|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: «دنياي اقتصاد» بازگشت چين به خاورميانه و ايران را در حوزه پليمرها بررسي كرد: منافع پليمري ايران از جنگ تجاري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» بازگشت چين به خاورميانه و ايران را در حوزه پليمرها بررسي كرد: منافع پليمري ايران از جنگ تجاري


نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني


    
    بررسي ها و تحليل هاي معتبر جهاني نشان مي دهند موضوع جنگ تجاري بين آمريکا و چين که اين روزها به يکي از مهم ترين فاکتورهاي موثر بر بازارهاي کالايي تبديل شده است مي تواند بسياري از کشورهاي آسيايي از جمله کشورهاي منطقه خاورميانه را تحت تاثير خود قرار دهد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد» به نقل از شرکت خدمات مالي India Infoline، تشديد درگيري هاي تجاري بين آمريکا و چين احتمالا اين کشور آسيايي را وادار به تلافي مي کند و چين تعرفه واردات محصولات پتروشيمي آمريکا را تا ۲۵ درصد افزايش خواهد داد که اين موضوع باعث مي شود خريداران چيني به دنبال جايگزين هاي ارزان تر باشند. بر اساس اين گزارش، به عنوان مثال پلي اتيلن و پروپان مايع جزو ۱۰۶ کالاي هدفي هستند که چين تعرفه واردات آنها را از آمريکا افزايش مي دهد و کشورهاي خاورميانه که غني از انرژي و محصولات پتروشيمي هستند بهترين جايگزين براي اين محصولات محسوب مي شوند.
    منطقه خاورميانه در حال حاضر يکي از منابع اصلي تامين پلي اتيلن چين است و مي تواند صادرات خود را در کنار کره جنوبي به اين کشور افزايش دهد. از آنجا که پلي اتيلن پرکاربردترين ماده ساخت پلاستيک در دنيا است از اهميت بالايي براي اين کشور برخوردار است. چين سالانه ۱۲/ ۷ ميليون تن از اين محصول را وارد مي کند که از اين ميزان آمريکا تنها ۶۰۰ هزار تن را تامين مي کند، اما اگر بحث افزايش تعرفه ها نبود، خريد پلي اتيلن از آمريکا ظرف دو سال آينده پتانسيل سه برابر شدن را داشت. همچنين چين سومين بازار صادرات پروپان آمريکا است و خريد اين گاز در سال هاي اخير افزايش قابل توجهي داشته است؛ اگرچه افزايش تعرفه، به اندازه اي که انتظار مي رود به آمريکا آسيب نمي زند، اما در مورد اين محصول هم خاورميانه بهترين گزينه است. کارشناسان مي گويند ايران به طور خاص از اين اتفاق نفع مي برد، چون مي تواند گاز پروپان را پايين تر از قيمت هاي قراردادي منطقه به چين بفروشد. آنها معتقدند ايران گزينه جذابي خواهد بود و شرکت هاي چيني بايد با روي آوردن به اين کشور، منابع تامين محصولات پتروشيمي خود را متنوع سازي کنند.
    
