|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: پاسخ زنگنه به ادعاي نفتي آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پاسخ زنگنه به ادعاي نفتي آمريكا
در حاشيه امضاي نخستين قرارداد حوزه نفت و گاز با ارتش ارائه شد    دنياي اقتصاد : وزير نفت روز گذشته در حاشيه مراسم امضاي قرارداد خط لوله گاز ايرانشهر- چابهار با وزارت دفاع، انتقاد اخير ترامپ از قيمت بالاي نفت و نقش اوپک در دستکاري بازار را اقدامي براي اقناع افکار عمومي ايالات متحده آمريکا ارزيابي کرد. به گفته بيژن زنگنه، تمايل واقعي رئيس جمهوري آمريکا رشد بهاي طلاي سياه است. ترامپ در اين زمينه، نه با اوپک بلکه با برخي کشورهاي عضو اوپک، براي هدايت قيمت نفت در مسير صعودي توافقاتي انجام داده است.
    ساختمان مرکزي وزارت نفت روز گذشته ميزبان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح بود تا قرارداد «احداث خط لوله انتقال گاز ايرانشهر-چابهار» ميان دو وزارتخانه نفت و دفاع امضا شود. با امضاي اين قرارداد که هدف آن گازرساني به جنوب استان سيستان و بلوچستان است، ارتش جمهوري اسلامي ايران به عنوان بخشي از تشکيلات وزارت دفاع عملا وارد پروژه هاي نفتي شد. آن طور که وزير نفت در سخنراني خود در اين مراسم اشاره کرد، «اين بزرگترين کاري است که وزارت نفت با بخش ارتشي وزارت دفاع انجام داده و پيش از اين با بخش سپاه کارهاي زيادي انجام شده است.» بيژن زنگنه اهميت راهبردي اين قرارداد را بسيار بيشتر از حجم مالي آن ارزيابي کرد. اما حاشيه مراسم امضاي اين قرارداد در روز گذشته تبديل به محل پرسش و پاسخ خبرنگاران و وزير نفت نيز شد. بيژن زنگنه در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با توييت اخير رئيس جمهور آمريکا درباره قيمت نفت، اين موضع دونالد ترامپ را موضعي دوگانه ارزيابي کرد. آن طور که از صحبت هاي زنگنه مي توان برداشت کرد، از آنجا که افزايش قيمت نفت خام موجب رشد قيمت سوخت در آمريکا مي شود، توييت اخير ترامپ صرفا جنبه اي پوپوليستي دارد و براي اقناع افکار عمومي اين کشور منتشر شده است. اين در حالي است که در عمل رشد قيمت جهاني نفت مي تواند سرمايه گذاري در صنعت نفت آمريکا، به خصوص صنعت شيل را که با هزينه هاي زيادي براي برداشت نفت همراه است، افزايش دهد.
     جمعه گذشته روزي بود که ترامپ با انتشار يک توييت به سياست اوپک انتقاد کرد و اين سازمان را مسوول رشد قيمت نفت دانست. او نوشت: «به نظر مي رسد که دوباره دست اوپک در کار است و اين در حالي است که مقدار بي سابقه اي نفت در همه جاي جهان موجود است و کشتي هاي پر از نفت روي دريا شناور هستند. قيمت نفت به صورت تصنعي بسيار بالا رفته است. اين خوب نيست و مورد قبول قرار نخواهد گرفت.» اما تحليل زنگنه از پشت پرده اين توييت اين است که اتفاقا رئيس جمهور آمريکا به دنبال رشد قيمت نفت است، زيرا در اين ميان با برخي از اعضاي اوپک به تفاهم هايي نيز رسيده است.
     گفته هاي زنگنه در اين زمينه در حالي است که عربستان سعودي به عنوان بزرگ ترين توليدکننده نفت عضو اوپک نيز به دنبال نفت ۸۰ تا ۱۰۰ دلاري است. از ديگر سو با توجه به روابط نزديک عربستان و آمريکا و با توجه به اينکه رشد قيمت نفت به نفع اقتصاد هر دو کشور است، به نظر مي رسد احتمال همکاري ائتلاف سعودي-آمريکايي در پشت پرده حمايت از رشد قيمت نفت بعيد نباشد.
     اما حضور وزارت دفاع در قراردادي که روز گذشته امضا شد، به مسووليتي باز مي گردد که در سال ۱۳۸۱ بر عهده اين ارگان نهاده شد. آنطور که امير حاتمي، وزير دفاع در اين مراسم اعلام کرد، در سال ۸۱ کارگروهي براي توسعه سواحل مکران با مسووليت معاون اول رئيس جمهوري وقت تشکيل و دبيري اين کارگروه به وزارت دفاع سپرده شد. از همين رو شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نيروهاي مسلح براي احداث اين خط لوله با وزارت نفت وارد همکاري شده است.
     به گفته زنگنه حجم سرمايه گذاري شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نيروهاي مسلح در اين پروژه حدود ۱۳۰۰ ميليارد تومان است. تمام منابع اين طرح به غير از تامين ورق فولادي لوله ۵۶اينچ که از سوي شرکت ملي گاز ايران انجام خواهد شد، توسط شرکت نامبرده تامين مي شود. وزير نفت در بخشي از سخنان خود به برنامه هاي آينده شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نيروهاي مسلح اشاره کرد و گفت: اين سازمان طرحي براي احداث دو کارخانه بزرگ توليد متانول در منطقه نيز دارد که خوراک آن از طريق خط لوله ايرانشهر-چابهار تامين مي شود و تمام هزينه ها نيز از محل گازبها جبران خواهد شد. به گزارش «دنياي اقتصاد» انعقاد قرارداد احداث و اجراي خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار با انشعاب از خط هفتم سراسري، صبح روز گذشته با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت و امير حاتمي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح انجام شد. اين قرارداد، از سوي حسن منتظرتربتي، مديرعامل شرکت توسعه مهندسي گاز و نيکزاد قاسمپور، مديرعامل خط انتقال گاز مکران در محل سالن همايش هاي وزارت نفت به امضا رسيد. هدف اين پروژه در حالي گازرساني به صنايع و جمعيت خانگي چابهار عنوان شده که اجرايي شدن صادرات گاز ايران به عمان نيز در گرو بهره برداري از اين خط انتقال است.
    
