|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: خبر بنگاه ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


خبر بنگاه هارشد ۸درصدي گردشگران ورودي در سال گذشته
    وعده رسيدگي به چالش ارزي گردشگران

    گروه بنگاه ها : رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري در جريان بازديد از موزه سکه بانک سپه گفت: «در سال گذشته هشت درصد افزايش گردشگر خارجي در کشور داشته ايم.» علي اصغر مونسان در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اينکه نوروز امسال با رونق گردشگري همراه بوده از برنامه ريزي براي توسعه گردشگري در تابستان خبر داد.
    وي با تاکيد بر اينکه ١٧٠٠ زيرساخت گردشگري ايجاد شده، افزود: «اميدواريم ١٢٥٠پروژه را تا پايان دولت دوازدهم به نتيجه برسانيم.» معاون رئيس جمهوري با بيان اينکه دنبال ايجاد محدوديت براي سفرهاي خارجي مردم نيستيم، ابراز کرد: «مشکلات ناشي از کمبود ارز براي مسافران در جلساتي با هيات دولت و بانک مرکزي بررسي خواهد شد.» به گزارش «ايرنا»، مونسان درباره تاثير نوسانات ارز در گردشگري اظهار کرد: «دولت يک الگو براي کنترل وضعيت بازار ارز تعيين کرده اما چون اين الگو در ابتداي راه است، ممکن است نواقصي داشته باشد.»
    وي افزود: «در جلسه با مسوولان بانک مرکزي بايد مشخص شود گردشگر خارجي کجا ارز مورد نظرش را تبديل کند؛ زيرا به نظر مي رسد تعامل با بانک هاي منتخب براي گردشگران خارجي سخت باشد.» اين مقام مسوول ابراز نگراني کرد که اگر تدبير خوبي در نظر گرفته نشود، پاي دلالان مجددا به اين قضيه باز شود. مونسان افزود: «از طرف مقابل بايد مشخص شود که گردشگر ايراني که مي خواهد به خارج سفر کند، اگر بيش از آنچه دولت تمهيد کرده نياز به ارز وجود دارد بايد چگونه ارز را تهيه کند.» رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در نهايت تاکيد کرد: «من اعتقاد ندارم براي تقويت و رونق گردشگري داخلي، خروجي گردشگر را کم کنيم؛ راه حل ما براي رونق گردشگري داخل نبايد ايجاد موانع براي سفر به خارج باشد.»
    
    
    حساب سرانگشتي معاون گردشگري تخمين درآمد ۱۰ هزار ميليارد توماني سفرهاي نوروزي
    معاون گردشگري کشور تخمين زد که مسافران نوروزي ۱۰ هزار ميليارد تومان گردش مالي براي کشور ايجاد کرده اند و معترض شد که برخي تاثير سفر و گردشگري را ناديده مي گيرند يا آن را به نام خود تمام مي کنند. آماري که محمد محب خدايي از آن با عنوان گردش مالي گردشگري در تعطيلات نوروز ياد کرد، درحالي اعلام شد که کشور هنوز به «حساب اقماري گردشگري» مجهز نشده تا ميزان تاثير اقتصادي و پيامدهاي مستقيم گردشگري بر حساب هاي ملي را به طور دقيق نشان دهد و به استناد همين خلا است که آمارهاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از سفرهاي نوروزي و بازديدها به نقد کشيده شده است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، طبق اعلام مسوولان اين سازمان از ۲۷ اسفند سال ۹۶ تا ۱۷ فروردين سال ۹۷ اقامت ۷۴ ميليون نفر شب در کشور ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.
    حالا معاون گردشگري درباره نحوه محاسبه ۱۰ هزار ميليارد تومان گردش مالي که از جمعيت مسافران نوروزي تخمين زده ، به «ايسنا» توضيح داد: «اگر ميانگين اقامت مسافران در نوروز ۸/ ۳ شب درنظر گرفته شود، نزديک به ۲۰ ميليون نفر به سفر رفته اند که اگر هر نفر دست کم ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشد، گردش مالي ۱۰ هزار ميليارد توماني به دست مي آيد.» محب خدايي درباره اعداد تخميني که براي ميزان هزينه کرد و ميانگين اقامت هر مسافر در اين محاسبه درنظر گرفته، گفت: «آمار اقامت مسافران در سراسر کشور نشان مي دهد ميانگين ماندگاري مسافران نوروزي در مقصد ۸/ ۳ شب بوده است. درباره هزينه کرد هم بالاخره مردم مواد غذايي نياز دارند، رستوران مي روند، سوغات مي خرند و مخارج ديگري دارند که امکان ندارد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشند.»
    معاون گردشگري اما بهانه اين محاسبه تخميني را ميزان اثرگذاري گردشگري بر اقتصاد و اشتغال کشور دانست که ناديده گرفته شده است و درباره آن تصريح کرد: «استان خراسان رضوي با جمعيتي در حدود ۶ ميليون نفر ۱۷۶ سورت پرواز دارد، آذربايجان شرقي نيز با ۳ ميليون نفر جمعيت ۴۵ سورت پرواز دارد و جزيره اي مثل کيش با ۳۰ هزار سکنه، ۱۶ هزار سورت پرواز دارد که همه اينها به خاطر ترددها و سفر گردشگران به اين مناطق است.» وي ادامه مي دهد: «اگر گردشگري را از شهري مثل مشهد حذف کنند، قطعا تعداد پروازهاي آن کم مي شود و شايد تعداد قطارهايي که به اين شهر تردد دارد به دو رام در روز برسد. کيش اگر ۲ ميليون گردشگر نداشت اين تعداد پرواز به آن برقرار نمي شد. در واقع گردشگري در تمام مشاغل و اقتصاد کشور اثر دارد. پس لازم است وزارتخانه ها و سازمان ها هنگام توسعه زيرساخت، تنظيم برنامه ها و مقررات، جامعه بزرگ گردشگر و نيازهاي آن را درنظر بگيرند و درباره ميزان اثرگذاري آنها در توسعه زيرساخت شفاف سازي کنند.»
    اين مقام مسوول درباره اينکه آيا ساير بخش ها درباره اثر گردشگري توجيه شده اند يا برنامه ريزي ها و سياست هاي آنها براساس نياز و ضرورت هاي گردشگري تنظيم مي شود، گفت: «بقيه بخش ها غافل از اشتغال و اقتصادي هستند که گردشگري ايجاد کرده است. تاثير گردشگري در کشور گم شده است. اينکه در نوروز تعداد قطارها، پروازها و ناوگان جاده اي افزايش پيدا کرده به خاطر سفر مردم بوده است. چه علت ديگري جز اين مي تواند وجود داشته باشد. ولي متاسفانه هنگام دادن آمار و برنامه ريزي اين تاثير ناديده گرفته مي شود.» معاون گردشگري درباره ضريب اشغال هتل ها گفت: «درحال حاضر ضريب اشغال هتل ها ۵۳ درصد است؛ درحالي که اگر به ۶۵ درصد برسد نزديک به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار شغل ايجاد مي شود. با اين حال وقتي مي گوييم گردشگري شغل ايجاد کرده است همه تعجب مي کنند که چرا آن را نمي بييند؛ درحالي که اين اشتغال زايي را بايد در راننده تاکسي و اتوبوسي که مشغول کار شده است، کارکنان رستوران ها، هتل ها، قطارها و پروازها و در کل هر نفري که به بخش هاي خدماتي اضافه شده است ببينند.»
    
    خبر بنگاه ها
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است