|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: محرك هاي نو در بازار جهاني فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


محرك هاي نو در بازار جهاني فولاد
بررسي ها از عوامل نوظهور تاثيرگذار روي بازار جهاني فولاد چه مي گويند

نويسنده: سارا جنگروي


    
    دنياي اقتصاد : بازارهاي جهاني فولاد پس از تغييرات «شاخص دلار» و «قيمت نفت» به کدام سمت و سو متمايل مي شوند؟ در زمان هايي که هر دو عامل در بازار و به طور همزمان روند افزايشي دارند، اين تاثيرپذيري چگونه روي بازار فولاد عمل مي کند؟ درخصوص نفت و تاثيرگذاري روي قيمت فولاد بايد گفت: افزايش قيمت نفت به دليل اينکه هم قيمت تمام شده توليد کالاها را افزايش مي دهد و هم يک اثر رواني روي آينده بازارها مي گذارد، به طور منطقي باعث افزايش قيمت اغلب کالاها خصوصا کالاهاي فلزي مي شود. از سوي ديگر افزايش شاخص دلار در بازارهاي کالايي به طور عام وبه خصوص بازار فولاد برعکس عمل مي کند؛ به اين معنا که وقتي شاخص دلار در بازارهاي جهاني تقويت مي شود، قيمت کالاها همچون فولاد با کاهش مواجه مي شود.
    در اينجا است که تناقض شکل مي گيرد، به اين معنا که نفت و شاخص دلار هر کدام به صورت جداگانه روي بازار فولاد جهاني اثر مي گذارند، اما يکي از اين دو عامل اثر افزايشي و ديگري کاهشي دارند. از سوي ديگر بسياري از کارشناسان بر اين باورند که علاوه بر تاثيرگذاري اين عوامل روي بازار فولاد، بازارها با موج جديدي در بازارهاي منطقه اي و فرامنطقه اي در بخش ارز مواجه هستند. در واقع پول ديجيتال آهسته و پيوسته وارد ادبيات اقتصاد جهاني شده است، به طوري که در تحليل قيمتي و روندهاي آتي بازارها اين عنصر به عنوان محرک هاي جديد لحاظ مي شود.
    کيوان پورشب کارشناس فولاد در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» درخصوص نگاه به بازارهاي جهاني فولاد بر اين باور است که بايد براي تحليل، موضوعات متاثر و تاثيرگذار بر اين بازارها را بزرگتر و کلان تر ديد، به طوري که در يک مطالعه بازار، متغيرهاي مختلفي تاثيرگذار ديده مي شوند که اساسا روي قيمت هر کاموديتي اثرات مثبت و منفي مي گذارند که حال اين متغيرها مي تواند اثراتي مستقيم يا غير مستقيم داشته باشد. وي در ادامه با ارجاع به گزارش world steel که از سال ۲۰۱۶ آغاز و تا پايان سال ۲۰۱۹ را پيش بيني کرده مي گويد: در زمينه فولاد جهاني با يک روند رو به رشد سرمايه گذاري در دنيا مواجهيم که پس از بحران مالي غرب که در آمريکا رخ داد و دومينووار دنيا را متاثر کرد، حالا فضاي اعتماد و اطمينان مجدد را در دنيا شروع کرده است. به گفته وي پيش بيني مي شود با همين روند، تقاضا براي فولاد افزايش پيدا کند چنانچه از سال ۲۰۱۶ به بعد افزايش هم پيدا کرده است، اما پايان اين پيش بيني يا در واقع نقطه فرود اين پيش بيني در سال ۲۰۱۹ رخ خواهد داد.
    بنابراين با توجه به مقدمه اي که مطرح شد، درست است که بايد به متغيري مانند «شاخص دلار»، «قيمت ارز»، «قيمت نفت» و ساير عوامل توجه کرد، اما اين اطميناني که در موضوع سرمايه گذاري در دنيا ايجاد شده، خودش عامل مهم تر يا متغير غالب براي افزايش تقاضاي بازار فولاد است. اين کارشناس در ادامه موضوع مهم تري را مطرح مي کند و توضيح مي دهد: در عين حال بايد به «تنش تجاري» که در دنيا به وجود آمده هم به عنوان يک متغير مهم نگاه کرد. در اين باره يک فعال اقتصادي نمي تواند براي سرمايه گذاري و مسائلي از اين دست تنها خودش را به «ترندها» محدود کند، يعني موضوع تنش تجاري بسيار تاثيرگذار است، حالا اين تنش تجاري که به شدت بازار فولاد را متاثر کرده و متاثر مي کند، چيست؟ آنچه در گزارش سازمان جهاني فولاد آمده، بحث نرخ بهره اي است که مورد نظر اروپاييان است و از سوي ديگر نرخ بهره اي که آمريکا مطرح مي کند، به اين معنا که با چه نرخ بهره اي پول بايد در دنيا جابه جا شود و از طريق تسهيلات بانکي در اختيار فعالان اقتصادي قرار بگيرد تا متناظر با آن بتوان در قالب trade (تجارت) يا Trade Finance (تامين مالي تجاري) از اين امکانات استفاده کرد، بنابراين اين موضوع به عنوان يک عامل مهم و تاثيرگذار است و در واقع نتيجه برآمده از دل اين تنش تجاري مسير آينده بازار فولاد را مشخص خواهد کرد.