    توسعه مکران از زبان زنگنه
    «مکران» منطقه اي استراتژيک در جنوب شرقي کشور است که ويژگي مهم آن مجاورت با آب هاي آزاد بين المللي است. بيژن زنگنه در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه پروژه «پايانه نفتي جاسک» در غرب منطقه مکران و ساحل درياي عمان در دست اجرا است و بايد تا سال ۹۹ به بهره برداري برسد، گفت: چند طرح پتروشيمي و پالايشي نيز در اين منطقه مورد بحث قرار دارد.به گفته وزير نفت قسمت شرقي سواحل مکران که چابهار و کنارک را شامل مي شود، علاوه بر نقش بندري که دارند، به لحاظ اجراي طرح هاي پتروشيمي (که شرکت سرمايه گذاري تامين اجتماعي نيروهاي مسلح برنامه هايي براي آن در نظر دارد) نيز مورد اهميت است. زنگنه در توضيح بيشتر در رابطه با اين منطقه گفت: «ما از بيش از هزار کيلومتر ساحل منطقه مکران هيچ استفاده اي نمي کنيم و اين هيچ توجيه منطقي ندارد که ما اين منطقه بسيار استراتژيک را که به آب هاي آزاد بين المللي راه دارد و نقطه اتصالي به خليج فارس است را توسعه ندهيم، در گذشته يکي از موانع بزرگ توسعه اين مناطق کمبود آب بوده است که امروز با پيشرفت تکنولوژي مي توان آب را به راحتي با قيمت هاي قابل قبول تامين کرد.» به گفته وزير نفت «بايد جمعيت را به اين منطقه انتقال داد زيرا آب و هواي آن تفاوت چنداني با مناطقي چون عسلويه و بندر لنگه ندارد و خالي از جمعيت بودن آن مي تواند براي ما تهديد تلقي شود. دليلي ندارد منطقه اي از کشور که براي ما فرصت هاي بسياري دارد، خالي از سکنه باشد. بنابراين ما بايد اين منطقه را براي آينده توسعه دهيم.» سکاندار وزارت نفت در ادامه «احداث پايانه جاسک و طرحي که توسط وزارت دفاع در کنارک و چابهار حال اجرا خواهد شد» را از اقدامات مهمي ارزيابي کرد که براي توسعه مکران در حال انجام است و تاکيد کرد: با توسعه اين منطقه، ارتباطات ما نيز تقويت مي شود و دسترسي ما به دنيا تنها از سمت خليج فارس نخواهد بود. همچنين به گفته مرضيه شاهدايي، قائم مقام وزير نفت که در اين مراسم حضور داشت «با توجه به تمرکز بخش عمده فعاليت هاي صنعت نفت در غرب و جنوب کشور، توسعه سواحل مکران مي تواند به تکميل فرآيندهاي توسعه اي اين صنعت در جنوب کمک کند و فرصت بکري براي جذب سرمايه در اين منطقه فراهم کند.»
    
