|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: «دنياي اقتصاد» تراز گردشگري ايران و همسايگانش را بررسي كرد: تور خالي ايران در صيد گردشگران همسايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» تراز گردشگري ايران و همسايگانش را بررسي كرد: تور خالي ايران در صيد گردشگران همسايه


نويسنده: نويد شكراللهي


    
    دنياي اقتصاد : براساس آمارهاي سازمان جهاني گردشگري، بازارهاي منطقه اي و همسايه همچنان اصلي ترين بازارهاي گردشگري هر کشوري را تشکيل مي دهد.
    قريب به اتفاق کشورهاي موفق گردشگري، تمرکزي جدي بر کشورهاي همسايه دارند و آمارها نيز نشان دهنده آن است که کشورها بيشتر گردشگران ورودي خود را از همسايگان جذب مي کنند. اين مساله در مورد ايران نيز صادق است و آمارهاي موجود از اين حکايت مي کنند که ۵ کشوري که در صدر فهرست گردشگر فرست ترين ها به ايران قرار گرفته اند، همگي در همسايگي ايران جاي دارند. اما با وجود اهميت جذب گردشگر از کشورهاي همسايه و لزوم تمرکز بر بازاريابي در اين نقاط، ايران چندان در جذب گردشگر از کشورهاي همسايه خود موفق عمل نکرده و آمارها نشان دهنده آن است که بازاري ناچيز از گردشگران خروجي اين کشورها به ايران جذب مي شوند؛ امري که به باور صاحب نظران تبديل به پاشنه آشيل تراز گردشگري ايران شده است و مي تواند اين شاخص را در سال ۹۷ نيز تحت تاثير قرار دهد. درحالي که يکي از موج هاي سفر گردشگران خارجي به ايران و فصول اوج سفر به کشور معطوف به بهار و ماه ارديبهشت است و کشور همچنان از ضعف در بازاريابي و به خصوص ناکارآمدي در جذب گردشگر از کشورهاي همسايه رنج مي برد.
    
    شکاف عميق
    آمارهاي گردشگري کشور، به دليل فقدان يک سامانه آماري جامع، همواره با ابهام هايي همراه بوده است. با اين حال و بنابر آمارهاي موجود از سازمان جهاني گردشگري و همچنين آمارهاي ارائه شده از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مي توان تصويري تقريبي از ميزان آشفتگي مديريتي گردشگري کشور در تمرکز بر بازارهاي هدف ترسيم کرد. به اين منظور در بررسي عملکرد کشور در جذب گردشگران خارجي از کشورهاي مختلف به آمار تفکيک شده سال ۱۳۹۵ منتشر شده از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي استناد مي شود که آخرين آمار موجود در اين زمينه است. همچنين براي بررسي و تحليل تعداد سفرهاي خروجي گردشگران ايراني به ساير کشورها به آمارهاي سازمان جهاني گردشگري و همچنين آمارهاي نهادهاي دولتي مديريت گردشگري اين کشورها براي سال ۲۰۱۷ استناد مي شود. بر اين اساس و در سال ۹۵، تعداد گردشگران خارجي که به ايران سفر کرده بودند با ريزشي نزديک به ۳۰۰ هزار نفر نسبت به سال ۹۴، به ميزان ۴ ميليون و ۹۰۱ هزار و ۸۳ نفر بوده است. از اين حجم، بيشترين تعداد گردشگر با رقم يک ميليون و ۳۹۲ هزار و ۲۴۳ نفر از عراق جذب شده است که انگيزه سفر عموم آنها را مي توان زيارتي دانست. اما در مقابل و در همين سال، بيش از ۹ ميليون و ۱۹۶ هزار ايراني به خارج از مرزهاي کشور مسافرت داشتند که از اين تعداد، حدود ۴ ميليون و ۲۲۹ هزار نفر و عموما با انگيزه هاي زيارتي به کشور عراق سفر کردند.
    
