|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


خبرپيش نيازهاي عبور از چالش کم آبي
    دنياي اقتصاد : پيش نيازهاي عبور از چالش کم آبي در سال ۹۷ در جلسه شوراي عالي آب به رياست معاون اول رئيس جمهوري و با حضور وزراي نيرو، جهادکشاورزي، صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست مورد بررسي قرار گرفت. به گزارش «پايگاه اطلاع رساني دولت»، اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به گزارش هاي ارائه شده از وضعيت منابع آبي کشور گفت: در شرايطي قرار گرفته ايم که خشکسالي تقريبا تمام استان هاي کشور را در برگرفته و حل مشکل محدوديت منابع آب شرب بايد به عنوان يکي از مهم ترين اولويت ها در دستور کار باشد.
    معاون اول رئيس جمهوري افزود: امروز کمبود آب مساله نخست کشور است به همين دليل با توجه به اينکه به فصل گرما نزديک مي شويم، بايد تامين آب شرب براي مردم را به عنوان يک اولويت جدي دنبال کنيم. وي از وزير نيرو خواست گزارشي تفصيلي از وضعيت منابع آب شرب به تفکيک استان ها و شهرهاي مختلف کشور به ويژه مناطقي که در وضعيت بحراني هستند تدوين کند و اين گزارش را در اولين جلسه هيات دولت ارائه دهد تا همه اعضاي هيات وزيران در جريان جزئيات مسائل قرار گيرند و دولت بتواند براي حل اين مساله و عبور از فصل گرما چاره انديشي کند. جهانگيري ادامه داد: کشور از نظر منابع آب در شرايط سختي قرار دارد و ميزان بارش ها در کل کشور نسبت به سال گذشته تا ۴۰ درصد کاهش داشته که اين کاهش در برخي استان ها به ۷۰ درصد مي رسد و لازم است تا اين شرايط را به مردم توضيح دهيم تا در جريان وضعيت منابع آب کشور در سال جاري قرار گيرند. معاون اول رئيس جمهوري مديريت چالش منابع آب و عبور از شرايط کم آبي به خصوص در فصل گرما را نيازمند عزم ملي و همراهي مردم با دولت دانست و اظهار کرد: کارگروه ملي سازگاري با کم آبي اقدامات و برنامه ريزي هاي خوبي انجام داده و لازم است گزارش اين اقدامات با برنامه منسجم دولت براي هر استان ادغام و گزارشي نهايي از برنامه ها و اقدامات در دست دولت براي هر استان و به خصوص براي شهرهاي پرجمعيت که نگراني در اين شهرها بيشتر است، ارائه شود. وي رسانه ملي را به همراهي با دولت براي اطلاع رساني صحيح به مردم فراخواند و گفت: نياز است مردم به خوبي در جريان مشکل کمبود آب شرب قرار گيرند تا بتوانيم با همراهي و مشارکت مردم، سال ۹۷ را بدون دغدغه پشت سر بگذاريم. معاون اول رئيس جمهوري با تاکيد بر اهميت مديريت مصرف منابع آب به ويژه در مناطق داراي بحران تصريح کرد: در شرايطي که کشور با خشکسالي مواجه است اهميت مديريت مصرف بهينه منابع آب در تمامي بخش هاي شرب، صنعت و کشاورزي اهميت دوچندان دارد و از مردم انتظار داريم با مديريت مصرف بهينه آب و صرفه جويي دولت را در تامين آب و مقابله با چالش کم آبي ياري کنند. جهانگيري از سازمان برنامه و بودجه نيز خواست راهکارهاي تامين منابع مالي براي وزارت نيرو براي اجراي برنامه ها و طرح هاي آبرساني و راهکارهاي مناسب براي اصلاح تبصره ۱۴ قانون بودجه و دسترسي وزارت نيرو به منابع موردنياز خود را تدوين کند. البته در صورتي که منابع اين شرکت ها کافي نباشد دولت نيز آنچه در توان دارد از محل بودجه کمک خواهد کرد. در ابتداي اين جلسه رئيس سازمان هواشناسي گزارشي از تحليل بارش ها و دماي هواي کشور و پيش بيني آن براي سه ماه آينده ارائه کرد و به تشريح آخرين وضعيت خشکسالي و کم بارشي در کشور پرداخت. در اين نشست همچنين مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور هم گزارشي از وضعيت منابع آب شرب در استان ها و شهرهاي داراي بحران ارائه کرد و به تشريح برنامه ها و اقدامات در دست اجراي وزارت نيرو براي حل مشکلات تامين آب شرب در اين شهرها پرداخت.
