|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: نرخ هاي دوگانه ارز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


نرخ هاي دوگانه ارز


نويسنده: ازرا فيزر*

پس از حدود شش دهه حاکميت خانواده کاسترو بر کوبا، فردي که جزو اين خانواده نيست اما در سال هاي اخير در ساختار قدرت سياسي حضور داشته به رياست جمهوري اين کشور کوچک برگزيده شده است. از سال ۲۰۰۶ که فيدل کاسترو از رياست جمهوري کوبا کناره گيري کرده و برادرش رائول کاسترو در اين سمت قرار گرفته، فضاي سياسي تا اندازه اي باز شده اما به نظر مي رسد ميگل دياز کانل، رئيس جمهوري جديد کوبا که هفته پيش سوگند ياد کرد، بايد در جبهه سياسي و اقتصادي اقدامات بسيار زيادي براي نجات کشورش انجام دهد.
    هفته گذشته مهم ترين تحول سياسي شش دهه اخير در کوبا رخ داد. اکنون اين کشور با ۵/ ۱۱ ميليون نفر جمعيت از سوي فردي که عضو خانواده کاسترو نيست اما سال ها معاون رئيس جمهوري اين کشور بوده هدايت مي شود. آقاي دياز کانل ۵۷ ساله در رشته مهندسي برق تحصيل کرده و نماينده نسل جوان تر تکنوکرات هايي است که در سلسله مراتب حزب کمونيست ارتقا پيدا کرده اند.
    با آنکه برخي تحليلگران معتقدند آقاي دياز کانل از سلطه دولت بر اقتصاد خواهد کاست اما مردم چنين تصوري ندارند. نسل جوان کوبا سرخورده است و بيش از آنکه تحولات سياسي را دنبال کنند در پي اخبار ورزشي هستند و شرايط کشور کمتر موردتوجه آنهاست. هفته پيش مجمع ملي کوبا برگزار شد و در آن رائول کاسترو رسما از رياست جمهوري اين کشور کناره گيري کرد اما در روزهاي قبل از برگزاري اين مجمع، در خيابان هاي هاوانا پايتخت کوبا هيچ نشانه اي از آغاز تحولي بزرگ در حوزه سياسي در اين کشور به چشم نمي خورد يعني پوستري که اين رويداد بزرگ را تبليغ کند مشاهده نمي شد و تدابير امنيتي در ميادين بزرگ شهر افزايش يافته بود.
    اين يک واقعيت تلخ و نگران کننده است. بسياري از کساني که در مصاحبه هاي اخير خبرگزاري ها شرکت کردند، معتقد بودند اين تحول سياسي تغييري در وضعيت اقتصادي و اجتماعي ايجاد نخواهد کرد. در حال حاضر بنا به اعلام بانک جهاني نرخ رشد اقتصادي کوبا پايين ترين ميزان در دو دهه اخير است. قيمت پايين شکر و نيکل که مهم ترين اقلام صادراتي کوبا هستند در اين وضعيت نامناسب موثرند اما کاهش حمايت ونزوئلا از اقتصاد کوبا و سيستم پرنقص اقتصادي و تحريم هاي آمريکا نيز در وضعيت نابسامان اقتصادي کوبا موثر هستند. باراک اوباما سال ۲۰۱۶ به کوبا سفر کرد و در آن زمان اميدهايي به کاهش تحريم ها به وجود آمد اما تصميم دولت ترامپ مبني بر افزايش محدوديت ها در حوزه مسافرت و تجارت با کوبا سبب شده اين اميدها از ميان برود.
    کارشناسان مي گويند وضعيت کنوني اقتصاد کوبا از زمان فروپاشي اتحاد جماهير شوروي تاکنون تا اين اندازه بد نبوده است. در آن زمان دولت کوبا مجبور شد مواد غذايي و سوخت را سهميه بندي کند. اقتصاددان کوبايي دانشگاه پيتزبورگ مي گويد: «اکنون نسبت به آن دوران وضعيت اقتصادي بهتر است، اما چالش هايي که در برابر اقتصاد کوبا وجود دارد شديدترين چالش ها از دهه ۱۹۹۰ هستند. در آن زمان کاسترو با انجام برخي اصلاحات اقتصادي توانست کوبا را از بحران خارج کند اما اکنون کاسترو ديگر زنده نيست و شرايط اجتماعي نسبت به آن دوران بسيار فرق کرده است.»
