|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: افت مقطعي قيمت نفت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


بازار نفت 
افت مقطعي قيمت نفت
چشم انداز طلاي سياه همچنان صعودي است


دنياي اقتصاد : قيمت نفت به دليل نگراني از رشد توليد آمريکا و همچنين افزايش شاخص دلار در روز گذشته کاهش يافت، با اين حال احتمال کاهش عرضه جهاني به دليل وجود ريسک هاي ژئوپليتيک و احتمال تداوم توافق اوپک چشم انداز قيمت نفت را همچنان صعودي نگه داشت.
    نفت از ابتداي سال جاري نزديک به ۱۴ درصد رشد قيمت را تجربه کرده است که ريسک هاي ژئوپليتيک را مي توان به عنوان مهم ترين عامل چنين رشد قيمتي در نظر گرفت. اما افزايش قيمت نفت در هفته گذشته سرعت بيشتري يافت و قيمت نفت هاي شاخص به سطوحي رسيد که از اواخر سال ۲۰۱۴ تجربه نکرده بود. نشست کميته نظارت بر اجراي توافق که در جده برگزار شد و وزير نفت عربستان در حاشيه آن خبر از تداوم اجراي توافق داد، از مهم ترين عوامل رشد قيمت‎ ها در هفته گذشته بودند.
    با اين حال نگراني از رشد توليد آمريکا قيمت نفت را روز گذشته قدري کاهش داد. به گزارش «دنياي اقتصاد» بهاي نفت‎خام آمريکا تا لحظه تنظيم اين گزارش(ساعت ۱۶ به وقت تهران) ۲۹ سنت کاهش يافت و به ۱۱/ ۶۸ دلار بر بشکه رسيد. نفت برنت نيز با ۱۰سنت کاهش در قيمت ۹۶/ ۷۳ دلار بر بشکه معامله شد.
    
     نگراني از افزايش عرضه آمريکا
    هفته گذشته مجددا شاهد افزايش تعداد دکل هاي حفاري در ميادين نفتي آمريکا بوديم. آن طور که شرکت خدماتي بيکرهيوز خبر داده، تعداد دکل‎ هاي فعال در صنعت نفت اين کشور در هفته گذشته مجددا افزايش ۵ موردي را تجربه کرده و به ۸۲۰ دکل رسيده است. بر اين اساس تعداد دکل هاي نفتي آمريکا در هفته گذشته به بيشترين سطح از ۲۰ مارس ۲۰۱۵ يعني بيش از ۳ سال رسيد.
    در سال ۲۰۱۴ با افت قيمت نفت، تعداد دکل هاي نفتي نيز شروع به کاهش کردند و اين مسير کاهشي را تا ميانه هاي سال ۲۰۱۶ ادامه دادند به طوري که در ژوئن ۲۰۱۶ تعداد دکل ها به حدود ۳۰۰مورد رسيد و بيش از ۸۰ درصد افت را تجربه کرد. با اين حال روند کاهشي دکل ها از ميانه سال ۲۰۱۶ متوقف شد و با افزايش قيمت ها به خصوص بعد از مطرح شدن احتمال توافق اوپک براي کاهش عرضه، تعداد دکل هاي حفاري در ميادين نفتي آمريکا افزايش يافت. در حال حاضر تعداد دکل ها نشان از رشد ۱۶۰ درصدي آنها نسبت به ژوئن ۲۰۱۶ و رشد بيش از ۶۰ درصدي نسبت به پيش از اجراي توافق اوپک و متحدانش براي کاهش توليد دارد.
    افزايش تعداد دکل ها مهم ترين سيگنالي که به بازار نفت مي دهد، افزايش سرمايه گذاري در صنعت نفت آمريکا به خصوص در ميادين نفتي شيل و احتمال افزايش توليد نفت اين کشور است. توليد نفت آمريکا به موازات تعداد دکل هاي حفاري با تاخير چند ماهه نوسان مي کند. به طور مثال درحالي که افت تعداد دکل ها در اواخر سال ۲۰۱۴ آغاز شد، استارت کاهش توليد نفت از ميانه هاي سال ۲۰۱۵ زده شد.
    در حال حاضر توليد نفت آمريکا از مرز ۵/ ۱۰ ميليون بشکه در روز عبور کرده که بيشترين سطح در تاريخ صنعت نفت آمريکا محسوب مي شود. حال تداوم افزايش تعداد دکل ها نشان مي دهد در ماه هاي آينده شاهد تداوم افزايش توليد نفت اين کشور هستيم. اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش بيني کرده متوسط سطح توليد اين کشور در سه ماه پاياني سال جاري ميلادي از ۱۱ ميليون بشکه در روز بگذرد و آمريکا به بزرگ ترين توليدکننده نفت جهان بدل شود، از اين رو نگراني از رشد عرضه آمريکا با افزايش مجدد تعداد دکل ها موضوعي بود که روز گذشته بازار را تحت تاثير خود قرار داد.
    در کنار اين موضوع افزايش شاخص دلار از عوامل موثر در کاهش قيمت نفت بود. روز گذشته شاخص دلار ۴/ ۰ واحد درصد افزايش يافت و به ۷۳/ ۹۰ رسيد. اين بيشترين سطح شاخص دلار در بيش از سه ماه گذشته است.
    افزايش ارزش دلار موجب مي شود قيمت نفت و ديگر کالاهايي که با ارز دلار آمريکا معامله مي شوند، کاهش يابد چراکه به معناي گران شدن اين کالاها براي خريداراني است که ارز مرجع آنها غير از دلار آمريکا است و کاهش تقاضا در بازارهاي جهاني را به دنبال دارد. شاخص دلار نيز به دليل افزايش نرخ بهره اسناد خزانه آمريکا به بيشترين سطح از سال ۲۰۱۴ رخ داد چراکه اين موضوع در کنار افزايش تورم و بهبود ديگر فاکتورهاي اقتصادي اين کشور، احتمال افزايش نرخ بهره بين بانکي را بيشتر کرد.
    با اين حال برخي وقايع از جمله حمله به يکي از پايانه هاي مهم صادراتي ليبي که کاهش ۸۰ هزار بشکه اي عرضه اين کشور را به دنبال داشت و همچنين اظهارات وزير نفت امارات متحده عربي از تداوم اجراي توافق کاهش توليد تا پايان سال از قيمت ها حمايت کرد.
    
