|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: ۴ معضل مالي دامنگير توريست ها در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


۴ معضل مالي دامنگير توريست ها در ايران
همزمان با فصل اوج گردشگري ورودي، گردشگران خارجي با چالش تبديل ارز روبه رو هستند

نويسنده: آزاده باقري

دنياي اقتصاد : «مشکلات ناشي از کمبود ارز براي مسافران خارجي در جلساتي با هيات دولت و بانک مرکزي بررسي خواهد شد. در جلسه با مسوولان بانک مرکزي بايد مشخص شود گردشگر خارجي از چه طريقي ارز مورد نظرش را تبديل کند»؛ اين جملات بخشي از صحبت هاي علي اصغر مونسان، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است که در زمينه مشکل اصلي گردشگرخارجي يعني تبديل ارز بيان کرده است. اما در اينجا سوالي که مطرح مي شود اين است که چرا با وجود دانستن چنين مانعِ بزرگي بر سر راه مسافران ورودي که در فصل بهار بيشترين تقاضا را هم براي ورود به کشور دارند سريع تر چاره انديشي نمي شود؟
    
    

    اما «عدم امکان استفاده از کارت هاي اعتباري و به موجب آن حمل پول نقد به ميزان زياد»، «ارائه نشدن خدمات مناسب از سوي صرافي ها و بانک ها در بدو ورود گردشگرخارجي در فرودگاه هاي بين المللي»، «سرگرداني مسافران خارجي براي پيدا کردن صرافي ها و بانک ها در سطح شهر» و «نبود سامانه، اپليکيشن و باجه هاي ۲۴ ساعته صرافي» چهار معضل اساسي مالي گردشگران ورودي به کشور هستند که البته محدود به اکنون و پس از اتخاذ سياست هاي ارزي جديد نيز نمي شود.
    در عين حال، معضلات موجود، به ويژه دشواري هاي تبديل ارز در شرايط کنوني مي توانند موجب بروز پيامدهاي منفي شوند. از جمله اين پيامدهاي منفي وارد عمل شدن هتل ها، راهنمايان تور، مغازه ها و حتي مردم عادي در زمينه تبديل پول مورد نياز مسافران خارجي است؛ اقدامي که البته با توجه به صحبت هاي معاون اول رئيس جمهوري، عملي غيرقانوني است و گفته شده حتي به عنوان قاچاق ارز با اين افراد برخورد مي شود. چنين اتفاقي البته درحالي رخ مي دهد که عملا راه ديگري پيش روي مراکز خدمات دهنده به گردشگران ورودي نيست. اما آيا اين روندي که در حال حاضر گفته مي شود بسياري از هتل ها، راهنمايان تور و... پيش گرفته اند به نابساماني ها دامن نمي زند؟ آيا دلار، يورو و هر ارز ديگري که مبادله مي شود به همان قيمتي انجام مي گيرد که بانک مرکزي اعلام کرده است؟ آيا ميزان سوءاستفاده هاي ارزي، کلاهبرداري و... افزايش پيدا نمي کند؟
    
