولت بود، وجه حاصل از فروش محصولات در بورس ظرف چند روز به حساب کشاورز واريز مي شود و مابه التفاوت قيمت نيز از سوي دولت پرداخت مي شود.
    
    
    وزير اقتصاد و دارايي فرانسه خطاب به مقامات آمريکايي: درخواست معافيت دائم اتحاديه اروپا از تعرفه هاي فولاد
    وزير اقتصاد و دارايي فرانسه اعلام کرد که اتحاديه اروپا بايد از تعرفه هاي گمرکي آمريکا بر واردات فولاد و آلومينيوم معاف شود تا بتواند درباره تجارت با چين، با واشنگتن همکاري کند.
    به گزارش چيلان به نقل از خبرگزاري رويترز، «برونو لومير» وزير اقتصاد و دارايي فرانسه در نشستي مطبوعاتي طي ديدار بهاره صندوق بين المللي پول و بانک جهاني با بيان اين مطلب که اتحاديه اروپا بايد به طور کامل از پرداخت عوارض فولاد و آلومينيوم معاف شود تا بتواند با آمريکا درمورد تجارت با چين مذاکره کند، گفت: «ما در اتحاديه اروپا از متحدان ايالات متحده هستيم. اين مصوبه ها و تعرفه هاي جديد ما را در خطر ضربه ديدن قرار مي دهد و اعتماد را از ما مي گيرد.»وي گفت: «اگر مي خواهيم به جلو برويم، اگر مي خواهيم درباره مساله تجارت، مساله روابط جديد با چين، به بحث بنشينيم -چراکه هر دو مي خواهيم به شکلي همه جانبه با چين در ارتباط باشيم- ابتدا بايد تمام تهديدها را کنار بگذاريم.»دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده، ماه گذشته ميلادي تعرفه اي ۲۵ درصدي بر واردات فولاد و تعرفه اي ۱۰ درصدي بر واردات آلومينيوم اعمال کرد. او اين تعرفه ها را پاسخي به رقابت ناعادلانه جهاني ناميد.لومير گفت که معافيت اتحاديه اروپا از اين تعرفه ها بايد «دائمي و تمام و کمال باشد.»اتحاديه اروپا در پي آن است که از طريق سازمان تجارت جهاني از ايالات متحده، به خاطر اعمال تعرفه ها، غرامت دريافت کند. بروکسل از واشنگتن خواسته تا هرچه سريع تر در اين رابطه با يکديگر مشورت کنند. اروپا، در اين بين، در حال تهيه فهرستي از کالاهاي آمريکايي است تا تعرفه هايي مضاعف بر آنها اعمال کند.
    
    
    خبر بنگاه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي مازندران
متن مطالب شماره 174، تير1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است