|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: عامل غافلگيري بورس بازان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


عامل غافلگيري بورس بازان
چرا شاخص سهام بر خلاف انتظارات حركت مي كند؟

نويسنده: زهرا رحيمي

دنياي اقتصاد : معاملات روز گذشته بورس تهران با افت ۱۹۵ واحدي شاخص کل به پايان رسيد. به اين ترتيب نماگر اصلي بازار سهام با ايستادن در سطح ۹۴ هزار و ۳۰۰ واحدي زيان خود از ابتداي سال را به ۱/ ۲ درصد رساند. ارزش معاملات خرد سهام نيز در سطح ۶۸ ميليارد توماني قرار داشت که تاکيدي بر تداوم روند احتياطي معاملات در روزهاي اخير است. ابهامات پيرامون برجام در کنار برخي تحولات در عرصه اقتصاد داخلي که به باور کارشناسان از نگراني ها در مورد سرنوشت توافق نامه هسته اي نشات مي گيرد، موجب شده که فعاليت فعالان تالار شيشه اي در داد وستد سهام به طرز چشمگيري کاهش يابد. روندي که به نظر مي رسد تا زمان اظهار نظر رئيس جمهور آمريکا در باره پايبندي ايران به برجام و انعکاس سيگنال هاي عيني تر از اين محل همچنان ادامه يابد.
     روند احتياطي حاکم بر معاملات و ريزش عمومي قيمت سهام در حالي ادامه مي يابد که در آغاز هفته جاري غالب کارشناسان و سهامداران شرکت کننده در نظر سنجي سايت تحليلي «دنياي بورس» روند قيمت سهام در هفته جاري را به دليل از سرگرفتن رشد قيمت کالاها در بازارهاي جهاني صعودي ارزيابي مي کردند. از اين رو به نظر مي رسد بسياري از آنها از افت شاخص سهام در سه روز ابتدايي هفته جاري غافلگير شده اند. منشا اين غافل گيري را بايد در وزن سنگيني که غالب فعالان تالار شيشه اي براي برجام قائل هستند، جست وجو کرد. چنانکه در گزارش «سه منشا ريزش بورس» يکي از کارشناسان بر اين موضوع تاکيد کرده بود. به دليل اهميت موضوع برجام در شرايط کنوني، به نظر مي رسد فضاي احتياطي معاملات سهام تا زمان اظهار نظر رئيس جمهور آمريکا درباره پايبندي ايران به برجام و انعکاس سيگنال هاي عيني تر از اين محل همچنان ادامه يابد.
    