    چالش کارت هاي اعتباري و حمل پول نقد
    اما يکي از بزرگ ترين مشکلات گردشگران خارجي که مشکل تازه اي هم نيست، حمل پول نقد به مقدار زياد است. مسافر ورودي که حداکثر مي تواند ۱۰ هزار يورو با خود به همراه داشته باشد به دليل آنکه نمي تواند از کارت اعتباري اش در ايران استفاده کند از نظر امنيتي با مشکلاتي روبه رو مي شود. زهرا حيدرزاده، يک راهنماي تور نيز درباره همين معضل به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «مشکل بزرگ گردشگر خارجي حمل پول نقد است. آنها از اين نظر هميشه نگران هستند که امنيت شان به خطر بيفتد.» به همين دليل است که علي صدرنيا، راهنماي تور معتقد است گردشگرخارجي که قبل از ورودش به ايران، هزينه هتل و دو وعده غذايي اش را پرداخت کرده ديگر نياز نمي بيند که پول زيادي با خود همراه داشته باشد و به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «وقتي مسافرخارجي که با تور به ايران مي آيد، هزينه دو وعده غذايي و محل اقامتش را از قبل پرداخت کرده ديگر بيشتر از ۱۰۰ دلار نياز ندارد با خود همراه داشته باشد. به همين جهت مسافري که به اين شکل وارد ايران مي شود ديگر دغدغه اي هم درباره حمل پول فراوان ندارد.»
    اين موضوع البته مانع آن مي شود که گردشگران بتوانند از ايران سوغات بخرند يا هزينه هاي بيشتري در کشور داشته باشند. با اين همه، تمام مسافران خارجي به اين شکل سفر نمي کنند و برخي ديگر که به صورت انفرادي به ايران مي آيند مجبور هستند شهر به شهر، روستا به روستا و... حرکت کنند و براي رفت و آمد، اقامت و خورد و خوراک نياز به حمل پول دارند. حيدرزاده درباره چنين مسافراني توضيح مي دهد: «وقتي توريست ها به ايران مي آيند مي خواهند در مدت زمان کم به شهرها و مناطق مختلف ايران بروند. براي همين به پول نياز دارند و نمي توانند با پول اندک سفر کنند.» اردلان فروتن نيز به عنوان يک فعال گردشگري به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «يک مسافر خارجي وقتي به ايران مي آيد قصد خريد صنايع دستي ايران را هم دارد و براي همين بايد مبلغي با خود به همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر بخواهد فرش ايراني بخرد. در غير اين صورت نهايت با ۲۰۰ تا ۳۰۰ يورو مي تواند دو تا سه هفته و حتي بيشتر در ايران بدون مشکل مالي به سر برد.»
    با اين همه برخي از بانک ها اعلام کرده اند که به مسافران خارجي در بدو ورود کارتي مي دهند که مي توانند از طريق آن پول ريالي در اختيار داشته باشند که البته به گفته حيدرزاده مسافران ورودي اين کار را انجام نمي دهند. تورها نيز چنين توصيه اي به مسافران نمي کنند. صدرنيا نيز مي گويد که برخي بانک ها براي ارائه چنين کارتي ۱۹ يورو از مسافر خارجي پول مي گيرند که طبيعتا کمتر مسافري مي پذيرد براي چنين کارتي که شايد دو هفته کارآيي داشته باشد هزينه کند.
    
    نبود خدمات صرافي در فرودگاه هاي بين المللي
    از سوي ديگر، به عقيده کارشناسان گردشگري ارائه خدمات در بدو ورود مسافران خارجي مي تواند به آنها در طول سفر کمک بزرگي کند. اما در ايران گزارش ها حاکي از آن است که اکثر صرافي ها و بانک هاي فرودگاه ها خدماتي به مسافران خارجي ارائه نمي دهند يا تعطيل هستند و اگر باز هم باشند، يا تبديل پول انجام نمي دهند يا اگر انجام بدهند مي گويند به دليل کمبود نقدينگي، مبلغ کمي از پول مسافران خارجي را مي توانند تبديل کنند. طبيعي است در طول سفر بخشي از زمان مسافران، صرف تبدل پول شود. در حالي که به گفته زهرا حيدرزاده فرصتي که توريست در اختيار دارد بسيار محدود است و نمي تواند مدت زماني که مي تواند به بازديد موزه ها و اماکن تاريخي بپردازد، در بانک ها و صرافي ها باشد و اين اتفاق گلايه مسافر را به همراه دارد: «اکثر صرافي و بانک هاي فرودگاه ها بسته هستند. اگر هم باز باشند نهايت به بهانه کم بودن ميزان نقدينگي شان ۵۰ يورو بيشتر تبدل پول انجام نمي دهند.»
    صدرنيا نيز در همين زمينه مي گويد: «وقتي تورهاي گردشگري به سختي مسافر خارجي را جذب مي کند، نبايد در طول سفر دغدغه تبديل پول مسافرش را داشته باشد.» او معتقد است در اين وضعيت، بهترين راهکار در اين است که مسافر در همان بدو ورود در فرودگاه بتواند پول خود را تبديل کند. فروتن نيز مي گويد که صرافي فرودگاه ها مجوز تبديل پول به صورت اسکناس به مسافر را دارد و مسافر خارجي بايد از اين امتياز بهره ببرد؛ اما بانک ها و صرافي هاي فرودگاه آن طور که بايد با تورها همکاري نمي کنند.
    