    نتيجه اين چالش بزرگ بستگي به اين دارد که در ماه هاي آينده چه نرخ بهره اي مورد توافق غرب باشد تا بعد از آن ساير کشورها و نقاط دنيا هم بتوانند ناظر بر اين موضوع فعاليت تجاري خود را انجام دهند. وي در ادامه به نقش چين اشاره کرده و مي گويد: چين به عنوان يکي از بازيگران اصلي اين بازار، سياست هاي جديدي را اجرا کرده است، يکي از آن موارد در واقع تصميمي است که دولت چين براي «کاهش شتابي که در بازارهاي جهاني (و نه فقط براي فولاد) داشته اجرا مي کند. اين موضوع به اين معنا است که چين در يک تصميم استراتژيک حاکميتي در درون مرزهاي سرزمينش به دنبال ظرفيت سازي و پرداخت بدهي هاي دولتي و شرکتي خودش است، چرا که اين کشور طي ۱۵-۱۰ سال گذشته شتاب عظيمي در حوزه اقتصاد داخلي و خارجي داشته که باعث ايجاد بدهي هايي براي اين کشور شده است. اين بدهي ها در دو سطح در اين کشور خودنمايي مي کند: «سطح دولتي» و «سطح شرکتي». دولت چين تصميم گرفته تا اندازه اي به سمت تقويت توليدات و صنايع مصرفي حرکت کند و در واقع در حال جدا کردن خود از تمرکز سابقي است که روي فولاد داشته است. در اين بين کارشناسان معتقدند سرعت سرمايه گذاري و حضور در بازارهاي فولاد از جانب چين کمتر خواهد شد، اين موضوع به علاوه به معني باز شدن ميدان براي بازيگران جديد در صنعت فولاد اين کشور است. به نظر مي رسد کشورهايي مانند ايران و ترکيه در اين فضا که با اين تصميم راهبردي دولت چين همراه شده مي توانند ميدان دار شوند. به گفته پورشب اما کار به همين جا ختم نمي شود و در واقع يک رياضت پولي براي اروپا و آمريکا پيش بيني شده است که در سال ۲۰۱۹ اتفاق خواهد افتاد و اين رياضت پولي باعث مي شود که از اواخر سال ۲۰۱۸ و با شروع سال ۲۰۱۹ تقاضاي فولاد در دنيا کم شود. اين موضوع اثر بسيار منفي براي بازار فولاد ايجاد خواهد کرد.
    پورشب ادامه مي دهد: از طرف ديگر ژاپن به عنوان يکي از بازارهاي هدفي که تقاضاي فولاد در آن بالا است، تا پايان سال ۲۰۱۸ روند خوبي خواهد داشت و در ۶ ماه ابتدايي سال ۲۰۱۹ هم به همين شکل خواهد بود ولي بر اساس مطالعات شاخص هاي ديگر، تا حدودي آهنگ و سرعت فزاينده اي که در سال هاي قبل و فعلي براي تقاضاي فولاد وجود داشته کم مي شود. وي توضيح مي دهد: بازار فولاد دنيا براي سال پيش رو و سال آينده، مقاطع زماني طلايي خودش را طي خواهد کرد ولي براي بعد از آن بايد فکر کرد که با چه محرک هايي مي شود اين بازار را دوباره به يک شرايط آرماني بازگرداند. وي ادامه داد: اينکه چقدر متغيرهايي مانند «قيمت ارز»، «نفت» و «شاخص دلار» بتوانند به اين بازار به عنوان محرک کمک کنند بايد مورد مطالعه قرار بگيرد. به نظر مي رسد به ويژه در دوره جديدي که دنيا در حال تجربه کردن آن است، بايد به فکر محرک هاي نو باشيم و بدانيم که صرفا بازارهاي پولي مانند ارز يا منابع نفت و گاز شايد آن قدر نتوانند نقش آفريني هاي گذشته را براي تحريک انفجاري بازار انجام دهند. بنابراين بايد ديد که با سياست هاي جديد منطقه اي و فرا منطقه اي بازيگران اصلي جامعه جهاني، تا چه اندازه اين بازارها در آينده مي تواند تحريک شود. پورشب توضيح مي دهد: نهايتا اگر بخواهيم نگاه کوتاه مدت تر و در کل جزئي تري به بازار داشته باشيم عامل شاخص دلار روي قيمت فولاد مي تواند تاثيرگذارتر از عامل نفت باشد، به اين دليل که بحث هاي جديدي مانند پول ديجيتال، پول هاي منطقه اي، سوآپ هاي ارزي و... مطرح مي شوند که بازارها را با تغيير روبه رو خواهند کرد؛ مقوله اي که جاي خالي مطالعات گسترده تر را بيشتر از قبل نمايان مي کند.به گفته وي نفت از سال ها قبل هميشه نقش داشته و تا زماني که جاي خود را به انرژي هاي نو بدهد، نقش خواهد داشت؛ ولي آنچه مسلم است، يک موج جديد با نام بازارهاي منطقه اي و فرامنطقه اي ارز و پول ديجيتال وارد ادبيات اقتصاد جهاني شده است.
    محرک هاي نو در بازار جهاني فولاد / بررسي ها از عوامل نوظهور تاثيرگذار روي بازار جهاني فولاد چه مي گويند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بارآثار ديگري از "سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي بهينه سازي در مهندسي عمران
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است