|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: تداوم روزهاي منفي بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
تداوم روزهاي منفي بورس تهران


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته همچنان در مسير کاهش شاخص قرار داشت. در بازار ديروز با ادامه افت نمادهاي عمده بازار شامل هلدينگ هاي پتروشيمي نفت و گاز پارسيان و خليج فارس و همچنين عقب نشيني نمادهاي همراه اول و گل گهر، شاخص ۱۹۵ واحد ديگر معادل ۲/ ۰ درصد افت کرد و در پايان معاملات به رقم ۹۴ هزار و ۲۹۹ واحد رسيد. با اين افت احتمال از دست رفتن سطح حمايتي ۹۴ هزار واحد در هفته جاري افزايش يافته است. در همين حال ديروز شاخص کل هم وزن نيز با افت ۲۶ واحد مواجه شد و به رقم ۱۶ هزار و ۷۳۰ واحد رسيد. بازار سهام ديروز همچنان با ابهام ناشي از مساله ارز تک نرخي و کمبود نقدينگي و همچنين تداوم ابهامات سياسي مواجه بود. در بازار ديروز شايعه مخالفت برخي از شرکت ها با ارز ۴هزار و ۲۰۰ توماني منتشر شده بود، اما در نهايت با اعلام عرضه هاي بورس کالا حاکميت اين نرخ غير واقعي بر شرکت ها مسجل شد.
    اين مساله که به زيان شرکت ها و سهامداران آنهاست، موجب کاهش انگيزه سهامداران و فروش بيشتر سهام شده است. از ديدگاه کارشناسان با وجود بروز نشانه هايي از تغيير سياست هاي دولت از جمله معاف شدن احتمالي صادرات به عراق و افغانستان از ثبت ارز حاصله، شرايط همچنان مبهم و نگران کننده است. اکثر کارشناسان در اين ميان با توجه به تاکيدات رئيس جمهوري و وزير اقتصاد بر لحاظ کردن شرايط تصميم ايالات متحده در مورد برجام بر اتخاذ سياست ارزي کنوني انتظار ندارند تا روشن شدن تکليف برجام شاهد تغيير اساسي در سياست نادرست کنوني باشند.
    ديروز شاهد ادامه اظهارنظرها توسط مقامات سياسي کشورمان از جمله وزير امور خارجه بوديم.ظريف در اين اظهارنظر خاطر نشان کرد: در صورت خروج آمريکا از برجام، ۳ انتخاب داريم: خروج از توافق، شکايت رسمي و يا خروج از ان پي تي. در بازار ديروز در گروه خودرويي با افزايش بهاي ارز موضوع زيان شرکت هاي خودرويي و لزوم افزايش بهاي فروش محصولات آنها مجدد مطرح شد. در اين ميان سايپا که روز شنبه گذشته با ابلاغ بخشنامه اي قيمت فروش ۶ محصول پارس خودرو را افزايش داده بود، ديروز اعلام کرد فعلا از اين تصميم منصرف شده است. شرکت سايپا روز يکشنبه با صدور بخشنامه اي، فهرست جديد قيمت محصولات پارس خودرو را اعلام کرد که با افزايش قيمت چند محصول از جمله ساندرو دنده اي و اتوماتيک همراه بود. همچنين از متقاضيان محصولات پارس خودرو خواسته شده بود تا خودروها را با قيمت جديد تسويه حساب کنند. روز گذشته اما اين شرکت خواسته يا ناخواسته از اين تصميم منصرف شد و مدير عمليات فروش و نمايندگي ها با صدورنامه اي به نمايندگان بازاريابي و فروش اعلام کرد قيمت تمام محصولات گروه سايپا تا اطلاع ثانوي طبق روال فروردين ۹۷ خواهد بود. در گروه خودرويي همچنين مديرعامل ايران خودرو با تاکيد بر لحاظ کردن تمام جوانب و حتي خروج احتمالي آمريکا از برجام در قراردادهاي جديد با پژو فرانسه، گفت: خروج پژو از بازار ايران بعيد است، اما در صورت اين اتفاق پژو ضرر خواهد کرد.
