|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/2/4: فشار شاخص دلار بر كالاها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4312 4/2/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


فشار شاخص دلار بر كالاها
چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريكا با سيگنال تورم از شاخص دلار حمايت كرد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    بازار سهام
    کاهش شتاب ريزش سهام

    ديروز شاخص کل بورس با افت ۱۹۵ واحدي (۲/ ۰ درصدي) در سطح ۹۴ هزار و ۳۰۰ واحدي ايستاد. هلدينگ هاي «پارسان» و «فارس» بيشترين تاثير منفي را بر شاخص داشتند. اما «فولاد» با شناسايي فرصت خريد پس از افت هاي اخير و با عرضه محصولات در بورس کالا با رشد حدود ۱۰درصدي نسبت به اسفند، در کنار «رانفور» و «شپنا» بيشترين اثر مثبت را بر شاخص داشت. ريسک گريزي معامله گران با نزديک شدن به تصميم آمريکا نسبت به برجام و ترديد به نرخ گذاري فروش محصولات کالايي با اقدام دولت براي تعيين دلار ۴۲۰۰ تومان، تغيير مالکيت ۴/ ۱۳ ميلياردتوماني به نفع حقوقي ها به ويژه در نمادهاي پالايشي (با رشد اخير قيمت نفت و حذف ارز مبادله اي) را رقم زد. قيمت روي در کانال ۳۲۰۰دلاري و مس بالاتر از ۶۹۰۰ دلار نوسان داشت. شاهد حرکت معامله گران در تک نمادها و نمادهاي کوچک تر بوديم.
    
    

    
    بازار ارز
    توجه معامله گران به نرخ دلار مرزي

    ديروز هر دلار آمريکا بدون تغيير براي يازدهمين روز متوالي به نرخ 4200 تومان معامله شد. پس از اقدام دولت براي تعيين دلار 4200تومان، حذف ارز مبادله اي و اعلام ممنوعيت معاملات فيزيکي ارز از سوي صرافي ها، شنيده ها حاکي از انجام معاملات در بازار غيررسمي بود. با وجود اينکه پيش تر نرخ دلار در بازار غيررسمي در نرخ هاي بالاتر از مناطق مرزي و بالاتر از 5500 تومان انجام مي شد. اما به تدريج به نرخ هاي مرز نزديک شد. به اين ترتيب روز گذشته با کاهش نرخ دلار در مناطق سليمانيه و هرات و افت به کانال 5300 توماني، نرخ دلار در معاملات غيررسمي تا نزديک کف 5400 توماني (5410 تا 5420 تومان) افت داشت. موضوعي که مي تواند با سيگنال بازگشت آرامش نسبي بازار ارز با وجود تداوم ريسک خروج آمريکا از برجام، امکان رشد آرام نرخ دلار در معاملات رسمي را فراهم آورد.
    
    
    

    
    بازار سکه
    کف شکني سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 27 هزار توماني، ثبت بيشترين افت روزانه از 22 فروردين، به قيمت يک ميليون و 795 هزار تومان معامله شد. با افت طلاي جهاني به زير سطح 1330 دلاري در شرايط ثبات نرخ دلار در کنار چشم انداز افزايش عرضه سکه با ارائه سکه هاي پيش فروش شده سکه کانال يک ميليون و 800 هزار توماني را واگذار کرد. در بازار طلاي جهاني، رشد شاخص دلار با چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره و کاهش ريسک هاي ژئوپوليتيک طلا را به کف دو هفته رساند. در بازار ارز نيز با وجود ثبات نرخ دلار در 4200 تومان، شاهد توجه معامله گران سکه به سيگنال هاي معاملات غيررسمي دلار بوديم که افت آن در روزهاي اخير تا نزديک مرز 5400 توماني سکه را در مسير نزولي قرار داد. همچنان شروع عرضه هاي سکه هاي پيش فروش شده و روند طلاي جهاني بر سکه اثرگذار است.
    
