|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: در آمارهاي ملكي فروردين منعكس شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


در آمارهاي ملكي فروردين منعكس شد
بازار ملك ۹۷ با قيمت هاي اسفند ۹۶ شروع شد    
    دنياي اقتصاد : کارنامه اولين ماه بازار مسکن ۹۷ از شروع کاهشي معاملات آپارتمان در تهران با قيمت هاي اسفند ۹۶ حکايت دارد. اطلاعات رسمي از بازار معاملات مسکن در فروردين امسال نشان مي دهد حجم خريد واحد مسکوني در مقايسه با فروردين پارسال، ۵ درصد کاهش پيدا کرده است. هرچند تغييرات ماهانه حجم معاملات در فروردين ۹۷ با توجه به تعطيلي دست کم دوهفته اي بازار، به شکل سنتي شيب منفي داشته؛ اما نتايج بررسي ها درباره افت نقطه اي خريد و فروش ها مشخص مي کند ۵ عامل در توقف مسير رو به رشد معاملات مسکن نقش دارد.
    شروع به کار بازار معاملات مسکن در سال ۹۷ درحالي با قيمت هاي اسفند ۹۶ رقم خورد که ۵ عامل در حکم سرعتگير موقتي معاملات منجر به افت ۵ درصدي حجم خريد آپارتمان در فروردين در مقايسه با مدت مشابه سال قبل(ماه پيش رونق) شد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، اولين آمار رسمي از بازار معاملات خريد و فروش آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران در سال ۹۷، علاوه بر آنکه به نوعي، کاهش «سنتي» در حجم معاملات مسکن در فروردين ماه در مقايسه با ماه پاياني سال گذشته-اسفند ۹۶- را نشان مي دهد از سوي ديگر از ثبات نسبي قيمت فروش آپارتمان در همين بازه زماني(فروردين ۹۷ نسبت به اسفند ۹۶) حکايت دارد.
    آمارهاي دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن از وضعيت تحولات بازار مسکن در فروردين ماه ۹۷ نشان مي دهد، ميانگين قيمت هرمترمربع آپارتمان در معاملات مسکن انجام شده در ماه آغازين بازار مسکن ۹۷، به ۵ ميليون و ۵۸۴ هزار تومان رسيد که نسبت به ماه گذشته-اسفند ۹۶-با ريزنوسان منفي زير يک درصد(کاهش ۸/ ۰ درصدي) همراه بوده است؛ اين اتفاق عملا نشان دهنده ثبات نسبي قيمت مسکن در اولين ماه امسال در مقايسه با آخرين ماه سال گذشته است. فروردين امسال بازار معاملات مسکن با همان سطح قيمتي پايان سال گذشته آغاز به کار کرد و عملا ميانگين قيمت مسکن در اين ماه در مقايسه با اسفند سال گذشته دچار نوسان محسوس نشد.
    اين درحالي است که ميانگين قيمت مسکن در اين ماه، به دنبال پرش زمستان ۹۶، رشد قابل توجهي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته دارد؛ فروردين امسال بازار مسکن در حالي بعد از دو هفته تعطيلات، عملا از نيمه ماه آغاز به کار کرد که در اين ماه ميانگين قيمت مسکن براي اولين بار بعد از مهر ماه سال ۹۲ با بالاترين نرخ رشد نقطه اي همراه شد؛ به اين معنا که فروردين ماه امسال براي اولين بار بعد از مهرماه ۹۲ بازار مسکن بيشترين نرخ رشد قيمت را در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از آن تجربه کرد؛ فروردين امسال ميانگين قيمت مسکن در شهر تهران در مقايسه با فروردين ۹۶ معادل ۶/ ۲۷ درصد افزايش يافت. پيش از اين در مهرماه ۹۲ ميانگين قيمت مسکن در مقايسه با مهرماه ۹۱ معادل ۳۳ درصد رشد کرده بود. بالاترين نرخ رشد نقطه اي قيمت مسکن (يک مقطع زماني در مقايسه با مقطع مشابه سال قبل) بعد از اين تاريخ مربوط به رشد ۶/ ۲ درصدي قيمت آپارتمان در بازار معاملات مسکن فروردين امسال است.
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد رشد ۶/ ۲۷ درصدي ميانگين قيمت مسکن در فروردين امسال در مقايسه با فروردين سال گذشته، در پي پرش متوسط۲۰ درصدي قيمت فروش آپارتمان هاي مسکوني در ماه هاي پاياني سال گذشته است؛ بازار معاملات مسکن در حالي از نيمه دوم سال گذشته وارد رونق کامل شد که ميانگين قيمت مسکن در زمستان سال ۹۶ نسبت به زمستان ۹۵، حدود ۲۰ درصد افزايش يافت؛ به اين ترتيب اگرچه بازار مسکن سال ۹۷ با سطح قيمتي اسفند ۹۶ آغاز به کار کرد اما به دليل همين پرش ۲۰ درصدي قيمت در زمستان سال گذشته، عملا ميانگين قيمت واحدهاي مسکوني معامله شده در فروردين در سطح بالايي نسبت به ابتداي سال گذشته قرار داشته است.