    سوال مهمي که اکنون مطرح است اين که آيا فشارهاي اقتصادي مي تواند فردي مانند دياز کانل را که سال ها در حزب کمونيست بوده، وادار کند به سمت اقتصاد بازار حرکت کرده و تغييراتي در اين مسير در اقتصاد کوبا ايجاد کند يعني همان اتفاقي که در دوران ميخائيل گورباچف در روسيه يا در دوران دنگ شيائوپينگ در چين رخ داد؟ بعيد است چنين شود. واقعيت اين است که حزب کمونيست کوبا آقاي دياز کانل را انتخاب کرده زيرا معتقد است او فردي وفادار به آرمان هاي حزب کمونيست است و تغيير بزرگي به وجود نخواهد آورد. در کوبا حزب کمونيست، بخش خصوصي را يک تهديد و رقيب خود تلقي مي کند.
    آقاي دياز کانل قبلا وزير آموزش عالي کوبا بود و در سال ۲۰۱۳ به سمت معاون رياست جمهوري کوبا برگزيده شد. تصدي سمت رياست جمهوري نشان مي دهد او مهارت هاي بقا در سيستم کمونيستي را به خوبي مي داند. تعدادي از همقطارهاي آقاي دياز کانل که براي اين مقام در نظر گرفته شده بودند در نهايت به سمت هاي کم اهميت منصوب شدند. خوزه فرناندز، يکي از مقامات پيشين وزارت خارجه آمريکا در دوران رياست جمهوري باراک اوباما مي گويد: «آقاي دياز کانل جوان است و نظامي نيست اما محصول همين سيستم است. او در اقداماتي که انجام مي دهد با محدوديت هاي شديد مواجه خواهد بود زيرا يک شخصيت برجسته و تحول گرا نيست.»
    در واقع آقاي دياز کانل اختيارات زيادي ندارد. رائول کاسترو رهبر حزب کمونيست باقي خواهد ماند و ارتش و بخش هاي مهم اقتصاد از جمله صنعت گردشگري را که ۱۰ درصد توليد ناخالص داخلي را تشکيل مي دهد در اختيار خود دارد. يکي از حقوقدان هاي مستقر در آمريکا مي گويد: «آقاي کانل بايد يک هنرمند ماهر باشد تا بتواند بين منافع گروه هاي مختلف تعادل برقرار کند. در واقع او براي اجراي آنچه قصد دارد انجام دهد آزادي عمل بسيار محدودي دارد.»
    آقاي دياز کانل به مردم وعده هايي اميدبخش درباره آينده و بهتر شدن شرايط مي دهد اما ويدئوهاي فاش شده از نشست هاي خصوصي حزب کمونيست در سال گذشته نشان مي دهد او فردي بسيار تندرو و مخالف آمريکاست که تهديد کرده رسانه هاي مخالف انقلاب را تعطيل خواهد کرد. او معتقد است اصلاحات اقتصادي يک ابزار امپرياليستي است. به اين ترتيب احتمال آنکه تغييرات بزرگ در دوران رياست جمهوري دياز کانل در حوزه هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي رخ دهد زياد نيست.
    شرايط اقتصادي در کوتاه مدت چنان وخيم است که تحصيلکرده ها شغل هاي دولتي را رها کرده اند زيرا درآمد رانندگي تاکسي براي گردشگران بالاتر است. يکي از اقدامات فوري که بايد از سوي دولت کوبا انجام شود يکي کردن دو پزو يعني پول ملي اين کشور است: در حال حاضر قيمت ها و دستمزدها بر مبناي اين پزو تعيين و پرداخت مي شود و پزوي قابل تبديل، در تراکنش هاي تجاري مورد استفاده قرار مي گيرد. سيستم دوگانه ارزي مجموعه اي از مشکلات ارزي و اقتصادي را براي کوبا پديد آورده است و تحليلگران معتقدند يکي کردن اين دو پزو زمينه را براي اجراي اصلاحات اقتصادي و جذب سرمايه گذاران خارجي فراهم خواهد کرد.
    
    *بلومبرگنرخ هاي دوگانه ارز
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 56
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است