|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/3: روز كاهشي بورس و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4311 3/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


روز كاهشي بورس و سكه
شاخص بورس بيشترين افت روزانه در سال جاري را ثبت كرد؛ قيمت سكه نزولي شد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    بازار سهام
    ادامه کف شکني شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۷۷۲ واحدي (۸۱/ ۰ درصدي)، بيشترين در سال ۹۷، در سطح ۹۴ هزار و ۴۹۴ واحدي ايستاد. تداوم ريسک گريزي معامله گران فشار را بر بازار سهام تشديد کرد. «فولاد» با افزايش ۱۶ درصدي بهاي آب و عدم عرضه محصولات در معاملات بورس کالا در هفته گذشته، در کنار ساير نمادهاي فولادي و سنگ آهني در مدار نزولي معامله شد. اما رشد اخير قيمت روي به کانال ۳۲۰۰ دلار از «زنگان»، «فرآور» و «فرزين» و حرکت آلومينيوم نزديک سقف ۷ساله از «فايرا» حمايت کرد. کاهش نرخ دلار عامل فشار فروش بر توليدکنندگان محصولات پتروشيمي است. با وجود عملکرد بنيادي نامناسب کاغذي ها در گزارش هاي ۹ماهه، شاهد اقبال معامله گران با هدف شناسايي سود کوتاه مدت بوديم. همچنان جنگ تجاري و دورنماي رشد شاخص دلار در بازار جهاني و ريسک خروج آمريکا از برجام و ترديدها نسبت به روند دلار ريسک هاي بورس هستند.
    

    
    بازار ارز
    دهمين روز تثبيت دلار

    ديروز هر دلار آمريکا بدون تغيير به نرخ 4200 تومان معامله شد. با وجود اعلام شناوري دلار در بازه حدود 6 درصدي، شاهد تثبيت دلار در سطح 4200 توماني براي دهمين روز متوالي بوديم. پس از تشديد نوسانات صعودي دلار، ستاد اقتصادي دولت از ۲۱ فروردين نرخ دلار را در سطح ۴۲۰۰ تومان اعلام و ارز مبادله اي را حذف و خريد و فروش فيزيکي ارز را از سوي صرافي ها ممنوع کرد. با وجود اين در بازار غيررسمي شاهد خريد و فروش ارز نزديک سطح ۵۵۰۰ توماني بوديم. روز گذشته، حجم معاملات به شدت کاهش يافت و شنيده ها از رسيدن نرخ دلار در بازار غيررسمي به ۵۴۷۰ تا ۵۵۲۰ تومان حکايت داشت. علاوه بر اين، نرخ يورو و پوند نيز با توجه به تعطيلي بازارهاي جهاني بدون تغيير ماندند. همچنان سيگنال نرخ دلار در مناطق مرزي و نرخ حواله درهم مورد توجه معامله گران است.
    

    
    بازار سکه
    افت سکه پس از 3 روز

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 12 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 822 هزار تومان معامله شد. در شرايط تعطيلي بازار طلاي جهاني و ثبات نرخ دلار در 4200 تومان، سيگنال معاملات غيررسمي دلار، سکه را پس از 3 روز نزولي کرد. در بازار طلاي جهاني با توجه به افت طلا در ساعات پاياني معاملات با رشد شاخص دلار، همچنان ترديدها نسبت به روند آتي طلاي جهاني وجود دارد. در بازار ارز نيز با وجود ثبات نرخ دلار در 4200 تومان، در معاملات غيررسمي نرخ دلار نزولي شد. امري که قيمت سکه را با کاهش مواجه کرد. پس از توقف پيش فروش با سررسيد يک ماهه، روز گذشته پيش فروش سکه با سررسيد 3 ماهه نيز متوقف شد. اما با پيش خور شدن اين عامل تا حدي در قيمت، سکه به اين امر کم واکنش بود. روند طلاي جهاني بر سکه اثرگذار است.
    

