|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبر



عراق مناقصه نفتي برگزار مي کند
    دنياي اقتصاد : وزارت نفت عراق روز گذشته اعلام کرد اين کشور در روز پنج شنبه مناقصه اي به منظور انعقاد قراردادهايي با شرکت هاي خارجي براي اکتشاف و توسعه ميادين نفتي برگزار خواهد کرد. به گزارش رويترز، اين کشور ۱۱ بلوک در مرزهاي ايران، کويت و سواحل خليج فارس براي اکتشاف به شرکت هاي بين المللي پيشنهاد خواهد داد.
    در هفته هاي اخير وزارت نفت عراق اعلام کرده بود که ۱۴ شرکت نفتي براي حضور در اين مناقصه ابراز تمايل کرده اند. مناقصه با دريافت پيشنهادات شرکت هاي نفتي ساعت ۱۰ صبح پنج شنبه به وقت محلي آغاز و روز بعد از آن نتايج اعلام خواهد شد. پيش از اين قرار بود که مناقصه در ژوئن ۲۰۱۷ برگزار شود، اما وزارت نفت عراق به منظور افزايش مهلت به سرمايه گذاران، مراسم مناقصه را به تعويق انداخت. عراق در مناقصات جديد، تا حدودي غالب قراردادهاي نفتي خود را تغيير داده تا با افزايش سود شرکت هاي خارجي جذابيت بيشتري براي سرمايه گذاران ايجاد کند. عراق براي جذب سرمايه ظرف سال هاي ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ چهار دور مناقصه برگزار کرد که به انعقاد ۱۸ قرارداد از نوع خدماتي با شرکت هاي خارجي منتهي شد. آخرين دور مناقصه تقريبا با عدم اقبال شرکت هاي خارجي مواجه شد، از اين رو عراق براي پنجمين دور از مناقصات انعطاف بيشتري از خود نشان داد. بر اساس مدل جديد قراردادي عراق مناقصه براي واگذاري پروژه ها در ۹ مرحله انجام مي شود.
    
    
    بررسي بازار جهاني نفت و گاز ازسوي مقامات ۳۰ کشور جهان
    ايرنا : مقامات ۳۰ کشور جهان، روز گذشته در سومين همايش بين المللي «خزر و آسياي مرکزي - پتروشيمي، پالايش نفت، تجارت و حمل و نقل دخاير انرژي» باکو، چشم انداز بازار انرژي جهاني را بررسي کردند.
    در اين همايش سه روزه که از سوي شرکت نفت جمهوري آذربايجان (سوکار) برپا شده است، نمايندگاني از کشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، انگليس، آلمان، قزاقستان، فرانسه، ايتاليا، لهستان، اتريش، اسپانيا، سنگاپور، ترکمنستان و ازبکستان حضور دارند. روز گذشته در نخستين روز اين همايش، شرايط فعلي بازار جهاني نفت و گاز، بازار حوزه خزر و آسياي مرکزي، زيرساخت هاي حمل و نقل ذخاير انرژي منطقه بررسي شد. در دومين روز اين همايش نيز پالايش نفت، تجارت نفت و فرآورده هاي نفتي و در سومين و آخرين روز نيز بازار پتروشيمي، حجم توليدات پالايشگاه هاي منطقه و به کارگيري فناوري هاي پيشرفته در توسعه ميادين نفتي و گازي مورد بحث و بررسي حاضران قرار مي گيرد. المار قاسم اف، رئيس آموزشگاه عالي نفت جمهوري آذربايجان، در مراسم آغاز اين همايش گفت: حضور نزديک به ۲۳۰ نماينده از ۳۰ کشور در اين همايش بين المللي، نشانه جايگاه خاص کشور ما در حوزه نفت و گاز جهان است. پرويز شاهبازاف، وزير انرژي جمهوري آذربايجان، نيز طي سخناني در اين همايش استخراج و صادرات ذخاير انرژي را يکي از اولويت هاي اقتصادي کشورش عنوان کرد و گفت: جمهوري آذربايجان به تامين امنيت انرژي توجهي خاص دارد. وي اين همايش بين المللي را بستري مناسب براي بررسي چشم انداز توسعه بخش انرژي دانست و افزود: سياست انرژي جمهوري آذربايجان مناطق اروپا و آسيا را براي مدت طولاني به هم مي پيوندد. شاهباز اف اضافه کرد: جمهوري آذربايجان در حال حاضر در همکاري با گرجستان، ترکيه و کشورهاي اروپا طرح «دالان گازي جنوب» را براي حمل و نقل گاز طبيعي ميدان شاهد نيز واقع در درياي خزر به بازارهاي اروپايي اجرا مي کند.
    