    هاشم يکه زارع در حاشيه نشست دانشجويان دانشگاه شريف که با موضوع «خودروسازي ايران زير ذره بين» برگزار شده بود، در پاسخ به پرسشي مبني براينکه در صورت خروج آمريکا از برجام، تکليف قرارداد ايران خودرو با پژو چگونه است و آيا در قرارداد جديد الزامات لازم براي اجراي تعهدات پژو پيش بيني شده است؟ به خبرگزاري تسنيم گفت: در قرارداد با پژو تمام اين مسائل ديده شده است. وي ادامه داد: ضمن اينکه صادرات محصولات و ساخت داخل هم در اين قرارداد قيد شده است، بنابراين تاکيد مي شود قرارداد يک طرفه نيست و فرانسوي ها بايد تعهدات خود را طبق قرارداد انجام دهند. يکه زارع افزود: در قراردادهاي جديد با پژو، حتي در صورت خروج احتمالي آمريکا از برجام تمامي جوانب امر پيش بيني شده است. بر همين اساس قرارداد جديد مانند قراردادهاي گذشته نيست که پژو يک باره بازار ايران را ترک کند و فقط ما متضرر شويم. اگر اين بار اين اتفاق بيفتد که بعيد مي دانم مطمئن باشيد پژو ضرر خواهد کرد. در گروه فلزي، فولادمبارکه شايعه مربوط به اثر کمبود آب در توقف خطوط توليد طي تابستان را رد و اعلام کرد: توليد شرکت با تهديد جدي به دليل کمبود آب مواجه نشده و تغيير محسوسي در پيش بيني سود صورت نمي گيرد. معاون اقتصادي و مالي فولاد مبارکه در مورد شايعه منتشر شده در فضاي مجازي مبني بر مشکلات کمبود آب «فولاد» شفاف سازي و اعلام کرد: نظر به شايعات اخير درخصوص مشکلات احتمالي ناشي از کمبود آب و تاثير آن در توقف خطوط توليد شرکت در تابستان به استحضار مي رساند با توجه به باز چرخاني پساب موجود شرکت، بخش قابل توجهي از آب مورد نياز از اين طريق تامين مي شود. همچنين پروژه جمع آوري پساب فاضلاب شهرهاي اطراف تاکنون بيش از ۸۰ درصد پيشرفت فيزيکي داشته و بخشي از آن در سال جاري استحصال مي شود. اضافه بر آن استفاده همزمان از منابع جايگزين در دست بررسي قرار گرفته و از اين رو توليد شرکت با تهديد جدي به دليل کمبود آب مواجه نشده و تغيير محسوسي در پيش بيني سود سال جاري صورت نمي گيرد. در گروه فلزي همچنين، مديرعامل کالسيمين با تشريح حال و آينده اين شرکت ۲۰۰ ميلياردي، درخصوص تاثير ارز ۴۲۰۰ توماني بر بودجه سال جاري، تحقق پيش بيني سود و سياست تقسيم سود توضيحاتي داد. امير رحيمي در نشستي خبري با اشاره به اينکه پروژه BZS تا پايان اسفند سال گذشته به توليد ۵۰ تن فلز محتوا رسيده، گفت: اين پروژه از سال ۹۴ آغاز شد، درحال حاضر بخشي از مواد اوليه کارخانه روي دندي از محل کارخانه BZS تامين مي شود.اگر اين کارخانه راه اندازي نمي شد، در فروردين ماه نمي توانستيم توليد را به انجام برسانيم. وي با اشاره به افزايش قيمت ارز در پايان سال جاري گفت: درابتداي هرسال بر اساس استراتژي مجموعه کالسيمين و هماهنگ با توسعه کارها پايه ريزي مي شود، بودجه سال جاري در اسفندماه بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني و براي LME بر مبناي ۲۹۰۰ دلار برنامه ريزي و به بورس نيز اعلام شده است. بر اين اساس، پيش بيني سود سال جاري محقق خواهد شد. مديرعامل کالسيمين درخصوص توليد و صادرات سال جاري اظهار کرد: با توجه به رسيدن به توليد ۳۷ هزار تن شمش روي در سال ۹۶، توليد مقدار مورد نظر براي سال جاري ديده شده که اين ميزان توليد در ۵ سال اخير بي سابقه بوده است. از توليدات شرکت هم در بخش صادرات و هم در بخش داخلي استفاده مي شود که در نظر گرفته شده ۶۰ تا ۷۰ درصد توليدات صادر شود.
    در گروه بانکي، بانک سرمايه بعد از برگزاري دو مجمع سالانه و عادي به طور فوق العاده نوبت دوم از تحقق زيان سنگين در عملکرد ۹ ماهه سال مالي ۹۵ خبر داد که نسبت به مدت مشابه ۹۴ بيش از هزار و ۸۱۳ درصد بيشتر است. در گروه معدني، شرکت صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود با اعلام افزايش ۱۵۸ درصدي زيان و علت اين رويداد، درباره قرارداد مهم فروش زغال سنگ فرآوري شده توضيحاتي ارائه کرد. شرکت صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود که با سرمايه ۴/ ۸ ميليارد توماني در فرابورس حضور دارد، ضمن اعلام افزايش ۱۵۸درصدي زيان و علت اين رويداد، درباره قرارداد مهم فروش زغال سنگ فرآوري شده توضيحاتي ارائه کرد.در مجموع بازار ديروز بازاري منفي و کم رمق بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکي و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۴۴ ميليارد تومان و در فرابورس به ۱۷۶ ميليارد تومان بالغ شد.
    جنب پل حافظ : تداوم روزهاي منفي بورس تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 43)، پاييز 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است