|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: طرح كميسيون فرهنگي مجلس براي كنترل صداوسيما بر بازار ويدئوي آنلاين : بازار ويدئوي آنلاين انحصاري مي شود؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


طرح كميسيون فرهنگي مجلس براي كنترل صداوسيما بر بازار ويدئوي آنلاين : بازار ويدئوي آنلاين انحصاري مي شود؟وزيرارتباطات نسبت به تصويب اين طرح انتقاد کرده است
    دنياي اقتصاد : کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي طرحي را بررسي و تاييد کرده که براساس آن قرار ا ست براي سازمان صداوسيما نفوذ قانوني گسترده اي در فضاي اينترنت و شبکه ملي اطلاعات در نظر گرفته شود. اين طرح مسووليت صدور مجوز و مقررات گذاري در عرصه صوت و تصوير و نظارت بر آن را به طور ا نحصاري بر عهده صدا و سيما قرار مي دهد. به نظر مي رسد تلاش بر اين ا ست عقب ماندگي ا ين نهاد از فضاي مجازي با کمک تمهيدات قانوني مانند انحصار صوت و تصوير جبران شود.
    

    کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي طي دو روز گذشته طرحي را بررسي کرده که بر اساس آن قرار است براي صدا و سيما نفوذ قانوني گسترده اي در فضاي اينترنت و شبکه ملي اطلاعات در نظر گرفته شود. اين طرح مسووليت صدور مجوز و مقررات گذاري در عرصه صوت و تصوير و نظارت بر آن را به طور انحصاري به عهده صدا و سيما قرار مي دهد؛ اقدامي که احتمالا باعث مي شود مناسبات اين سازمان نسبت به رقباي خصوصي توليدکننده محتواي ويدئويي کاملا عوض شود و حالا به نظر مي رسد تلاش بر اين است عقب ماندگي اين نهاد از فضاي مجازي با کمک تمهيدات قانوني مثل انحصار صوت و تصوير جبران شود. با اين حال هنوز بحث ها و مذاکرات بسيار کلي است و مشخص نيست دامنه تاثيرات واگذاري چنين اختياري به صدا و سيما به کجا خواهد انجاميد. اين سازمان طي چند سال اخير چندين بار استارت آپ ها و شرکت هاي خصوصي فعال در زمينه ويدئو و صوت را به دادگاه برده و در برخي موارد براي مدتي آنها را تعطيل کرده يا برخي محدوديت ها را بر آنها اعمال کرده است.
    
    کمک از مجلس
    از ابتداي ورود اينترنت به ايران صدا و سيما همواره تلاش کرده تا بتواند توليت اين بخش را به خود اختصاص دهد. اين تلاش ها هرچند باعث نشده که اين نهاد به عنوان متولي اين بخش در کشور معرفي شود اما اين مجموعه و مديران آن را همواره در صدر نهادهاي اصلي قدرتمند و صاحب نفوذ در اين عرصه قرار داده است از جمله آن حضور شخصيت هاي حقيقي و حقوقي مرتبط با صدا و سيما در شوراي عالي فضاي مجازي، کميته تعيين مصاديق جرايم رايانه اي و... است. حالا اما با انفجار گسترده بخش ويدئو روي اينترنت به نظر مي رسد اين نهاد به دنبال به دست گرفتن اين فضاي نوپا از طريق مجلس است. استناد صدا و سيما در برحق بودن اين نهاد براي به دست گرفتن سکان فضاي مجازي يک بند در اساسنامه اين سازمان است. اين تلاش ها از دو سه سال قبل با ايجاد نهادي متمرکز بر ويدئو و صوت در فضاي مجازي در اين سازمان آغاز شد. نهادي که حالا در ساختمان مشهور سروش اين سازمان در خيابان مطهري تشکيل و مستقر شده است. حرکت کميسيون فرهنگي مجلس تازه ترين اقدام براي ايجاد اين برنامه جديد صدا و سيماست.
    به گفته سيده فاطمه ذوالقدر، دبير اين کميسيون طرح خط مشي، اداره و نظارت بر سازمان صداوسيما در دستور کار کميسيون فرهنگي قرار گرفت که ماده چهار اين طرح روز يکشنبه به تصويب رسيد که براساس آن پخش فراگير برنامه هاي راديويي يا تلويزيوني در داخل و خارج از کشور در انحصار سازمان صداوسيما است و مسووليت صدور مجوز و تنظيم مقررات راديويي و تلويزيوني فراگير و نظارت بر آن، منحصرا بر عهده سازمان صداوسيماست و هرگونه ارائه خدمات نوين پخش فراگير راديويي و تلويزيوني الزاما بر بستر شبکه ملي اطلاعات منحصر و محدود مي شود. کميسيون فرهنگي ديروز نيز در جلسه ديگري بندهاي ديگري از اين طرح را مورد بررسي قرار داد از جمله آنها بندي است که به اعتقاد نمايندگان پيشنهاددهنده دامنه نظارت و کنترل صدا و سيما را بر تمام فضاي مجازي کشور قانونمند مي کند. با انتشار اين خبر که به سرعت در شبکه هاي اجتماعي دست به دست شد، مسوولان مرتبط به ويژه وزير ارتباطات و اطلاعات و سپس يک مسوول در معاونت سينمايي وزارت ارشاد اسلامي به آن واکنش نشان دادند و واکنش هاي ديگر نيز ادامه دارد.
    
