|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: سهم استان ها از توليد ملي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سهم استان ها از توليد ملي
تفكيك استاني توليد ناخالص داخلي در سال۱۳۹۴ بررسي شد


دنياي اقتصاد : اطلاعات توليد ناخالص داخلي براي استان هاي کشور به روز شد. براساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردي وزارت کار، شکاف نسبتا عميقي در بين استان هاي کشور از نظر توليد شکل گرفته است. طوري که در سال ۱۳۹۴، ميزان توليد در دو استان تهران و خوزستان، معادل ۳۸ درصد از کل کشور بوده است. همچنين گزارش وزارت کار نشان مي دهد که سرانه توليد ناخالص داخلي استان بوشهر در جايگاه اول و سرانه توليد ناخالص داخلي استان سيستان و بلوچستان در رتبه آخر در بين استان هاي کشور قرار دارد.
    آمار و ارقام از محدود شدن بخش اعظمي از توليد در استان هاي معدود خبر مي دهند. بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردي وزارت کار، بيش از نيمي از توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۹۴، در ۶ استان متمرکز بوده است و ۵۰ درصد باقي مانده بين ۲۵ استان تقسيم شده است. در اين بين سهم استان هاي تهران و خوزستان داراي برجستگي بيشتري است که از نظر توليد، فاصله قابل توجهي با ديگر استان هاي کشور دارند. طوري که مجموع توليد ناخالص داخلي در ۶ استان خراسان جنوبي و شمالي، ايلام، چهارمحال و بختياري، سمنان و کردستان به اندازه يک پنجم استان تهران است. مرکز آمار و اطلاعات راهبردي وزارت کار در يک گزارش به بررسي توليد ناخالص داخلي به تفکيک استان ها پرداخت. تفکيک استاني توليد ناخالص داخلي اخيرا از سوي مرکز آمار منتشر شده و حاوي اطلاعاتي تا سال ۱۳۹۴ است. با استفاده از ميزان توليد استان هاي کشور، مي توان تصويري از توان اقتصادي استان ها در قياس با هم داشت. توليد ناخالص داخلي يک استان به معني برآورد ريالي ارزش کل کالاها و خدمات نهايي توليد شده در هر يک از استان هاي کشور براي يک دوره زماني معين(سالانه) است. معمولا چون محاسبه اين اطلاعات زمانبر است، با فاصله چندساله تدوين و منتشر مي شوند.
    
    رتبه بندي توليد نفتي
    اطلاعات منتشر شده در گزارش، بر اساس دو سنجه توليد ناخالص داخلي(با نفت) و توليد ناخالص داخلي(بدون نفت) ارائه شده است. استان تهران، بيشترين سهم توليد را در کشور داشته است. چه در توليد ناخالص داخلي با نفت و چه در توليد ناخالص داخلي بدون نفت، پرجمعيت ترين استان کشور در رتبه اول قرار دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار، توليد ناخالص داخلي کشور در سال ۱۳۹۴، کمي بيش از ۱۲۳۰ هزار ميليارد تومان بوده است. نزديک به يک چهارم از کل توليد کشور در استان تهران انجام شده است. در همان سال جمعيت تهران ۱۳ ميليون نفر برآورد شده است که تقريبا معادل يک ششم جمعيت کل کشور بود. پس از استان تهران، رتبه دوم توليد با نفت، در اختيار استان خوزستان با ۱۷۶ هزار ميليارد تومان توليد در سال ۹۴ است. اين استان نيز بيش از ۱۴ درصد از کل توليد کشور در سال مورد بررسي را پوشش داده است. اين آمار نشان مي دهد که دو استان تهران و خوزستان بار بسيار مهمي از توليد کشور را بر دوش دارند. طوري که ۳۸ درصد از کل توليد ايران در سال ۹۴، در دو استان تهران و خوزستان متمرکز بوده است. در رتبه هاي بعدي استان هاي افهان و خراسان رضوي قرار دارند که هر کدام، سهم ۵ درصدي از توليد کشور داشته اند.
    در انتهاي اين رتبه بندي، استان هاي ايلام، خراسان شمالي و خراسان جنوبي قرار دارند. توليد استان خراسان جنوبي که کمترين بين استان ها بوده، حدود ۷/ ۶ هزار ميليارد تومان برآورد شده است.
    سرانه توليد: سرانه توليد ناخالص داخلي که از تقسيم توليد يک استان بر جمعيت حاصل مي شود، داراي رتبه بندي متفاوتي است. از نظر سرانه، توليد ناخالص داخلي با نفت استان بوشهر در رتبه اول قرار دارد. سرانه توليد اين استان در سال ۹۴، بيش از ۴۶ ميليون تومان بوده است. رتبه دوم و سوم توليد سرانه در اختيار استان هاي خوزستان و تهران است. سرانه توليد براي استان خوزستان در سال ۹۴،معادل۳۷ ميليون تومان و براي استان تهران ۳/ ۲۲ ميليون تومان بوده است. در حقيقت سرانه توليد يک فرد در تهران، کمتر از نصف سرانه توليد فردي در بوشهر است. اين در حالي است که کمترين توليد سرانه در استان سيستان و بلوچستان در حدود ۶ ميليون تومان در سال است. همچنين استان هاي کردستان و آذربايجان غربي نيز با سرانه سالانه حدود ۸ ميليون توماني در رتبه ۲۹ و ۳۰ام استان هاي کشور از اين نظر قرار دارند.
    
    تغيير چينش در توليد بدون نفت
    اما اگر نفت در توليد ناخالص داخلي در نظر گرفته نشود، چينش استان ها در رتبه بندي نيز تغيير مي کند. اين تغييرات بيشتر معطوف به استان هايي است که نفت تاثير زيادي بر توليد آنها داشته است. در اين زمينه، تمرکز اصلي توليد استان خوزستان بر پايه نفت بوده است. سهم نفت از توليد کل اين استان بيش از ۶۶ درصد محاسبه شده است. اين در حالي است که سهم نفت در توليد کل کشور ۱۳ درصد است. بعد از استان خوزستان، توليد در استان کهگيلويه و بويراحمد نيز حول صنعت نفت مي چرخد و حدود ۵۸ درصد از توليد اين استان وابسته به نفت است. در مجموع در بين استان هاي کشور، سهم نفت در توليد ناخالص داخلي در ۱۸ استان زير يک درصد، در ۱۰ استان بين ۱۰ تا ۲۰ درصد و در ۳ استان نيز بيشتر از ۲۰ درصد است. رتبه اول توليد ناخالص داخلي بدون نفت نيز در اختيار استان تهران قرار دارد. بيش از يک چهارم توليد غيرنفتي کشور در اين استان انجام شده است. رقم توليد غيرنفتي استان تهران ۲۸۸ هزار ميليارد تومان است که اختلاف قابل توجهي با ديگر استان ها دارد. طوري که اين رقم در استان اصفهان که در جايگاه دوم توليد غيرنفتي کشور قرار دارد، ۶۷ هزار ميليارد تومان بوده است. از آن طرف استان هاي ايلام، خراسان جنوبي و کهگيلويه و بويراحمد، کمترين سهم را در توليد غيرنفتي کشور داشته اند. در سرانه غيرنفتي، تقريبا رتبه بندي مانند سرانه توليد نفتي است. با اين تفاوت که سرانه دو استان خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد، به دليل نفت خيز بدون تنزل بوده است.
    
    

    
    سهم استان ها از توليد ملي / تفكيك استاني توليد ناخالص داخلي در سال۱۳۹۴ بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جنگل و مرتع
متن مطالب شماره 116، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است