|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: منطق فروش فيلم ها در بازار سينما
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


منطق فروش فيلم ها در بازار سينما
اكران فروردين ماه ركورد ۴۰ميلياردي ثبت كرد    
     دنياي اقتصاد : مدتي است که انتشار آمارها و ارقام بازار سينماي ايران براي مخاطبان سينما و کارشناسان اين حوزه باعث ايجاد سردرگمي شده است. پيش از اين همزمان با پايان تعطيلات ۱۳ روزه فروردين گزارش هايي درباره کاهش نرخ مخاطبان سينماي ايران و افزايش بليت در رسانه ها منتشر شد و اين در حالي بود که پس از انتشار اين آمارها، سازمان سينمايي گزارشي از افزايش تعداد مخاطبان منتشر کرد که اختلاف هايي را درباره آمارهاي وضعيت فروش و تعداد مخاطبان در سينماي ايران ايجاد کرد.
    
    
    منطق فروش فيلم ها در بازار سينما
    روز گذشته خبري در رسانه ها منتشر شد که بر اساس آن تعداد مخاطبان فيلم هاي اکران شده در فروردين امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد و فروش اين فيلم ها نيز ۵۱ درصد افزايش داشته است و به نظر مي رسد اين آمارها نيازمند بررسي و تدقيق بيشتري باشند. طبق گزارش هاي منتشر شده، فروش فروردين ماه سينما در سال جاي به ۴۵ ميليارد و ۵۸۴ ميليون تومان رسيده است. رقمي که البته با کمي اغراق بيان شده است. در واقع فروش فيلم هاي اکران نوروزي در مجموع تا روز آخر فروردين حدود ۴۱ ميليارد تومان بوده است که از اين رقم بيش از دو ميليارد تومان نيز مربوط به فروش فيلم ها در هفته پاياني اسفند است. به هر حال اگر بخواهيم فروش هفته پاياني اسفند را نيز ذيل عنوان اکران نوروزي در فروش فروردين لحاظ کنيم، مجموع فروش فيلم ها در اين مدت حدود ۴۱ تا ۴۲ ميليارد تومان بوده است.
    حال براي محاسبه تعداد مخاطبان سينما و به عبارت دقيق تر تعداد بليت هاي فروخته شده، به ميانگين قيمت بليت سينماها نياز داريم. انتشار خبر افزايش ۴۱ درصدي تعداد مخاطبان در صورتي درست خواهد بود که قيمت بليت ها به طور ميانگين ۹ هزار و ۷۰۰ تومان در نظر گرفته شود درحالي که واقعيت ها از اين نکته حکايت مي کند که قيمت بليت سينماها را بايد بيش از اين مقدار و در حدود ۱۱ هزار تومان محاسبه کرد. دليل اين اتفاق هم آن است که عمده فروش سينماها در شهرهاي بزرگ اتفاق مي افتد. در گزارشي که سال گذشته در همين صفحه منتشر کرديم نشان داديم که فروش سينماهاي تهران برابر با مجموع فروش همه سينماها در شهرهاي مختلف کشور است. البته فروش در برخي شهرهاي بزرگ هم قابل توجه است و حساب آن شهرهاي انگشت شمار را بايد از شهرهاي کوچک جدا کرد که قيمت هاي بليت در اين شهرها هم مطابق نرخ سينماهاي تهران در نظر گرفته مي شود.
    با در نظر گرفتن چنين شرايطي به سادگي مي توان ميانگين قيمت بليت را محاسبه و تعداد مخاطبان را اعلام کرد که در اين شرايط با فرض فروش ۴۱ ميلياردي فيلم ها و در نظر گرفتن ميانگين ۱۱ هزار توماني قيمت بليت مشخص مي شود که تعداد مخاطبان سينماي ايران در فروردين ماه حدودا سه ميليون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است. اين در حالي است که آمارهاي رسانه اي منتشر شده در روز گذشته مدعي است که تعداد مخاطبان سينما در اين مدت چهار ميليون و ۶۸۹ هزار نفر بوده است.به هر حال سواي اين موضوع مي توان گفت با پذيرفتن آمار۴۵ و يا حتي ۴۲ ميليارد توماني فروش فروردين ماه، تفاوت قابل تاملي به چشم مي خورد. طبق آمارهاي رسمي اعلام شده فروش سينماها در نيمه نخست فروردين حدود ۲۱ ميليارد تومان بوده است و برخلاف تصور عمومي، فروش فيلم ها در نيمه دوم فروردين بيشتر و يا دست کم برابر با فروش روزهاي تعطيل بوده است.
    