    دولت، مخالف
    محمدجواد جهرمي به روال سبک هميشگي اش در صفحه توييتر شخصي خود نسبت به اين اقدام نمايندگان مجلس موضع گرفت و گفت: «ضمن احترام به نظر جمعي از نمايندگان محترم کميسيون فرهنگي مجلس، تصويب قانون اختيارات صوت و تصوير فراگير براي صدا و سيما بدون ذکر تعريف دقيقي از مصاديق صوت و تصوير فراگير، مانع بزرگي در تحقق لايه هاي خدمات و محتواي شبکه ملي اطلاعات خواهد بود.» پس از آن يک مدير سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به اين مصوبه مجلس واکنش نشان داد. او گفت فعلا مغايرتي در قوانين مربوط به اخذ مجوز از وزارت ارشاد و متولي شدن صدا و سيما بر اين عرصه مشاهده نشده است.
    آذري جهرمي همچنين روز گذشته در گفت وگو با «ايرنا» گفت: يکي از پيامدهاي اين انحصار توقف رشد توليد محتوا در شبکه ملي اطلاعات است. آذري جهرمي با بيان اينکه صداوسيما مي خواهد تنظيم مقررات، تصدي گري و مالکيت در حوزه صوت و تصوير را به صورت يکجا در دست بگيرد، تاکيد کرد: اکنون براساس اين رويه، قرارداد بسته، مزايده اي برگزار کرده و پنج پيمانکار انتخاب کرده اند. وزير ارتباطات ادامه داد: صداوسيما در انتخاب اين پيمانکاران به فعالان عرصه صوت و تصوير اعلام کرده که بايد جدا از ضمانت نامه ها و تعهداتي به سازمان، ۵۰ درصد کل درآمدهاي خود را نيز به اين سازمان بدهند؛ ضمن آنکه کساني که فاقد مجوز اين سازمان باشند با حکم مرجع قضايي تعطيل خواهند شد.
    آذري جهرمي افزود: مفهوم اين کار آنکه هر شرکتي بخواهد در اين عرصه وارد شود و فعاليت کند علاوه برهزينه هاي ثابت خود، بايد نيمي از درآمد آن را به صدا و سيما بدهد؛ اين کار سبب افزايش قيمت تمام شده خدمات صوت و تصوير براي کاربران شبکه ملي اطلاعات مي شود. معتقديم بايد مصاديق صوت و تصوير فراگير و نيز مصاديق انحصار با دقت مشخص و شفاف باشد تا موانعي براي فعالان بخش خصوصي ايجاد نکنيم و بتوانيم نظم و مديريت توليد محتوا را نيز در کشور داشته باشيم. آذري جهرمي خاطرنشان کرد: اين طرح کميسيون فرهنگي مجلس، ضمن تصدي گري، سبب رقابت حاکميت با بخش خصوصي نيز مي شود که خلاف قانون سياست هاي کلي اصل ۴۴ است. در عين حال براي فعالان بخش خصوصي نيز هزينه دارد و بازار آنها را کوچک مي کند.
    