    ارتباط انرژي و امنيت
    وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز روز گذشته در سخنراني خود، توسعه منطقه مکران را براي کشور با اهميت عنوان کرد و گفت: اجراي خط لوله گاز ايرانشهر- چابهار پايدار شدن امنيت منطقه را به همراه خواهد داشت. امير سرتيب حاتمي، در اين مراسم با بيان اينکه «اجراي اين پروژه يک کار اقتصادي است»، بر آثار امنيتي و اجتماعي آن تاکيد کرد و منطقه مکران را منطقه اي با اهميت براي کشور دانست. وي با اشاره به اينکه مکران داراي سواحل طولاني است که کمتر به آن توجه شده، گفت: با توسعه گازرساني در منطقه افزون بر محروميت زدايي، توليد محصولات پتروشيمي کشور افزايش مي يابد.
    
    مقابله نفتي با ترامپ
    ۱۲ ماه مه (۲۲ ارديبهشت) تاريخي است که دونالد ترامپ مشخص خواهد کرد آمريکا در توافق بين المللي برجام باقي خواهد ماند يا خير. از همين رو پس از اتمام مراسم امضاي قرارداد پروژه خط لوله ايرانشهر-چابهار، يکي از مهم ترين سوالات خبرنگاران به آينده برجام و برنامه هاي ايران براي توليد و صادرات نفت اختصاص داشت. بيژن زنگنه با تاکيد بر اينکه «ايران حتي يک بشکه نيز کاهش توليد نداشته است»، در مورد اينکه گفته مي شود ايران براي جذب مشتري در مقابل سياست هاي ترامپ به هند تخفيف مي دهد، اظهار کرد: ما هر کاري که لازم باشد براي اينکه با ترامپ مقابله کنيم، انجام مي دهيم. او در ادامه تاکيد کرد «ما تخفيف ويژه اي به هند نداديم، البته براي فروش ممکن است در هر زماني که لازم باشد سياست هاي قيمتي را اعمال کنيم که بتوانيم در بازار حضور داشته باشيم.» زنگنه درباره تصميم ترامپ براي ماندن در برجام هم پاسخ داد: بايد صبر کنيم ببينيم ترامپ چه مي کند. ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران همه تجارب و ظرفيت ها را براي اينکه ترامپ نتواند به ايران ضرر برساند به کار مي بريم و هيچ گزينه اي را کنار نمي گذاريم. اما کاهش صادرات نفت خام ايران به بازار جهاني، يکي از مهم ترين ريسک هايي است که در صورت خروج آمريکا از برجام وجود دارد. هرچند زنگنه در بخشي از سخنان خود با خبرنگاران تاکيد کرد «توليد نفت ايران کاهش نداشته است» اما آمارهاي صادراتي در ماه هاي اخير روند نزولي را نشان مي دهد. زنگنه در اين زمينه گفت: کاهش صادرات تنها مربوط به يک ماه بود و پس از آن افزايش يافت و هم اکنون مشکلي در اين زمينه وجود ندارد. وزير نفت کشورمان همچنين آخرين رقم فروش نفت و ميعانات گازي ايران را بيش از ۲ ميليون و ۵۰۰هزار بشکه در روز اعلام کرد. به گزارش شانا، بيژن زنگنه همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاران د رباره توييت اخير رئيس جمهوري آمريکا و انتقاد او از اوپک براي بالا بردن قيمت نفت، گفت: آقاي ترامپ اين حرف ها را براي بخشي از افکار عمومي آمريکا که ممکن است از بالا رفتن قيمت نفت ناراضي باشند، مطرح مي کند وگرنه خودش موافق افزايش قيمت نفت است. آن طور که زنگنه در حاشيه مراسم روز گذشته گفت: بر اساس اطلاعاتي که ما از پشت پرده داريم، آقاي ترامپ موافق افزايش قيمت نفت است تا توليد نفت شيل و درآمد مالياتي اين کشور را افزايش داده و ايجاد اشتغال کند. وزير نفت کشورمان در اين زمينه عقيده دارد «ترامپ براي بالا نگه داشتن قيمت نفت با اوپک تفاهم نکرده، بلکه با بعضي از اعضاي اوپک تفاهم کرده است.» با اين حال به عقيده زنگنه انتقاد ترامپ از اوپک براي رشد قيمت ها بي اساس است زيرا اصولا افزايش قيمت نفت ربطي به اوپک ندارد و عوامل بنيادين بازار نيز در آن دخيل است.
    زنگنه، بار ديگر بر مواضع قبلي اش در رابطه با نقطه تعادل قيمت جهاني نفت نيز تاکيد کرد و گفت: اگر روند افزايشي قيمت نفت به شکل کنوني ادامه پيدا کند ضرورتي براي تمديد توافق اوپک وجود ندارد زيرا قيمت بالاي نفت حتي در ميان مدت باعث تلاطم بازار و فشار به قيمت ها مي شود، موضوعي که به ضرر اوپک است. وزير نفت کشورمان پيش از اين بارها به قيمت ۶۰ دلار به عنوان قيمتي منطقي براي بازار نفت تاکيد کرده بود. از نگاه او اين قيمت در عين حال که براي کشورهاي توليدکننده نفت هاي متعارف سود دارد، آنقدر بالا نيست که توليدکنندگان نفت هاي غيرمتعارف بتوانند به واسطه آن به افزايش چشم گير توليد دست بزنند. او روز گذشته نيز تاکيد کرد؛ «هرچه توليد نفت هاي غيرمتعارف افزايش يابد، اوپک مجبور به کاهش توليد مي شود و به اين ترتيب قيمت نفت افت مي کند. در واقع نبود توازن در عرضه و تقاضا به ضرر اوپک است.»
    