    
     فشار اوپک و ريسک هاي ژئوپليتيک
    با وجود افت قيمت نفت در روز گذشته، اما معامله گران و کارشناسان بازار نفت انتظار ندارند، اين افت قيمت ادامه دار و قابل توجه باشد. در واقع چشم انداز بازار نفت همچنان صعودي است. يکي از دلايل وجود چنين چشم اندازي، به احتمال خروج آمريکا از برجام باز مي گردد. ۱۲ ماه مه موعد مقرر اعلام تصميم ترامپ درخصوص برجام است و اين اقدام مي تواند مجددا توليد و صادرات نفت ايران را محدود کند، از اين رو احتمالا تا فرا رسيدن اعلام تصميم ترامپ درخصوص برجام، نفت سطوح قيمت هاي کنوني را حفظ کند.
    موضوع ديگر احتمال تمديد مجدد توافق اوپک و متحدانش در خارج از اين سازمان است. خالد الفالح، وزير انرژي عربستان سعودي هفته گذشته در حاشيه نشست کميته نظارتي با اعلام اينکه در حال حاضر ۹۷ درصد از نفت مازاد حذف شده است، گفت: «توافق کاهش توليد همچنان بايد تا دست يافتن به هدف مهم ديگر يعني افزايش سرمايه گذاري در توليد نفت و گاز تا سطوح کافي، ادامه پيدا کند.» او تاکيد کرد که رشد قيمت ها نمي تواند بر تقاضاي نفت اثرگذار باشد، چراکه پيش از اين اقتصاد جهاني قيمت هاي بسيار بالاتر از سطوح کنوني را ديده است.
    عربستان در تلاش است تا با همراه کردن روسيه، اتحاد نفتي بين کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک را براي سال هاي متمادي ادامه دار کند. تا تداوم رشد قيمت نفت تضمين شود. در اين ميان وزير انرژي امارات متحده عربي گفت: همه توليدکنندگان نفت عضو و غيرعضو اوپک از جمله روسيه متعهد هستند تا پايان سال ۲۰۱۸ محدوديت توليدشان را حفظ کنند. سهيل محمد المزروعي در حاشيه کنفرانس نفت و گاز خاورميانه در ابوظبي گفت: به طور کلي از نظر عوامل عرضه و تقاضا در بازار، ماموريت ما کامل نشده است. ما بايد به تلاش ادامه دهيم تا شاهد ايجاد تعادل واقعي در بازار باشيم.
    
    
    بازار نفت: افت مقطعي قيمت نفت / چشم انداز طلاي سياه همچنان صعودي است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم و فنون هسته اي
متن مطالب شماره 87، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است