|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: دلهره در كاخ شي جين پينگ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


دلهره در كاخ شي جين پينگ
چيني ها از مثلث سئول، واشنگتن و پيونگ يانگ نگرانند    
    دنياي اقتصاد : کره شمالي و کره جنوبي در مراحل نهايي آماده سازي براي برگزاري نشست بين رهبرانشان قرار دارند که قرار است جمعه همين هفته در روستاي مرزي پونمونجوم برگزار شود.
    در همين راستا، يک گام از سوي کره جنوبي برداشته شد تا روند آشتي ميان دو کره سرعت بيشتري بگيرد. به همين دليل، کره جنوبي تبليغات خصمانه عليه پيونگ يانگ در مرزهاي مشترک با کره شمالي را ديروز(دوشنبه) و پيش از نخستين نشست بين رهبران دو کره متوقف کرد. «جاشوا برلينگر»، گزارشگر سي ان ان در ۲۳ آوريل، نوشت: «ارتش کره جنوبي بلندگوهاي بزرگي که به سخن پراکني و تبليغ عليه همسايه شمالي اختصاص داده شده بود را جمع کرد و اين حسن نيتي ديگر ميان دو کره در روزهاي منتهي به مذاکرات رهبران دو کشور در روز جمعه است.» صداي اين بلندگوها را مايل ها دورتر مي توان شنيد. اينها ابزار تبليغاتي جنوبي ها در برابر آزمايش هاي موشکي- هسته اي شمالي ها بود. اگرچه کره شمالي هم روش هاي سخن پراکني و تبليغاتي خود را داشت اما در گذشته نسبت به اين رفتار کره جنوبي در تبليغات از طريق اين بلندگوها با زبان گلوله و آتش پاسخ مي داد.
    برلينگر مي نويسد: «اين اقدام به منزله امتيازي به پيونگ يانگ پيش از نشست رهبران دو کشور تلقي مي شود.» اگر اين ديدار برگزار شود، اولين ديدار ميان رهبران دو کره از سال ۱۹۵۳ به اين سو است؛ دو کشوري که تنها يک «معاهده آتش بس» و نه «صلح» ميانشان برقرار است. سخنگوي وزارت دفاع کره جنوبي مي گويد: «اين تصميم اتخاذ شد تا تنش نظامي ميان دو کشور اندکي فروکش کند و محيطي صلح آميز براي نشستي که در پيش است فراهم آورد.» در فوريه سال جاري ميلادي نيز کره شمالي صداي بلندگوهايش را در مرز و پس از بازي هاي المپيک زمستاني در کره جنوبي که ورزشکارانش نيز در آن حضور داشتند، پايين آورد. توقف در تبليغات مرزي بين دو کره درحالي صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، نسبت به اين نشست ها با کره شمالي محتاط تر رفتار کرده است. وي در توئيت روز يکشنبه خود نوشت: «ما راه طولاني براي نتيجه گيري درباره کره شمالي داريم و شايد بايد براي اين منظور تلاش دو چندان کنيم. زمان همه چيز را تعيين مي کند.»
    رئيس جمهوري آمريکا اظهار کرد، همچنان تا حل پرونده کره شمالي به رغم تعليق آزمايش هاي هسته اي اين کشور راه زيادي مانده است. دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در دو توئيت روز يکشنبه در واکنش به اظهارات خبرنگار آمريکايي که گفته بود، آمريکا چشم پوشي هاي زيادي مقابل کره شمالي داشته درحالي که پيونگ يانگ از هيچ چيزي عقب نشيني نکرده است، نوشت: «عجب! در واقع ما از هيچ مساله اي کوتاه نيامديم، درحالي که مسوولان کره شمالي با خلع سلاح هسته اي (گامي بزرگ براي کل جهان) و بستن سايت انجام آزمايش هاي هسته اي شان موافقت کردند.» ترامپ افزود: «ما همچنان فاصله بسياري با حل پرونده کره شمالي داريم. ممکن است تلاش ما نتيجه بدهد و ممکن است نتيجه ندهد. زمان همه چيز را مشخص خواهد کرد.»
    