    
    
    آب مشترکان پرمصرف قطع مي شود؟
    ايسنا : قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با قوه قضائيه به منظور برخورد با مشترکان پرمصرف و انشعابات غير مجاز مذاکراتي داشته ايم که پس از بررسي ميزان بارش ها و ميزان مصرف پس از اخذ مجوزهاي لازم نسبت به مقابله اقدام خواهيم کرد. عليرضا نوذري پور با اشاره به کاهش ۵۰ درصدي بارندگي ها در کشور گفت: سعي ما اين است که با اجراي تمهيدات لازم تابستان سال جاري را بدون مشکل پشت سر بگذاريم اما نگراني اصلي ما براي سال آينده است.
    وي با بيان اينکه استفاده از منابع سطحي موجب شده تا ما از هم اکنون براي تامين نياز آبي سال ۹۸ نگراني داشته باشيم، اظهار کرد: اين موضوع موجب شد تا شوراي مديريت بحران و کميته توزيع و مصرف را در شرکت آب و فاضلاب استان تهران راه اندازي کنيم. قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اقداماتي که در اين زمينه انجام مي شود، عنوان کرد: تسريع در اجراي پروژه ها و اجراي برنامه هاي مقابله با مشترکان پرمصرف مي تواند راهي براي گذر از چالش هاي فعلي حوزه آب باشد. به گفته نوذري پور، براي اين مهم با استانداري صحبت شده و قرار است در حوزه مقابله با مشترکان پرمصرف شاهد همکاري استانداري در استان تهران باشيم. علاوه بر اين نيز طبق صحبت هاي وزير با استاندار تصميم بر آن شد تا کارگروه سازگاري با کم آبي در تمام استان ها ايجاد شود.
    
    
    کشور نيازمند واردات لاستيک است
    مهتاب رحمتعلي- گروه بنگاه ها : دبير انجمن واردکنندگان لاستيک خودروي ايران گفت: سالانه به ۴۰۰ هزار تن لاستيک خودرو در کشور نياز داريم که سهم توليدکنندگان داخلي ۲۵۰ هزار تن است.
    سيدمحمد ميرعابديني در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» افزود: سالانه ۱۵۰ هزار تن لاستيک به کشور وارد مي شود که حدود ۳۰ درصد آن قاچاق و اغلب مربوط به اتوبوس و کاميون است. ميرعابديني با اشاره به تعداد خودروهاي کشور که بر اساس آمار راهور ناجا حدود ۲۰ ميليون و ۳۰۰هزار دستگاه اعلام شده، گفت: توليد داخل براي تامين نياز داخلي به هيچ وجه کافي نيست. وي افزود: ۴۰ درصد لاستيک هاي سواري کشور و حدود ۸۰ درصد از لاستيک هاي اتوبوسي و کاميوني راديال از طريق واردات تامين مي شود. به گفته وي، تمامي تايرهاي صنعتي، را هسازي، معدني و کشاورزي نيز از طريق واردات تامين مي شود.
    وي افزود: براساس آمار اعلامي گمرک جمهوري اسلامي ايران، در هر يک از سال هاي ۹۴ و ۹۵ حدود ۱۰۸ هزار تن و در سال ۹۶ حدود ۱۲۶ هزار تن لاستيک وارد کشور شده و به طور حتم مابقي نياز هم از طريق قاچاق وارد کشور شده است. به گفته وي، اين حجم از فروش لاستيک وارداتي دليلي بر نياز کشور است چون هم توليدکنندگان و هم واردکنندگان، لاستيک هاي توليدي و وارداتي خود را به فروش رسانده اند. ميرعابديني با اشاره به افزايش تعرفه واردات لاستيک در سال ۹۷ از ۳۲ درصد به ۴۰ درصد براي سواري و از ۲۰ درصد به ۲۶ درصد براي ماشين هاي سنگين گفت: در کشورهاي مختلف از تعرفه براي حمايت توليد داخلي استفاده مي کنند اما تنها در يک بازه زماني انجام مي شود و در آن بازه زماني توليدکنندگان بايد کيفيت توليدات خود را به مرحله رقابت با ديگر محصولات برسانند. يعني در طول اين مدت بايد استانداردهاي روز دنيا و کيفيت بالا به همراه قيمت مناسب براي توليد خود را ايجاد کنند.
