|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: ضرورتي به نام انتقال فناوري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


نظر 
ضرورتي به نام انتقال فناوري


نويسنده: حسين قريب، حسين سبزيان

تعيين استراتژي انتقال فناوري از سوي يک سازمان، بي ترديد تمام حوزه هاي فعاليت هاي آن را دگرگون خواهد ساخت. در يک دسته بندي کلي مي توان استراتژي هاي انتقال را به سه دسته، اول) استراتژي هاي انتقال فناوري مبتني بر خريد محصول، دوم) ا ستراتژي انتقال فناوري بدون همکاري خارجي و سوم) استراتژي انتقال فناوري با همکاري خارجي تقسيم بندي کرد. با پياده سازي استراتژي اول، سازمان هاي دريافت کننده فناوري به چيزي بيشتر از واردات صرف يا حداکثر خدمات پس ازفروش، دست نخواهند يافت. اين وضعيت قطعا باب ميل سازمان هايي که خواهان افزايش کيفيت محصولات خود هستند، نيست. پياده سازي استراتژي دوم شايد دانش داخلي را افزايش دهد ولي بهاي زيادي خواهد داشت ضمن اينکه امکان دسترسي شرکت ها به سطوح بالاي فناوري در اين روش به شدت محدود است. از سازوکارهاي عملياتي اين استراتژي مي توان به مواردي چون مهندسي معکوس و جاسوسي صنعتي اشاره کرد.
    با پياده سازي استراتژي سوم، شرکت هاي دريافت کننده فناوري اين امکان را خواهند يافت تا به سطوح بالايي از فناوري مانند قابليت و دانش دست يابند. از عمده ترين سازوکارهاي عملياتي اين استراتژي در يک نگاه طيفي، مي توان به همکاري در پروژه هاي SKD، CKD، توليد تحت ليسانس(license) و سرمايه گذاري مشترک (Joint venture) اشاره کرد. با حرکت از ابتداي طيف به انتهاي طيف يعني سرمايه گذاري مشترک، سطح همکاري و تبادل و انتقال دانش از دارنده فناوري به دريافت کننده آن بيشتر خواهد شد. از اين رو براي بهره مندي از اين شيوه ها بايد قوانين مناسب هر کسب وکار ايجاد شود تا امکان همکاري بين طرف هاي انتقال فناوري فراهم باشد. از برجسته ترين مزاياي استراتژي سوم مي توان به امکان کسب قابليت و دانش، روزآمد شدن قوانين تجارت و حضور در اکوسيستم اقتصاد جهاني اشاره کرد.
     مطالعات بسياري نشان داده اند که در دنياي امروز، فناوري محرک اصلي توسعه اقتصادي است. تمام ابعاد زندگي بشر و حوزه هاي کلان خدمات، کشاورزي و صنعت به شدت دستخوش تحولات فناورانه شده اند. بنابر گزارشي که مکنزي منتشر کرده پيش بيني مي شود که درآمد دوازدهم فناوري اينترنت موبايل، اتوماسيون دانش کاري، اينترنت اشيا، فضاي ابري، روباتيک پيشرفته، ماشين هاي خودران و نيمه خودران، ژنوميک، ذخيره انرژي، چاپ سه بعدي، مواد پيشرفته، فناوري هاي بازيافت و اکتشاف نفت و گاز و انرژي هاي تجديدپذير تا سال ۲۰۲۰ داراي پتانسيل اقتصادي برابر با ۱۴ تا ۳۳ تريليون دلار در سال خواهند بود (تقريبا يک سوم GDP جهاني). با توجه به شکاف فناورانه بين کشورهاي درحال توسعه و توسعه يافته و همچنين صرفه جويي در وقت و منابع، بهترين روش براي جبران عقب ماندگي فناوري، استفاده از تجارب موفق ديگران و انتقال فناوري است.