     پيشرفت مذاکرات صادرات گاز به عمان
    بيژن زنگنه در حاشيه اين مراسم، در پاسخ به سوال «دنياي اقتصاد» مبني بر چگونگي روند صادرات گاز ايران به عمان، گفت: گاز از رودان به کوه مبارک در غرب جاسک مي رود و از آنجا به صحار در عمان صادر مي شود. به گفته وزير نفت «مذاکرات در زمينه صادرات گاز به عمان به خوبي پيش رفته و در مرحله اي هستيم که به اعلام مناقصه براي اجراي خط دريايي يا عقد قرارداد سرمايه گذاري با يک شرکت خارجي براي احداث اين خط لوله بسيار نزديک هستيم.»
     حميدرضا عراقي، مديرعامل شرکت ملي گاز نيز درباره اجراي خطوط لوله گاز صادراتي ميان ايران و عمان توضيح داد: اين طرح ميان دو کشور در مرحله انجام مناقصه و انتخاب پيمانکار است که احتمال دارد اجراي بخش خشکي تا جاسک به شرکت ملي گاز ايران واگذار شود. وزير نفت همچنين درباره پروژه صادرات گاز ايران به پاکستان گفت: پاکستان تا الان بهانه هايي براي عدم اجرا داشته و به لحاظ قراردادي دلايل قانع کننده اي عنوان نکرده اند. در هر حال ما از طريق کانال هاي ديپلماتيک در حال مذاکره هستيم تا ببينيم در آينده چه اتفاقي رخ خواهد داد. او همچنين در رابطه با خط لوله تاپي گفت: بسيار بعيد است هند از خط لوله اي که از پاکستان عبور مي کند اقدام به تامين گاز کند. وزير نفت همچنين در مورد مذاکرات بين ايران و هند درباره توسعه ميدان گازي فرزاد B، نيز گفت: قرار شد هندي ها گاز ترش ميدان را در ساحل به ما تحويل بدهند و ايران جابه جايي و سوآپ آن را انجام دهد.
    