    تراز منفي به نفع همسايه ها
    اما بررسي اقتصاد کشورهاي منطقه نشان مي دهد در سال هاي اخير تعدادي از کشورهايي که در همسايگي ايران قرار دارند تمرکز ويژه اي بر توسعه صنعت گردشگري خود داشته اند و در ميان آنان روي بازار هدف ايران حساب ويژه اي باز شده است؛ به گونه اي که سال ۲۰۱۷ در حالي به پايان رسيد که سفر ايرانيان در بسياري از اين مقاصد با ثبت رکوردهاي جديدي همراه بود؛ امري که بيش از همه در سفر گردشگران ايراني به ترکيه به چشم مي خورد. صنعت گردشگري اين کشور که اخيرا توانسته بحران هاي پيش آمده در سال هاي ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ خود را پشت سر بگذارد، در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب ۳۲ ميليون و ۴۱۰ هزار گردشگر از سراسر جهان شد که از اين تعداد ۲ ميليون و ۵۰۲ هزار نفر ايراني بودند. به اين ترتيب، سفر ايرانيان به ترکيه که نسبت به سال ۲۰۱۶ با رشدي بيش از ۵۰ درصد همراه بود، موجب شد کشورمان در رتبه سوم برترين مبادي گردشگري ترکيه جاي بگيرد.
    اما اين در حالي است که بنا بر آمارهاي گردشگري سال ۱۳۹۵، تنها حدود ۴۱۵ هزار گردشگر ترکيه اي به ايران سفر کردند که به روشني نشان مي دهد در ايران چاره اي براي جذب گردشگر از اين کشور انديشيده نشده است. اما در مقابل رشد قابل ملاحظه گردشگران ايراني در ترکيه در حالي رقم خورده است که صاحب نظران باور دارند بخش قابل توجهي از اين رشد به موجب حضور ايرانيان در «وان» ترکيه حاصل شده است؛ شهري که مدتي است تمام تمرکز خود را بر جذب گردشگر از ايران گذاشته و در حالي در سال ۲۰۱۵ ميزبان ۱۴۵ هزار و ۴۶۱ ايراني و در سال ۲۰۱۶ پذيراي ۲۲۲ هزار و ۱۵۹ گردشگر از ايران بوده است که اين رقم در سال ۲۰۱۷ و با ثبت حدود ۱۰۰ درصد رشد به عدد ۴۲۴ هزار و ۴۳۲ نفر رسيد. موفقيت خيره کننده «وان» در جذب گردشگران ايراني را نمي توان به هيچ عنوان اتفاقي دانست.
    در ايام تعطيلات ايران، خيابان هاي اين شهر در حالي از حضور گسترده گردشگران کشور اشباع مي شود و بعضا جمعيت گردشگران ايراني از جمعيت ساکنان محلي پيشي مي گيرد که مديريت گردشگري اين منطقه سال ها است بر بازار هدف عمده خود تمرکز ويژه اي کرده است. يک نمونه آن را مي توان حضور تمام قد مسوولان گردشگري و استاندار وان در نمايشگاه گردشگري تهران دانست که بيش از نيمي از غرفه گردشگري ترکيه را به خود اختصاص داده بودند و از لزوم جذب بيش از پيش گردشگر از ايران و تمرکز ويژه خود بر بازار ايران سخن مي گفتند. به همين منظور تسهيلات زيرساختي ويژه اي در اين شهر براي حضور ايرانيان در نظر گرفته شده که از جمله آن مي توان به آموزش زبان فارسي به کارکنان شاغل در سطوح مختلف بنگاه ها و نهادهاي گردشگري اين کشور اشاره کرد. اما سوءمديريت در جذب گردشگر خارجي، زيرساخت هاي محدود و توسعه نيافته، نوسانات متعدد ارزي و واقعي نبودن نرخ ارز در کشور و مهم تر از همه، بي توجهي مسوولان به بازار هدف مهمي مانند ترکيه و عدم ارائه زيرساخت هاي متناسب و بازاريابي برنامه ريزي شده، موجب شده است که ايران سالانه حتي به اندازه تعداد گردشگري که به شهر کوچک «وان» مي فرستد، نتواند از کشور ترکيه گردشگر جذب کند.
    