    
    بازار طلاي جهاني
    افت طلا در ساعات پاياني

    هر اونس طلاي جهاني با افت هفتگي 8/ 0 درصدي به قيمت 2/ 1335 دلار معامله شد. حمايت ريسک هاي ژئوپليتيک نوسان طلا را در کانال 1340 دلاري رقم زد. با وجود آمار اشتغال و نرخ تورم مارس کمتر از پيش بيني ها، اما چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا مقاومت سطح ۱۳۵۵ دلاري را در برابر طلا تشديد کرد. با وجود ريزش بازارهاي سهام با افت سهام تکنولوژي، اما رشد شاخص کالايي بلومبرگ با افزايش قيمت نفت به سقف ۳ ساله و رشد فلزات اساسي با چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا با رشد شاخص دلار طلا را به کانال ۱۳۳۰ دلاري رساند. آمار مسکن، توليد ناخالص داخلي سه ماه اول آمريکا و نشست بانک هاي مرکزي اروپا و ژاپن بر طلا اثرگذار هستند. در نظرسنجي هفتگي کيتکو (از ۱۶ کارشناس) ۷ نفر روند صعودي، ۶ کارشناس حرکت نزولي و ۳ نفر روند خنثي را پيش بيني کردند.
    

    
    بازار اوراق مسکن
    بازگشت فشار بر «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با افت ۵/ ۳ درصدي به قيمت ۶۰ هزار و ۵۷۰ تومان معامله شدند. پس از روند کم نوسان «تسه»ها در ميانگين ۶۲ هزار و ۸۰۵ تومان، مجددا با کاهش تقاضا حمايت کف ۶۰ هزار توماني از «تسه»ها شکسته شد. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي در سطح ۹/ ۲۱ درصد قرار گرفته است. با وجود انتظار براي افزايش تدريجي تقاضا با نزديک شدن به فصل اوج تقاضاي مسکن، با شتاب گرفتن رشد قيمت مسکن از ماه اسفند شاهد شوک معاملات مسکن بوديم؛ در صورتي که معاملات اسفند افت ۳۳ درصدي را نسبت به بهمن نشان داد. رئيس اتحاديه مشاوران املاک نيز کاهش ۱۹ درصدي تعداد معاملات فروردين در تهران را نسبت به فروردين سال گذشته نشان مي دهد. فروکش حباب قيمت مسکن، مي تواند بازگشت تدريجي تقاضا را به دنبال داشته باشد.
    

    
    بازار نفت
    دومين هفته صعود نفت

    هر بشکه نفت خام آمريکا با رشد هفتگي 5/ 1 درصدي همراه شد. نشست کميته فني اوپک و غيراوپک با وجود اعلام رسيدن موجودي نفت تجاري تنها 12 ميليون بشکه بالاتر از ميانگين 5ساله، همچنان چشم انداز تداوم همکاري تا 2019 و پتانسيل افزايش بيشتر قيمت نفت بالاتر از سقف 3ساله را اعلام کردند. امري که در کنار ريسک هاي ژئوپليتيک و احتمال خروج آمريکا از برجام (که مي تواند افت صفر تا 800 هزار بشکه در روز صادرات آمريکا طي 6 ماه را رقم بزند) قيمت نفت را نزديک سقف ۳ساله قرار داد. ترامپ در توييتي اوپک را متهم به «بالا نگه داشتن مصنوعي قيمت نفت» کرد. موضوعي که مي تواند با رشد نرخ تورم آمريکا (رشد شاخص دلار) و کاهش قدرت خريد مردم بر اقتصاد آمريکا اثرگذار باشد. با وجود اين، بازگشت نفت از کف باعث رشد ۲۵ درصدي توليدات آمريکا از ميانه ۲۰۱۶ شده است.
    

    
    روز كاهشي بورس و سكه / شاخص بورس بيشترين افت روزانه در سال جاري را ثبت كرد؛ قيمت سكه نزولي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4311 به تاريخ 3/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 516، هفته چهارم فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است