    نبود صرافي هاي ۲۴ساعته
    بسته بودن صرافي ها، ارائه نکردن خدمات، نداشتن دستورالعمل تبديل پول در بانک ها و... باعث شده تا راهنمايان تور از آن به عنوان يک امتياز منفي در برابر مسافران خارجي شان يادکنند. حيدرزاده در انتقاد به اين موضوع مي گويد: «ساعت بازديد از بسياري مکان ها با ساعت کاري بانک ها و صرافي ها يکي است و همين موضوع باعث تداخل برنامه تورها مي شود؛ درحالي که برنامه يک مسافر بسيار فشرده است و آنها ممکن است در طول سفرشان مسافت زيادي را در راه هاي شهر به شهر و روستا به روستا باشند. درنتيجه فرصتي برايشان باقي نمي ماند که در صف صرافي يا بانک ها وقت بگذرانند. بنابراين، خيلي وقت ها مجبور شده ايم به عنوان راهنما به مسافري که همراه داريم پول قرض دهيم تا وقت اش تلف نشود و گلايه نکند. در حالي که اين کار مسووليت دارد؛ اما وقتي چاره اي نداشته باشيم اين کار را مي کنيم.»
    صدرنيا نيز با انتقاد از چنين تداخل هايي که نارضايتي مسافر را به همراه دارد مي گويد که بايد صرافي و بانک ها در اين زمينه با گردشگرخارجي همکاري کنند. همچنين به گفته فروتن، هتل هاي سه ستاره به بالا با توجه به همين موضوع به مسافران خارجي اعلام آمادگي کرده اند که مي توانند براي آنها تبديل پول انجام دهند و چون معتقد هستند که زير ۱۰ هزار يورو اين تبديل پول انجام مي شود در نتيجه کارشان غيرقانوني نيست. حتي بسياري از مغازه ها و مردم هم حاضر به اين کار هستند که چنين اتفاقي نابساماني هاي فراواني را در نرخ ارز به وجود مي آورد که بايد براي آن چاره انديشي کرد. به باور کارشناسان صنعت گردشگري يکي از راه هايي که باعث جذب گردشگرخارجي به کشور مي شود وجود ارائه خدمات آسان به مسافر است و با توجه به اينکه مسافران خارجي امکان داشتن کارت اعتباري را ندارند براي همين يکي از کليدي ترين راهکارهايي که مي توان ميزان رضايتمندي حضور آنها را افزايش داد ارائه خدمات ۲۴ ساعته ارزي است؛ به صورتي که بانک ها و صرافي ها خدمات شان را براي اين دسته از مسافران خارجي به صورت ۲۴ساعته کنند.
    حتي ساخت اپليکيشن و سامانه اي که بتواند به صورت اينترنتي اين خدمات را به مسافران ارائه کند نيز مي تواند گام موثر و مفيدي در اين زمينه باشد. به نظر مي رسد دولت، مسوولان و بانک مرکزي براي از دست ندادن مسافران ورودي به کشور به دليل سياست هاي جديد ارزي بايد سريع تر دست به اقدامات جديد بزنند. در غير اين صورت، شايد بسياري از مسافران ورودي عطاي آمدن به ايران را به لقايش ببخشند و بار خود را براي رفتن به مقصدي به جز ايران ببندند.
    
    ۴ معضل مالي دامنگير توريست ها در ايران / همزمان با فصل اوج گردشگري ورودي، گردشگران خارجي با چالش تبديل ارز روبه رو هستند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از "آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق علوم انساني
متن مطالب شماره 26، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است