    
    

    
    بازار طلاي جهاني
    طلا در کف 2 هفته

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1327 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار کاهش ريسک هاي ژئوپليتيک، حمايت کف 1330 دلاري طلا را شکست. چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريکا با خوش بيني به رشد مناسب اقتصادي و دورنماي رشد نرخ تورم با رشد قيمت هاي کالايي نرخ بهره اسناد خزانه با سررسيد ۱۰ساله را به بالاترين سطح از ۲۰۱۴ (نزديک ۳ درصد) رساند. افت يورو با کاهش انتظارات براي تغيير سياست هاي پولي در نشست هفته جاري بانک مرکزي اروپا و افت پوند با آمار خرده فروشي و نرخ تورم کمتر از پيش بيني ها عامل ديگر حمايت از شاخص دلار شد. اعلام تعليق فعاليت هاي هسته اي از سوي کره شمالي تا زمان مذاکرات و احتمال سفر وزير خزانه داري آمريکا به چين کاهش ريسک ژئوپليتيک را به دنبال داشت. آمارهاي اقتصادي آمريکا نشست بانک اروپا و ژاپن بر طلا اثرگذار است.
    
    

    
    بازار اوراق مسکن
    فشار کاهش تقاضا بر «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 8/ 0 درصدي به قيمت 60 هزار و 95 تومان معامله شدند. با وجود روند کم نوسان «تسه»ها در ميانگين 62 هزار و 800 تومان، از ابتداي ارديبهشت کاهش تقاضا قيمت «تسه»ها را مجددا کف 60 هزار توماني را شکست. معاملات سال گذشته نيز نشان مي دهد، با وجود روند نزولي «تسه»ها در نيمه اول ارديبهشت، از نيمه دوم با نزديک شدن به فصل اوج تقاضاي مسکن (تابستان) اوراق تسهيلات مسکن به روند صعودي بازگشتند. اما تفاوت معاملات سال جاري را مي توان شتاب گرفتن رشد قيمت مسکن از آذر سال گذشته با ورود تقاضاي سرمايه گذاري به بازار مسکن دانست. موضوعي که معاملات اسفند را با افت ماهانه ۳۳ درصدي و کاهش ۱۹ درصدي معاملات فروردين نسبت به فروردين سال گذشته رقم زد. بنابراين در شرايط کنوني رشد قابل توجه «تسه»ها دور از انتظار است.
    
    
    

    
    بازار نفت
    افت آرام نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 1/ 68 دلار معامله شد. رشد شاخص دلار در کنار افزايش (5 موردي) تعداد دکل هاي نفتي آمريکا براي سومين هفته متوالي عامل فشار بر قيمت نفت شد. با وجود اين، چشم انداز تداوم همکاري ميان اوپک و غيراوپک تا ۲۰۱۹ در کنار کاهش موجودي نفت تجاري تا ۱۲ ميليون بشکه بالاتر از ميانگين ۵ساله در کنار تداوم ريسک خروج آمريکا از برجام در نتيجه کاهش صادرات ايران حرکت نفت نزديک سقف ۳ ساله را رقم زد. احتمال سفر وزير خزانه داري آمريکا به چين با چشم انداز کاهش ريسک جنگ تجاري و اختلال عرضه از سوي ليبي به ميزان ۸۰ هزار بشکه در روز پس از حمله به خط لوله بزرگ ترين بندر صادراتي اين کشور نيز عوامل حمايت از قيمت نفت هستند. معاملات اختيار خريد (آتي) با چشم انداز صعود قيمت نفت با افزايش همراه شدند.
    
    

    
    فشار شاخص دلار بر كالاها / چشم انداز تسريع روند افزايش نرخ بهره آمريكا با سيگنال تورم از شاخص دلار حمايت كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4312 به تاريخ 4/2/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اخلاق زيستي
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است