    بورس زير سايه عوامل سياسي
    افت ۲/ ۰ درصدي ديروز شاخص کل بورس در شرايطي رخ داد که همچنان رد پاي عوامل ايجادکننده فشار فروش در بازار سهام به چشم مي خورد. همان طور که در گزارش ديروز «دنياي اقتصاد» تحت عنوان «۳ منشا ريزش بورس» اشاره شد، ابهام در روند آتي بازار ارزپس از دخالت سياست گذار (تعيين نرخ واحد ۴۲۰۰ توماني براي دلار) و همچنين نگراني هاي سياسي از تحولات پيرامون برجام مهم ترين عوامل اثر گذار بر افت عمومي قيمت سهام و ايجاد فضاي احتياطي بوده است (بحران کم آبي نيز عامل ديگر ريزش قيمت ها به ويژه در مورد صنايع فعال در بخش مرکزي کشور ارزيابي شد). در اين ميان کارشناسان در شرايط کنوني وزن بيشتري به عامل برجام مي دهند و معتقدند افسار داد وستد سهام در شرايط کنوني در دست برجام قرار گرفته است. حتي به نظر مي رسد که تصميمات خلق الساعه سياست گذار و تعيين نرخ دستوري براي ارز نيز ريشه در نگراني هاي برجامي دارد. وزن بيشتر برجام در تحليل هاي سهامداران را مي توان در روند بازدهي صنايع برجام محور به خوبي مشاهده کرد. جايي که در صدر اين صنايع، شاخص گروه خودرو از ابتداي سال افت ۱۱درصدي را ثبت کرده است.
    به عبارت ديگر نگراني هاي برجامي نزد سهامداران به ايجاد صف فروش در سهام زير مجموعه خودرويي منجر شده است. نکته جالب توجه آنکه پس از اعلام نرخ ۴۲۰۰ توماني از سوي سياست گذار انتظار مي رفت اين امر به دليل کاهش هزينه واردات قطعات خودرو منجر به بهبود تقاضاي سهام زير مجموعه خودرو شود. اما اين امر به جز در دو روز ابتدايي اجرايي شدن اين سياست ارزي در ادامه نتوانست محرک صعود قيمت سهام مربوطه باشد. اين موضوع بر نقش اثرگذار برجام در روند آتي سهام نسبت به ديگر عوامل تاکيد دارد. از سوي ديگر به نظر مي رسد ريشه تصميم ناگهاني سياست گذار در تعيين نرخ واحد ۴۲۰۰توماني نيز ابهامات پيرامون برجام بوده است. به اعتقاد بسياري از تحليلگران همين نگراني هاي برجامي نرخ دلار را تا سطح ۶ هزار تومان رشد داد و در نهايت سياست گذار را به دخالت در بازار ارز وادار کرد. سياست گذار نيز در روزهاي اخير يکي از دلايل تک نرخي کردن دلار را احتمال خروج از برجام دانست و اعلام کرد بايد آمادگي اين موضوع را داشته باشند.
    
    توافق نامه هسته اي در صدر توجه
    در اين شرايط بازار سهام معاملات خود را در يک فضاي ترديد و انتظار پشت سر مي گذارد و از اين رو تمام تحولات پيرامون برجام به دقت از سوي فعالان تالار شيشه اي رصد مي شود تا شايد قوت قلبي براي ادامه حيات برجام مشاهده کنند. تلاش هاي زيادي از سوي ديپلمات هاي کشور هاي مختلف در حال انجام است. از وزير خارجه کشور تا رهبران آلمان و فرانسه تلاش هايي در راستاي حفظ اين معاهده بين المللي ديده مي شود. اما همچنان نمي توان در مورد سرانجام اين توافق هسته اي قاطعانه اظهار نظر کرد. تنها موضوعي که مي شود قاطعانه اظهارنظر کرد اين است که حل و فصل مساله برجام در شامگاه ۲۲ ارديبهشت حائز اهميت ويژه اي نزد فعالان تالار شيشه اي است. جايي که حل و فصل اين امر مي تواند روند قيمت عمومي سهام و تصميمات سياست گذار را تحت تاثير قرار دهد. بعيد نيست در صورت حفظ حيات برجام، دولت باز هم سياست ارزي شناور را دنبال کند. امري که مي تواند از ابهامات موجود در بازار ارز کم کند و جان تازه اي به معاملات سهام صادارت محور بورسي ببخشد. به عبارت ديگر، در صورت تاييد پايبندي ايران به برجام از سوي آمريکا، از يکسو نگراني تعداد زيادي از معامله گران براي فعاليت در دادوستد سهام از بين مي رود و از سوي ديگر دست دولت در تجديد نظر در مورد سياست هاي دستوري خود که تازه ترين آن تعيين نرخ واحد ۴۲۰۰ توماني براي دلار است، باز مي شود. بر اساس اين موارد و به دليل اهميت سرنوشت برجام در ارزيابي مختصات معاملات سهام نزد سهامداران به نظر مي رسد فعالان تالار شيشه اي تا زمان اظهار نظر رئيس جمهوري آمريکا در مورد برجام در فضاي انتظاري نظاره گر بازار سهام باشند.
    