    سابقه شکايت ها
    حرکت صدا و سيما براي انحصار در بخش صوت و تصوير مساله چندان جديدي نيست چراکه پيش از اين و در مهر ماه سال ۹۵ صدا و سيماي جمهوري اسلامي نسبت به انتشار صدا و تصوير مجزا از سوي دو رسانه آپارات و شاتل لند اعتراض کرد و در نتيجه به شکايت صدا و سيما از اين دو سرويس مجازي ختم شد. اين شکايت ها با طرح اين ادعا صورت گرفت که شبکه هاي فوق به دليل اينکه مسووليت تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي، صدور مجوز و نظارت بر فعاليت همه فعالان اين حوزه بر عهده سازمان صدا و سيماست، فاقد مجوز هستند. همچنين يکي از موضوعاتي که در اين شکايت مورد اشاره مسوولان صدا و سيما بود فعاليت شبکه هايي بر بستر آي پي تي وي است که در شکايت اين سازمان هم همان زمان عنوان شد.
    حامد معيني مدير کل مالکيت فکري و حقوق بين الملل صدا و سيما در آن زمان در دفاع از شکايت اين سازمان از شرکت هاي ارائه دهنده خدمات ويدئو گفته بود «از جمله ماموريت هايي که براي سازمان تعريف شده، راه اندازي آي پي تي وي است؛ اپراتورهاي اين رسانه نوين مشخص شده، مجوزهاي لازم براي فعاليت آنها صادر شده، قراردادها در حال انعقاد است و حتي براي سايت هايي مانند آپارات هم در آينده اي بسيار نزديک سرويس هاي جايگزين وجود خواهند داشت. با اين حال شکايت صدا و سيما در ميان انتقادهايي که در آن زمان به آن وارد شد پس گرفته شد يا با جديت پيگيري نشد برخي اپليکيشن هاي حذف شده از بازارهاي اپليکيشن نيز به جاي خود بازگشتند تا فعالان اين عرصه کم و بيش به ادامه کار در اين فضا بپردازند. البته صدا و سيما هم نتوانست در زمينه IPTV موفقيتي داشته باشد. امروزه سرويس هاي ويدئويي مختلفي در اين فضا مشغول به کارند.
    
    قورت دادن رقيب
    به اعتقاد کارشناسان علاقه مندي مردم به شبکه هاي اجتماعي و رشد بارگذاري و تماشاي ويدئو در اين شبکه ها با افت محتواي برنامه هاي تلويزيوني مرتبط است. صدا و سيما طي چند ماه اخير تلاش کرده با ارائه اپليکيشن سروش در بازار پيام رسان ها عقب ماندگي ارتباط با مخاطبان خود را جبران کند. در بازار ويدئو اما بازيگران فعلي به سرعت در حال قدرت گرفتن هستند و استقبال مخاطبان از آنها چاره اي براي اين سازمان نگذاشته تا با توسل به ابزارهاي مختلف بار ديگر متولي گري اين بخش را درخواست کند. سال گذشته وزير ارتباطات آمار جديدي را در مورد ميزان تماشاي ويدئوي آنلاين در ايران و مقايسه با نسبت هاي جهاني ارائه داد. او نوشت: در حال حاضر در سراسر جهان به صورت روزانه ۱۳۰.۲ دقيقه تلويزيون تماشا مي شود. اين در حالي است که تماشاي آنلاين ويدئو در جهان ۵۲.۲ دقيقه است.
    آمار منتشر شده حاکي از آن است که در ايران به صورت متوسط ۲/ ۱۹دقيقه ويدئو به صورت آنلاين توسط کاربر تماشا مي شود. به گفته جهرمي همچنين روند کاهش تماشاي تلويزيون در جهان با روند رشد تماشاي آنلاين ويدئو در جهان تقريبا برابر است.ضمنا بر اساس آمار تماشاي ويدئو به صورت آنلاين در ايران و جهان در حال رشد است اما هم اکنون حتي با وجود کاهش حجم بازار تماشاي تلويزيون، بازار تماشاي تلويزيون نسبت به تماشاي آنلاين ويدئو در جهان حجمي ۵/ ۲برابري دارد. او همچنين به موانع رشد انتشار ويدئو آنلاين در ايران هم نگاهي داشت و گفت که بلاتکليفي مجوز ويدئوي آنلاين، مدل حجمي فروش پهن باند در سرويس هاي خانگي و عدم اقبال توليدکنندگان محتوا به اين بازار از جمله مسائلي هستند که سد راه توسعه اين مدل توليد محتوا در ايران شده اند. از سه مورد اشاره شده وزير ارتباطات بحث مدل حجمي فروش پهناي باند در ايران با برنامه وزارت ارتباطات تا اندازه اي حل شده است.
    امروزه سرويس هاي ويدئويي فعال در بازار ايران اغلب با پهناي باند رايگان به کاربران ارائه مي شود که به اين جهت هزينه تماشاي ويدئوي آنلاين را بسيار کاهش داده است. استقبال شرکت ها و توليدکنندگان محتواهاي ويدئويي از اين سرويس هاي نوظهوراينترنتي نيز نشان دهنده تغيير در اين بخش است اما موضوع بلاتکليفي مجوز ويدئوي آنلاين هنوز بحث باز مانده و مورد مناقشه است. اگر صدا و سيما بتواند اين رقباي اينترنتي خود را با تمهيدات قانوني به خود اضافه کند ضعف توليد محتوا را جبران خواهد کرد اما در عين حال خود به بازيگري تبديل مي شودکه هم رقيب ديگران است و هم مقررات گذار و ناظر.
    
    طرح كميسيون فرهنگي مجلس براي كنترل صداوسيما بر بازار ويدئوي آنلاين : بازار ويدئوي آنلاين انحصاري مي شود؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 75)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است