    تغيير مسير در بازارهاي پتروشيمي
    در اين بين، اما تحليلگران جهاني بررسي هاي متنوعي در اين رابطه دارند که برآيند اين تحليل ها را موسسه ICIS اخيرا در گزارشي منتشر کرده است و بر اساس آن بروز چالش هاي جديد و جدي در مسير پتروشيمي جهان و تغيير جهت مناسبات در اين حوزه در دنيا موضوعي گريزناپذير خواهد بود. اين در حالي است که بيش از يک سال است که ترامپ به صورت جدي موضوع جنگ تجاري با چين را مطرح کرده، اما نتايجي که مدنظر دو طرف باشد حاصل نشده است. بر همين اساس کارشناسان معتقدند مذاکره چين و آمريکا براي رسيدن به نتيجه واحد کمي دور از ذهن است و طي بيش از يک ماه گذشته روز به روزبرشدت منازعات تجاري بين دو طرف افزوده شده است و به همين دليل بازارهاي کالايي طي همين مدت با فراز و فرودهاي فراواني روبه رو شده اند.
    در اين بين اما شرايط براي محصولات پتروشيمي پيچيده تر است. دليل اين پيچيدگي از يک سو افزايش قابل توجه بهاي نفت در بازارهاي جهاني است که افزايش قيمت محصولات مختلف پتروشيمي و پليمري را گوشزد مي کند و از سوي ديگر تغيير مختصات توليدي و صادراتي اين محصولات در آينده اي نه چندان دور است. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد بهاي نفت در بازارهاي جهاني در مدت يک سال گذشته براي نفت برنت ۴۳ درصد و براي نفت آمريکا ۳۹ درصد افزايش يافته است و در يک ماه اخير نيز قيمت نفت اغلب اوقات با روند صعودي روبه رو بوده است به طوري که اکنون قيمت نفت برنت ۴/ ۷۳ دلار در هر بشکه را به نام خود ثبت کرده است.
    حال اگر به قيمت نفتا در همين مدت نگاه کنيم مي بينيم که اين ماده اوليه توليد پتروشيمي در يک سال گذشته ۲۹ درصد رشد قيمتي را ثبت کرده است. به عبارتي با توجه به حرکت خطي و وابستگي متناظري که بين قيمت نفت و بهاي نفتا وجود دارد اين ماده با روندي فزاينده با رشد روبه رو شده و به قيمت ۶۰۴ دلار در هر تن رسيده است. اين موضوع حکايت از آن دارد که اگر قيمت نفت آن طور که پيش بيني ها حکايت دارند بتواند به قيمت هاي ۸۰ دلار و حتي ۱۰۰ دلار برسد نفتا اين قابليت را خواهد داشت که بهاي ۸۰۰ دلار را در کارنامه خود جاي دهد که در اين صورت بايد منتظر رشد دسته جمعي قيمت ها در محصولات پتروشيمي باشيم.
    
    سيگنال هاي نفتي براي توليدکنندگان
    موضوع فوق الذکر يک سيگنال مهم براي کشورهايي است که مصرف کنندگان اصلي و مهم مواد اوليه پتروشيمي محسوب مي شوند و در راس اين کشورها چين قرار دارد که در آستانه يک جنگ تجاري قرار گرفته است. اين موضوع اهميت کشورهاي توليدکننده محصولات پتروشيمي را که با استفاده از مزيت هاي رقابتي توليد توانسته اند هزينه هاي توليد پايين تري براي خود کسب کنند افزايش مي دهد و به عبارتي اين کشورها را در کانون توجه و خريد پکن قرار مي دهد. تا پيش از اين آمريکا توانسته بود بخش قابل توجهي از نياز چين را به مواد اوليه پليمري تامين کند که همان طور که در بالا اشاره کرديم اين رقم قرار بود تا سه سال آينده به حدود ۲ ميليون تن در سال برسد.
    حال اين ميزان نياز توليدکنندگان صنايع پايين دستي چين که عمدتا در توليد محصولات پلاستيکي فعاليت مي کنند به بازارهاي جديد مثلا بازارهاي منطقه خاورميانه منتقل خواهد شد که در ادامه پتانسيل هاي کشورهاي منطقه براي اين منظور مورد بررسي قرار خواهد گرفت. به هر حال چين با وضع تعرفه ۲۵ درصدي روي برخي از اين محصولات از جمله پلي اتيلن سبک (LDPE) و خطي (LLDPE) واردات از آمريکا را محدود خواهد کرد و اين مساله وقتي قيمت ها در آينده با افزايش بيشتر روبه رو شود از اهميت بيشتري برخوردار خواهد شد. کارشناسان البته معتقدند بسياري از محصولات ديگر نيز اين پتانسيل را دارند که از دور واردات چين حذف يا محدود شوند.
     ICIS در اين زمينه به کالاهايي همچون پلي کربنات، پلي وينيل کلريد، محصولات پلاستيکي به طور کلي، آکريلو نيتريل، کاتاليزورها، روان کننده ها، رزين اپوکسي، پليمرهاي اکريليک، پليمرهاي وينيل، پلي آميدها (نايلون) و سورفکتانت ها اشاره کرده است که البته کشورهاي خاورميانه از پتانسيل هاي لازم براي توليد تقريبا تمامي اين محصولات برخوردار هستند. به طور خاص ميزان صادرات پلي اتيلن به تنهايي از آمريکا به چين رقمي در حدود نيم ميليارددلار بوده که در سال جاري احتمالا به سمت بازارهاي منطقه خاورميانه حرکت خواهد کرد.اين موضوع يک تهديد جدي براي توليدکنندگان ايالات متحده محسوب مي شود، زيرا بازار مهمي را به راحتي واگذار خواهند کرد. در اين بين البته بايد به يک نکته پنهان اشاره کرد که مي تواند تحليل فوق را نقض کند يا از وزن آن تا حدي بکاهد و آن اينکه توليد در ايالات متحده از هزينه هاي بسيار رقابتي و پاييني برخوردار است.
    