    
    حفر و تکميل ۱۲ حلقه چاه نفت و گاز در فروردين ماه ۹۷
    شانا : متخصصان شرکت ملي حفاري ايران در نخستين ماه امسال عمليات حفر و تکميل ۱۲ حلقه چاه نفت و گاز را در مناطق نفتخيز خشکي کشور با موفقيت به پايان رساندند.
    به گزارش شرکت ملي حفاري ايران، حميدرضا خوش آيند، معاون مديرعامل اين شرکت در عمليات حفاري در اين باره توضيح داد: از اين تعداد چاه هفت حلقه توسعه اي - توصيفي و پنج حلقه تعميري بوده است. وي گفت: هشت حلقه از اين چاه ها در گستره عملياتي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب و چهار حلقه در پروژه هاي توسعه اي ميدان هاي نفتي که شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) عهده دار آن است، حفاري و تکميل شد.
    معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري متراژ حفاري را در فروردين ماه ۱۷ هزار و ۲۹۸ متر عنوان کرد و افزود: ناوگان اين شرکت ۷۳ دستگاه حفاري ملکي و يک دستگاه حفاري استيجاري دارد. خوش آيند با اشاره به گستردگي حوزه عملياتي شرکت ملي حفاري ايران در ميدان هاي نفتي و گازي خشکي اظهار کرد: در ابتداي سال بر اساس قراردادي ميان اين شرکت و مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران، حفر هشت حلقه چاه اکتشافي به ملي حفاري واگذار شد. معاون مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري گفت: بر اساس برنامه ريزي انجام شده، حضور فعال در پروژه هاي حفاري در داخل کشور به ويژه ميدان هاي مشترک و همچنين پروژه هاي خارجي در کشورهاي همسايه در سال ۹۷ هدف گذاري شده است.
    
    
    افزايش ۸۸ درصدي سود شلومبرژر
    دنياي اقتصاد : شرکت خدمات نفتي شلومبرژر از افزايش ۸۸درصدي سود سه ماهه خود خبر داد، چرا که افزايش قيمت نفت موجب تشويق مشتريان آمريکايي اين شرکت به افزايش سرمايه گذاري در صنعت نفت شده است. به گزارش رويترز، درآمد اين شرکت تنها در آمريکاي شمالي ۵۲درصد افزايش يافته و به ۸۴/ ۲ ميليارد دلار رسيده است. قيمت نفت خام آمريکا در سه ماه ابتداي سال جاري ميلادي ۵/ ۷ درصد رشد کرده است. شلومبرژر که در خدمات و صنايع حفاري فعاليت مي کند، سه ماهه اول سال منتهي به ۳۱ مارس به ۵۲۵ ميليون دلار يا ۳۸سنت به ازاي هر سهم سوخت دست يافته است. اين مبلغ ۲۷۵ ميليون دلار يا ۲۰ سنت به ازاي هر سهم از نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيشتر است. درآمد کل اين شرکت خدمات دهنده نفتي در اين بازه زماني از ۸۳/ ۶ ميليارد دلار به ۸۳/ ۷ ميليارد دلار رسيده است.
    
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات خاورميانه
متن مطالب شماره 93، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است