|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: اشتباهات رايج بنيان گذاران استارت آپ ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


اشتباهات رايج بنيان گذاران استارت آپ ها
مسير پر پيچ و خم كسب و كارهاي نوپا براي رسيدن به بلوغ

نويسنده: عاقله ترابي


    بنيان گذاران کسب وکارهاي نوپا از مهم ترين وزنه هاي اقتصادي هستند. اين افراد خلاق ايده هاي بسيار خوبي براي جذب درآمد دارند که براي رسيدن به آن نياز به حمايت دارند. اين کار آفرينان علاوه بر تاثير مثبتي که بر اقتصاد کشور دارند در راستاي بيکاري هم مي توانند بسيار مفيد باشند زيرا هر استارت آپي نياز به يک تيم دارد و پس از رشد هم اين تيم گسترده مي شود و در نهايت چندين نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم از اين کسب وکار امرار معاش مي کنند. درست است که بازار استارت آپ ها در کشور ما قدمتي ندارد اما در همين مدت کم هم موفق شده اند سرمايه گذاران خارجي را تشويق به سرمايه گذاري کنند و براي کشور ارزآوري داشته باشند.
    
     اشتباهات رايج بنيان گذاران استارت آپ ها
    البته همه اين موارد مثبت زماني اتفاق مي افتد که استارت آپ ها چالش هاي زيادي را پشت سر بگذراند و به بلوغ کافي برسند. مهم ترين رکن در يک استارت آپ بنيان گذاران آن هستند. اين افراد کساني هستند که ايده اصلي را داشته اند و به تنهايي يا به کمک افرادي ديگر کسب وکار را راه اندازي کرده اند. اين افراد کارآفرين البته هميشه هم بي اشکال پيش نمي روند. البته برخي از اين اشکالات را مي شود به حساب تازه کار بودن آنها و نداشتن تجربه کافي گذاشت، اما جالب است بدانيد برخي اشتباهات ميان اکثر اين افراد در همه دنيا مشترک است. سه نفر از مديران سابق فيس بوک، گوگل، اپل و فوراسکوئر تصميم گرفتند براي آموزش به مديران جديد کسب وکارها برنامه اي را طراحي کنند. اين برنامه که «اوشن» نام دارد حاصل تحقيق اين سه متخصص است و در آن هشت اشتباه رايج را که براي بيشتر بنيان گذاران کسب وکارهاي نوپا اتفاق افتاده است توضيح داده اند که در ادامه آن را مي خوانيد.
    
    تمرکز بر سرمايه گذار به جاي کسب وکار
    جاش ران مي گويد يکي از اشتباهاتي که او در اکثر بنيان گذاران ديده است تمرکز اشتباه آنان بوده است. ران که قبلا يکي از مديران فيس بوک بوده و تجربه کاري بسيار موفقي دارد مي گويد که بسياري از مديران کسب وکارهاي نوپا را ديده است که فقط به دنبال سرمايه گذار هستند و گمان مي کنند بدون فاند امکان پيشرفت براي آنها وجود ندارد. به گفته ران اين بنيان گذاران به جاي درست کردن مشکلات موجود در کسب وکار خود به فکر درست کردن فاند هستند و به اعتقاد او اين يکي از اشتباهات بزرگ بنيان گذاران استارت آپ ها است. زماني که بنيان گذار و مديرعامل يک کسب وکار به جاي بهبود سرويس به دنبال پول باشد ناخواسته کيفيت سرويس کاهش پيدا مي کند و همين امر باعث مي شود تا استارت آپ به فاند مورد نظر خودش نرسد يا اگر هم برسد به دليل وقفه اي که افتاده کارهاي فراواني روي هم جمع شده باشد.
    
