|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: جزئيات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد: يارانه ارزي براي ۱۶ قلم كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


جزئيات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد: يارانه ارزي براي ۱۶ قلم كالادنياي اقتصاد : جزئيات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز براي تامين کالاهاي اساسي و دارو ابلاغ شد. در نامه اي که محمدباقر نوبخت به وزارتخانه هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، جهاد کشاورزي و صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد، سازمان برنامه و بودجه موظف شد مبلغ ۳۰ هزار ميليارد ريال را به تدريج و از طريق تخصيص تنخواه گردان در حساب ويژه اي که نزد بانک مرکزي افتتاح مي شود، واريز کند تا مابه التفاوت نرخ ارز براي تامين کالاهاي اساسي و دارو پوشش داده شود. بررسي جزئيات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز نشان مي دهد به ازاي هر دلار، چهار هزار ريال براي تامين کالاهاي اساسي و دارو در نظر گرفته شده است.
    «ذرت»، «دانه هاي روغني»، «کنجاله سويا»، «روغن خام»، «انواع کود شيميايي فسفاته و پتاسه»، «بذور»، «دارو، واکسن مواد ژنتيکي دام و طيور»، «گوشت گوسفند و دام زنده»، «سموم و مواد موثر دفع آفات نباتي»، «کاغذ»، «مواد اوليه کاغذ»، «کره»، «داروهاي ساخته شده»، «شير خشک»، «تجهيزات مصرفي» و «مواد اوليه دارويي و ملزومات» از جمله کالاهاي اساسي هستند که در ليست کالاهاي مشمول دريافت يارانه ارزي ۳۰ هزار ميليارد ريالي جاي گرفته اند. التهابات نرخ ارز در طول ماه هاي گذشته، نگراني هاي زيادي براي متقاضيان برخي کالاهاي اساسي و دارويي در کشور ايجاد کرد. هيات وزيران در جلسه ۲۹ فروردين ۹۷ به منظور ساماندهي و مديريت بازار ارز، سازمان برنامه و بودجه کشور را مکلف کرد تا مبلغ ۳۰ هزار ميليارد ريال را به تدريج و از طريق تخصيص تنخواه گردان در حساب ويژه اي که نزد بانک مرکزي افتتاح مي شود، واريز کند. براساس جزئيات اين ابلاغيه که روز گذشته منتشر شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگي بانک مرکزي مکلف است سازوکار ثبت سفارش را به نحوي تنظيم کند که کالاهاي مشمول دريافت يارانه به صورت خودکار در برگ (فرم) ثبت سفارش مشخص و براي تخصيص يارانه به صورت سيستمي به بانک مذکور ارسال شود. بانک مرکزي يارانه اين ۱۶ قلم کالا را به ازاي هر دلار، چهار هزار ريال در زمان گشايش اعتبار به بانک عامل از محل اعتبار تخصيص يافته از حساب ويژه در نظر گرفته شده پرداخت مي کند. گفتني است که اين سومين اصلاحيه اي است که به بخشنامه ارزي دولت وارد شده است.
    
