|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: انديشكده بروكينگز تحليل كرد: آيا ترامپ با پيشنهاد بولتون براي جنگ با تهران موافقت خواهد كرد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


انديشكده بروكينگز تحليل كرد: آيا ترامپ با پيشنهاد بولتون براي جنگ با تهران موافقت خواهد كرد؟چند ساعت پس از حمله هفته گذشته آمريکا، فرانسه و بريتانيا به سوريه، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، در حساب توئيتري خود اعلام کرد ماموريت انجام شد. اين اعلاميه ترامپ، بيانگر اين بود که او قصد نداشت درگير يک نزاع بي پايان در خاورميانه شود. سوزان مالوني پژوهشگر ارشد در انديشکده بروکينگز نوشت: «ترامپ همزمان با قدرت نمايي در سوريه، بر خروج نيرو هاي آمريکايي از خاورميانه اصرار کرد. دونالد ترامپ در طول دوران رقابت انتخاباتي همواره بر اين نکته تاکيد مي کرد که مردم نسبت به هزينه هاي انساني و اقتصادي جنگ عراق و افغانستان خسته شده اند و همين اظهارات او مورد استقبال مردم قرار گرفت و باعث پيروزي او شد.»
    به گزارش «انتخاب»؛ سوزان مالوني با اشاره به حمله اخير ترامپ در سوريه بر اين نکته تاکيد کرد: «بيزاري از ريسک در اين ماموريت و استقبال از همکاري با اروپا، اين چشم انداز را تقويت مي کند که فرمول مشابهي ممکن است ترامپ را به عقب نشيني از تهديداتش از پاره کردن توافق هسته اي و بازگرداندن تحريم ها، متقاعد کند.» او يکي از پارادوکس هاي جنگ سوريه را ظهور ايران به عنوان پيروز بزرگ دانست.
    
    ترامپ در مقابل تيمش
    دونالد ترامپ طي ۱۵ ماه تصدي منصب رياست جمهوري، با انتقاد شديد از سياست هاي ايران و به طور خاص برجام، توانسته خصومت طولاني مدت آمريکا - ايران را مجددا احيا کند. در بعد نظر و عمل، دولت ايران در صدر دستور کار منطقه اي آمريکا قرار گرفته است. او در همکاري با متحدان سنتي (اسرائيل و عربستان سعودي) و براي تغيير و تحول سياست هاي آمريکا از همسازي به تقابل و رويارويي با ايران تلاش گسترده اي داشته است. دونالد ترامپ همواره نسبت به هزينه هاي گسترده حضور نظامي آمريکا در خاورميانه انتقاد کرده است. او اين مساله را افشا کرد که ايالات متحده آمريکا در خاورميانه ۷ تريليون دلار هزينه کرده است، درحالي که خاورميانه کنوني خيلي بدتر از ۱۷ سال پيش است که ما وارد آن شده ايم. بنابراين اين خيلي غم انگيز است. بين ترامپ و مقامات امنيت ملي ديدگاه هاي متفاوتي وجود دارد. در کنار موضع جنگ طلبانه ترامپ در مورد ايران، آنها (مقامات امنيت ملي) ديدگاه هاي دقيق تري نسبت به اثربخشي و کارآمدي قدرت آمريکا دارند.
    درحالي که تنها چند هفته به ضرب الاجل تعيين شده توسط رئيس جمهور براي تثبيت يا رد توافق هسته اي باقي مانده است، مذاکرات جدي بين آنها با بريتانيا - فرانسه- آلمان حول تلاش براي دستيابي به يک موضع مشترک درخصوص سفت و سخت تر کردن چارچوب توافق هسته اي شکل گرفته است. اين يک اقدام پرمخاطره است چراکه اروپاييان درصدد اجتناب از تضعيف توافق اصلي هستند، درحالي که همزمان کاخ سفيد درصدد فشار براي انجام اقداماتي است که مي تواند باعث بروز بحران با تهران شود و احتمالا توافق هسته اي را نابود کند.
    با تمام اين تفاصيل، استراتژي اروپايي ها براي جلوگيري از نقض توافق هسته اي که خيلي هم زيرکانه نيست، اقداماتي در جهت همکاري با آمريکا بر سر محدود کردن ايران در حوزه منطقه اي است، تا از اين طريق بتوانند همراهي بيشتري از سوي آمريکا در بحث تقويت محدوديت هاي تحت چارچوب برجام داشته باشند. مشارکت فرانسه و بريتانيا در حمله به سوريه، تضمين مشهودي فراهم کرد. تضميني که آنها اميدوارند آن را به يک سازش گسترده با کاخ سفيد بسط دهند.
    حمله به سوريه نشان داد که آستانه ريسک پذيري ترامپ چقدر است. ترامپ همواره بر اين نکته تاکيد داشته است که برجام يک توافق يکجانبه وحشتناک است. همچنين، جديدترين مشاور امنيت ملي ترامپ يعني بولتون استراتژي براي از بين بردن اين توافق را ترسيم کرده است. بر اساس اين تحليل، در صورت وقوع يک درگيري بزرگ که ممکن است نيرو هاي آمريکا را به يک جنگ منطقه اي ديگر بکشاند، ترامپ با اين امر مخالفت خواهد کرد. اروپا بايد از اين مساله استفاده کند و راهي براي حفظ تنها ابزار مقابله با ايران، يعني جبهه قوي و مشترک آمريکا و اروپا حفظ کند.
    