    يک تراز مثبت
    در اين ميان، به استثناي جمهوري آذربايجان که به دليل انگيزه هاي مذهبي و زيارتي تعداد گردشگران ورودي از آن به ايران بيشتر از تعداد گردشگراني است که از ايران به اين کشور سفر مي کنند، ايران در جذب گردشگر از ديگر کشورهاي منطقه نيز عملکرد ضعيفي داشته است. در سال ۲۰۱۷ مجموعا حدود ۷ ميليون و ۵۵۰ هزار نفر از سراسر جهان به کشور گرجستان سفر کرده اند که حدود ۳۲۳ هزار تن از اين تعداد ايراني بوده است. اما در مقابل و بنا بر آمار موجود، در سال ۱۳۹۵ تنها ۲۵ هزار و ۶۶۶ گردشگر از اين کشور به ايران سفر کردند. کشور ديگري که ايران در مبادله گردشگر با آن شکافي عميق دارد امارات متحده عربي است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۰۳ هزار گردشگر ايراني تنها به شهر دبي اين کشور سفر کردند؛ در حالي که در سال ۱۳۹۵، ايران پذيراي تنها ۵ هزار و ۹۶۹ نفر از مجموعه امارات متحده عربي بوده است. به باور کارشناسان، اعداد و ارقام فوق به روشني نشان مي دهند که ايران در جذب گردشگر از کشورهاي منطقه و همسايه خود، کاملا برخلاف آنان، بي برنامه عمل کرده است و هرکجا نيز که توفيقي وجود داشته، بيش از هرچيز به ظرفيت هاي مذهبي – زيارتي کشور محدود بوده است.
    
    چاره انديشي
    تاکنون آمار جامعي از عملکرد کشور در جذب گردشگران خارجي در سال ۹۶ منتشر نشده است اما با استناد به آمار منتشرشده در خصوص تعداد گردشگران ورودي به ايران در ۹ ماه نخست سال ۹۶ و مقايسه آن با مدت زمان مشابه در سال ۹۵، مي توان پيش بيني کرد که در سال گذشته تعداد گردشگران ورودي به کشور مجددا افت داشته و شکاف موجود با همسايگان افزايش پيدا کرده است؛ همسايگاني که بيشترين ظرفيت را براي جذب گردشگر به کشور دارند. بدون شک براي تحقق اين امر، يک اقدام اساسي تعريف صريح و روشن بازارهاي هدف گردشگري کشور با تمرکز و اولويت دادن بر همسايگان و در گام هاي بعدي به بازارهاي عمده بين المللي همچون چين است. آنچه روشن است اين است که با رويه کنوني، نه تنها روياي غيرقابل تحقق جذب سالانه ۲۰ ميليون گردشگر تا سال ۱۴۰۴ محقق نخواهد شد، بلکه همان طور که آمارها در حال بازتاب واقعيت هستند، ورود گردشگر به کشور در مسير رشد منفي افتاده است. کارشناسان چاره مقابله با وضعيت کنوني را در آن مي دانند که سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در رويه بازاريابي و تبليغات خود تجديدنظري اساسي انجام دهد. شايد الگو گرفتن از تجربه کشورهاي موفق جهان و اختصاص يک اداره کل حرفه اي و فعال در اين سازمان به منظور بازاريابي منسجم و برنامه ريزي شده، بتواند اثرات ملموسي در اين زمينه برجاي گذارد.
    
    «دنياي اقتصاد» تراز گردشگري ايران و همسايگانش را بررسي كرد: تور خالي ايران در صيد گردشگران همسايه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 318 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آبزي پروري ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 11)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است