    فروش بهاره سينماها
    سال گذشته فروش فيلم ها در بازار فروردين کمي بيش از ۳۰ ميليارد تومان برآورد و اعلام شد. مجموع فروش فصل بهار در اين سال هم به حدود ۶۰ ميليارد تومان رسيد. به بيان ديگر دو ماه ارديبهشت و خرداد به اندازه يک ماه فروردين فروش داشتند که البته براساس منطق فروش در بازار سينماها هم قابل توجيه است. زير اکران دوم نوروزي که اصطلاحا به اکران فيلم ها از نيمه ارديبهشت تا ابتداي تابستان گفته مي شود، مخاطبان کمتر از اکران نوروزي دارد. اما امسال به نظر مي رسد که قضيه متفاوت است. چراکه فروش سينماها در نيمه دوم فروردين کاهش پيدا نکرده، مي توان دريافت که بازار سينماي نوروزي در سال جاري متکي بر تعطيلات نبوده يا دست کم تاثيرپذيري چنداني از تعطيلات نداشته است.
    طبيعتا با اين فرض، اکران نوبت دوم نوروز نيز مي تواند اميد بيشتري به فروش داشته باشد. اما اين همه ماجرا نيست. واقعيت اين است که برخي از فيلم هاي انتخاب شده براي اکران در نوبت دوم اکران نوروزي براي مخاطبان جذابيت بسياري دارند. اگر فيلم «عصباني نيستم» سرانجام روي پرده برود، احتمالا با استقبال گسترده مخاطبان روبه رو خواهد شد. همچنين فيلم خوک، ساخته جديد ماني حقيقي هم ممکن است با استقبال گسترده مخاطبان روبه رو شود. با کنار هم گذاشتن اين مقدمات مي توان اميدوار بود که فروش فيلم ها در نوبت دوم اکران نوروز هم بتواند رکورد قابل توجهي به جا بگذارد. با اين اوصاف بعيد نيست که فروش سينما در بازار بهاره اش به رکوردي رويايي در سال هاي اخير دست پيدا کند.
    
    فروش فيلم‎ هاي روي پرده
    در هفته اي که گذشت، گيشه سينماي ايران براي چند فيلم همچنان گرم بود؛ فيلم هايي که توانستند مخاطبان بسياري را به سمت خود جذب کرده و فروش خوبي را از آن خود کنند. در اين بخش سهم فيلم هاي «مصادره»، «به وقت شام» و «لاتاري» از سايرين بيشتر بود. فيلم سينمايي «مصادره» تاکنون ۱۲ ميليارد و ۵۰ ميليون تومان فروش کرده و در حال حاضر ۱۲۰ سالن سينما در اختيار اين فيلم قرار دارد. فيلم سينمايي «به وقت شام» هم، در حال حاضر ۹۰ سالن سينما را در اختيار دارد و توانسته است تاکنون به فروش ۹ ميليارد و ۸۹۰ ميليون توماني دست يابد. «لاتاري» مهدويان هم، در حال حاضر ۲۸ سالن سينما در تهران و ۱۲۰ سالن سينما در شهرستان ها را در اختيار دارد و توانسته ۹ ميليارد و ۸۵۰ ميليون تومان فروش کند. آيا رکورد فروش اين فيلم ها در اکران نوبت دوم نوروز با فروش فيلم هاي خوک، عصباني نيستم و... تکرار خواهد شد؟
    
    
    منطق فروش فيلم ها در بازار سينما / اكران فروردين ماه ركورد ۴۰ميلياردي ثبت كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي
متن مطالب شماره 63، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است