    ديدگاه تهران
    ايراني ها به طور مستقيم نسبت به نارضايتي آمريکايي ها در مشارکت نظامي فزاينده در خاورميانه آگاه هستند و از اين طريق استراتژي منطقه اي خود را براي بهره برداري از اين آسيب پذيري ها ترسيم کرده اند. ژنرال قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس در نوامبر ۲۰۱۷ در ويدئويي که از وي منتشر شد بر اين نکته تاکيد کرد که نيروهاي ايراني از مرگ هيچ هراسي ندارند و در عمليات با منطق و دقت پيش مي روند و دشمنان خود را دقيق آناليز و تحليل مي کنند. براي ايران، سوريه به دليل ارزش استراتژيک اين کشور به عنوان مجراي لجستيکي براي نيروهاي نيابتي و شرکاي منطقه اي خود از جمله حزب الله لبنان، مهم بوده است. تمام اين عوامل فوق توانسته ايران را به گسترش تدريجي تعهداتش نسبت به تامين بقاي اسد متقاعد کند. اما با ظهور گروه تروريستي داعش، تهديدات و ماهيت حضور ايران در اين کشور تغيير کرد. ايران توانست جايگاه خود را در عرصه سياسي و نظامي در سراسر سرزمين کشورهاي عربي گسترش دهد. بنابراين تهران به اين آساني حاضر به دست کشيدن از اين پيروزي نيست که به سختي آن را به دست آورده است. بنابراين واگذاري سوريه در عرصه هاي ديپلماتيک نه تنها براي ايران ممکن نيست، بلکه مي تواند پذيرش ضعف و دعوتي براي از بين بردن معماري نفوذ ايران قلمداد شود که اکنون به اوج خود رسيده است. بنابراين اين کشور همچنان خواهان سرمايه گذاري گسترده در سوريه براي ايجاد عمق استراتژيک از طريق قراردادهاي بازسازي اين کشور است.
    هنگامي که دونالد ترامپ درباره انتقام از اسد، توئيت زد، ما شاهد سفر علي اکبر ولايتي وزيرخارجه سابق به دمشق بوديم. او از اسد تقدير کرد و همچنين بازديدي از غوطه شرقي داشت جايي که ايران براي کنترل آن مناطق به حمايت از سوريه مي پردازد. همچنين مساله حائز اهميت ديگر اسرائيل است. اکنون با پيروزي هايي که اسد به دست آورده، اسرائيل با تهديد حضور دائمي نيروهاي ايراني در کنار مرزهاي خود روبه رو است که اين امر سايه هاي جنگ بين اسرائيل و ايران را قطعا در هفته هاي آينده پس از پايان ضرب الاجل ۱۲ مه در مورد توافق هسته اي تشديد خواهد کرد. مالوني در پايان تاکيد کرد که «ترامپ بايد با بريتانيا، فرانسه و آلمان براي حفظ برجام مصالحه و از يک بحران هسته اي غيرضروري اجتناب کند.»
    انديشکده بروکينگز تحليل کرد: آيا ترامپ با پيشنهاد بولتون براي جنگ با تهران موافقت خواهد کرد؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 519، هفته سوم ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است