    جزئيات تامين ارز کالاها
    رئيس سازمان برنامه و بودجه در نامه اي به وزارتخانه هاي «بهداشت، درمان و آموزش پزشکي»، «جهاد کشاورزي» و «صنعت، معدن و تجارت» فهرست کالاهاي مشمول دريافت يارانه ارزي ۳۰ هزار ميليارد ريالي را ابلاغ کرد. ارزيابي جزئيات اين دستورالعمل نشان مي دهد که از ۱۶ کالاي اساسي مشمول دريافت يارانه ارزي، ۹ کالاي وارداتي در بخش کشاورزي، ۳ قلم کالاي وارداتي در بخش صنعت، معدن و تجارت و ۴ قلم باقي مانده نيز در بخش بهداشت و درمان تعبيه شده اند.
    وزارت جهاد کشاورزي: ذرت، دانه هاي روغني، کنجاله سويا، روغن خام، انواع کود شيميايي فسفاته و پتاسه، بذور، دارو، واکسن مواد ژنتيکي دام و طيور، گوشت گوسفند و دام زنده و سموم و مواد موثره دفع آفات نباتي ۹ قلم کالاي اساسي وارداتي در بخش کشاورزي هستند که مشمول اين دريافت يارانه ارزي مي شوند. بررسي جدول مابه التفاوت نرخ ارز کالاهاي اساسي در بخش کشاورزي نشان مي دهد مقادير مورد نياز براي واردات «ذرت» در سال ۹۷، به ميزان ۷ ميليون تن است که مبلغ مابه التفاوت تعديل شده آن ۶ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال در نظر گرفته شده است. مقدار مورد نياز واردات «دانه هاي روغني» در سال جاري نيز ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تن پيش بيني شده و مبلغ مابه التفاوت تعديل شده آن نيز ۴ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال ثبت شده است. مقادير مورد نياز واردات «کنجاله سويا» در سال ۹۷ هم يک ميليون و ۳۵۰ هزار تن در نظر گرفته شده است. بررسي ها بيانگر آن است که براي اين کالا ۲ هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال مابه التفاوت تعديل شده در نظر گرفته شده است. «روغن خام» هم که يکي از کالاهاي مشمول دريافت يارانه ارزي در سال جاري به شمار مي رود، پيش بيني مي شود يک ميليون تن واردات را از سر بگذراند. مبلغ مابه التفاوت تعديل شده براي اين کالا نيز ۲ هزار و ۸۵۰ ميليارد ريال است. مقدار پيش بيني شده براي واردات «انواع کود شيميايي فسفاته و پتاسه» هم ۶۰۰ هزار تن در نظر گرفته شده و ۹۵۰ ميليارد ريال نيز براي مابه التفاوت تعديل شده ثبت شده است. براي کالاي «بذور» نيز در سال جاري پيش بيني شده که ۱۵ هزار تن واردات صورت بگيرد و ۷۵۰ ميليارد ريال هم مابه التفاوت تعديل شده اين کالا تعلق گيرد. براي «دارو، واکسن مواد ژنتيکي دام و طيور» نيز در سال جاري ۸۵۰ ميليارد ريال مبلغ مابه التفاوت تعديل شده در نظر گرفته شده است. همچنين بررسي ها نشان مي دهد براي «گوشت گوسفند و دام زنده» واردات ۳۰ هزار تني در سال جاري انجام مي شود و مبلغ ۷۵۰ ميليارد ريال هم براي مابه التفاوت تعديل شده آن در نظر گرفته شده است. «سموم و مواد موثره دفع آفات نباتي» هم صادراتي حدود ۳۵ هزار تن در سال ۹۷ خواهند داشت که مابه التفاوت يارانه ارزي آن ۷۵۰ ميليارد ريال خواهد بود. آمارها بيانگر آن است که در مجموع ۱۹ هزار و ۸۰۰ ميليارد ريال مابه التفاوت ارز تعديل شده براي ۹ قلم کالاي اساسي وارداتي در بخش کشاورزي در نظر گرفته شده است.
    وزارت صنعت، معدن و تجارت: براساس مکاتبه نوبخت کاغذ، مواد اوليه کاغذ و کره، سه قلم کالاي وارداتي در بخش صنعت، معدن و تجارت هستند که مشمول دريافت يارانه ارزي شده اند. بررسي جداول مابه التفاوت نرخ ارز کالاهاي اساسي در اين بخش نشان مي دهد براي «کاغذ» وارداتي حدود ۳۷۵ ميليون تن در سال جاري پيش بيني شده است. اين در حالي است که مبلغ مابه التفاوت تعديل شده براي اين کالا يک هزار و ۱۰۰ ميليارد ريال در نظر گرفته شده است. «مواد اوليه کاغذ» در سال جاري نيز به ميزان ۲۲۰ ميليارد ريال مابه التفاوت تعديل شده دريافت خواهد کرد. براي «کره» هم پيش بيني شده که وارداتي حدود ۴۰ ميليون تن در سال جاري به ثبت برسد. براي اين محصول نيز ۸۸۰ ميليارد ريال مابه التفاوت تعديل شده در نظر گرفته شده است. آمارها بيانگر آن است که در مجموع ۲ هزار و ۲۰۰ ميليارد ريال مابه التفاوت ارز تعديل شده براي ۳ قلم کالاي اساسي وارداتي در بخش صنعت، معدن و تجارت تصويب شده است.
    وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي: براساس ابلاغيه منتشر شده داروهاي ساخته شده، شيرخشک، تجهيزات مصرفي و مواد اوليه دارويي و ملزومات، چهار قلم کالاي وارداتي در بخش بهداشت و درمان هستند که مشمول دريافت يارانه ارزي شده اند. بررسي جداول مابه التفاوت نرخ ارز کالاهاي اساسي در اين بخش نشان مي دهد مبلغ مابه التفاوت تعديل شده براي «داروهاي ساخته شده»، ۴ هزار و ۴۰۰ ميليارد ريال در نظر گرفته شده است. همچنين براي «شيرخشک» و «تجهيزات مصرفي» به ترتيب مابه التفاوت تعديل شده ۱۲۸ ميليارد ريال و يک هزار و ۱۹۲ ميليارد ريال ثبت شده است. براي «مواد اوليه دارويي» هم ۲ هزار و ۸۰ ميليارد ريال و «ملزومات» اين کالا هم ۲۰۰ ميليارد ريال در نظر گرفته شده است. آمارها بيانگر آن است که در مجموع ۸ هزار ميليارد ريال مابه التفاوت ارز تعديل شده براي ۴ قلم کالاي اساسي وارداتي در بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تصويب شده است.
    
    چند ملاحظه
    سومين اصلاحيه اي که به بخشنامه ارزي دولت خورده است چند ملاحظه را به متوليان و تصميم سازان دولت گوشزد مي کند. اين ابلاغيه در دل خود ۲ نکته مهم جاي داده است. نکته نخست اين است که پيش از اين يارانه ارزي زمان ورود کالا به واردکنندگان تعلق مي گرفت. اما در سازوکار و ابلاغيه جديد دولت، ارز يارانه اي در زمان گشايش اعتبار به واردکنندگان تعلق مي گيرد. از سوي ديگر نکته مهم ديگري که به باور تحليلگران اقتصادي بايد از سوي دولت در نظر گرفته شود، اين است که آيا واردکننده اي که با نرخ ۳۸۰۰ تومان کالا وارد کشور مي کند، مطابق با يارانه اي که دريافت کرده نرخ گذاري انجام مي دهد؟ يا با قيمت ۴۲۰۰ توماني فعلي نرخ دلار کالا را در اختيار متقاضيان قرار مي دهد. تجربه قبلي تک نرخي شدن ارز نشان مي دهد در زمان دلار تک نرخي ۱۲۲۶توماني بسياري از واردکنندگان يا اصلا ثبت سفارشي انجام نمي دادند يا کالا را با نرخ بالاتر از ارز تک نرخي قيمت گذاري مي کردند. تجارب دوره هاي قبلي نشان مي دهد که دولت براي سومين اصلاحيه اي که بر بخشنامه ارزي اش خورده، بايد برخي ملاحظات را در نظر بگيرد.
    
    
جزئيات و نحوه پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز ابلاغ شد: يارانه ارزي براي ۱۶ قلم کالا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1516 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهشهاي روان شناختي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است