    توسعه لايه نفتي پارس جنوبي در هاله اي از ابهام
    وزير نفت در پاسخ به سوالي درخصوص وضعيت توسعه لايه نفتي پارس جنوبي گفت: مذاکرات براي توسعه لايه نفتي پارس جنوبي با شرکت دانمارکي مرسک به اين دليل که مرسک از سوي شرکت فرانسوي توتال خريداري شد، متوقف شده و براي سپردن توسعه اين ميدان به توتال هم برنامه اي نداريم. اين عضو کابينه دولت درخصوص اينکه آيا با شرکت هاي ديگر براي توسعه لايه نفتي پارس جنوبي مذاکره اي آغاز شده يا خير، توضيح داد: هنوز پيشنهاد جدي در اين زمينه دريافت نکرده ايم.
    مذاکره با شرکت مرسک براي توسعه لايه هاي نفتي پارس جنوبي در حالي به مراحل آخر خود رسيده بود که سهام بخش نفتي شرکت مرسک توسط توتال خريداري شد. در پي اين اتفاق و از آنجا که توتال در لايه نفتي بخش قطر نيز حضور دارد، ايران به دليل وجود برخي ملاحظات از سپردن اين پروژه به توتال امتناع کرد. در حال حاضر حدود ۲۰ هزار بشکه در روز از لايه نفتي پارس جنوبي برداشت صورت مي گيرد و وزارت نفت به دنبال توسعه ميزان برداشت از اين منبع است. مذاکرات توسعه لايه نفتي در حالي با خريد سهام مرسک از سوي توتال متوقف شده است که زنگنه به خبرنگاران اعلام کرد: چند قرارداد براي توسعه ديگر ميادين نفتي کشور در دست مذاکره است که در مرحله آخر قرار دارد. در اين بين شرکت هاي روسي هم هستند، اما تا روزي که قرارداد امضا نشود، نامي از شرکت ها و ميادين نخواهم برد.
    
    جزئيات قرارداد انتقال گاز ايرانشهر- چابهار
    اما اجراي پروژه احداث خط لوله انتقال گاز ايرانشهر – چابهار که مطابق ديگر طرح هاي شرکت ملي گاز برعهده شرکت مهندسي و توسعه گاز است، چه مختصاتي دارد؟ مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز در اين زمينه به خبرنگاران گفت: پروژه احداث خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار به طول ۲۹۰ کيلومتر و با هزينه ۲۴۵ميليون يورو تا پايان سال ۹۸ به بهره برداري مي رسد. حسن منتظر تربتي در توضيح بيشتر گفت: در طول اين پروژه لوله هايي با قطرهاي ۵۶ اينچ، ۴۲اينچ، ۲۰اينچ و ۱۶ اينچ به کار برده مي شود. وي با بيان اينکه احداث خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار سبب توسعه گازرساني در استان سيستان و بلوچستان مي شود، افزود: محدوده اين پروژه به چهار قسمت ايرانشهر، مکران و سپس از مکران تا نيروگاه چابهار و همچنين از مکران تا نيروگاه کنارک تقسيم بندي شده است. به گفته تربتي، ۲۰۱ کيلومتر از ابتداي اين خط با قطر ۵۶ اينچ تعريف شده که هزينه آن از سوي شرکت ملي گاز تامين مي شود.
     مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز درباره هزينه هاي اجراي اين طرح توضيح داد: ۵ هزار و ۱۴۰ ميليارد ريال براي اجراي خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار در نظر گرفته شده، همچنين يک هزار و ۸۱۰ ميليارد ريال براي تامين کالا، ۱۱۰ميليارد ريال براي تحصيل اراضي و ۹۰ ميليارد ريال براي انجام ديگر امور مربوط در نظر گرفته شده که مجموع اين هزينه ها معادل ۲۴۵ ميليون يورو برآورد مي شود. تربتي تاريخ امضاي موافقت نامه را آبان ماه سال ۹۵ اعلام کرد و گفت: در بهمن ماه ۹۶ اين قرارداد تنفيذ شده و بر اساس آن با گذشت ۲ سال در بهمن ماه ۹۸ به پايان خواهد رسيد. به گفته وي، هدف از احداث خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار، گازرساني به نيروگاه هاي چابهار و کنارک، تامين سوخت گاز طبيعي پتروشيمي و صنايع منطقه مکران است. مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز اظهار کرد: هم اکنون مصارف فعلي نيروگاه هاي چابهار و کنارک، سالانه حدود ۷۰۰ ميليون ليتر سوخت مايع است که با هدف حفاظت از محيط زيست و کاهش مصرف سوخت مايع پس از پايان خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار و تعويض مشعل اين نيروگاه ها از سوي وزارت نيرو، سوخت آنها به گاز طبيعي تغيير خواهد کرد.
    
    

    
    

    
    
    پاسخ زنگنه به ادعاي نفتي آمريكا / در حاشيه امضاي نخستين قرارداد حوزه نفت و گاز با ارتش ارائه شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قانون يار
متن مطالب شماره 9، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است