    با يک دست دو هندوانه برداشتن!
    جاش ران تاکيد بسياري بر تمرکز کامل روي کسب وکار دارد. او معتقد است همه اعضاي تيم بايد فقط در موضوع مشخصي که تعيين شده تمرکز کنند و نبايد دنبال چيز ديگري باشند. به گفته ران يکي از اشتباهات مرسوم ميان بنيان گذاران کسب وکارها اين است که مي خواهند چندين کار را همزمان و به تنهايي انجام بدهند. اين اشتباه باعث خستگي بيش از حد افراد مي شود و آنها را از موضوع اصلي دور مي کند. به گفته ران هر فرد بايد روي کاري تمرکز کند که به او محول شده است. او پيشنهاد مي کند بنيان گذاران در موضوعي فعاليت کنند که نقطه قوت آنهاست و مي توانند از پس آن به خوبي بر بيايند. پس از اينکه آن موضوع به نتيجه دلخواه رسيد، حالا آنها مي توانند به سراغ موضوع بعدي بروند.
    
    استخدام افراد ناکارآمد
    به گفته ران، کارآفرينان هرگز نبايد اهميت استخدام افراد مناسب را دست کم بگيرند. يکي از مهم ترين وظايف بنيان گذاران قرار دادن افراد مناسب در سمت مناسب است. ران مي گويد در سمت قبلي خود در فيس بوک بيش از سيصد نفر را استخدام کرده و آنها را در سمت هاي مناسبي قرار داده است. ران مي گويد اگر با کم دقتي يک فرد معمولي را استخدام کنيد، نه تنها پيشرفتي در کار اتفاق نمي افتد، بلکه حتي اگر او را به عنوان مسوول يک محصول بسيار خوب قرار دهيد احتمالا آن محصول را نابود خواهد کرد. به گفته ران برعکس اين ماجرا هم حقيقت دارد، يعني اگر يک نيروي حرفه اي را در سمتي درست براي بهبود يک محصول استخدام کنيد مي تواند آن محصول معمولي شما را به يک محصول ايده آل تبديل کند.
    
    بنيان گذاران باهوش ترين افراد شرکت هستند
    اين اشتباه بزرگ هم در اکثر استارت آپ ها به وضوح ديده مي شود که افراد جديدي که استخدام مي شوند از استخدام کننده سطح پايين تري دارند و اميد مي رود تا کم کم کار را ياد بگيرند اما اين باور کاملا اشتباه است. ران مي گويد در فيس بوک اولين قانوني که همه بدون استثنا بايد آن را اجرا مي کردند اين بود که زماني که مي خواهيد يک فرد را استخدام کنيد او بايد اين توانايي را داشته باشد تا از همان روز اول جاي شما را بگيرد. به گفته او اين يک متد تاييد شده است و اين کار باعث مي شود سطح سواد کمپاني روز به روز بالاتر برود. به گفته ران زماني که او وارد فيس بوک شد يکي از باهوش ترين افراد شرکت بود و تقريبا جايگزيني نداشت اما پس از اينکه صد نفر اول را استخدام کرد متوجه شد که در اتاق کارش همه از او باهوش تر و باسوادتر هستند. اين امر باعث شد تا ران کمي احساس خطر کند اما از طرفي ديگر کيفيت کمپاني لحظه به لحظه افزايش پيدا مي کند.
    
    صبر و حوصله کافي ندارند
    بنيان گذاران استارت آپ ها در همه جاي دنيا فشار بسيار زيادي را هر روز متحمل مي شوند. هر استارت آپ با توجه به حوزه فعاليت چالش هاي گوناگوني دارد و در هر کشور با توجه به شرايط سياسي، اقتصادي و اجتماعي مشکلات متفاوتي براي کسب وکارهاي نوپا وجود دارد. بيشتر بار اين چالش ها و مشکلات روي دوش بنيان گذاران کسب وکار است و همين امر باعث مي شود آنها زير بار اين مشکلات تحمل کافي نداشته باشند و تصميم هاي اساسي عجولانه بگيرند. به گفته ران بنيان گذاران در اين شرايط احساس مي کنند يک نفر با اسلحه روي سر آنها ايستاده است و بايد به سرعت يک نفر را استخدام کنند يا خيلي سريع يک مشکل بزرگ را حل کنند اما اين عجله بدتر کار را خراب مي کند و باعث مي شود بعدا از اين تصميم پشيمان شوند.
    