    وي افزود: افزايش تعرفه هاي جديد به حمايتي هميشگي براي توليدکنندگان ما تبديل شده و نه تنها برخي از آنها نتوانستند کيفيت خود را در سطح استانداردهاي جهاني افزايش دهند، بلکه قاچاق لاستيک در کشور به دليل مقرون به صرفه بودن آن افزايش چشمگيري يافته است. وي با بيان اينکه تا قبل از سال ۹۴ هيچ شرايطي براي واردکنندگان وجود نداشت، افزود: از سال ۹۴ واردکنندگان متعهد به شرايط ويژه اي شدند و نام و مشخصات آنها شناسايي و ثبت شده است. دبير انجمن واردکنندگان لاستيک خودروي ايران افزود: بر اين اساس، واردکنندگان متعهد هستند برندهاي شناخته شده را با داشتن استانداردهاي روز اروپا مانند «ايمارک» و «اس دبليو آر» و همچنين داشتن «دي او تي نامبر» آمريکا وارد کشور کنند. بنابراين در بازار فعلي تمام برندهاي مطرح دنيا (به غير از برندهاي آمريکايي) همانند «بريجستون و يوکوهاما و دانلوپ» ژاپن، «ميشلن فرانسه»، «کانتينانتال» آلمان، «پيري» ايتاليا و «کومهو، هنکوک و نکسن» کره و... که همگي آنها ثبت نمايندگي شدند و گارانتي ۵ساله دارند، در سراسر کشور موجود هستند. دبير انجمن واردکنندگان لاستيک همچنين با اشاره به اينکه چين حدود ۳۰ درصد کل لاستيک هاي دنيا را توليد مي کند، گفت: تمام برندهاي چيني نيز با داشتن استانداردهاي مزبور وارد کشور مي شوند و هيچ لاستيک بي کيفيتي شرايط وارد شدن به کشور را ندارد. وي افزود: در حال حاضر برندهاي چيني به آمريکا، کانادا، اروپا و ساير کشورهاي دنيا صادر مي شوند. ميرعابديني درباره توليدات لاستيک ايران گفت: متاسفانه هيچ يک از لاستيک هاي توليد داخل استانداردهاي اروپايي که براي صادرات لازم هستند را ندارند و تمامي استانداردهاي مذکور تنها براي صادرات، اجباري و الزامي است. وي با اشاره به نياز کشورهاي حاشيه خليج فارس به لاستيک گفت: متاسفانه شرکت هاي توليد لاستيک در ايران صادرات ندارند و آخرين آمار صادراتي زير پنج درصد بوده که اين براي کشوري که بيش از ۶۰سال در اين صنعت قدمت دارد اصلا خوب نيست، اين در حالي است که اگر کيفيت توليد داخل به همراه توليد با قيمت مناسب صورت مي گرفت، مي توانست بازار منطقه را پوشش دهد. وي با اشاره به اينکه در ايران براي حمايت از توليدکننده داخلي تنها تعرفه ها را افزايش مي دهند، گفت: تا زماني که شرايط چنين باشد کارخانه هاي توليد داخل به سمت ارتقاي کيفيت و بهره وري نمي روند چون تمامي فاصله موجود را از طريق تعرفه پوشش مي دهند که اين امر براي آينده اين صنعت و کشور خوشايند نيست.
    ميرعابديني ادامه داد: با اينکه بين ارزان ترين لاستيک چيني و لاستيک خوب ايراني تاکنون ۲۰ درصد اختلاف قيمت وجود داشت باز تعرفه را بالا بردند در صورتي که تاير قاچاق تا حد زيادي وارد مي شد و اکنون با بالا رفتن تعرفه، حجم قاچاق چه ميزان افزايش مي يابد. وي افزود: هرچه قاچاق افزايش يابد علاوه بر ضربه زدن به توليد و واردکننده رسمي، درآمد دولت نيز به شدت کاهش مي يابد. وي ادامه داد: با تعرفه هاي جديد، قيمت لاستيک وارداتي از کارخانه کشور توليدکننده تا محل انبار واردکننده در ايران به ميزان ۶۰ درصد افزايش مي يابد. دبير انجمن واردکنندگان لاستيک با بيان به اينکه در تمام دنيا طرح هاي تشويقي براي توليد وجود دارد، گفت: در چين و کره جنوبي، توليدکننده ملزم به صادرات است و تنها در صورت صادرات کافي و لازم مي تواند از تخفيفات مالياتي و... برخوردار باشد. وي در پايان تصريح کرد: تا مادامي که بدون برنامه فقط تعرفه را افزايش دهيم باعث دور شدن هرچه بيشتر صنعت از فضاي رقابتي و در نهايت صادرات مي شويم که اين امر موجب مي شود توليدکنندگان داخلي تنها به دنبال تامين تاير داخل کشور بوده و همواره براي بقا به دنبال افزايش تعرفه باشند.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصاد انرژي
متن مطالب شماره 60، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است