    رقابت نابرابر چين و آمريکا
    برخي کارشناسان مي گويند حتي با تعرفه ۲۵ درصدي باز هم توليدات پتروشيمي آمريکا اين قابليت را دارد که با توليدات منطقه خاورميانه رقابت کند به همين دليل ممکن است تصور اينکه تمام واردات چين از آمريکا به يکباره متوقف شود نگاهي بسيار خوش بينانه يا از سويي بدبينانه باشد. با اين حال برخي تحليل ها نيز معتقدند موضوع افکار عمومي مردم چين را نبايد ناديده گرفت به طوري که بعيد نيست معامله گران چيني که قدرت اقتصادي کشورشان برايشان از اهميت ويژه اي برخوردار است تمام معاملات خود را با آمريکايي ها در اين موارد کنسل کنند به طوري که حتي برخي فکت ها و نشانه ها از جمله «جنگ مردم عليه سياست تجاري ايالات متحده» اين روزها در چين و روزنامه هاي اين کشور شنيده مي شود که نشان مي دهد موضوع تا حدي فراتر از هزينه-فايده هاي اقتصادي است.
    البته اين نکته را نيز بايد اشاره کنيم که ميزان صادرات توليدکننده هاي آمريکايي به چين ۵/ ۱۲ درصد مجموع صادرات اين محصولات از سوي آمريکا محسوب مي شود و در مقابل ميزان واردات چين از اين پليمرها تنها ۶ درصد کل واردات اين کشور است که نشان مي دهد ميزان وابستگي آمريکا به بازار چين از وابستگي چين به ايالات متحده بسيار بالاتر است. در مقابل چين ترجيح مي دهد اين نياز خود را (۶ درصد کل نياز) از توليدکنندگاني در تمام خاورميانه تامين کند؛ به خصوص اينکه نزديکي کشورهاي خاورميانه به جاده ابريشم از طريق ايران و کاهش هزينه هاي انتقال کالا و دسترسي آسان و سريع به کالاهاي اين منطقه همگي مزيت هايي را براي کشورهاي خاورميانه ايجاد کرده است. به علاوه چين اين قابليت را دارد که با استفاده از سرمايه گذاري در کشورهاي خاورميانه توليد را با استفاده از مزيت هاي رقابتي که اين کشورها دارند انجام داده و خود را از واردات اين محصولات بي نياز سازد.
    سنگاپور و تايلند نيز ديگر کشورهاي توليدکننده پليمرهاي مورد نياز چين محسوب مي شوند که در کنار خاورميانه اين قابليت را دارند تا محصولات مورد نياز چين را در اختيار آن قرار دهند. با اين حال آن طور که کارشناسان موسسه ICIS مي گويند احتمال اينکه ايران به عنوان يکي از محورهاي اصلي مدنظر چين قرار بگيرد بالا است، زيرا احتمالا خروج آمريکا از برجام تهران و پکن را به هم نزديک تر خواهد ساخت که علاوه بر حوزه هاي سياسي مي تواند حوزه هاي مهم اقتصادي را از جمله در بخش پتروشيمي در سيطره خود درآورد کما اينکه ميزان صادرات محصولات پليمري از ايران به چين در سال ۲۰۰۷ در برخي کالاها همچون LDPE کمتر از يک درصد کل صادرات ايران بوده که اکنون به ۱۷ تا ۱۸ درصد رسيده است که نشان مي دهد ظرفيت هاي متنوعي براي اين منظور بين دو کشور وجود دارد. در گزارش يکشنبه هفته آينده به بررسي بيشتر اين موضوع خواهيم پرداخت.
    «دنياي اقتصاد» بازگشت چين به خاورميانه و ايران را در حوزه پليمرها بررسي کرد: منافع پليمري ايران از جنگ تجاري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است