    به عنوان موضوعي کليدي در علم مديريت فناوري، انتقال فناوري را مي توان در سه بخش چيستي انتقال، زمينه هاي انتقال و ارکان انتقال بررسي کرد. از انتقال فناوري تعاريف زيادي صورت گرفته است که بر اساس تعريف سازمان ملل، انتقال فناوري را مي توان به عنوان وارد کردن عوامل فناورانه خاص از کشورهاي داراي فناوري به کشورهاي نيازمند تعريف کرد. زمينه هاي انتقال فناوري نيز دربرگيرنده حوزه هاي انتقال و نتايج متناسب با آنهاست. حوزه هاي انتقال در واقع دربرگيرنده موضوعاتي هستند که متقاضيان در پي دريافت آنها مي باشند. زمينه هاي انتقال فناوري به چهار حوزه کلي محصول (Product)، ماشين آلات(Machinery)، توانايي (Capability) و دانش(Knowledge) تقسيم مي شوند. انتخاب هر کدام از اين حوزه ها توسط سازمان ها مسير آتي فعاليت هاي آنها را تحت تاثير قرار خواهد داد. به عنوان مثال در صورتي که يک سازمان محصول را به عنوان هدف انتقال در نظر بگيرد عملا وارد حوزه تجارت(Trade) خواهد شد، اگر ماشين آلات هدف باشد فرآيند توليد(production) رقم خواهد خورد و حوزه ي توانايي و دانش نيز به ترتيب منجر به کسب دانش در زمينه مهندسي طراحي و ساخت(Design and manufacturing) و همچنين تحقيقات توسعه اي و کاربردي(Applied and developmental) خواهند شد. ارکان انتقال فناوري به عنوان سومين بخش از انتقال فناوري به چهار جزء کلان تقسيم مي شوند. عرضه کننده فناوري به عنوان جزء نخست، مالک و توليدکننده فناوري را شامل مي شود. اين جزء در واقع انتقال دهنده (Transferor) فناوري است.
    جزء دوم خود فناوري است که به دانشي کاربردي که قرار است انتقال يابد اشاره دارد. متقاضي فناوري به عنوان جزء سوم درواقع گيرنده يا پذيرنده فناوري (Transferee) است. چهارمين جزء نيز روش انتقال فناوري است که به سبک و سازوکار انتقال فناوري اشاره دارد. بسته به سطح مورد هدف انتقال فناوري، روش هاي انتقال به سه دسته کلي اکتساب خارجي مبتني بر خريد محصول (مانند برون سپاري)، اکتساب داخلي فناوري بدون همکاري سازماني(نظير مهندسي معکوس) و اکتساب خارجي فناوري با همکاري سازماني (مثل سرمايه گذاري مشترک) تقسيم مي شوند. روش هاي انتقال فناوري بر تمامي سه ارکان ديگر تاثير مي گذارند و از آن ها تاثير مي پذيرند و نکته بسيار مهمي که در انتخاب سبک هاي انتقال فناوري بايد مد نظرداشت پاسخ به اين سوال است که چه سطحي از فناوري قرار است منتقل شود؟ آيا فقط دانش ابتدايي يا مونتاژ، توسعه و ساخت مد نظر است.
     مادامي که سازمان ها اهداف کوتاه مدتي را براي انتقال فناوري در نظر بگيرند اقدامات آنها در سطح خريد محصول يا حداکثر مهندسي معکوس خواهند ماند. چنين وضعيتي علاوه بر اينکه کيفيت محصولات را به نحو چشمگيري ارتقا نمي دهد، همچنين مانع ايجاد رقابت پذيري در سطح صنعت مي شود. بنابراين براي آنکه سازمان ها بتوانند فناوري را نهادينه کنند و به تبع آن امکان توليد محصولات و خدمات با کيفيت تر را فراهم سازند ضروري است که به انتقال فناوري با ديدي بلند مدت نگاه کنند و از سبک مبتني بر همکاري استفاده کنند.
    نظر: ضرورتي به نام انتقال فناوري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "حسين قريب، حسين سبزيان"

  تحول در نظام سلامت به كمك اينترنت اشيا / بازار تجهيزات پزشكي متصل تا ۲۰۲۰ به ۱۳۶ ميليارد دلار مي رسد
حسين قريب، حسين سبزيان، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 515، هفته سوم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است