|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: ۸ نكته براي ايجاد باشگاه مشتريان گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


بازاريابي گردشگري 
۸ نكته براي ايجاد باشگاه مشتريان گردشگري


نويسنده: بهنام اسلمي * (aslami@hammura.com)

در چند سال گذشته بحث ايجاد و استفاده از باشگاه مشتريان در ميان فعالان صنعت گردشگري مطرح شده است. برخي هتل ها و آژانس هاي گردشگري سعي مي کنند با استفاده از باشگاه مشتريان خدمات متفاوتي را به مشتريان خود عرضه کنند. موضوع باشگاه مشتريان اولين بار در آلمان مطرح شد و بر اين هدف بود تا در شرايطي که پايين آوردن قيمت و ارائه تخفيف منع قانوني داشت، صاحبان کسب و کار بتوانند با ارائه خدماتي در قالب باشگاه مشتريان با يکديگر رقابت کنند. اگرچه اکنون به دلايل اقتصادي اين روش در آلمان برچيده شده، اما هنوز کشورها و صنايع گوناگوني از آن بهره مند مي شوند. بازاريابان بر اين عقيده هستند که باشگاه مشتريان مي تواند باعث افزايش وفاداري مشتري، فروش بيشتر و در نهايت نظام مند کردن شيوه تبليغات شود. با توجه به اين تفکر در اين مطلب از هشت نکته اي گفته ايم که در راه اندازي و پيشبرد باشگاه مشتريان اهميت دارد
    .
    ۱- به خطرها بينديشيد
    اگرچه داشتن باشگاه مشتريان مي تواند سود خوبي را عايد سازمان تان کند اما داشتن باشگاه مشتريان مناسب، بسيار پرهزينه است و در صورت عدم پردازش درست اطلاعات شکست خواهد خورد. رمز پيروزي در اين مرحله آن است که به جاي تمرکز بر تخفيف و تنوع سازي آن، روي روابط عمومي و بالا بردن کيفيت محصول تمرکز کنيد. محصول با کيفيت بهترين هديه اي است که مي توانيد در باشگاه مشتريان عرضه کنيد.
    
    ۲- با احساس فکر کنيد
    تمام آنچه در باشگاه مشتريان با آن سر و کار داريد در يک کلمه خلاصه مي شود؛ احساس! وقتي مشتري احساس کند شما به او نزديک هستند، مشکلاتش را درک مي کنيد و براي رفع آنها تدابيري انديشيده ايد، يعني باشگاه مشتريان تان موفق عمل کرده است. ايجاد احساس خوشايند کمک مي کند تا ارزش افزوده اي در ذهن مشتري شکل بگيرد و او با ديدگاه بهتري با محصولات و خدمات تان برخورد کند. براي مثال يک هتل را تصور کنيد که به اعضاي باشگاه مشتريانش در روز تولدشان در هر جاي دنيا که باشند يک هديه ارزشمند مي فرستد. آيا شما دوست نداريد شماره اين هتل را داشته باشيد؟
    
    ۳- اخلاقي کار کنيد
    باشگاه مشتريان و آنچه در آن مي گذرد مي تواند رفتار مشتريان، رقبا و حتي بازار را تحت الشعاع قرار دهد. در اين شرايط نبايد از ياد ببريد که تخفيف هاي گاه و بيگاه شما چه تاثيري بر کسب و کار ديگران دارد و ممکن است اثر تخريبي آن بر بازار فروش و عرضه کالا و خدمات چگونه زندگي حرفه اي ديگران را تحت الشعاع قرار دهد. به تجربه ثابت شده است حباب سودهاي کوتاه مدت خيلي زود از بين مي رود و تاثير بدي که بر بازار گذاشته ايد با شدت و قدرت بيشتري به سمت خودتان باز خواهد گشت.
    