    رصد عرضه فولاد در بورس کالا
    در شرايطي که دولت به دنبال حفظ تصميم نرخ گذاري دستوري خود در بازار ارز است و سهامداران بايد تا زمان اعلام نظر ترامپ در مورد برجام منتظر بمانند، وضعيت ديگر بازارها نقش حياتي در روند دادوستد سهام پيدا کرده است. روز گذشته عرضه محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا انجام شد. هرچند مقاومت صنايع پايين دستي و بورس کالا پس از تعيين نرخ ۴۲۰۰ توماني نسبت به کاهش قيمت پايه وجود داشت، اما در نهايت عرضه محصولات گرم فولاد مبارکه در بورس کالا با قيمت پايه اي ۱۰ درصد بالاتر از قيمت پايه در اسفند سال گذشته انجام شد. به دنبال اين اتفاق معاملات «فولاد» در داد وستدهاي ديروز مثبت انجام شد. در نهايت رشد يک درصدي قيمت «فولاد» موجب شد اين نماد در صدر نمادهاي با بيشترين تاثير مثبت در محاسبه شاخص کل قرار بگيرد. فولاد کاوه جنوب کيش نيز ديروز ۲ هزار تن از شمش بلوم sp۵ را در بورس کالا عرضه کرد. از آنجا که «کاوه» عمده محصولات خود را در بازارهاي صادراتي انجام مي دهد، اين حجم از فروش چندان در وضعيت سودآوري اين شرکت نقشي نخواهد داشت. در نهايت «کاوه» ديروز در نهمين روز معاملاتي متوالي با افت قيمت مواجه شد. ديگر فولادسازان بازار سهام نيز ديروز در محدوده منفي به کار خود پايان دادند هر چند کاهش فشار فروش در اين نمادها نيز کاملا محسوس بود. در اين گروه ديروز «ذوب» در صدر نمادهاي با بيشترين تاثير منفي در محاسبه شاخص فرابورس قرار داشت. رصد روند تحولات بازارهاي جهاني در معاملات ديروز حکايت از رشد دسته جمعي فلزات پايه دارد. جايي که مس ديروز توانست سطح ۷ هزار دلار (در هرتن) را پشت سر بگذارد و قيمت ۷۰۴۰ دلاري را نيز تجربه کند. در ادامه از نوسانات آن کاسته شد و به سطح ۷ هزار دلاري بازگشت ( تغييرات قيمتي مزبور در زمان معاملات بورس تهران ذکر مي شود). اين امر اما نتوانست نمادهاي مرتبط با مس را با بهبود تقاضا مواجه کند. به اين ترتيب «فملي» ديروز افت اندک ۲۳/ ۰ درصدي را تجربه کرد. قيمت آلومينيوم در بازار جهاني پس از رکوردشکني هاي اخير خود ديروز رشد ۸/ ۱ درصدي را ثبت کرد. اين اتفاق در شرايطي افتاد که تحريم شرکت روسال از سوي آمريکا نگراني هايي در بازار آلومينيوم ايجاد کرده بود. با اين حال اين موضوع پس از اصلاح قيمتي اندک در پايان هفته گذشته، در نهايت نتوانست از شتاب آلومينيوم در مسير صعودي بکاهد. بر همين اساس قيمت آلومينيوم ديروز به سطح ۲۵۰۰ دلار در هر تن نيز رسيد. اين امر موجب ابقاي صف خريد «فايرا» در معاملات ديروز شد با اين حال محدوديت تعداد معاملات سهم موجب شد قيمت پاياني اين سهم با رشد چنداني همراه نباشد.
    قيمت روي نيز ديروز در مدار صعودي حرکت کرد و به ۳۲۵۰ دلار در هر تن رسيد. با وجود اين رشد قيمت اين فلز نتوانست بهبود تقاضاي سهام مرتبط در بورس تهران را به همراه داشته باشد. برهمين اساس دو نماد«فاسمين» و «فرآور» با افت محسوس قيمت پاياني به کار خود پايان دادند. «فزرين»، «کبافق» و «کروي» نيز در مدار مشابهي قرار داشتند. کم واکنشي سهام کالا محور بورس تهران به روند قيمت هاي جهاني نيز نشان مي دهد که مساله برجام حالا مهم ترين نگراني پيش روي معامله گران است و اين امر موجب شده سهامداران اثر رشد قيمت فلزات پايه در بازارهاي جهاني را در سودآوري شرکت ها کمتر در نظر بگيرند.
    