    نمي گويند به مشکل برخورده اند
    اگر اعتراف نکنيد که در مسير فعاليت خود به مشکل برخورده ايد، اتفاق خيلي بدتري خواهد افتاد. مديرعامل سابق فوراسکوئر، استيون روزنبلت، مي گويد که بايد با تيم خود صادق باشيد و شهامت اعتراف کردن به اشتباه را داشته باشيد. همه افراد مشکلات خاص خود را دارند و روزنبلت مي گويد همه استارت آپ هايي که او با آنها کار کرده مشکل داشته اند، اما موضوع مهم اين است که بنيان گذاران و مديران بايد اين اشتباهات را بپذيرند و آنها را بيان کنند.
    
     با کارمندان رو راست نيستند
    هرچقدر بتوانيد با کارمندان خود بيشتر رو راست باشيد بهتر است. به گفته روزنبلت شفافيت در همه مسائل با کارمندان بهترين استراتژي يک بنيان گذار است. او مي گويد اگر مدير من با من شفاف برخورد نکند اولين سوالي که براي من پيش مي آيد اين است که او چه چيزي را از من پنهان مي کند و چه موضوعي را دوست ندارد که من بدانم و اين اصلاحس خوبي براي کارمند شما نخواهد بود. شما به عنوان مدير و بنيان گذار يک کسب وکار بايد آماده باشيد تا به سخت ترين سوالات جواب روراست بدهيد.
    
     از کمک گرفتن مي ترسند
    ران مي گويد اکثر بنيان گذاران مي ترسند از ديگران کمک بگيرند. او مي گويد اين مديران سرويس يا محصول خود را براي چندين سرمايه گذار ارائه کرده اند و کلي از پيشرفت هاي خود توضيح داده اند و زماني که سرمايه گذار جذب مي کنند مي ترسند بگويند: «از علاقه شما متشکريم و البته ما به کمک زيادي نياز داريم». ران مي گويد اين يک حرکت اشتباه است و بنيان گذاران بايد تا حد ممکن با سرمايه گذار خود صادق باشند و حقيقت ماجرا را به او بگويند مخصوصا اگر در تيم سرمايه گذار متخصصي وجود داشته باشد که بتواند مشکل را حل کند. ران مي گويد گاهي بنيان گذاران از ترس خود مشکل را به يک نيروي غريبه از بيرون مي سپارند تا حل کند بدون اينکه به سرمايه گذار حرفي بزنند و اين هم يک رفتار اشتباه است و شما بايد به اين گفت وگو تن بدهيد و به سرمايه گذار خود مستقيم بگوييد براي حل اين مشکل به کمک نياز داريد و مطمئن باشيد اين امر هيچ اشکالي ندارد.
    اشتباهات رايج بنيان گذاران استارت آپ ها / مسير پر پيچ و خم کسب و کارهاي نوپا براي رسيدن به بلوغ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "عاقله ترابي"

  علي بابا بدون «ما» / مهره كليدي بزرگ ترين شركت تجارت الكترونيكي چين كنار مي رود
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  نمايش ضعيف محصول انقلابي / مجيك ليپ وان در ميان انتقاد كارشناسان وارد بازار شد
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 7/6/97
مشاهده متن    
  گلادياتورهاي موبايل / مقايسه برترين پرچمداران سازندگان گوشي هوشمند
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 29/5/97
مشاهده متن    
  گوگل به جنگ آمازون مي رود / خلاقيت براي گرفتن بازار دستيارهاي هوشمند
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  اين شركت يك تريليون دلاري / ميراث استيو جابز بعد از ۴۲ سال به بار نشست
عاقله ترابي، دنياي اقتصاد 13/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است