    آمارهاي دفتر اقتصاد مسکن نشان مي دهد فروردين امسال مجموعا ۴۷۹۶ فقره معامله خريد مسکن در شهر تهران به ثبت رسيد که نسبت به اسفند ۹۶ با کاهش ۹/ ۵۷ درصدي و در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با افت ۳/ ۵ درصدي مواجه شد؛ کاهش چشمگير ۹/ ۵۷ درصدي معاملات مسکن در فروردين ماه در مقايسه با اسفند سال گذشته در عين حال که يک کاهش ماهانه طبيعي، سنتي و قابل انتظار در حجم معاملات مسکن فروردين ماه(به دليل تعطيلات دو هفته اي نوروز) محسوب مي شود به لحاظ افت نقطه اي از ۵ عامل نشات مي گيرد.
    به علت تعطيلي دو هفته اي فروردين ماه به دليل شروع سال نو، بازار مسکن معمولا هر ساله در اين ماه با افت محسوس و قابل توجه در حجم معاملات ملک در مقايسه با اسفند روبه رو مي شود؛ اين موضوع در فروردين ماه امسال نيز مانند سال هاي قبل تکرار شد؛ افزايش متوسط ۲۰ درصدي قيمت مسکن در زمستان سال گذشته در مقايسه با زمستان سال ۹۵ که به فروردين ماه امسال نيز کشيده شد در واقع افزايشي خارج از توان، ظرفيت و انتظار بازار مسکن بود که اين عامل نيز در ابتداي سال ۹۷ به عنوان يک عامل بازدارنده باعث کاهش نقطه اي حجم معاملات خريد آپارتمان نسبت به مدت مشابه سال قبل شد.
    دومين عامل افت حجم معاملات خريد مسکن در فروردين را مي توان به «التهابات و تحولات بازار ارز» نسبت داد که سايه اين التهابات در بازار مسکن فروردين سنگين تر شد؛ طوري که جهش هاي پي درپي نرخ ارز(به خصوص دلار) در اين ماه و پس از آن تصويب دلار ۴۲۰۰ توماني از سوي دولت، منجر به اثرگذاري بر روند معاملات در بازار مسکن طي فروردين ۹۷ شد. کارشناسان از اين موضوع به عنوان يک «مانع بيروني موقت» در مسير معاملات مسکن ياد مي کنند و معتقدند تا زمان ادامه ناپايداري در بازارهاي اقتصادي و موازي مسکن نمي توان به تثبيت شرايط در بازار ملک چندان اميدوار بود؛ البته اين موضوع هنوز به معناي بازگشت رکود به بازار مسکن نيست؛ از آنجا که اين رويداد در واقع نوعي ناپايداري موقت در اقتصاد تلقي مي شود و در يک ماه «شبه تعطيل» در بازار مسکن اتفاق افتاده است نمي توان از آن با عنوان بازگشت رکود به بازار معاملات مسکن ياد کرد.
    عامل سوم موثر در افت حجم معاملات مسکن در فروردين ماه به «احتياط مضاعف خريداران مصرفي در بازار مسکن» در شرايط فعلي برمي گردد؛ اين عامل به نوعي محصول و نتيجه دو عامل اول است.
    چهارمين عامل موثر از ديد کارشناسان به «کاهش ميل به سرمايه گذاري در بازار مسکن» تحت تاثير انتشار گواهي سپرده با نرخ ۲۰ درصد در بانک ها، در اواخر سال گذشته برمي گردد؛ هرچند کارشناسان معتقدند اين عامل پايدار نخواهد بود؛ به اين معنا که اگر تورم انتظاري کنترل نشده و بازارهاي موازي مسکن در سال جديد موفق به جذب سرمايه نشوند، احتمال بازگشت مجدد سرمايه ها به بخش مسکن و رشد محسوس حجم معاملات وجود خواهد داشت. کارشناسان همچنين علاوه بر چهار عامل ذکر شده از بروز يک عامل بيروني ديگر به عنوان عامل بازدارنده موقت معاملات مسکن در فروردين ماه ۹۷ ياد مي کنند؛ «نوع مواجهه ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا با موضوع برجام» در اواخر ارديبهشت، يکي ديگر از موانعي است که به صورت موقت در مسير معاملات خريد و فروش مسکن قرار گرفته است. هم اکنون تحليل هاي مختلفي از نوع مواجهه رئيس جمهور آمريکا از بابت تصميم وي براي ماندن يا خروج از توافق برجام وجود دارد که انتظارات متفاوتي را متناسب با برخي پيش بيني هاي موجود در اين زمينه براي دو سمت بازار معاملات مسکن ايجاد کرده است؛ اين تحليل هاي مختلف و در عين حال متفاوت يکي از عواملي است که به صورت موقت منجر به کاهش معاملات خريد و فروش در بازار مسکن شده است.
    
    

    
    در آمارهاي ملكي فروردين منعكس شد / بازار ملك ۹۷ با قيمت هاي اسفند ۹۶ شروع شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش حسابداري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 32)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است