    قيمت نفت و سهام پالايشي
    ديروز در بازگشايي بازارهاي جهاني تغييرات قيمت نفت اندک بود.قيمت نفت همچنان در سطح حدود ۷۴ دلاري براي هر بشکه نفت برنت حفظ شده بود. با اين حال سهام پالايشي به سطوح فعلي قيمت نفت چندان واکنش نشان ندادند.دو نماد «شپنا» و «شبريز» با رشد اندک قيمت خود در بين نمادهاي با بيشترين تاثير مثبت در محاسبه شاخص کل قرار داشتند. ديگر نمادهاي اين گروه نوسانات اندکي را ثبت کردند. علاوه بر انتظار تا تعيين تکليف برجام، ابهام در روند نرخ دلار در بازار ارز در کنار نرخ گذاري دستوري محصولات اين شرکت ها ريسک هاي پيش روي سهامداران اين صنعت به شمار مي رود.
    
    نگاهي به تغيير مالکيت هاي روز دوشنبه
    در جريان معاملات روز گذشته شاهد تغيير مالکيت در مسير پرتفوي سهامداران حقيقي به حقوقي بوديم. بر اين اساس خالص خريد معامله گران حقوقي در اين بازار به ۱۳ ميليارد و ۴۰۰ ميليون تومان رسيد.بررسي روند خريد و فروش هاي صورت گرفته توسط بازيگران بازار نشان از آن دارد که بيشترين خريد توسط حقوقي هاي بازار در گروه شيميايي صورت گرفته است. بر اين اساس خالص خريد به ثبت رسيده در اين گروه به حدود ۴ ميليارد تومان رسيد. بيشترين خريد به دو نماد هلدينگ خليج فارس و گسترش نفت و گاز پارسيان تعلق داشته است. به اين ترتيب خالص خريد حقوقي ها در نماد «فارس» معادل ۴/ ۱ ميليارد تومان بود. ۹۳ درصد از خريدهاي به ثبت رسيده در اين نماد از سوي حقوقي هاي بازار بود. نماد «پارسان» نيز تغيير مالکيت يک ميليارد و ۴۰۰ ميليون توماني از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي معامله گران حقوقي را تجربه کرد. بانک صادرات نيز از ديگر نمادهاي موردتوجه سهامداران حقوقي در بازار ديروز بود. به اين ترتيب خالص خريد حقوقي ها در نماد مزبور به بيش از يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون تومان رسيد.در اين ميان بررسي روند خريد و فروش هاي صورت گرفته از سوي سهامداران خرد بازار نيز نشان از آن دارد که اين گروه بيشترين خريد را در نماد خدمات انفورماتيک به ثبت رساندند. اين روند با جابجايي ۱/ ۱ ميليارد توماني نقدينگي از پرتفوي سهامداران حقوقي به سبد حقيقي ها همراه شد.سايپا نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه سهامداران حقيقي بود که خالص خريدي معادل يک ميليارد تومان را تجربه کرد.
    
    
عامل غافلگيري بورس بازان / چرا شاخص سهام بر خلاف انتظارات حرکت مي کند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "زهرا رحيمي"

  استراحت بورس پس از ۶ جهش / شاخص سهام ۲۴۰۹ واحد كاهش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس نزول سكه و ارز / شاخص سهام هفته را با رشد ۱۹۱۴ واحدي آغاز كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۳۶۳ واحد افت كرد: چهار ضلعي ريزش بورس
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 11/6/97
مشاهده متن    
  صعود بورس از جبهه متفاوت / شاخص سهام ۱۰۵۹ واحد افزايش يافت
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 28/5/97
مشاهده متن    
  بازار سهام در انتظار موج سوم؟ / «دنياي اقتصاد» دو دوره رونق بورس ۹۷ را بررسي كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در حسابداري و علوم اقتصادي
متن مطالب شماره 6، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است