    مقدمه چيني مقام هاي آمريکايي
    مقام هاي دولت آمريکا نيز به نوبه خود در حال مقدمه چيني براي يک نشست غيرمنتظره ميان رهبران آمريکا و کره شمالي هستند اما روي جزئيات اوليه شامل محل و زمان انجام اين نشست و تاکتيک هاي مذاکره هنوز تصميمات نهايي گرفته نشده است. گزارشگر سي ان ان مي نويسد: «نفس اين نشست و ديدار احتمالي ميان کيم و ترامپ سال گذشته اقدامي غيرقابل تصور تلقي مي شد زيرا دو طرف تنش هاي لفظي را به اوج رسانده بودند اما با تحولات رخ داده در چند هفته اخير، احتمال ديدار ميان آنها شدت گرفته است.» ديدار احتمالي ميان کيم و ترامپ نخستين نشست ميان يک رئيس جمهوري آمريکا و يک رهبر کره شمالي است. در اين ميان چندين موضوع بسيار مهم قرار است در نشست غيرمنتظره ميان ترامپ و کيم جوان مطرح شود. رويترز و سي ان ان در گزارشي اين موضوعات را چنين بر مي شمارند:
    ۱- خلع سلاح اتمي: متقاعد کردن پيونگ يانگ براي متوقف کردن برنامه هاي اتمي از اهداف تمامي مذاکرات بين المللي با کره شمالي از اوايل دهه ۹۰ميلادي بوده است. برخي مقام ها در ژاپن و کره جنوبي نگران اين هستند که ترامپ در ديدارش با کيم جونگ اون به توافقي سريع درباره موشک هاي قاره پيماي بالستيک برسد و تهديد موشک هاي کوتاه برد براي متحدان را کنار بگذارد. ۲- رهايي از تحريم ها و دريافت کمک: کره شمالي به دنبال رهايي يافتن از تحريم هاي اقتصادي جامعه بين الملل است. در توافق هاي ناکام پيشين، اين کشور موافقت کرده بود تا در ازاي دريافت کمک، برنامه هاي تسليحاتي خود را کنار بگذارد. يکي از سخنگوهاي شوراي امنيت ملي کاخ سفيد در اين باره گفت: «ما به دنبال يک خلع سلاح اساسي در برنامه هاي اتمي کره شمالي هستيم و تا زماني که اين خلع سلاح اتمي به دست نيايد، کمپين فشارهاي حداکثري بر اين کشور ادامه خواهد داشت.» ۳- آمريکايي هاي بازداشتي در کره شمالي: کاخ سفيد گفته است که مساله سه شهروند کره اي- آمريکايي بازداشتي در کره شمالي موضوعي مهم پيش از نشست است. ترامپ هفته گذشته گفته بود که واشنگتن درحال مذاکره براي آزادي اين سه مرد است و فرصت خوبي براي اين کار وجود دارد. ۴- معاهده صلح: کره شمالي مدت هاست که به دنبال جايگزيني معاهده صلح به جاي آتش بس جنگ ۱۹۵۳ کره است. دو کره مذاکرات را از سر گرفته اما کره جنوبي بيشتر ترجيح مي دهد تا از «سيستم صلح» يا «يک توافق براي پايان دادن به اقدامات خصمانه» به جاي «معاهده صلح» استفاده کند.
    
    چيني ها مي ترسند
    بحث مذاکره ميان کره شمالي و آمريکا از موضوعاتي است که ترس همراه با خشم چيني ها را به دنبال داشته است. آنها مي ترسند مذاکره مستقيم کره شمالي با آمريکا در نهايت موجب شکل گيري معامله اي ميان آنها شود که به اين ترتيب، اين دو کشور چين را دور زده و در نهايت مانعي بزرگ در راه اميال و اهداف چيني ها در شبه جزيره به وجود آورند. «جين پرلز»، گزارشگر نيويورک تايمز در ۲۲ آوريل، نوشت: «با فعال شدن مثلث آمريکا، کره جنوبي و کره شمالي، چيني ها احساس مي کنند در خلا مي زيند و از حاشيه و کنار گود تنها نظاره گر اوضاع هستند.» بدتر اينکه، بسياري از تحليلگران چيني اين ترس را دارند که کره شمالي ممکن است «چانه زني» يا «معامله بزرگ»ي را با آمريکا ترتيب دهد که نه تنها موجب نزديکي اين کشور به دشمن و البته همسايه جنوبي اش مي شود بلکه موجب کاهش وابستگي امنيتي- تجاري اين کشور به چين هم خواهد شد. گزارشگر نيويورک تايمز مي نويسد چيني ها احساس مي کنند که از متن اين ديپلماسي کنار گذاشته شده اند و از اهداف «کيم» در نزديک شدن به دشمنان سابق خود مي ترسند. تحليلگران چيني مي گويند اين کشور بايد خود را براي «بدترين احتمالات» آماده سازد. شايد به همين دليل بود که رئيس جمهور چين به کره شمالي رفت تا اطمينان يابد اين کشور از مدار پکن خارج نمي شود يا دست کم به منافع پکن پشت نمي کند. «ژانگ بائوهي»، استاد روابط بين الملل در دانشگاه لينگنان در هنگ کنگ، مي گويد: «از دست رفتن پرستيژ مشکل بزرگي براي چين و رئيس جمهور اين کشور است که مي کوشد تا پکن را بازيگري جدي در روابط بين الملل به ويژه در حوزه تحولات شبه جزيره کره جا اندازد.» او مي افزايد: «اکنون به نظر مي رسد ديگر چين جايگاهي نداشته باشد.»
    دلهره در کاخ شي جين پينگ / چيني ها از مثلث سئول، واشنگتن و پيونگ يانگ نگرانند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حفاظت گياهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است