    ۴- وفاداري را نخريد، به دست آوريد
    ايجاد حس وفاداري در مشتريان خريدني نيست. اگر نتوانيد پس از مدتي اثرتان را بر قلب و روح مشتري بگذاريد با تخفيف ، کالاي بيشتر، هديه ها و رفتارهاي ديگر هم نمي توانيد کاري انجام دهيد. به مشتري نشان دهيد واقعا براي او ارزش و احترام قائليد، از اينکه فرصت خدمت کردن به او را داريد خرسنديد و خوشحال مي شويد باز هم مشتري را ملاقات کنيد. با قلب تان به استقبال مشتري برويد تا او هم با قلبش شما را بپذيرد و همراهتان بماند.
    
    ۵- پاسخ سوالات تان را بيابيد
    پيش از راه اندازي باشگاه مشتريان فکر کنيد که چه چيزي را مي خواهيد ارائه کنيد؟ براي شش ماه بعد چه برنامه اي داريد؟ يک سال ديگر چه مي کنيد؟ آيا مشتريان تان را دسته بندي کرده ايد؟ رصد عملکرد رقبا و همکاران را از چه زماني شروع کرده ايد و دانسته هاي خود را با چه کساني به اشتراک گذاشته ايد؟ اين ها و بسياري از سوالات ديگر، موضوعاتي هستند که بايد پيش از راه اندازي باشگاه مشتريان به آنها خوب فکر کنيد. در جلسات توفان فکر ي آن را مطرح کنيد و به صورت منظم در جهت پالايش و بهبود آن بکوشيد. اين عملکرد باعث مي شود تا با برنامه و هدف گذاري درست به ميدان بياييد و در نتيجه زود از ميدان به در نخواهيد شد.
    
    ۶- نظرسنجي کنيد
    از مشتريان، همکاران، پرسنل و کساني که به نوعي با کسب وکار شما آشنايي دارند پرس و جو کنيد و نظر آنها را درباره خدماتي که تا امروز داشته ايد بپرسيد. اين نظرسنجي کمک مي کند تا بدانيد در ديدگاه ديگران کدام بخش از کار و فعاليت شما بيشتر به چشم آمده و کدام بخش ها نياز به چشم پوشي يا پررنگ تر شدن دارد. در نظرسنجي هايتان حداقل ۱۰ درصد افرادي که با آنها سر و کار داريد را وارد کنيد و اجازه دهيد اطلاعاتي که جمع مي کنيد تا جاي ممکن به حد واقعي نزديک تر باشد.
    
    ۷- ملموس و قابل فهم باشيد
    آنچه در باشگاه مشتريان ارائه مي شود بايد واضح، روشن و بدون پيچيدگي باشد. خدماتي را براي ارائه انتخاب کنيد که ابتدا براي خودتان و همکاران تان مشخص و شفاف باشد. وقتي هديه يا خدمات شما ملموس باشد مشتري از آن بيشتر لذت مي برد و آن زمان مي توانيد اميدوار باشيد که باشگاه مشتريان تان کارآ و تاثيرگذار است.
    
    ۸- با دنياي آنلاين آشنا شويد
    امروزه مي توانيد با بيشتر مشتريان تان با يک کليک ارتباط برقرار کنيد. سعي داشته باشيد باشگاه مشتريان را مبتني بر وب تعريف کنيد. با اين روش از مزاياي بي شماري بهره مند مي شويد و مي توانيد با خلاقيت، ارتباطات را گسترش دهيد.
    
    * مشاوره توسعه کسب وکاربازاريابي گردشگري: ۸ نکته براي ايجاد باشگاه مشتريان گردشگري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "بهنام اسلمي "

  راه گريز كسب و كارهاي گردشگري از صدمات چالش هاي ارزي
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  در گردشگري چگونه محصولات جديد را به بازارهاي نو ببريم؟
بهنام اسلمي*، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  چگونه در بازارهاي گردشگري محصولات جديد خلق كنيم؟
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  پيشنهادهايي براي ورود به بازارهاي جديد گردشگري
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كسب و كارهاي گردشگري با حفظ مشتريان قديمي
بهنام اسلمي *، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است